Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қоректену |
Мектеп: «Романов негізгі мектебі»КММ |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Бекмухамбетов Р.М |
||||||||||
|
Сынып: 7а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: жоқ |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жапырақтың құрылысы және қызметі |
||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары:7.1.2.1. Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау және құрылысын мен оның қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Өсімдік ағзасындағы вегетативті мүше, жапырақтың ішкі құрылысы және атқаратын қызметі туралы біледі. Оқшылардың көбі мынаны орындай алады: Жапырақтың ішкі құрылысын анықтайды және құылысын сипаттайды. Оқушылардың кейбірі мынаны орындай алады: Жапырақтағы заттардың тасымалдануын, судың булануын тұжырымдайды. |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Минералды қоректену, ауа арқылы қоректену, паренхима,бағаналы паренхима, кеуекті паренхима, жабын ұлпа, лептесік, талшықтар, түтіктер,астыңғы және үстінгі қабықша.транспирация, өткізгіш ұлпалар, түтіктер,електәрізді түтікшелер,механикалық ұлпалар,ауа қуыстар Диологтер мен жазу үшін қолднылатын тіркестер: Өсімдіктің қоректенетін басты мүшесі…….. Минералды қоректену………. Жабын ұлпасы дегеніміз……….. |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. Жауапкершілік. Білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілеті. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жапырақтың күрделі және жай деп бөлінуі, математика пәніне байланысты. Жапырақтың тыныс алуы , газдың бөлінуі , химия пәніне байланысты. |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
6.5.2.1 «Жапырақ түрлері және жүйкеленуі» |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут. |
І. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал орнату. «Үш шапалақ» әдісі: 1 шапалақ – бүгін сен сондай....... 2 шапалақ – сенің бір жақсы жағың......... 3 шапалақ – жақсы тілек ІІ.Оқушыларды жапырақтың суреттер таңдап алу арқылы екі топқа бөлу. Алдарына сағақты және сағақсыз жапырақтардің суреттері беріледі. ІІІ. Ресурстар талдау (Т.Ж.) І-ші топ: 1.Сурет бойынша төмендегі кестені толтырыңыз. Түрлі жапырақтардың суреттері санмен беріледі, сол сандарды кестеге орналастырыңыз, себебін түсіндіріңіз.
ІІ-ші топ: 2
Қ |
Үлестірмелер: Жапырақтың суреттері, Кесте
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 23 минут |
(С.Ж) «Миға шабуыл» әдісі: Оқушылардың назарын шоғырландыру мақсатында, оқушылар өткен білімін еске түсіре отырып сұраққа жауап береді.
Бейнеталдау : Бейне ролик арқылы жапырақтың атқаратын басты қызметі туралы мәлімет жинау. Жұптасу арқылы өз ойларымен бөлісу. (Ж.Ж) Мен бұл бейне рөлик арқылы жапырақтың ............ қызмет атқаратын білдім.
Қ бағалайды.
(М.Ж.)І-ші топ Жапырақтың ішкі құрылысы. (Топ оқушыларына мәтін беріледі.)
І-ші топтың тасырмасы.
Паренхима,бағаналы паренхима, кеуекті паренхима, жабын ұлпа, лептесік, талшықтар, түтіктер,астыңғы және үстінгі қабықша
Д
І
(
ІІ-ші топтың тасырмасы.
Транспирация,өткізгіш ұлпалар, түтіктер,електәрізді түтікшелер,механикалық ұлпалар,ауа қуыстары.
Д
Қ.Б. «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы топтар өзара бағалайды.
Сергіту сәті: «Қызықты жапырақтар» атты бұрыштар ойыны ойнатылады. Барлық оқушыларға екі ден карточкалар беріледі, барлық оқушылар ортаға шығады, табиғат аясында деп елестетеді. «Жылайды жапырақ» әнімен серуен құрады. Жетекшінің айтуы бойынша оз жапырақтары корсетілген бұрышқа барады.
С Мысалы:І-ші топ- Жапырақта заттар тасымалданады. ІІ-ші топ- Жапырақтың ішкі құрылысы. Қ.Б. «Допты қағып алу» әдісі арқылы екі топ өзара бағалайды. |
Электрондық оқулық,бейне ролик, мәтін, сурет, үлестірмелер, доп
Мәтін: оқулық 82-83бет .
Мәтін: оқулық 83-84бет
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
«Биологиялық кернеу қатары» ойын пайдалана отырып кері байланыс жасайды
Биологиялық кернеу қатары
1
2
3
4
5
6
8
7
12
9
10
11
5
4
3
Тақырып бойынша өзін-өзі бағалау. С-деңгейлік тапсырмалары: В-деңгейлік тапсырмалары: А-деңгейлік тапсырмалары: «Биологиялық кернеу қатары» әдісімен өзін-өзі бағалайды. (Жауап ұсынылады.)
( Үй тапсырмасы: §22 қайталау. 88бет тест тапсырмасын аяқтау. Рефлексия. «Жеңіс сатысы» әдісі арқылы орындалады. «Жасыл саты» - сабақты толық, өте жақсы түсіндім. «Сары саты»-сабақты түсіндім.
«
|
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоректену 7 сынып
Қоректену 7 сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қоректену |
Мектеп: «Романов негізгі мектебі»КММ |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Бекмухамбетов Р.М |
||||||||||
|
Сынып: 7а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: жоқ |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жапырақтың құрылысы және қызметі |
||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары:7.1.2.1. Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау және құрылысын мен оның қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Өсімдік ағзасындағы вегетативті мүше, жапырақтың ішкі құрылысы және атқаратын қызметі туралы біледі. Оқшылардың көбі мынаны орындай алады: Жапырақтың ішкі құрылысын анықтайды және құылысын сипаттайды. Оқушылардың кейбірі мынаны орындай алады: Жапырақтағы заттардың тасымалдануын, судың булануын тұжырымдайды. |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Минералды қоректену, ауа арқылы қоректену, паренхима,бағаналы паренхима, кеуекті паренхима, жабын ұлпа, лептесік, талшықтар, түтіктер,астыңғы және үстінгі қабықша.транспирация, өткізгіш ұлпалар, түтіктер,електәрізді түтікшелер,механикалық ұлпалар,ауа қуыстар Диологтер мен жазу үшін қолднылатын тіркестер: Өсімдіктің қоректенетін басты мүшесі…….. Минералды қоректену………. Жабын ұлпасы дегеніміз……….. |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. Жауапкершілік. Білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілеті. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жапырақтың күрделі және жай деп бөлінуі, математика пәніне байланысты. Жапырақтың тыныс алуы , газдың бөлінуі , химия пәніне байланысты. |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
6.5.2.1 «Жапырақ түрлері және жүйкеленуі» |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут. |
І. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал орнату. «Үш шапалақ» әдісі: 1 шапалақ – бүгін сен сондай....... 2 шапалақ – сенің бір жақсы жағың......... 3 шапалақ – жақсы тілек ІІ.Оқушыларды жапырақтың суреттер таңдап алу арқылы екі топқа бөлу. Алдарына сағақты және сағақсыз жапырақтардің суреттері беріледі. ІІІ. Ресурстар талдау (Т.Ж.) І-ші топ: 1.Сурет бойынша төмендегі кестені толтырыңыз. Түрлі жапырақтардың суреттері санмен беріледі, сол сандарды кестеге орналастырыңыз, себебін түсіндіріңіз.
ІІ-ші топ: 2
Қ |
Үлестірмелер: Жапырақтың суреттері, Кесте
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 23 минут |
(С.Ж) «Миға шабуыл» әдісі: Оқушылардың назарын шоғырландыру мақсатында, оқушылар өткен білімін еске түсіре отырып сұраққа жауап береді.
Бейнеталдау : Бейне ролик арқылы жапырақтың атқаратын басты қызметі туралы мәлімет жинау. Жұптасу арқылы өз ойларымен бөлісу. (Ж.Ж) Мен бұл бейне рөлик арқылы жапырақтың ............ қызмет атқаратын білдім.
Қ бағалайды.
(М.Ж.)І-ші топ Жапырақтың ішкі құрылысы. (Топ оқушыларына мәтін беріледі.)
І-ші топтың тасырмасы.
Паренхима,бағаналы паренхима, кеуекті паренхима, жабын ұлпа, лептесік, талшықтар, түтіктер,астыңғы және үстінгі қабықша
Д
І
(
ІІ-ші топтың тасырмасы.
Транспирация,өткізгіш ұлпалар, түтіктер,електәрізді түтікшелер,механикалық ұлпалар,ауа қуыстары.
Д
Қ.Б. «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы топтар өзара бағалайды.
Сергіту сәті: «Қызықты жапырақтар» атты бұрыштар ойыны ойнатылады. Барлық оқушыларға екі ден карточкалар беріледі, барлық оқушылар ортаға шығады, табиғат аясында деп елестетеді. «Жылайды жапырақ» әнімен серуен құрады. Жетекшінің айтуы бойынша оз жапырақтары корсетілген бұрышқа барады.
С Мысалы:І-ші топ- Жапырақта заттар тасымалданады. ІІ-ші топ- Жапырақтың ішкі құрылысы. Қ.Б. «Допты қағып алу» әдісі арқылы екі топ өзара бағалайды. |
Электрондық оқулық,бейне ролик, мәтін, сурет, үлестірмелер, доп
Мәтін: оқулық 82-83бет .
Мәтін: оқулық 83-84бет
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
«Биологиялық кернеу қатары» ойын пайдалана отырып кері байланыс жасайды
Биологиялық кернеу қатары
1
2
3
4
5
6
8
7
12
9
10
11
5
4
3
Тақырып бойынша өзін-өзі бағалау. С-деңгейлік тапсырмалары: В-деңгейлік тапсырмалары: А-деңгейлік тапсырмалары: «Биологиялық кернеу қатары» әдісімен өзін-өзі бағалайды. (Жауап ұсынылады.)
( Үй тапсырмасы: §22 қайталау. 88бет тест тапсырмасын аяқтау. Рефлексия. «Жеңіс сатысы» әдісі арқылы орындалады. «Жасыл саты» - сабақты толық, өте жақсы түсіндім. «Сары саты»-сабақты түсіндім.
«
|
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз

. Жапырақтың
жүйкеленуі. Сурет бойынша жапырақтың жүйкелену типтерін анықтаңдар.
Өз пікіріңізді талдаңыз.
Б: «Екі
жұлдыз – бір ұсыныс» әдісі арқылы өзара
бағалау
.Б. :
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы бірін
бірі


ерілген термин
сөздерді пайдалана отырып сурет бойынша орналастыра
алады.
абақты
қортындылау мақсатында, «Доп лақтыру»
Жазған тапсырмалар
мұғалімге жинап береді.)
Қызыл
саты»












