1 қосымша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Қоршаған орта. |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Убайдуллаева Шахноза. |
|
Күні: |
06.01.2026. |
|
Сыныбы:2 |
Қатысушылар саны: 6 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жергілікті жерді бағдарлау. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.1.1 тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау. |
|
Сабақ мақсаты |
•Көкжиектің негізгі тұстарын (солтүстік, оңтүстік, шығыс, батыс) айтуды үйренеді. •Тұсбағдарды пайдаланып бағыттауды үйренеді. •Аралық тұстарды (СШ, ОШ, ОБ, СБ) ажыратуды үйренеді. •Табиғи белгілерге (Күн, ағаш, құстар) сүйеніп бағытты анықтауды, түсіндіруді үйренеді. |
|
Апта дәйексөзі: Құндылық; |
Тәртіп-тәрбие бастауы. Тәртіп-білімнің тірегі. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері/ уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5-минут |
Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Психологиялық ахуал. Біз ақылды баламыз, Айтқан тілді аламыз. Дүниетану ілімін, Лезде қағып аламыз. Топқа бөлу. Оқушылар «Жер шары» әдісі бойынша 2 топқа бөлінеді. |
Мұғаліммен амандасады. Психологиялақ ахуалға белсенді қатысады Жер шарының артында жасырылған сан арқылы 2 топқа бөлінеді.
|
Ауызша бағалау Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы !
|
Интерактивті тақта. Слайд.
|
|
Сабақтың Ортасы 35-минут |
Жаңа тақырыпты ашу. Балалар, көздеріңді жұмып елестетіп көріңдер. Сендер орманда немесе үлкен саябақта серуендеп жүрсіңдер. Серуендеп жүрген кезде айналаларыңдағы жолдарды шатастырып, адасып қалдыңдар. Сұрақ: Осындай жағдайда не істер едіңдер? Бағытты қалай табар едіңдер? – Өте жақсы, балалар! Ал енді экранға назар аударайық. (Сурет көрсетіледі: тұсбағар, Күн, құмырсқа илеуі) Сұрақ: Бұл суреттерден нені көріп тұрсыңдар? Олар бізге қандай жағдайда көмектесе алады деп ойлайсыңдар? Өте тамаша, балалар! Сендер бүгін сабаққа белсенді қатысып отырсыңдар. – Осы айтқандарыңнан-ақ, бүгінгі сабағымыздың не туралы болатынын болжай аласыңдар. – Дұрыс айтасыңдар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Жергілікті жерді бағдарлау». – Сабақта біз: • Бағыттарды ажыратуды (Солтүстік, Оңтүстік, Батыс, Шығыс); • Тұсбағармен жұмыс істеуді; • Табиғи белгілер арқылы бағытты анықтауды үйренеміз. Жаңа тақырып. Тақырапты түсіндіру. Бағдарлау дегеніміз – өз тұрған орныңды және бағытты анықтау. Бағдарлау – жергілікті жердің көкжиек тұстарын анықтау. Оқылым 1-тапсырма Көкжиектің негізгі төрт тұсын ата. Ойлан 2-тапсырма Солтүстік-шығыс СШ, оң-түстік-шығыс ОШ, оңтүстік-батыс ОБ, солтүстік-батыс СБ. Бұлар көкжиектің аралық тұстары. Адамдар бағытын дұрыс таба білу үшін тұсбағ-дарды қолданады. Сергіту сәті Видиоролик
|
Оқушылар ойларын еркін айтады. «Күн шыққан жақ Шығыс, ол арқылы бағдар табуға болады» «Компас бағытты көрсетеді: Солтүстік, Оңтүстік, Шығыс, Батыс» –«Егер осыларды білсек, адаспаймыз» Оқушылар бағдарлау не екендігін біліп алады. Көкжиек тұстарын анықтайды Сызбаны анықтайды Көкжиек тұстарын белгілейді Видио ролик арқылы сергіту сәтіне қатысады Түсбағдарды қолдану тәртібін біліп алады. |
Дескриптор. Жарайсың! Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор (1балл) Дескриптор (2балл) Дескриптор 2балл Дескриптор 2балл Жарайсыңдар Дескриптор 2балл
|
Интерактивті тақта. Слайд. Оқулық 76 бет 27-сабақ
Оқулық 76 бет 27-сабақ Оқулық слайд |
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Кері байланыс «Робот әдісі» Рефлекция «Асық» әдісі Үйге тапсырма Тұсбағар суретін, салып тұстарын белгілеу. |
Кері байланысқа қатысады Күнделікке жазып алады |
Жарайсыңдар керемет жақсы |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоршаған орта 2-сынып
1 қосымша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Қоршаған орта. |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Убайдуллаева Шахноза. |
|
Күні: |
06.01.2026. |
|
Сыныбы:2 |
Қатысушылар саны: 6 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жергілікті жерді бағдарлау. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.1.1 тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау. |
|
Сабақ мақсаты |
•Көкжиектің негізгі тұстарын (солтүстік, оңтүстік, шығыс, батыс) айтуды үйренеді. •Тұсбағдарды пайдаланып бағыттауды үйренеді. •Аралық тұстарды (СШ, ОШ, ОБ, СБ) ажыратуды үйренеді. •Табиғи белгілерге (Күн, ағаш, құстар) сүйеніп бағытты анықтауды, түсіндіруді үйренеді. |
|
Апта дәйексөзі: Құндылық; |
Тәртіп-тәрбие бастауы. Тәртіп-білімнің тірегі. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері/ уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5-минут |
Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Психологиялық ахуал. Біз ақылды баламыз, Айтқан тілді аламыз. Дүниетану ілімін, Лезде қағып аламыз. Топқа бөлу. Оқушылар «Жер шары» әдісі бойынша 2 топқа бөлінеді. |
Мұғаліммен амандасады. Психологиялақ ахуалға белсенді қатысады Жер шарының артында жасырылған сан арқылы 2 топқа бөлінеді.
|
Ауызша бағалау Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы !
|
Интерактивті тақта. Слайд.
|
|
Сабақтың Ортасы 35-минут |
Жаңа тақырыпты ашу. Балалар, көздеріңді жұмып елестетіп көріңдер. Сендер орманда немесе үлкен саябақта серуендеп жүрсіңдер. Серуендеп жүрген кезде айналаларыңдағы жолдарды шатастырып, адасып қалдыңдар. Сұрақ: Осындай жағдайда не істер едіңдер? Бағытты қалай табар едіңдер? – Өте жақсы, балалар! Ал енді экранға назар аударайық. (Сурет көрсетіледі: тұсбағар, Күн, құмырсқа илеуі) Сұрақ: Бұл суреттерден нені көріп тұрсыңдар? Олар бізге қандай жағдайда көмектесе алады деп ойлайсыңдар? Өте тамаша, балалар! Сендер бүгін сабаққа белсенді қатысып отырсыңдар. – Осы айтқандарыңнан-ақ, бүгінгі сабағымыздың не туралы болатынын болжай аласыңдар. – Дұрыс айтасыңдар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Жергілікті жерді бағдарлау». – Сабақта біз: • Бағыттарды ажыратуды (Солтүстік, Оңтүстік, Батыс, Шығыс); • Тұсбағармен жұмыс істеуді; • Табиғи белгілер арқылы бағытты анықтауды үйренеміз. Жаңа тақырып. Тақырапты түсіндіру. Бағдарлау дегеніміз – өз тұрған орныңды және бағытты анықтау. Бағдарлау – жергілікті жердің көкжиек тұстарын анықтау. Оқылым 1-тапсырма Көкжиектің негізгі төрт тұсын ата. Ойлан 2-тапсырма Солтүстік-шығыс СШ, оң-түстік-шығыс ОШ, оңтүстік-батыс ОБ, солтүстік-батыс СБ. Бұлар көкжиектің аралық тұстары. Адамдар бағытын дұрыс таба білу үшін тұсбағ-дарды қолданады. Сергіту сәті Видиоролик
|
Оқушылар ойларын еркін айтады. «Күн шыққан жақ Шығыс, ол арқылы бағдар табуға болады» «Компас бағытты көрсетеді: Солтүстік, Оңтүстік, Шығыс, Батыс» –«Егер осыларды білсек, адаспаймыз» Оқушылар бағдарлау не екендігін біліп алады. Көкжиек тұстарын анықтайды Сызбаны анықтайды Көкжиек тұстарын белгілейді Видио ролик арқылы сергіту сәтіне қатысады Түсбағдарды қолдану тәртібін біліп алады. |
Дескриптор. Жарайсың! Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор (1балл) Дескриптор (2балл) Дескриптор 2балл Дескриптор 2балл Жарайсыңдар Дескриптор 2балл
|
Интерактивті тақта. Слайд. Оқулық 76 бет 27-сабақ
Оқулық 76 бет 27-сабақ Оқулық слайд |
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Кері байланыс «Робот әдісі» Рефлекция «Асық» әдісі Үйге тапсырма Тұсбағар суретін, салып тұстарын белгілеу. |
Кері байланысқа қатысады Күнделікке жазып алады |
Жарайсыңдар керемет жақсы |
|
шағым қалдыра аласыз




