Қоршаған орта және адам

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қоршаған орта және адам

Материал туралы қысқаша түсінік
Талапқа сай жасалған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

8-сынып

Сабақтың тақырыбы: Қоршаған орта және адам


Бөлім:

6-бөлім: Қоршаған орта және энергия ресурстары

Педагогтың аты-жөні

Г.Калдыбаева

Күні:

02 / 04 / 2026

Сынып: 8ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қоршаған орта және адам

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

8.1.6.1 - коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу

8.4.4.3 - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу;

Сабақ мақсаттары


Құндылықтарға баулу

Жасампаздық және жаңашылдық

ЖИ құралдары

Explainlikeimfive - Күрделі материалды қарапайым тілмен түсіндіретін платформа - https://domore.ai/

Бағалау критерийлері

Сөйлем ішінде бірыңғай мүшелерді дұрыс қолдана алады.✓ Айқындауыш мүшелерді талдай біледі.✓ Тақырып бойынша өз ойын жүйелі жеткізе алады.✓ Қоршаған ортаға байланысты өз пікірін дәлелдей алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар «қоршаған орта», «экология», «биоалуантүрлілік» сияқты терминдермен танысып, оларды өз жұмыстарында қолдана алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

талдау, жинақтау, бағалау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі / уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдастыру кезеңіҚызығушылықты ояту – (3 минут)Ширату тапсырмалары – (4 минут)Жаңа сабаққа кіріспе (3 минут)

Қызығушылықты ояту:- Сәлемдесу;- сыныпты түгелдеу;- оқушылардың назарын аударту;- топқа бөлу.Ширату тапсырмалары:- Қоршаған ортаға байланысты негізгі ұғымдарды қайталау.- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады.

Компьютер, проектор, презентация.

Magicschool

Жаттығулар,

сабақ жоспарлары

мен тапсырмалар

жасау платформасы - https://app.magicschool.ai

Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс: Мәтін мазмұнын түсініп, грамматикалық құрылымдарды ажырату (5 минут).

- Мәтінді түсініп оқу.

- Мәтіннен септік жалғаулы сөздерді табу.- Сөйлемде олардың қызметін түсіндіру.

Оқушылар мәтінді оқып, тапсырмаларды орындайды.

ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау.

Оқулық, жұмыс дәптері.https://

www.google.com/

search?q=

Қоршаған орта

және адам

Тапсырма 1: Сөз тіркесін құрастыру арқылы септік жалғауларын меңгеру (5 минут). Берілген сөздермен сөз тіркесін құрай алады. Әр тіркестегі сөздің қай септікте тұрғанын анықтайды. Жасалған тіркесті сөйлемде қолдана алады. Мысал:Сөз: «оқушы», «кітап», «мектеп»→ «Оқушы кітапты мектепке апарды.» — «кітапты» (табыс септік), «мектепке» (барыс септік).

Оқушылар сөз тіркесін құрастырып, септік жалғауларын анықтайды.

ҚБ «Ең үздік жауап» әдісімен бағалау.

Оқулық,

жұмыс дәптері.

Тапсырма 2:

Мәтіннен ақпаратты талдау (7 минут). Берілген мәтіннен қоршаған ортаға қатысты маңызды ақпараттарды тауып, қысқаша талдау жасайды.Мысал:«Қоршаған орта – бұл табиғат пен адамның өзара әрекеттесуінің нәтижесі. Табиғатты қорғау – әр адамның міндеті.»

Оқушылар мәтінді оқып, маңызды ақпараттарды талдайды.

ҚБ «Өзін-өзі бағалау» әдісімен бағалау.

Оқулық,

жұмыс дәптері.

Тапсырма 3:

Шығармашылық жұмыс (8 минут).Оқушылар қоршаған ортаны қорғауға арналған өз жобаларын ұсынады. Мысал: «Менің жобам: мектеп ауласында ағаш отырғызу. Бұл жоба арқылы біз ауаны тазартамыз, табиғатты сақтаймыз.»

Оқушылар өз жобаларын таныстырады.

ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау.

Оқулық,

жұмыс дәптері.

Тапсырма 4:

Топтық зерттеу (10 минут).Оқушылар қоршаған орта мәселелерін талқылап, өз өңірлеріндегі экологиялық мәселелерді зерттейді.Мысал:«Біздің зерттеуіміз: қаладағы судың ластануы. Біз суларымызды қалай қорғауға болатынын анықтаймыз.»

Оқушылар зерттеу нәтижелерін ортаға салады.

ҚБ «Топтық бағалау» әдісімен бағалау.

Слайдтар,

бейнемазмұн.

Сабақтың соңы (10 минут),Қорытынды,Ой толғаныс,Кері байланыс

Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды

Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.

Кері байланыстың бар екендігі.



Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді.

Оқушылар үй жұмысын орындайды.

Кері байланыстың бар екендігі.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі