Сұрақ-жауап әдісі
арқылы ҰОҚ-ның тақырыбы анықталады.
– Біз бүгін мамандық иелері
туралы әңгімелесеміз. Мектепке келгенде сендерді ең бірінші кім
қарсы алды? (Мұғалім).
-Мұғалім туралы айтып
беріңдерші.
-Кез келген адам мұғалім
немесе инженер бола ала ма?
-Мұғалім болу үшін мұғалімнің
оқуын, инженер болу үшін инженердің, аспаз болу үшін аспаздың оқуын
оқу керек. Яғни,мамандық алу үшін еңбектеніп оқу
керек.
-Әр маманның өз жұмысына
керекті құрал саймандары болады ма?
(Менің, «Сұрақ-жауап» әдісін
алған мақсатым, баларға ең бірінші қандайда бір мамандық иесі болу
үшін білім алу керектігін ұғындыру. Саралап оқыту стратегиясының
педагог пен бала арасындағы диалогы көрініс тапты. 4К моделінің
«Сыни тұрғыда ойлауы» көрініс тапты. Оқытудың енжар әдісінен
белсенді әдісін қамтамасыз ету мақсатында балалардың сұрақтарға
жауап беру барысында сабаққа деген қызығушылықтары артып,
іс-әрекетінен белсенділік танылып,оқытудың белсенді әдісі орын
алды,яғни спиральдік қағидат бойынша жеңілден қыйнға
қарай)
Топтық
жұмыс:
1-топ
Ұшқыштар.
2-топ
Жүргізушілер
«Кім тапқыр» әдісі бойнша
тапсырма: «Мамандардың құрал-саймандарын
сәйкестендір»
Тапсырма сайыс түрінде
өтеді.
Сайыстың шарты: Берілген
карточкалардағы әр маман иесін өз құралымен сәйкестендіру.
Тапсырманы бірінші орындаған топ жеңіске
жетеді.
(Бұл тапсырманы алған
мақсатым,бала мамандық иелерінің киім үлгісінен танып және берілген
құралдарды мамандық иесімен сәйкестендіру.
Іс-әрекетті аяқтау үшін
уақытпен санасып,баланың даму қарқынына сәйкес тапсырманы орындау
жылдамдығын ескеріп, саралап оқытудың қарқын,жылдамдық,уақыт
стратегиясы орын алды және тапсырманы орындау барысында
қызығушылығы артып, қызығушылық стратегиясы орын
алды.
4К моделінің «сыни тұрғыда
ойлауы» және «командалық жұмыс»көрініс тапты. Яғни бірлесе отырып
іс-әрекет барысында пікір-талас орын алып,достарының пікірімен
келісе отырып,кейде келіспеушілк орын алып,өз ұстанымдарын қорғап,
командада көшбасшылық етуге дағдыланды. Өзара қарым –қатынасқа
түсіп, эмоцияларымен білдірп, «Коммуникативті дағдылар көрініс
тапты. Тапсырманы орындау барысында бір-бірімен қарым-қатынас жасау
арқылы,топтасып жұмыс істеу арқылы өзара диалог құрып, әрекеттесіп,
тапсырманы практика жүзінде орындап қызығушылықтары артты «оқытудың
интербелсенді әдісі» орын алды).
Бағалау
критерилері:
1-топ Ұшқыштар. Жүргізушілерді
3рет шапалақ ұрып өте жақсы деп бағалайды.Себебі тапсырма толық әрі
дұрыс орындалған.
2-топ Жүргізушілер. Ұшқыштарды
2Жұлдызшалар арқылы жақсы деп бағалайды. Себебі тапсырма дұрыс
орындалғанымен жылдамдық жағынан қалып қойды
деп.
Бақылау
түрі
Аты
|
Мамандық туралы сұрақтарға
жауап береді
|
Мамандық иелерін
құрал-саймандарымен сәйкестендіреді
|
Сыни
ойлауы
|
Командамен
жұмыс
жасауы
|
Коммуникативті дағдылары
|
Асан
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
Диана
|
+
|
|
|
+
|
+
|
Асхат
|
+
|
|
|
|
+
|
ҰОҚ мақсатқа жету барысында
тапсырманы орындауда қолдауды қажет ететін балаларға жетелеуші
сұрақтар қойып, тапсырма орындағанда қажет болса уақыт беріп,
мақтау –мадақтау арқылы ойын толық жеткізуіне мүмкіндік
беремін.
|