Тақырыбы: Қоршаған ортаны
қорғву.
Мақсаты: Табиғат құндылығының
маңыздылығы, табиғат пен адамның қатынасының үйлесімділігі туралы
түсіндіру. Табиғат байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай
білуге, қамқорлықпен қарай білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: экологиялық тапсырмаларды
орындау
Сөздік
жұмыс:табиғат, экология, қоршаған
орта
Әдіс—тәсілдері:
Сұрақ-жауап,түсіндіру,жұмбақтар
айту.
Көрнекілігі:
Слайдтар,суреттер.
Сабақтың барысы
I.Ұйымдастыру
-
Сәлемдесу.
-
Көрініс
-
Экологиялық тапсырмаларды
орындау.
-
Жұмбақтар шешу
-
Ажасқан
жануарлар
-
Ұшты
ұшты ойыны
-
Ғв\алаишарды
тазарту
-
Бұл
кім?
-
Өлеңді
жалғастыр.
-
Қорытынды
Жүргізуші: Балалар орманда дем
алып орманды қоқыспен ластайды бұны көрген орманшы оларлың отырған
жерлерін тазалауды сұрайды бірақ балалар сөзіне құлақ аспайды сол
себепті балалар орманнан адасып шыға алмай қалады Себебі орманшы
ашуланып оларды орманнан шығармай қойған еді Орманның бәрі көңілсіз
күйге түседі балалар бұл орманнан қалай шығуды іздейді сол кезде
оларға орманшының даусы естіледі егер орманнан шыққыларың келсе
сендер мен берген тапсырмалады орындауларың керексіңдер
дейді
Ал,балалар тапсырмаларды
орындап орманды қайта қалпына келтірейік!
Балалар р әр тапсырманы
орындаған сайын орманның әдемі бейнесі біртіндеп ретке келетін
болады.
1-тапсырма Жұмбақтар
шешу.
Балалар мына ормандағы
ағаштардың бәрі бірдей, өздерінің атын ұмту үшін оларды сиқырлап
тастаған. Қане оларды еске түсіруге
көмектесейік.
-
Діні жұмсақ болса
да,
Тіп-тік шырқап
өседі.
Осы ағагпен
ауланы
Көгалдандырар көшені
(терек)
-
Канада елі
туында
Жапырағы
салынған
Тазартады
ауаны
Бойына тартып қалың шаң.
(үйеңкі )
-
Бұл ағаш өссе
далада.
Жаңбырда болар сая да.
(емен)
-
Аршып алып қабығын адамдар
себет өреді.
Шырынын оның бүкіл ел «ем» деп
ішіп келеді.(қайың )
-
Екі мың жыл
жасайды.
Үлкен жасыл қол шатыр
(шырша
2-тапсырма «Адасқан
жануарлар»
Бұл тапсырмада үй
жануарларымен жабайы жануарлар адасып кеткен. Соларды ажырату
керек.
3-тапсырма Ұшты ұшты
ойыны
Ұшты,ұшты,тарғақ
ұшты
Жарғақ,ұшты.
Үкі
ұшты
Түлкі
ұшты
Бүркіт
ұшты.
Іркіт
ұшты
Кірпік
ұшты
Бүйрек
ұшты
Кекілік
ұшты
Кекілің
ұшты
Қызғыщ...
Сызғыщ...
4-тапсырма «Ғаламшарды
тазарту»
Бұл тапсырмада жердің ластануына себеп болған
заттардан
арылтамыз.
Балалар керек емес қоқыстардан керек заттар
щығаруға болатынын
айтады.
5-тапсырма «Бұл
кім?»
Бұл тапсырмада балалар дыбысына қарап қандай
жануар екенін табу
керек.
-
сиыр
-
барыс
-
жылқы
-
қой
-
қасқыр
-
ит
-
мысық
-
тауық
6-тапсырма «Өлеңді
жалғастыр»
Балаларға өздері білетін өлең шумақтарының
бір қатарын айтып ары қарай жалғастыруы
керек.