Қоршаған ортаны қорғау

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қоршаған ортаны қорғау

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

91 сабақ . Есімдік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:


4.4.2.6 – сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау

Сабақтың мақсаты

Есімдік қай сөз табының орнына жұмсалатынын біледі.Есімдіктерді таба алады


Құндылықтар:

Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық.

Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық-заман талабы»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру






Жаңа білім

















































































Бекіту























Кері байланыс


Сабаққа дайындық.

Психологиялық ахуал қалыптастыру



Өткенді пысықтау

« Зат есімдердің жіктелуі» тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап беру





Құндылықтың мақсаты: Мемлекеттік тілді білу.

Жаңа тақырып


32-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы.

Құс емес бір айбарлы,

Көкек тіп-тік айдарлы.

Ол – жыл құсы,

көктемде

Қар кетіп, жер кепкенде,

Жылы жақтан қайтады,

Өз атын тек айтады.

Серікбай Оспанов


· Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. - Көкек не?

- Ол не?

- Дұрыс айтасыңдар. · Көкек пен ол сөздері бірдей сұраққа жауап беріп тұрғанына назар аудар.

- Себебі көкек сөзінің орнына ол есімдігі қолданылып тұр. · Ол қай сөз табының орнына жұмсалып тұр?

- Зат есімнің орнына жұмсалып тұр. - Сонымен, балалар, қандай ереже құрастыруға болады. Зат есім, сын есім, сан есімнің орнына қолданылатын сөз табын есімдік деп аталады



Зат есім, сын есім, сан есімдердің орнына жұмсалатын сөздерді есімдік дейміз. Есімдіктер: мен, сен, біз, сіз, ол, өзі, бұл, сол, кім, қанша, қайда, ешкім, әркім, ешқашан, әрқайсысы т.б.


ЕҚБ

33 - жаттығу. Жаңылтпашты оқып, жатқа жаз.

Үйір-үйір үйректі

Үйірге кім үйретті?

Үйір-үйір үйректі

Үйірге өзім үйреттім.


Есімдік кім, өзім. - кім үйретті, өзім үйреттім.



34-жаттығу. Берілген есімдіктермен сөйлемдер құрап айт.

Әркім, ешкім, ешқашан, ешқандай

Мысалы: Әркімнің өз ойы бар. Бұл үйде ешкім жоқ. Ешқашан өтірік айтуға болмайды. Ол ешкандай адамға ұқсамайды.


ФС тапсырмасы.

35-жаттығу. Мәтінді мазмұндық жағынан ретке келтіріп жаз.

Су құстары

Әлемде алуан құстар бар. Олардың біразын су құстары дейді. Себебі олар көбінесе суда өмір сүреді. Су құстары: қаз, үйрек, шағала тағы басқалары. Олар суға батпайды. Олардың жүні, қауырсыны майлы болады. Сондықтан оларға су жұқпайды. ·



ЕБҚ

37- жаттығу. Ребусты шеш. Өз елің – алтын бесігің


· Ребустың шешуіндегі мақалдың мәнін топта талқыла. ·

Есімдікті тап. - өз, бесігің.



Үй тапсырмасы

36-жаттығу

Келеді ұшып тырналар,

Үшкілденіп тізіліп

ҚПрямая соединительная линия 1 айтқан сайын жылда олар,

Қараймыз біз қызығып.

Прямая соединительная линия 2

Жекеше түрі: Ол, мен











Шаттық шеңберін жасайды





Өткенді пысықтайды









Өлеңді мәнерлеп оқиды








Сұрақ қоя отырып,жауабын айтады







Есімдіктермен танысады





Ережемен танысады







Есімдікті табады





Сөйлемдер құрап жазады




Есімдіктерді тауып, сұрақ қой. Оның қай сөзбен байланысып тұрғанын айт. -





Дәптермен жұмыс жасайды



Мәтінге ат қояды Су құстарының суға батпау себебін түсіндіреді








Ребус шешеді








Үй тапсырмасын алады














Кері байланыс жасайды


Мадақтаулар айтып бағалап отыру


ҚБ:




Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқиды-1Б

Есімдіктерді табады, атайды-1Б





ҚБ:


















Дескриптор.

Жаңылтпашты оқиды,жақа жазады-1Б

Есімдіктерді табады-1Б






ДескриптоР:

Есімдіктермен сөйлемдер құрап жазады





Дескриптор:

Мәтінді ретке келтіріп жазады-1Б

Есімдіктерді тауып,байланысып тұрған сөзін табады-1Б

Мәтінге ат қояды-1Б










Дескриптор:

Ребусты дұрыс шешеді-1Б

Есімдікті таба алады-1Б







Дескриптор:

Түсіп қалған есімдіктерді орнына қойып, көшіріп жазады-1Б

Олардың жекеше түрін атайды-1Б








«Бес саусақ «әдісі






















Суреттер





Ереже жазылған плакат









Көкектің суреті













Ереже жазылған плакат













Ережелер


Суреттер







Үйректің суреті













Суреттер











Су құстары туралы бейнебаян













Ребус жазылған плакат











Тырналар туралы суреттер













Кері байланыс парағы





































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

92 сабақ. Жіктеу есімдігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

Сабақтың мақсаты

Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Жіктеу есімдіктері туралы біледі



Құндылықтар:

Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық.

Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық-заман талабы»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру
















Жаңа білім





































Бекіту
















































Кері байланыс


Сабаққа дайындық

Психологиялық ахуалды қалыптастыру




Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

36-жаттығу

Келеді ұшып тырналар,

Үшкілденіп тізіліп

Қайтқан сайын жылда олар,

Қараймыз біз қызығып.


Жекеше түрі: Ол, мен



Құндылықтың мақсаты: Мемлекеттік тілді білу.


Жаңа тақырып

38-жаттығу.

Болжамды сұрақтар:

Мəтін не туралы?

Бозторғай туралы

Бозторғай қандай жағдайға тап болады?

Жылан ұяға жақындап қалған еді

Ол қандай ерлік жасады?

Жыланды өлтірді

«Бозторғай жыланға қыр көрсетті» дегенді қалай түсінесіңдер?

Бозторғай жаланмен күреске шығуға дайын еді.

Мəтіннің тақырыбы мазмұнына сəйкес пе?

Иә

Ойыңды дəлелде. . Қарамен берілген сөздерге сұрақ қою.

Бұл сөздердің қай сөз табының орнына жұмсалып тұр?


ЕҚБ

Мәтіндегі негізгі ойды айт.


ЕБҚ

Құстардың қандай түрлерін білесің?


39-жаттығу

Құстар күзге қарай жылы жаққа ұшып кетеді.Олар көктемде қайтып оралады. Мен құстарға ұя жасап қоямын. Сен кешікпей кел.

Олар-3 жақ,көпше түрі

Мен-1 жақ,жекеше түрі

Сен-2 жақ, жекеше түрі


ФС тапсырмасы.

40-жаттығу

Иілген, ұзын мойынды,ақ қауырсынды, халық киелі санайтын құс- аққу

Мойны ұзын, сирағы сидиған ірі жыл құсы-тырна

Жарғақ қанатты, түнде ұшатын құс-жарғанат

Ұзын тұмсығының астында қалтасы бар су құсы- бірқазан

Жем талғамайтын, көбінесе өлексемен қоректенетін, түсі қара құс-қарға

Орманда,бақта жүретін,дауысы әдемі,кішкентай әнші құс-бұлбұл

Өзінің атын атап үн шығаратын,түсі ала,көктем құсы- көкек




Үй тапсырмасы

41-жаттығу

Ұшқаны қызық жалпылдап,

Өзі сондай қарқылдақ.

Қарға


Есімдік-өзі, зат есімнен жасалып тұр.








Бір-біріне жақсы тілектер тілейді





Үй тапсырмасын оқып береді.















Мəтінді оқиды. Мəтін мазмұны бойынша бірнеше сұрақтар дайындап, оларға жауап береді











Жіктеу есімдіктерін қойып, көшіріп жазады




Белгілері бойынша құс атауларын табады.




Көшіріп жазады























Үй тапсырмасын алады











Кері байланыс жасайды



ҚБ:




Дескриптор:

Түсіп қалған есімдіктерді орнына қойып, көшіріп жазады-1Б

Олардың жекеше түрін атайды-1Б














Дескриптор:

Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1Б

Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айтады-1Б

Каллиграфиялық нормаларды сақтау жəне жазу техникасын жетілдіреді-1Б














Дескриптор:

Берілген сөйлемдерді оқып, белгілері бойынша тиісті құс атауларын табады-1Б

Құс сипаттамаларын ажырата алады-1Б







Дескриптор:

Жұмбақты оқып,шешуін табады-1Б

Есімдіктің қай сөз табынан жасалғанын айтады-1Б
























«Білім гүлі» әдісі











Суреттер






Тырналардың суреттері












Бозторғай туралы суреттер




Жыланның суреті














Суреттер




Жіктік жалғаулары жазылған плакат









Құстардың суреттері
















Қарғаның суреті


























Кері байланыс парағы































































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

93 сабақ. Жіктеу есімдігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.2.1 – мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу.

Сабақтың мақсаты

Берілген мәтіннің мазмұны бойынша өз пікірін білдіреді, жіктеу есімдіктерін біледі



Құндылықтар

Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық.

Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық-заман талабы»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру





Жаңа білім




































Бекіту































Кері байланыс


Психологиялық ахуал қалыптастыру.


Сабаққа дайындық




Өткенді пысықтау

«Жіктеу есімдігі» тақырыбын пысықтау



Құндылықтың мақсаты: Мемлекеттік тілді білу.

Жаңа тақырып


42-жаттығу

Бүркіт- қауқарлы құс. Ол түлкі, қоян, тиін, құр, тырнаны аулайды. Бүркітті аң аулау үшін қолға үйретеді. Бүркітті қорғау заңын күшейту керек.


ЕҚБ

Сұрақтарға жауап береді.


ЕБҚ

Бүркітке мінездеме бер.


ФС тапсырма.

43- жаттығу

Бүркіт жыртқыш құс. Ол Маңқыстау, Үстірт, Қызылқұм, Сарыарқа, Алтай таулары, Іле Алатауын мекендейді.Бүркіт ұясын биік ағаштар мен зәулім жартастарға салады. Ұя салу науқаны наурыз,сәуір айларында өтеді. Ол бір-екі жұмыртқа басады.


44- жаттығу

Қара бүркіт томағасын түсірді.

Оны мен томағаламай

КПрямая соединительная линия 3 ім томағалайды?



45 –жаттығу

Саятшылық – құс салып, аң аулау өнері .Мұнымен айналысатын адамды құсбегі деп атайды. Олар көбіне бүркіт, лашын,сұңқар секілді жыртқыш құстарды аіға салып,баулиды. Сол құстармен аң аулайды.




Үй тапсырмасы

Сурет бойынша әңгіме құрау

Қарлығаш- киелі құс. Адамдар қарлығашты ежелден жақсы көрген. Оның ұясын бұзбайды. Қарлығаш ұя салған үйде береке болады. Біздің үйге де биыл қарлығаш ұя салды.







Жақсы тілектер тілейді






Үй тапсырмасын қайталайды




Мәтінді оқиды













Кестемен жұмыс жасайды











Жаңылтпашты жазады







Тыныс белгісін қойып, көшіріп жазады








Үйге тапсырма алады










Кері байланыс жасайды







ҚБ:










Дескриптор:

Мәтінді оқып, талдайды-1Б

Сұрақтарға жауап береді-1Б





Дескриптор:

Кестені пайдалана алады-1Б

Кесте бойынша әңгіме құрастырады-1Б



Дескриптор:

Түсіп қалған есімдікті табады-1Б

Жаңылтпашты оқиды, айтады-1Б









Дескриптор:

Саятшылық туралы білімі бар-1Б

Тиісті тыныс белгісін қойып, көшіріп жазады-1Б





Дескриптор:

Сурет бойынша мәтін құрастырады-1Б

Қарлығаш туралы қосымша мәліметтер айта алады-1Б







«Бес саусақ» әдісі







Суреттер






Ереже жазылған плакат





Бүркіт туралы суреттер








Кесте










Суреттер











Саятшылық туралы бейнебаян


















Қарлығаш туралы суреттер









Кері байланыс парағы



























Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

94 сабақ. Жіктеу есімдіктерінің септелуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

Сабақтың мақсаты

Мәтін тақырыбының мазмұнына сәйкестігін, негізгі ойды анықтайды, жіктеу есімдіктерінің септелуімен танысады



Құндылықтар

Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық.

Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық-заман талабы»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру






Өткен білімді еске түсіру

















Жаңа білім






























































Бекіту


















Кері байланыс


Психологиялық ахуал қалыптастыру.


Сабаққа дайындық




Өткенді пысықтау

«Жіктеу есімдігі» тақырыбын пысықтау


Құндылықтың мақсаты: Мемлекеттік тілді білу.

Жаңа тақырып

47-жаттығу. Мəтінді оқу.Жіктеу есімдігін табу Мəтін тақырыбы оның мазмұнына сəйкестігін аны қтау. Мəтіндегі негізгі ойды анықтау. Сұрақтар:

- Мəтіннің тақырыбы мазмұнына сəйкес келе ме?

- Мәтіндегі негізгі ойды анықта?

-Табиғатты қорғау.

- Мәтіндегі жіктеу есімдіктерін тап.

Ж.есімдігі: ол, мен

- Қарамен жазылған есімдіктерді оқы, сұрақ қойып, қай септікте тұрғанын айт.

Менің-ілік с. Мен- атау с. Маған-барыс с.


48-жаттығу. (Ауызша).

Есімдіктердің септелуін оқу. Есімдіктердің септелуін оқи отырып, олардың өзгешеліктерін анықтау







49-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазу.

Жалбыз наурыз айының аяғында өсе бастайды. (Ол А.с. не?) дымқыл , шалғынды жерлерде көп кездеседі. ( Оның І.с. ненің?) дәрілік маңызы зор. ( Оны Т.с. нені?) бүйрек ауруына , суық тигенде ем үшін қолданады. (Мен А.с. кім? ) ауырғанда оның тұнбасын іштім. Жалбыз маған ұнайды.




ФС тапсырмасы.

50 - жаттығу.

Ол (кіммен?) кездесу,(Онымен кездесу); ол (неге?) тығылады (оған тығылады); мен (кімге?) ұнайды (маған ұнайды), сен (кімнің?) киімің, (сенің киімің); мен ( кімді?) таппады, (мені таппады); ол (неден?) көлемдірек (одан көлемдірек); сен (кімге?) бармақшы (саған бармақшы).


ЕБҚ

Қоршаған ортаға нелер жатады?


ЕҚБ

52 - жаттығу. Кластер құрастыру. «Қоршаған ортаны қорғау үшін не істеу керек?»

«Кластер» арқылы əр топ өз ережелерін жазады.

1. ағаштың бұтақтарын сындырма;

2. гүлдерді жұлма.

3.қоқыс тастама

4.құс ұясын бұзба

5.суды ластама



Үй тапсырмасы

51 –жаттығу

Берілген есімдіктерді қатыстырып,сөйлем құрап келу

Біз, сенің, оған




Шаттық шеңберін түзеді



Өткенді қайталау











Мәтінді оқиды





Тапсырмала

рын орындайды








Есімдіктердің септелуін оқиды. Есімдіктердің септелуін оқи отырып, олардың өзгешеліктерін анықтайды





Көп нүктенің орнына жіктеу есімдігін қойып, жазады









Жіктеу есімдіктерін жазады.

Жіктеу есімдіктерін сұрақтардың ыңғайына қарай өзгертіп жазады








Кластер құрастырады








Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс жасайды



Мадақтау



ҚБ:











Дескриптор:

Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды-1Б

Жіктеу есімдіктерін табады-1Б



ҚБ:



Дескриптор:

Есімдіктердің септелуін біледі-1Б

Тапсырманы ауызша орындайды-1Б





Дескриптор:

Көп нүктенің орнына жіктеу есімдігін тиісті септік жалғауына қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1Б

Каллиграфиялық нормаларды сақтау жəне жазу техникасын жетілдіреді-1Б

Жіктеу есімдіктерінің астын сызады-1Б




Дескриптор:

Жіктеу есімдіктерінің сұрақтарын біледі-1Б

Тапсырманы талапқа сай орындайды-1Б











Дескриптор:

Табиғатты қорғау туралы ой-пікірі қалыптасқан-1Б

Осы тақырыпта кластер құрастыра алады-1Б


ҚБ:






«Бас бармақ» әдісі








Суреттер









Ереже жазылған плакат







Суреттер








Оқулық











Жалбыз

дың суреті








Суреттер







Ереже жазылған плаккат








Суреттер














Сызбалар

Суреттер









Оқулық










Кері байланыс парақт









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.03.2025
176
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі