-
Білім беру ұйымының атауы
№60 жалпы орта мектеп
Пәні:
География
Бөлім:
Бөлім 3. Табиғатты пайдалану және геоэкалогия
3.2 Геоэкалогиялық зерттеулер негіздері
Педагогтің аты-жөні:
Булутбаев Ахат Пулатбекович
Күні:
19.11.2024
Сынып:
11 ә
Сабақтың тақырыбы:
Қоршаған ортаның сапасы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу
Сабақтың мақсаты
:Адамның өмір сүру ортасының сапасын көрсеткіштерін анықтай алады Қоршаған ортаның бағалау мониторингін тұжырымдайды
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі\ уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Білім алушылармен амандасу, түгендеу
Сынып реттілігін қадағалау
2.Түстер арқылы білім алушыларды 4 топқа біріктіру
«Кім жылдам» әдісі арқылы алдыңғы білімді төмендегі сұрақтар арқылы сұраймын.
1.Табиғатты пайдаланудың түрлері
2. Табиғатты тиімді пайдалану құрылымын атаңыздар
3. Қоршаған ортаның қандай бағалау әдістерін білесіңдер?
4.Қоршаған ортаның қандай артопагендік өзерістері бар?
«Миға шабуыл» әдісі арқылы төменде көрсетілген ұғымдарды жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
«Мониторинг, норматив,динамика » аталған сөздердің ұғымдарын төмендегі сұрақтар бойынша жауап бере отырып жаңа тақырып ашу
Қайда?- бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз?
Қалай? -өз тәжірибиеңізбен осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласызба?
Қандай? -осы сабақта бұл атаулар қандай
Мұғалім білім алушылармен амандасып, түгелдеп, жақсы көңіл күй тілеп, сабақты бастаймын.
Алдыңғы білімді логикалық ойлау арқылы сұрақтарға жауап беру
Білім алушылар ұғымдарды бойынша жаңа тақырыпты ашады.
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
Сабақтың ортасы
1.Тапсырма. Жеке жұмыс. «Блок схема» әдісі арқылы әдісі арқылы төмендегі тапсырмаларды орындайды.
a)Қоршаған ортаның ластану түрлерін анықтап, жіктеңіз.
-
Қоршаған ортаның ластануы


b)Табиғи ортаға зиянды жағдайын сипаттаныз _________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Тапсырма. Топтық жұмыс. «BANI» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс
Мәтін:
Экологиялық нысандарына табиғи, антропогендік немесе табиғи – антропогендік экожүйелері жатады. Ғаламдық көлемде мониторинг жүргізуге авиациялық, ғарыштық және есептеу техникалары пайдаланады. Экологиялық мониторинг әр түрлі деңгейдпегі буындардан тұратын иерархиялық ұйымдасқан бақылау жүйесі болып табылады.
https://stud.kz/referat/show/70723
1-топ B-адамдардың тіршілік ететін жағдайын саралап жіктеңіз
2-топ A-зиянды заттармен ластану денгейін түсіндіріңіз
3-топ N-биосфералық бақылауды талдаңыз
4-топ I-атмосфераға шығарылатын заттардың себеп - салдарына мысал келтіріңіз
3. Тапсырма. Жұптық жұмыс. «Ой толғаныс» әдісі арқылы функционалдық сауаттылық тапсырманы орындайды.
«»

Кез келген тірі организм өзін айнала қоршаған табиғи ортамен тығыз байланыста ғана өмір сүре алады. Олар – топырақ, су, минералды заттар, жер бедері және атмосфералық әр түрлі құбылыстар. Табиғи ортаның компоненттері тірі организмдерге оң немесе теріс әсер етуі мүмкін. Сондықтан әрбір организмнің өзіне ғана колайлы ортасы немесе мекені болуы тиіс. Мәселен, көлбақа үшін қалыпты өсіп-көбеюіне қолайлы орта -ылғалы мол көл жағасы. Ал, куаң дала немесе шөлейтті жерлер ол үшін қолайсыз, өмір сүре алмайтын орта болып табылады. Бірақ та организм үшін табиғаттың барлық элементтері белгілі мөлшерде кажет және жиынтық күйінде әсер етеді. Олардың біреуі өте қажет, екіншілері орташа, ал үшіншілері мүлдем кажет емес зиянды болуы мүмкін. Сонымен орта дегеніміз — организмнің өсіп-көбеюіне, тіршілігіне, дамуы мен таралуьна тікелей жанама әсер ететін айнала қоршаған орта компоненттерінің жиынтығы. Ал, организмге кажетті жағдайлар деп — тек сол органим үшін алмастыруға келмейтін табиғи ортаның элементтерін айтамыз.
https://medkenes.kz/ekologiya/tirshilik-ortasy-zh-ne-ekologiyaly-faktorlar
a)Берілген мәтінді пайдалана отырып экологиялық факторларды анықтаңыз
b)Суреттерге қарап микроағзалардың түрлерін сипаттаңыз
c) Абиотикалық факторлардың шешу жолдарын ұсыныңыз
ЕББҚ* (визуал) тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Дескриптор:
- ЕББҚ* (визуал) ластану түрлерін анықтайды;
-ластану түрлерін жіктейді;
-зиянды жағдайын сипаттайды
ЕББҚ* (визуал) тапсырманы топтың және мұғалімнің көмегімен орындайды.
Дескриптор:
- ЕББҚ* (визуал) тіршілік ететін жағдайды жіктейді;
-ластану деңгейін сипаттайды;
-ғаламдық- фондық өзгерістерді талдайды;
-ластағыш заттардың шығарылуына мысал келтіреді
ЕББҚ* (визуал) жұптың көмегімен функционалдық сауаттылық тапсырманы орындайды.
Дескриптор:
- ЕББҚ* (визуал) факторларды анықтайды;
-микроағза түрлерін сипаттайды;
-факторлардың шешу жолдарын ұсынады;
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
Оқулық интернет желісі, тақырып бойынша қосымша әдебиеттер
https://stud.kz/referat/show/70723
https://medkenes.kz/ekologiya/tirshilik-ortasy-zh-ne-ekologiyaly-faktorlar
Сабақтың соңы
Рефлексия «Сөйлемді аяқтау» әдісі арқылы сабақтың оқу нәтижесіне қол жеткізгендігі туралы ойларын жазып сөйлемді аяқтайды.

Білім алушылар ойларын жазып сөйлемді аяқтайды
Рефлексия
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоршаған ортаның сапасы
Қоршаған ортаның сапасы
-
Білім беру ұйымының атауы
№60 жалпы орта мектеп
Пәні:
География
Бөлім:
Бөлім 3. Табиғатты пайдалану және геоэкалогия
3.2 Геоэкалогиялық зерттеулер негіздері
Педагогтің аты-жөні:
Булутбаев Ахат Пулатбекович
Күні:
19.11.2024
Сынып:
11 ә
Сабақтың тақырыбы:
Қоршаған ортаның сапасы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу
Сабақтың мақсаты
:Адамның өмір сүру ортасының сапасын көрсеткіштерін анықтай алады Қоршаған ортаның бағалау мониторингін тұжырымдайды
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі\ уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Білім алушылармен амандасу, түгендеу
Сынып реттілігін қадағалау
2.Түстер арқылы білім алушыларды 4 топқа біріктіру
«Кім жылдам» әдісі арқылы алдыңғы білімді төмендегі сұрақтар арқылы сұраймын.
1.Табиғатты пайдаланудың түрлері
2. Табиғатты тиімді пайдалану құрылымын атаңыздар
3. Қоршаған ортаның қандай бағалау әдістерін білесіңдер?
4.Қоршаған ортаның қандай артопагендік өзерістері бар?
«Миға шабуыл» әдісі арқылы төменде көрсетілген ұғымдарды жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
«Мониторинг, норматив,динамика » аталған сөздердің ұғымдарын төмендегі сұрақтар бойынша жауап бере отырып жаңа тақырып ашу
Қайда?- бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз?
Қалай? -өз тәжірибиеңізбен осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласызба?
Қандай? -осы сабақта бұл атаулар қандай
Мұғалім білім алушылармен амандасып, түгелдеп, жақсы көңіл күй тілеп, сабақты бастаймын.
Алдыңғы білімді логикалық ойлау арқылы сұрақтарға жауап беру
Білім алушылар ұғымдарды бойынша жаңа тақырыпты ашады.
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
Сабақтың ортасы
1.Тапсырма. Жеке жұмыс. «Блок схема» әдісі арқылы әдісі арқылы төмендегі тапсырмаларды орындайды.
a)Қоршаған ортаның ластану түрлерін анықтап, жіктеңіз.
-
Қоршаған ортаның ластануы


b)Табиғи ортаға зиянды жағдайын сипаттаныз _________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Тапсырма. Топтық жұмыс. «BANI» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс
Мәтін:
Экологиялық нысандарына табиғи, антропогендік немесе табиғи – антропогендік экожүйелері жатады. Ғаламдық көлемде мониторинг жүргізуге авиациялық, ғарыштық және есептеу техникалары пайдаланады. Экологиялық мониторинг әр түрлі деңгейдпегі буындардан тұратын иерархиялық ұйымдасқан бақылау жүйесі болып табылады.
https://stud.kz/referat/show/70723
1-топ B-адамдардың тіршілік ететін жағдайын саралап жіктеңіз
2-топ A-зиянды заттармен ластану денгейін түсіндіріңіз
3-топ N-биосфералық бақылауды талдаңыз
4-топ I-атмосфераға шығарылатын заттардың себеп - салдарына мысал келтіріңіз
3. Тапсырма. Жұптық жұмыс. «Ой толғаныс» әдісі арқылы функционалдық сауаттылық тапсырманы орындайды.
«»

Кез келген тірі организм өзін айнала қоршаған табиғи ортамен тығыз байланыста ғана өмір сүре алады. Олар – топырақ, су, минералды заттар, жер бедері және атмосфералық әр түрлі құбылыстар. Табиғи ортаның компоненттері тірі организмдерге оң немесе теріс әсер етуі мүмкін. Сондықтан әрбір организмнің өзіне ғана колайлы ортасы немесе мекені болуы тиіс. Мәселен, көлбақа үшін қалыпты өсіп-көбеюіне қолайлы орта -ылғалы мол көл жағасы. Ал, куаң дала немесе шөлейтті жерлер ол үшін қолайсыз, өмір сүре алмайтын орта болып табылады. Бірақ та организм үшін табиғаттың барлық элементтері белгілі мөлшерде кажет және жиынтық күйінде әсер етеді. Олардың біреуі өте қажет, екіншілері орташа, ал үшіншілері мүлдем кажет емес зиянды болуы мүмкін. Сонымен орта дегеніміз — организмнің өсіп-көбеюіне, тіршілігіне, дамуы мен таралуьна тікелей жанама әсер ететін айнала қоршаған орта компоненттерінің жиынтығы. Ал, организмге кажетті жағдайлар деп — тек сол органим үшін алмастыруға келмейтін табиғи ортаның элементтерін айтамыз.
https://medkenes.kz/ekologiya/tirshilik-ortasy-zh-ne-ekologiyaly-faktorlar
a)Берілген мәтінді пайдалана отырып экологиялық факторларды анықтаңыз
b)Суреттерге қарап микроағзалардың түрлерін сипаттаңыз
c) Абиотикалық факторлардың шешу жолдарын ұсыныңыз
ЕББҚ* (визуал) тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Дескриптор:
- ЕББҚ* (визуал) ластану түрлерін анықтайды;
-ластану түрлерін жіктейді;
-зиянды жағдайын сипаттайды
ЕББҚ* (визуал) тапсырманы топтың және мұғалімнің көмегімен орындайды.
Дескриптор:
- ЕББҚ* (визуал) тіршілік ететін жағдайды жіктейді;
-ластану деңгейін сипаттайды;
-ғаламдық- фондық өзгерістерді талдайды;
-ластағыш заттардың шығарылуына мысал келтіреді
ЕББҚ* (визуал) жұптың көмегімен функционалдық сауаттылық тапсырманы орындайды.
Дескриптор:
- ЕББҚ* (визуал) факторларды анықтайды;
-микроағза түрлерін сипаттайды;
-факторлардың шешу жолдарын ұсынады;
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
«ЖАПОН» бағалау парағы



2 балл
4
балл
6
балл
Оқулық интернет желісі, тақырып бойынша қосымша әдебиеттер
https://stud.kz/referat/show/70723
https://medkenes.kz/ekologiya/tirshilik-ortasy-zh-ne-ekologiyaly-faktorlar
Сабақтың соңы
Рефлексия «Сөйлемді аяқтау» әдісі арқылы сабақтың оқу нәтижесіне қол жеткізгендігі туралы ойларын жазып сөйлемді аяқтайды.

Білім алушылар ойларын жазып сөйлемді аяқтайды
Рефлексия
-
шағым қалдыра аласыз













