Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Қоршаған ортаның сапасын арттыру» бойынша геоэкологиялық жобалау
|
Мектеп Бөлім: |
3-бөлім. ТАБИҒАТТЫ ПАЙДАЛАНУ ЖӘНЕ ГЕОЭКОЛОГИЯ 3.2. ГЕОЛОГИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУ НЕГІЗДЕРІ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қоршаған ортаның сапасын арттыру» бойынша геоэкологиялық жобалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.2.5-қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті / аймақтық компонент негізінде) |
|
Сабақтың мақсаты:
(Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, IV отырысында берген тапсырмасы, Оқу ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Бұзылған аумақтардың түрлерін анықтайды Қалпына келтіру (рекультивация) әдістерін сипаттайды Нақты аумаққа арналған қалпына келтіру жобасын ұсынады Пәнге кіріктіретін құндылықтар:ЖАСАМПАЗДЫҚ және ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Сәлемдесу Топқа бөлу ЖАСАМПАЗДЫҚ және ЖАҢАШЫЛДЫҚ
Ой қозғау
сұрағы: Пәндік
терминдер: |
Сәлемдесу Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:
Оқушылар берілген пәндік терминдерге сипаттама береді |
оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
Дескриптор. Терминдерге сипаттама береді |
Фигуралар салынған конверт
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Мұғалім түсіндірмесі: -Бұзылған аумақтар дегеніміз не -Бұзылу себептері: өндіріс, кен өндіру, ауыл шаруашылығы, урбандалу -Қалпына келтіру жолдары: -Биологиялық (көгалдандыру, орман отырғызу) -Инженерлік (топырақ төсеу, су тазарту) -Кешенді рекультивация
Тапсырма Топтық жоба жұмысы
Тапсырма:
Жоба құрылымы:
|
Топтық жұмысты орындайды 1.Бұзылған аумақты анықтау
2.Бұзылу себептерін түсіндіру 3. Қалпына келтіру әдісітерін ұсыну 4. Жобаның нәтижесін болжау
5.Жобаны қорғау |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Формативті бағалау Дескрипторлар: 1.Аумақтың түрін дұрыс анықтайды. Экологиялық мәселені нақты сипаттайды 2.Аумақтың бұзылу себептерін көрсетті.Антропогендік әсерді түсінтірді 3. Тиімді қалпына келтіру әдістерін ұсынды. Әдістерді негіздеді 4.Күтілетін экологиялық нәтижені көрсетті. Қоршаған ортаға әсеріні бағалады. 5.Ойын нақты әрі түсінікті жеткізді. Сұрақтарға жауап берді. |
Оқулық, интерактивті тақта, ғаламтор материалдары |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үй тапсырмасын беру: Өз аймағыңдағы бір бұзылған аумаққа қалпына келтіру жобасының қысқаша жоспарын жазу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Үй тапсырмасы: Өз аймағыңдағы бір бұзылған аумаққа қалпына келтіру жобасының қысқаша жоспарын жазу |
«Галереяны аралау»
әдісі |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоршаған ортаның сапасын арттыру
Қоршаған ортаның сапасын арттыру
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Қоршаған ортаның сапасын арттыру» бойынша геоэкологиялық жобалау
|
Мектеп Бөлім: |
3-бөлім. ТАБИҒАТТЫ ПАЙДАЛАНУ ЖӘНЕ ГЕОЭКОЛОГИЯ 3.2. ГЕОЛОГИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУ НЕГІЗДЕРІ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қоршаған ортаның сапасын арттыру» бойынша геоэкологиялық жобалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.2.5-қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті / аймақтық компонент негізінде) |
|
Сабақтың мақсаты:
(Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, IV отырысында берген тапсырмасы, Оқу ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Бұзылған аумақтардың түрлерін анықтайды Қалпына келтіру (рекультивация) әдістерін сипаттайды Нақты аумаққа арналған қалпына келтіру жобасын ұсынады Пәнге кіріктіретін құндылықтар:ЖАСАМПАЗДЫҚ және ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Сәлемдесу Топқа бөлу ЖАСАМПАЗДЫҚ және ЖАҢАШЫЛДЫҚ
Ой қозғау
сұрағы: Пәндік
терминдер: |
Сәлемдесу Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:
Оқушылар берілген пәндік терминдерге сипаттама береді |
оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
Дескриптор. Терминдерге сипаттама береді |
Фигуралар салынған конверт
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Мұғалім түсіндірмесі: -Бұзылған аумақтар дегеніміз не -Бұзылу себептері: өндіріс, кен өндіру, ауыл шаруашылығы, урбандалу -Қалпына келтіру жолдары: -Биологиялық (көгалдандыру, орман отырғызу) -Инженерлік (топырақ төсеу, су тазарту) -Кешенді рекультивация
Тапсырма Топтық жоба жұмысы
Тапсырма:
Жоба құрылымы:
|
Топтық жұмысты орындайды 1.Бұзылған аумақты анықтау
2.Бұзылу себептерін түсіндіру 3. Қалпына келтіру әдісітерін ұсыну 4. Жобаның нәтижесін болжау
5.Жобаны қорғау |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Формативті бағалау Дескрипторлар: 1.Аумақтың түрін дұрыс анықтайды. Экологиялық мәселені нақты сипаттайды 2.Аумақтың бұзылу себептерін көрсетті.Антропогендік әсерді түсінтірді 3. Тиімді қалпына келтіру әдістерін ұсынды. Әдістерді негіздеді 4.Күтілетін экологиялық нәтижені көрсетті. Қоршаған ортаға әсеріні бағалады. 5.Ойын нақты әрі түсінікті жеткізді. Сұрақтарға жауап берді. |
Оқулық, интерактивті тақта, ғаламтор материалдары |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үй тапсырмасын беру: Өз аймағыңдағы бір бұзылған аумаққа қалпына келтіру жобасының қысқаша жоспарын жазу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Үй тапсырмасы: Өз аймағыңдағы бір бұзылған аумаққа қалпына келтіру жобасының қысқаша жоспарын жазу |
«Галереяны аралау»
әдісі |
|
шағым қалдыра аласыз













