Материалдар / Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?

Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?

Материал туралы қысқаша түсінік
Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті? тақырыбында сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қараша 2024
80
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Мұғалімнің аты-жөні:

Айғалиев Ербол

Пән/Сынып: Қазақстан тарихы, 5«в»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Күні

04.11.2024ж.

Тарау немесе бөлім атауы:

Қос дөңгелекті арбалар және империялар

Сабақтың тақырыбы:

Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?

Оқу мақсаты:

5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану;

5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау

Сабақтың мақсаты

- ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану;

- басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау

Тілдік мақсат:

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Империя мен мемлекеттің айырмашылығы неде?

2. Қос дөңгелекті арбаны қандай мақсатта қолданды?
3. Қос дөңгелекті арбаның әскери істе қолдануының қандай артықшылығы мен кемшілігі бар?
Диалогқа арналған сұрақтар:

Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы үлкен империялардың құрылуына мүмкіндік жасады, себебі ..............

Құндылықтарды

дарыту

Жасампаздық және жаңашылдық (Сабақты басы. Суретпен жұмыс)

Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут

Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар аудару.)

Интербелсенді тақтадан қос дөңгелекті арбаның суреті шығады. Мұғалім талқылауға мынадай ашық сұрақтар тастайды:

Бастапқы ынталандырушы материал:

Оқушылар тақтадағы ненің суреті?

Бұл қос дөңгелекті арбаны ежелгі дүниеде қандай мақсатқа пайдаланған?

Осы суреттердің сабағымызға қатысы бар ма?

Соғыс жағдайында қос дөңгелекті арбаны пайдаланудың қандай жақсы жақтары болды?


Жаңа сабақтың тақырыбы белгілі болғаннан кейін, сабақ мақсаттары түсіндіріледі

Сұраққа жауап береді

Мадақтау




Презентация № 1бет


17 минут





5 минут









5 минут













1 минут


3 минут






5 минут










Мәтінмен жұмыс.

Империя


«Қос дөңгелекті арба» туралы дерек (
мәтінді оқып шығып төмендегі тапсырманы орындайды)


Жасалу
технологиясы

Пайдаланудағы артықшылықтары

Кемшіліктері

Қос дөңгелекті арба

Доңғалағы, жетек,қорабы,доға, қамыт және тартпа баулары




2-тапсырма. Ақиқат/жалған кестесі

Ақпарат

Ақиқат

Жалған

Адамзат тарихындағы маңызды өнертабыстардың бірі Қос дөңгелекті арба болып табылады

+


Қос дөңгелекті арба б.з.б.IV-III мыңжылдықтарда пайда болған деп есептеледі

+


Қазақстан жерінде тас дәуірі тұрғындары қос дөңгелекті арбалардың суретін салған


+

Империяның құрамында бірнеше елдер мен мемлекеттер болады

+


Империяны басқару бір билеушінің қатаң билігіне негізделген

+


Күшпен біріктірілген империялар ұзақ ұзақ өмір сүрмеген

+



Сергіту жаттығуы «Алыптар мен ергежейлілер» (мұғалім алыптар дегенде оқушылар тұрады орнынан, ергежейлілер дегенде отырады. Осылай бірнеше рет қайталайды)

Ж

Империя

еке жұмыс. 1) Империя ұғымына сипаттма беріңіз


Shape2 Shape1



Сұрақ-жауап.

Ежелгі атты әскер қанша топқа бөлінген?

1) жеңіл қаруланған
2)ауыр қаруланған

Ежелгі Ассирия әскері қандай бөлімдерден тұрды?

1)жаяу 2)атты 3)қос дөңгелекті арбалы

Жауынгерлердің негізгі қарулары

Садақ, найза,қылыш, сүңгі, қалқан, қамал бұзғыш қару, т.б.

Тарихтағы тұңғыш бітім шарт қашан, қай елдер арасында болды?

Б.з.б.1280 жылы Мысыр мен Хетт мемлекеттері арасында жасалды


Дескриптор:

Мәтінмен танысып түсінген ойын айтады

Дескриптор:

-қос дөңгелекті арбаның жасалу техникасын анықтайды;

-соғыс жағдайында қос дөңгелекті арбаны пайдаланудың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды



Дескриптор: Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды











Дескриптор:
Империя ұғымына сипаттама береді




Дескриптор: Сұрақтарға жауап жазады


Оқушылар бірін-бірі бағалайды



Бағалау. Дұрыс жауаппен тексереді

4 балл







6 балл













2 балл





4 балл


балл

баға

14-16

«5»

11-13

«4»

7-10

«3»





Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық

https://www.youtube.com/watch?v=kVAYIgzBdGk


Тапсырма парақшасы

3 минут

Рефлексия

«Күншуақ»: оқушылар барлығын түсінсе күнді, жартылай түсінсе – күн мен бұлтты, ештеңе түсінбесе – бұлтты таңдайды.

Тақырыпты меңгергенін анықтау

Презентация № 2 бет

1 минут

Үй тапсырмасы: Қос дөңгелекті арбаның суретін салып келу



Презентация № 3 бет





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ