|
Пәні: |
Ежелгі заман тарихы |
||||||||||||
|
Бөлім: |
Қос дөңгелекті арбалар және империялар |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті? |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану; 5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау |
||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы Тарихи концепт |
Уақыт пен кеңістікке бағдарлану Өзгеріс пен сабақтастық. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Месопатамия аумағында мемлекеттердің пайда болуы мен дамуын және олардың мемлекетаралық қарым-қатынасын білу;Вавилонның қуатты империяға айналуындағы Хаммурапидің қызметін бағалау |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,адами құндылықтарды дәріптеу |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
Ресурс тар |
|||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 3 мин Өткен білімді еске түсіру 7 мин Жаңа тақырыпқа көшу 3 мин |
Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасу. Алғашқы білімдерін еске түсіру Оқушылар 3 топқа бөлінеді :Тапсырма берілдеі 1.Алғашқы адамдар қалай пайда болды? 2.Өзен алөаптары өркениеттері дееніміз не? 3.Ежелгі Еипет туралы не білесіндер?
Оқушыларға фотоны көрсете отрып тақырыпты түсіндіру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
Карта, видео слайд |
|||||||||
|
Жаңа білім 17 мин |
Империя (латын. іmperіum – билік, үстемдік) – 1) император басқарған монархиялық мемлекет құрылымының түрі; 2) жер жүзінің әр түрлі бөліктерінде кең-байтақ аумақтарды басып алған ірі отаршыл мемлекет. Арба — ертеде әскери көлік ретінде қолданылған, кейін жол жүруге, жүк тасуға, сондай-ақ уақытша жылжымалы тұрғынжай ретінде пайдалануға арналған көне көлік түрі. Соғыс қимылдарына, әр түрлі рәсімдер атқаруға, спорт жарыстарына қолданылған әскери арбалар Вавилон өңіріндегі көне Киш қаласы орнынан (қазіргі Охеймир қалашығы, Ирак), шумерлердің қала-мемлекеті Үрімнен (Ур, қазіргі Тель-Мукайяр қалашығы, Ирак), Кавказдан, т.б. жерлерден табылды. Олар біздің заманымыздарн бұрынғы 3 мыңжылдықтың ақырында, тіпті одан да бұрын қолданылған. Әскери арбалар Шығыстағы ежелгі мемлекеттерде (Мысыр, Ассирия, Персия, Қытай, Үндістан, т.б.) ұрыс кезінде кеңінен пайдаланылды. Жалғыз не екі ат жегілген қос доңғалақты арбада екі жауынгер – ат айдаушы және найза, қылыш, садақпен қаруланған сарбаз отырған. Төрт ат жегілетін төрт доңғалақты әскери арбалардың тертесіне найза, дөңгелек оқтықтарына шалғы бекітілген. 1 тапсырма Суретті баяндау:
2 тапсырма:
|
Мәтінмен жұмыс
Дискрипторы: 1тапсырмада Оқушылар көрсетілген суретті тақырыпқа байланысты баяндап береді. 2 тапсырма:Оқушылар қос дөнгелекті арбалар туралы өздерінің жауаптарын кестеге толтырады
|
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
|
|
|||||||||
|
Бекіту 10 мин
|
Сабақты қорытындылау Империя дегеніміз не? Әскери шайқастарада қос дөнгелекті арбалар қандай роль атқарды? Қалай ойлайсындар қос донгелекті арбаның қай бөлшегі мағызды болып саналды? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
|||||||||
|
Кері байланыс 5 мин
|
Оқушылар сабақ барысында түсінгендерін «Мен жаңа сабақтан»-----жауабын жалгастыра отырып тақырыптан алған әсерлерімен бөліседі. |
Тақырып бойынша не білгенін баяндайды.
|
Оқушыларды бағалау. |
|
|||||||||
|
Уйге тапсырма беру. |
11 параграф.66 беттегі 2,3 сұрақтарға жауап жазу |
|
|
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?
Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?
|
Пәні: |
Ежелгі заман тарихы |
||||||||||||
|
Бөлім: |
Қос дөңгелекті арбалар және империялар |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті? |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану; 5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау |
||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы Тарихи концепт |
Уақыт пен кеңістікке бағдарлану Өзгеріс пен сабақтастық. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Месопатамия аумағында мемлекеттердің пайда болуы мен дамуын және олардың мемлекетаралық қарым-қатынасын білу;Вавилонның қуатты империяға айналуындағы Хаммурапидің қызметін бағалау |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,адами құндылықтарды дәріптеу |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
Ресурс тар |
|||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 3 мин Өткен білімді еске түсіру 7 мин Жаңа тақырыпқа көшу 3 мин |
Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасу. Алғашқы білімдерін еске түсіру Оқушылар 3 топқа бөлінеді :Тапсырма берілдеі 1.Алғашқы адамдар қалай пайда болды? 2.Өзен алөаптары өркениеттері дееніміз не? 3.Ежелгі Еипет туралы не білесіндер?
Оқушыларға фотоны көрсете отрып тақырыпты түсіндіру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
Карта, видео слайд |
|||||||||
|
Жаңа білім 17 мин |
Империя (латын. іmperіum – билік, үстемдік) – 1) император басқарған монархиялық мемлекет құрылымының түрі; 2) жер жүзінің әр түрлі бөліктерінде кең-байтақ аумақтарды басып алған ірі отаршыл мемлекет. Арба — ертеде әскери көлік ретінде қолданылған, кейін жол жүруге, жүк тасуға, сондай-ақ уақытша жылжымалы тұрғынжай ретінде пайдалануға арналған көне көлік түрі. Соғыс қимылдарына, әр түрлі рәсімдер атқаруға, спорт жарыстарына қолданылған әскери арбалар Вавилон өңіріндегі көне Киш қаласы орнынан (қазіргі Охеймир қалашығы, Ирак), шумерлердің қала-мемлекеті Үрімнен (Ур, қазіргі Тель-Мукайяр қалашығы, Ирак), Кавказдан, т.б. жерлерден табылды. Олар біздің заманымыздарн бұрынғы 3 мыңжылдықтың ақырында, тіпті одан да бұрын қолданылған. Әскери арбалар Шығыстағы ежелгі мемлекеттерде (Мысыр, Ассирия, Персия, Қытай, Үндістан, т.б.) ұрыс кезінде кеңінен пайдаланылды. Жалғыз не екі ат жегілген қос доңғалақты арбада екі жауынгер – ат айдаушы және найза, қылыш, садақпен қаруланған сарбаз отырған. Төрт ат жегілетін төрт доңғалақты әскери арбалардың тертесіне найза, дөңгелек оқтықтарына шалғы бекітілген. 1 тапсырма Суретті баяндау:
2 тапсырма:
|
Мәтінмен жұмыс
Дискрипторы: 1тапсырмада Оқушылар көрсетілген суретті тақырыпқа байланысты баяндап береді. 2 тапсырма:Оқушылар қос дөнгелекті арбалар туралы өздерінің жауаптарын кестеге толтырады
|
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
|
|
|||||||||
|
Бекіту 10 мин
|
Сабақты қорытындылау Империя дегеніміз не? Әскери шайқастарада қос дөнгелекті арбалар қандай роль атқарды? Қалай ойлайсындар қос донгелекті арбаның қай бөлшегі мағызды болып саналды? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
|||||||||
|
Кері байланыс 5 мин
|
Оқушылар сабақ барысында түсінгендерін «Мен жаңа сабақтан»-----жауабын жалгастыра отырып тақырыптан алған әсерлерімен бөліседі. |
Тақырып бойынша не білгенін баяндайды.
|
Оқушыларды бағалау. |
|
|||||||||
|
Уйге тапсырма беру. |
11 параграф.66 беттегі 2,3 сұрақтарға жауап жазу |
|
|
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз















