|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нуралина К.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Қоспаларды бөлу әдістері. №2 зертханалық тәжірибе «Ластанған ас тұзын тазарту» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.4.1.5 -қоспалардың түрлерін және оларды бөлу әдістерін білу 7.4.1.6 -қоспаны бөлуге негізделген тәжірибені жоспарлау және өткізу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек:
Көптеген оқушылар білу керек: Гомогенді және гетерогенді қоспаларды түсіндіре алады,ажыратады . Қоспаларды бөлу әдістерін тәжірибе жүзінде істеп , қорытындылайды. Кейбір оқушылар білу керек:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушы мақсатқа жетеді, егер - – қоспа түрлерін және қоспа мен қосылысты бір-бірінен ажырата білсе; –Әртүрлі қоспаларды бөлу әдістерін білсе; – Қайта қриссталдау әдісімен ас тұзын тазарту жолын түсіндіре білсе; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология элемент,қосылыс, қоспа, әртекті, біртекті,сүзу, тұндыру, буландыру. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Х-ты бөліп алу У-пен салыстырғанда көбірек/азырақ қиындық туғызады, себебі... қосылыстар Х болып табылады/ие, ал У қосылыстар болып табылады/ ие Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? У қарағанда Х бөліп алу анағұрлым/азырақ қиындық туғызады, неге? Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, физика, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Элемент, қоспалар және қосылыстар. Лабораториялық тәжірибе №1 «Заттардың қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (2мин) |
Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. Мұғалімнің диалогы. Тәжірибе жасай отырып, ой шақыру сұрақтарын қояды. бүгінгі сабақтан не үйренулерің керек? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(2 мин) |
Жаратылыстану пәнінен алған білімін есіне түсіру үшін «Атомдар мен молекулалар» ойыны арқылы топқа бөлу |
музыка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (10 мин)
(10 мин)
( 13 мин) |
Мұғалімнің диалогынан кейін (Т) Оқулықпен жұмыс «Атомдар» Біртекті қоспа «Молекулалар» Әртекті қоспа Оқушыларға әртүрлі қоспалар берілген бөліп көрсету. Оқығанын талқылап, кесте толтырады.
Оқушылар қоспа түрлерін,оны бөлу әдістерін түсінуі және есте сақтаулары қажет. Бағдаршам арқылы формативті бағалау.
Сергіту сәті. Қимыл қозғалыс жаттығулары.
(К, М) Зертханалық тәжірибе №2 «Ластанған ас тұзын тазарту» Оқушылардан саяхатқа барғанда тұзды шашып алса,не істер еді дегендей ситуациялық жағдай туғызу арқылы, әңгімені бүкіл сыныптың талқылауына алып келу.Бұл жерде оқушылар зертханалық тәжірибені жасау барысында физикадан алған білімдерін қайта жаңартады.Теория жүзінде алған білімін практика жүзінде қолданып,кесте толтыра отырып түсіндіреді.
Шаблон арқылы бірін-бірі бағалау.
(Т ) Талқылау тәсілдерінің бірі стоп-кадр.Екі топқа суреттер беріледі. Суреттен қоспаларды бөлу әдістеріне қарап , қандай қоспа түрі екенін саралаңыз. Қоспаларды бөлу әдістерін суреттермен сипаттаңыз. Қоспаларды бөлу әдістерінің тұрмыста қолданылуын түсіндіріңіз..
|
зертханалық тәжірибе парақтары, ҚТЕ нұсқаулы
Ас тұзы,топырақ, стақандар,спиртшамы,отбақыраштар,қысқыштар т.б. суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия (3 мин) |
Рефлексия Оқушылар сәйкес бағанда стикер жабыстырады (кесте тақтада ілініп тұрады).
Қызыл стикерді оқу мақсатына жетпеген бағанға қойыңыз. Сары стикерді оқу мақсатына соңына дейін жетпеген бағанға қойыңыз. Жасыл стикерді оқу мақсатына жеткен бағанға қойыңыз |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулықпен жұмыс барысында барлық оқушылар қоспа түрлерін ажыратып, оны бөлу әдістерімен танысады.Ал кейбір оқушылар үшін қоспаларды эксперимент жүзінде орындап,қорытындылау тапсырмалары берілді. Дарынды балаларды анықтау үшін қоспалардың тұрмыста қолданылуына талдау жасату арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
Бұл сабақта жұптық,топтық жұмысты орындау барысында бағдаршам арқылы формативті ,шаблон арқылы бірін-бірі бағалау және критериалды бағалау жүргізіледі. |
Сергіту сәті. ҚТЕ нұсқаулық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
Сабақ мақсаттары оқу мақсаттарына сәйкес келеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
Өткен материал күрделілігі орташа тақырыптарға жататындықтан және тапсырмалар оқу мақсатына сай берілгендіктен барлық оқушылар қол жеткізді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеткізбесе, неліктен? |
------- |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
Тапсырмалар оқушылардың білім деңгейлеріне қарай құрылды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
Уақыт тапсырмалардың күрделілігіне қарай белгіленгендіктен сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
------ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоспаларды бөлу әдістері
Қоспаларды бөлу әдістері
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нуралина К.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Қоспаларды бөлу әдістері. №2 зертханалық тәжірибе «Ластанған ас тұзын тазарту» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.4.1.5 -қоспалардың түрлерін және оларды бөлу әдістерін білу 7.4.1.6 -қоспаны бөлуге негізделген тәжірибені жоспарлау және өткізу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек:
Көптеген оқушылар білу керек: Гомогенді және гетерогенді қоспаларды түсіндіре алады,ажыратады . Қоспаларды бөлу әдістерін тәжірибе жүзінде істеп , қорытындылайды. Кейбір оқушылар білу керек:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушы мақсатқа жетеді, егер - – қоспа түрлерін және қоспа мен қосылысты бір-бірінен ажырата білсе; –Әртүрлі қоспаларды бөлу әдістерін білсе; – Қайта қриссталдау әдісімен ас тұзын тазарту жолын түсіндіре білсе; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология элемент,қосылыс, қоспа, әртекті, біртекті,сүзу, тұндыру, буландыру. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Х-ты бөліп алу У-пен салыстырғанда көбірек/азырақ қиындық туғызады, себебі... қосылыстар Х болып табылады/ие, ал У қосылыстар болып табылады/ ие Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? У қарағанда Х бөліп алу анағұрлым/азырақ қиындық туғызады, неге? Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, физика, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Элемент, қоспалар және қосылыстар. Лабораториялық тәжірибе №1 «Заттардың қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (2мин) |
Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. Мұғалімнің диалогы. Тәжірибе жасай отырып, ой шақыру сұрақтарын қояды. бүгінгі сабақтан не үйренулерің керек? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(2 мин) |
Жаратылыстану пәнінен алған білімін есіне түсіру үшін «Атомдар мен молекулалар» ойыны арқылы топқа бөлу |
музыка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (10 мин)
(10 мин)
( 13 мин) |
Мұғалімнің диалогынан кейін (Т) Оқулықпен жұмыс «Атомдар» Біртекті қоспа «Молекулалар» Әртекті қоспа Оқушыларға әртүрлі қоспалар берілген бөліп көрсету. Оқығанын талқылап, кесте толтырады.
Оқушылар қоспа түрлерін,оны бөлу әдістерін түсінуі және есте сақтаулары қажет. Бағдаршам арқылы формативті бағалау.
Сергіту сәті. Қимыл қозғалыс жаттығулары.
(К, М) Зертханалық тәжірибе №2 «Ластанған ас тұзын тазарту» Оқушылардан саяхатқа барғанда тұзды шашып алса,не істер еді дегендей ситуациялық жағдай туғызу арқылы, әңгімені бүкіл сыныптың талқылауына алып келу.Бұл жерде оқушылар зертханалық тәжірибені жасау барысында физикадан алған білімдерін қайта жаңартады.Теория жүзінде алған білімін практика жүзінде қолданып,кесте толтыра отырып түсіндіреді.
Шаблон арқылы бірін-бірі бағалау.
(Т ) Талқылау тәсілдерінің бірі стоп-кадр.Екі топқа суреттер беріледі. Суреттен қоспаларды бөлу әдістеріне қарап , қандай қоспа түрі екенін саралаңыз. Қоспаларды бөлу әдістерін суреттермен сипаттаңыз. Қоспаларды бөлу әдістерінің тұрмыста қолданылуын түсіндіріңіз..
|
зертханалық тәжірибе парақтары, ҚТЕ нұсқаулы
Ас тұзы,топырақ, стақандар,спиртшамы,отбақыраштар,қысқыштар т.б. суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия (3 мин) |
Рефлексия Оқушылар сәйкес бағанда стикер жабыстырады (кесте тақтада ілініп тұрады).
Қызыл стикерді оқу мақсатына жетпеген бағанға қойыңыз. Сары стикерді оқу мақсатына соңына дейін жетпеген бағанға қойыңыз. Жасыл стикерді оқу мақсатына жеткен бағанға қойыңыз |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулықпен жұмыс барысында барлық оқушылар қоспа түрлерін ажыратып, оны бөлу әдістерімен танысады.Ал кейбір оқушылар үшін қоспаларды эксперимент жүзінде орындап,қорытындылау тапсырмалары берілді. Дарынды балаларды анықтау үшін қоспалардың тұрмыста қолданылуына талдау жасату арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
Бұл сабақта жұптық,топтық жұмысты орындау барысында бағдаршам арқылы формативті ,шаблон арқылы бірін-бірі бағалау және критериалды бағалау жүргізіледі. |
Сергіту сәті. ҚТЕ нұсқаулық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
Сабақ мақсаттары оқу мақсаттарына сәйкес келеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
Өткен материал күрделілігі орташа тақырыптарға жататындықтан және тапсырмалар оқу мақсатына сай берілгендіктен барлық оқушылар қол жеткізді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеткізбесе, неліктен? |
------- |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
Тапсырмалар оқушылардың білім деңгейлеріне қарай құрылды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
Уақыт тапсырмалардың күрделілігіне қарай белгіленгендіктен сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
------ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз














