Тексерілді:
Сыныбы: Күні: Пәні:
Сабақтың тақырыбы: Қосуды көбейтумен алмастыр.
Сабақтың мақсаты:а) көбейтудің қасиеттерін есепті шығару барысында қолдану жолдарын пысықтау.ә)есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.б)балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: «көбейтудің қасиеттері» кестесі,интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Жаңа сабақ
Қосындыны санға көбейту.Көбейту амалының әр түрлі қасиеттері:
5×3=3×5=15 6×4=4×6=24 Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті
(3×2)×4=6×4=24 3×(2×4)=3×8=24 Көбейтудің терімділік қасиеті
(2+4)×2=2×2+4×2=12 (3+5)×2=3×2+5×2=16 Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті
№1.Әр түрлі тәсілмен есептеп тап. 1тәсіл.(3+4)*2= 14 2 тәсіл. 3*2+4*2= 14cм
Есеп 2.Әр түрлі тәсілмен шығар.1)(5+4)*6= 54/кітап / 2) 5*6+4*6= 54(к)
№3.Өрнектің мәндерін табу.
(14+36)*5= 250 (27+73)*8= 800
(10+70)*4= 320 (10+20)*6= 180
5*2+5*3= (2+3)*5= 25 7*3+7*4= (3+4)*7= 49
6*4+5*6= 54 8*4+4*8= 64
№4. Кесінді сызу. №5.Өз бетімен шығару.
№6. 1) 1дм2см = 12см 93дм= 9м3дм
17см=1дм7см 68см= 6дм8см
IІІ.Сергіту сәті.
Орнымыздан тұрайық,
Алақанды соғайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Сәл демалып алайық!
IY.Қосындыны санға көбейту... «Саяхатқа шығайық» ойыны
- Балалар алдымызда не көрініп тұр?
- Иә, орман. Осы орманда қандай аңдар мекендейді, ашып көрейік.
- Тиін. Тиін туралы не білеміз? Тиіннің тапсырмасын қарайық:
Ауызша есептеу. Слайд Тиімді тәсілмен есептеп мәнін тап Топпен жұмыс.
3 * 2 * 10 (4 + 6) * 7 (8 + 5) * 3 5 * 2 * 9
3 * 4 * 10 (10 + 7) * 4 5 * 2 * 9
Тақтамен жұмыс. Есеп 1. Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.
А)1 сағ – 15 мин және 5 мин 3 сағ - ? мин
1 – тәсіл:1. Неше мин 1 сағатты жөндйді? 1)15 + 3 = 18(мин) – 1 сағ жөндейді
2.3 сағатты қанша уақыт жөндейді? 2) 3 * 18 = 54(мин) – 3 сағ
2-тәсіл: (15 + 3)*3 = 54(мин) 3 тәсіл: 15 * 3 + 3 * 3 =54()мин
Ә) 1 күні – 4 тағадан – 9 атқа 2 күні – 4 тағадан – 8 атқа
Барлығы - ? таға 1 – тәсіл: 9 + 8 = 17(таға) 17 * 4 = 68(таға)
2 – тәсіл : (9 + 8) * 4 = 68 (таға) 3 – тәсіл: 9 * 4 + 8 * 4=68 (таға)
. Қоян туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды?(көжек)
Қоянның тапсырмасы: № 2 .а) Өрнектің мәндерін тап:Тақтаға шығару.
(10 + 80) * 5 (13 + 27) * 4 (100 + 80) * 5 (100 + 70) * 4
(24 + 6) * 2 (12 + 18) * 3 (400 + 60) * 2 (200 + 80) * 3
ә) Көбейтінділерді қосындылармен алмастыр:
5 * (4 + 2) 6 * (3 + 2) (40 + 20) * 5 (30 + 20) * 6
(7 + 3) * 5 (8 + 2) * 4 5 * (70 + 30) 4 * (80 + 20
Y. Логикалық есеп «Қасқыр мен түлкі»
Қасқыр мен түлкі балық аулайды. Екеуі бөліп жемекші болып қасқыр түлкіге «Сен маған қарағанда есепті жақсы шығарасың ғой, балықты сен бөлсейші»,- деді. Сонда қу түлкі қасқырдың аңқаулығын, есеп шығара алмайтынын пайдаланып, былай бөліпті.
1 – еуі саған, 2 – еуі маған 3 – еуі саған, 4 – еуі маған5 – еуі саған, 6 – еуі маған.
Қасқыр-9,түлкі - 12 Сонда олардың әрқайсысына неше балықтан тиген?
YI. Қорытындылау.Енді, балалар аңдарға көмектесіп бәріміз топпен мына есептерді шешейік. 23 :3 25 :6 69 :8 37:9 38 : 4 85 :8
Ойын: Алма жинау.№7. Өз бетімен орындау.
(9 . 2) . 5= 5. (2 . 7) =
3 .5 .6 .2= 4. 2 .7. 5=
YІІ.Бағалау. Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтау,марапаттау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қосу амалын көбейтумен алмастыру
Қосу амалын көбейтумен алмастыру
Тексерілді:
Сыныбы: Күні: Пәні:
Сабақтың тақырыбы: Қосуды көбейтумен алмастыр.
Сабақтың мақсаты:а) көбейтудің қасиеттерін есепті шығару барысында қолдану жолдарын пысықтау.ә)есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.б)балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: «көбейтудің қасиеттері» кестесі,интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Жаңа сабақ
Қосындыны санға көбейту.Көбейту амалының әр түрлі қасиеттері:
5×3=3×5=15 6×4=4×6=24 Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті
(3×2)×4=6×4=24 3×(2×4)=3×8=24 Көбейтудің терімділік қасиеті
(2+4)×2=2×2+4×2=12 (3+5)×2=3×2+5×2=16 Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті
№1.Әр түрлі тәсілмен есептеп тап. 1тәсіл.(3+4)*2= 14 2 тәсіл. 3*2+4*2= 14cм
Есеп 2.Әр түрлі тәсілмен шығар.1)(5+4)*6= 54/кітап / 2) 5*6+4*6= 54(к)
№3.Өрнектің мәндерін табу.
(14+36)*5= 250 (27+73)*8= 800
(10+70)*4= 320 (10+20)*6= 180
5*2+5*3= (2+3)*5= 25 7*3+7*4= (3+4)*7= 49
6*4+5*6= 54 8*4+4*8= 64
№4. Кесінді сызу. №5.Өз бетімен шығару.
№6. 1) 1дм2см = 12см 93дм= 9м3дм
17см=1дм7см 68см= 6дм8см
IІІ.Сергіту сәті.
Орнымыздан тұрайық,
Алақанды соғайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Сәл демалып алайық!
IY.Қосындыны санға көбейту... «Саяхатқа шығайық» ойыны
- Балалар алдымызда не көрініп тұр?
- Иә, орман. Осы орманда қандай аңдар мекендейді, ашып көрейік.
- Тиін. Тиін туралы не білеміз? Тиіннің тапсырмасын қарайық:
Ауызша есептеу. Слайд Тиімді тәсілмен есептеп мәнін тап Топпен жұмыс.
3 * 2 * 10 (4 + 6) * 7 (8 + 5) * 3 5 * 2 * 9
3 * 4 * 10 (10 + 7) * 4 5 * 2 * 9
Тақтамен жұмыс. Есеп 1. Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.
А)1 сағ – 15 мин және 5 мин 3 сағ - ? мин
1 – тәсіл:1. Неше мин 1 сағатты жөндйді? 1)15 + 3 = 18(мин) – 1 сағ жөндейді
2.3 сағатты қанша уақыт жөндейді? 2) 3 * 18 = 54(мин) – 3 сағ
2-тәсіл: (15 + 3)*3 = 54(мин) 3 тәсіл: 15 * 3 + 3 * 3 =54()мин
Ә) 1 күні – 4 тағадан – 9 атқа 2 күні – 4 тағадан – 8 атқа
Барлығы - ? таға 1 – тәсіл: 9 + 8 = 17(таға) 17 * 4 = 68(таға)
2 – тәсіл : (9 + 8) * 4 = 68 (таға) 3 – тәсіл: 9 * 4 + 8 * 4=68 (таға)
. Қоян туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды?(көжек)
Қоянның тапсырмасы: № 2 .а) Өрнектің мәндерін тап:Тақтаға шығару.
(10 + 80) * 5 (13 + 27) * 4 (100 + 80) * 5 (100 + 70) * 4
(24 + 6) * 2 (12 + 18) * 3 (400 + 60) * 2 (200 + 80) * 3
ә) Көбейтінділерді қосындылармен алмастыр:
5 * (4 + 2) 6 * (3 + 2) (40 + 20) * 5 (30 + 20) * 6
(7 + 3) * 5 (8 + 2) * 4 5 * (70 + 30) 4 * (80 + 20
Y. Логикалық есеп «Қасқыр мен түлкі»
Қасқыр мен түлкі балық аулайды. Екеуі бөліп жемекші болып қасқыр түлкіге «Сен маған қарағанда есепті жақсы шығарасың ғой, балықты сен бөлсейші»,- деді. Сонда қу түлкі қасқырдың аңқаулығын, есеп шығара алмайтынын пайдаланып, былай бөліпті.
1 – еуі саған, 2 – еуі маған 3 – еуі саған, 4 – еуі маған5 – еуі саған, 6 – еуі маған.
Қасқыр-9,түлкі - 12 Сонда олардың әрқайсысына неше балықтан тиген?
YI. Қорытындылау.Енді, балалар аңдарға көмектесіп бәріміз топпен мына есептерді шешейік. 23 :3 25 :6 69 :8 37:9 38 : 4 85 :8
Ойын: Алма жинау.№7. Өз бетімен орындау.
(9 . 2) . 5= 5. (2 . 7) =
3 .5 .6 .2= 4. 2 .7. 5=
YІІ.Бағалау. Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтау,марапаттау.
шағым қалдыра аласыз













