|
Бөлім: |
Саяхат |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Галимжанова Б.Б. |
|
|
Күні: |
12.10.2026ж. |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қосу және азайту / Пойызбен саяхатқа шығу 66 саб |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. 1. 2. 2 қосу және азайту өзара кері амалдар екенін түсіну, қосу және азайту амалдары компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау; 1. 1. 3. 2 өлшем бірліктерді: ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/ көлем (сыйымдылық) (л), уақыт (сағ) қолданып, шамаларды өлшеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ЖИ көмекші: Санадардың да,мектептің, Саяхаттың заңы бар. Орында досым әрқашан Әдепті болып жүргін Сен. Бар тәртібі сыныптың Досытым оны білгін Сен! https://tools.dreamfaceapp.com/user?previewId=6954bf1a2e3e8c0007033b58 Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу «Ауызша жаттығу» әдісімен жүреді: -20 мен 40 сандарының қосындысы нешеге тең? -Осыған кері өрнек құрып мәнін табыңдар. -Осы сияқты тапсырмаларды өздерің кезекпен құрап айтып көріңдерші. Сынып болып мәнін есептейік. -Балалар, өткенде математика сабағында не істедік? -Ендеше бүгінгі сабағымызда да қосу және азайтуға берілген тапсырмаларды қарастырып, білімімізді кеңейтетін боламыз. Оқу мақсаты жарияланады. |
Жаттығу жасайды.
Сұраққа жауап береді.
Сандарды қосу, азайтуға мысалдар келтіреді. |
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру
«Бағдаршам» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
|
|
|
Сабақтың ортасы 33 минут
|
(Ұ) 1- тапсырмада «Суретті есеп» әдісімен жүзеге асады. 1) Суретке қара. Әрбір сан нені білдіретінін түсіндіріңдер.
2 тапсырма: Кестемен жұмыс Қосынды мен айырма құрастырыңдар. Олардың мәнін табыңдар. Қалай тексеруге болатынын түсіндіріңдер. 30+20=50 100-80=20 10+50=60 70-10=60 40+20=60 80-10=70 ЕББҚ оқушыға: 20 мен 30-дың қосындысына 10-ды қос.
Сергіту сәтінде «Айдаһар» ойыны ойналады. Оқушыларды бір-бірінің белінен ұстатып тұрғызады. 1-оқушы «айдаһардың басы», соңындағы оқушы «құйрығы» болады. Айдаһардың басы құйрықты ұстап алуы керек.
(Д, Ж) 3- тапсырма «Кардеш-Дос-Бауыр» әдісі. 3) Бос орындарға тиісті сандарды атаңдар. 60+40=100 30+50=80 90-80=10 90-40=50 4 тапсырма:Ф.С « Жұлдызды сәт» кезеңі Вагонға әжесі, анасы мен не- мересі кірді. Олар үш орынға қалай отыруы мүмкін? Әртүрлі нұсқаларды ұсыныңдар. Ж: 6 нұсқада отыруға болады: 1) 1-әжесі, 2-анасы, 3-немересі; 2) 1-әжесі, 2- немересі, 3- анасы; 3) 1-анасы, 2- әжесі, 3-немересі; 4) 1-анасы, 2-немересі, 3- әжесі; 5) 1-немересі, 2-анасы, 3- әжесі; 6) 1-немересі, 2- әжесі, 3-анасы; 5 тапсырма: «Кім жылдам?» әдісімен Саяхатшылар пойыздың терезесінен мынадай көріністерді көрді. Әр жағдайда сағат қандай уақытты көрсетуі мүмкін?
7.00 не 8.00; 12.00 не 13.00 17.00 не 18.00 21.00 не 22.00 6- тапсырма «өздік жұмыс» әдісімен жүреді. Дәптердегі тапсырмалармен жұмыс болады. |
Тапсырма орындайды
Ойын ойнайды.
Тапсырма орындайды
Тапсырма орындайды |
Дескриптор: Есептегі сандардың нені білдіретінін атайды, шешуін есептейді, тексереді, қосынды мен айырма құрастырады, мәнінесептейді, тексереді-жарайсың! Есептегі сандардың нені білдіретінін атайды, шешуін есептеуде, тексеруде, қосынды мен айырма құрастыруда, мәнінесептеуде, тексеруде көмек қажет етеді-жақсы; Есептегі сандардың нені білдіретінін атауда, шешуін есептеуде, тексеруде, қосынды мен айырма құрастыруда, мәнінесептеуде, тексерудеөрескел қате жібереді -талпын!
Бос орындардағы сандарды табады, үш орынға отыру мүмкіндігін есептейді, әр жағдайда сағат көрсетуі мүмкін уақытты атайды-жарайсың! Бос орындардағы сандарды табуда, үш орынға отыру мүмкіндігін есептеуде, әр жағдайда сағат көрсетуі мүмкін уақытты атауда көмек қажет етеді-жақсы! Бос орындардағы сандарды табуда, үш орынға отыру мүмкіндігін есептеуде, әр жағдайда сағат көрсетуі мүмкін уақытты атауда өрескел қателеседі-талпын!
Тапсырманы дұрыс орындайды-жарайсың! Тапсырманы орындауда қателеседі, көмек қажет етеді -жақсы! |
Матема-тика 1-сынып 2-бөлім 8-9-бет Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. |
Өз ойын айтады. |
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қосу және азайту – өзара кері амалдар / Саяхаттауға шығамыз
Қосу және азайту – өзара кері амалдар / Саяхаттауға шығамыз
|
Бөлім: |
Саяхат |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Галимжанова Б.Б. |
|
|
Күні: |
12.10.2026ж. |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қосу және азайту / Пойызбен саяхатқа шығу 66 саб |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. 1. 2. 2 қосу және азайту өзара кері амалдар екенін түсіну, қосу және азайту амалдары компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау; 1. 1. 3. 2 өлшем бірліктерді: ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/ көлем (сыйымдылық) (л), уақыт (сағ) қолданып, шамаларды өлшеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ЖИ көмекші: Санадардың да,мектептің, Саяхаттың заңы бар. Орында досым әрқашан Әдепті болып жүргін Сен. Бар тәртібі сыныптың Досытым оны білгін Сен! https://tools.dreamfaceapp.com/user?previewId=6954bf1a2e3e8c0007033b58 Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу «Ауызша жаттығу» әдісімен жүреді: -20 мен 40 сандарының қосындысы нешеге тең? -Осыған кері өрнек құрып мәнін табыңдар. -Осы сияқты тапсырмаларды өздерің кезекпен құрап айтып көріңдерші. Сынып болып мәнін есептейік. -Балалар, өткенде математика сабағында не істедік? -Ендеше бүгінгі сабағымызда да қосу және азайтуға берілген тапсырмаларды қарастырып, білімімізді кеңейтетін боламыз. Оқу мақсаты жарияланады. |
Жаттығу жасайды.
Сұраққа жауап береді.
Сандарды қосу, азайтуға мысалдар келтіреді. |
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру
«Бағдаршам» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
|
|
|
Сабақтың ортасы 33 минут
|
(Ұ) 1- тапсырмада «Суретті есеп» әдісімен жүзеге асады. 1) Суретке қара. Әрбір сан нені білдіретінін түсіндіріңдер.
2 тапсырма: Кестемен жұмыс Қосынды мен айырма құрастырыңдар. Олардың мәнін табыңдар. Қалай тексеруге болатынын түсіндіріңдер. 30+20=50 100-80=20 10+50=60 70-10=60 40+20=60 80-10=70 ЕББҚ оқушыға: 20 мен 30-дың қосындысына 10-ды қос.
Сергіту сәтінде «Айдаһар» ойыны ойналады. Оқушыларды бір-бірінің белінен ұстатып тұрғызады. 1-оқушы «айдаһардың басы», соңындағы оқушы «құйрығы» болады. Айдаһардың басы құйрықты ұстап алуы керек.
(Д, Ж) 3- тапсырма «Кардеш-Дос-Бауыр» әдісі. 3) Бос орындарға тиісті сандарды атаңдар. 60+40=100 30+50=80 90-80=10 90-40=50 4 тапсырма:Ф.С « Жұлдызды сәт» кезеңі Вагонға әжесі, анасы мен не- мересі кірді. Олар үш орынға қалай отыруы мүмкін? Әртүрлі нұсқаларды ұсыныңдар. Ж: 6 нұсқада отыруға болады: 1) 1-әжесі, 2-анасы, 3-немересі; 2) 1-әжесі, 2- немересі, 3- анасы; 3) 1-анасы, 2- әжесі, 3-немересі; 4) 1-анасы, 2-немересі, 3- әжесі; 5) 1-немересі, 2-анасы, 3- әжесі; 6) 1-немересі, 2- әжесі, 3-анасы; 5 тапсырма: «Кім жылдам?» әдісімен Саяхатшылар пойыздың терезесінен мынадай көріністерді көрді. Әр жағдайда сағат қандай уақытты көрсетуі мүмкін?
7.00 не 8.00; 12.00 не 13.00 17.00 не 18.00 21.00 не 22.00 6- тапсырма «өздік жұмыс» әдісімен жүреді. Дәптердегі тапсырмалармен жұмыс болады. |
Тапсырма орындайды
Ойын ойнайды.
Тапсырма орындайды
Тапсырма орындайды |
Дескриптор: Есептегі сандардың нені білдіретінін атайды, шешуін есептейді, тексереді, қосынды мен айырма құрастырады, мәнінесептейді, тексереді-жарайсың! Есептегі сандардың нені білдіретінін атайды, шешуін есептеуде, тексеруде, қосынды мен айырма құрастыруда, мәнінесептеуде, тексеруде көмек қажет етеді-жақсы; Есептегі сандардың нені білдіретінін атауда, шешуін есептеуде, тексеруде, қосынды мен айырма құрастыруда, мәнінесептеуде, тексерудеөрескел қате жібереді -талпын!
Бос орындардағы сандарды табады, үш орынға отыру мүмкіндігін есептейді, әр жағдайда сағат көрсетуі мүмкін уақытты атайды-жарайсың! Бос орындардағы сандарды табуда, үш орынға отыру мүмкіндігін есептеуде, әр жағдайда сағат көрсетуі мүмкін уақытты атауда көмек қажет етеді-жақсы! Бос орындардағы сандарды табуда, үш орынға отыру мүмкіндігін есептеуде, әр жағдайда сағат көрсетуі мүмкін уақытты атауда өрескел қателеседі-талпын!
Тапсырманы дұрыс орындайды-жарайсың! Тапсырманы орындауда қателеседі, көмек қажет етеді -жақсы! |
Матема-тика 1-сынып 2-бөлім 8-9-бет Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. |
Өз ойын айтады. |
|
|

шағым қалдыра аласыз
















