Қозғалыс графиктері.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қозғалыс графиктері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қозғалыс графиктері.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Пәні:

Математика

Бөлім:

Ортақ тақырып: Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

88 сабақ. Қозғалыс графиктері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.8 қуып жету қозғалысына байланысты формула¬ларды шығарып алу және қолдану;

4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару

4.2.1.8 - қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану

Сабақтың мақсаты

Бір бағыттағы қуып жету қозғалысына берілген есептерді теңдеу құрып шығаруды үйренеді.

Құндылықтар:

Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)


"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң-аспан тірегі»


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру







Өткен білімді еске түсіру

















Жаңа білім










































































































Бекіту

























Кері байланыс

Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық


«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Үй тапсырмасы

9 есеп

V1=80км/сағ

V2=60км/сағ

S=40км

t=? Сағ

V=V1-V2=80-60=20км/сағ

t=S:V=40:20=2сағ

Ж: Жеңіл автокөлік жүк көлігін 2 сағаттан кейін қуып жетеді



Жаңа тақырып

1 мысал

420000/700=600(к)

140000/700=200(ө)

6300000/700=9000(н)

350000/700=500(ш)

21000/700=30(к)

560000/700=800(і)

КӨШКІН


2 мысал




ЕҚБ

3 есеп

V1=40км\сағ

V2=50км\сағ

S=50км

t=?сағ

Vжақ=V2-V1=50-40=10км\сағ

t=S/Vжақ=50/10=5сағ

Ж: Екінші мотоциклші бірінші мотоциклшіні 5 сағаттан кейін қуып жетеді


ЕБҚ

4 есеп

(70-50)*х=60

20*х=60

Х=60/20

Х=3сағ

Ж: Автокөлік автобусты 3 сағаттан кейін қуып жетеді


ФС тапсырмасы

5 есеп

  1. Арманның жолдың бастапқы жылдамдығы: 300:2=150м/мин

  2. Келесі 3 минутта ол не істеді?

Тоқтап тұрды

  1. Әлия өозғалысты қанша уақыт кеш бастады? 5 минут

  2. Әлияның жолдың алғашқы минутындағы жылдамдығын анықта

500:2=250м/мин

  1. Қозғалыс сызығы неге 7 мен 12 минут аралығында уақыт осімен параллель жүреді?

Себебі: Әлия мен Арман осы уақыт аралығында бір орында тоқтап тұрған

  1. Арман мен Әлияның 12 мен 17 минут аралығындағы қозғалыс жылдамдығы қандай?

  2. 17-12=5 минут 500:5=100м/мин

(бірдей)




Правая фигурная скобка 1 6 есеп

Отырғызылды-900гүл

Жұлдызгүл-630д,35данадан?ж ? ж

Қызғалдақ-?д,30данадан?ж

Ш: 900-630=270(қызғалдақ саны)

630/35=18(жұлдызгүл жүйегі)

270/30=9(қызғалдақ жүйегі)

18+9=27(барлық жүйек саны)

Ж:Барлығы 27 жүйек болды




7есеп

V1=50м3\сағ

V2=40м3\сағ

t=?сағ

V=270м3

Ш: 50-40=10м3\сағ

270/10=27сағ

Ж: 27 сағаттан кейін хауыздың іші 270м3 болды


Саралау

8 есеп

26-6=20(қалды)

20/2=10(әрқайсысында)

(х-6)+4=10

Х-6=10-4

Х-6=6

Х=6+6

Х=12 (теректе) 26-12=14(еменде)

Ж: Теректе12құс,еменде 14 құс қонып отырды



Үй тапсырмасы №9 есеп

V1=200м\мин

V2=150м\мин

S=700м

t=? мин

Vжақ=V1-V2=200-150=50м\мин

t=S/Vжақ=700/50=14мин

Ж: 14 минуттан кейін қуып жетеді






Шаттық шеңберін жасайды






Үй тапсырмасын тексертеді









Есепті шығарады















Сөзді табады














Қуып жету жылдамды

ғын табады









Тапсырманы орындайды











Теңдеу құрады

















Тапсырманы орындайды


















Есепті шығарады










Хауыздағы судың көлемін табады









Ойланып жауап береді










Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді





Мадақтау

ҚБ:
















Дескриптор:

Есептің сызбасын сызып, қуып жету қозғалысын есептейді-1Б



















Дескриптор:

Есепті сызбаның көмегімен қуып жету жылдамдығын таба алады-1Б








Дескриптор:

Мотоциклшінің қуып жету жылдамдығын есептейді-1Б

Есеп шығаруда формула пайдаланады-1Б





Дескриптор:

Теңдеу құрады,

қуып жету жылдамдығын есептейді-1Б







Дескриптор:

Тапсырманы орындайды-1Б

Графикті оқиды, онымен жұмыс жасайды-1Б




ҚБ:










Дескриптор:

Есепті өз бетінше шығарады-1Б









Дескриптор:

Хауыздың суының көлемін табады-1Б









Дескриптор:

Жай теңдеу құра алады-1Б















«Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі












Есептің сызбасы








https://wordwall.net/resource/96193492





Сызба



Суреттер












Сызбалар





Есеп сызбасы


Тақта













Мотоциклшінің суреті










Сызбалар










Есептің сызбасы









Формулалар жазылған плакат










Гүлдердің суреттері













Хауыздың суреті









Ағаштардың суреті












Суреттер

Сызба









оқулық






















Кері байланыс парағы






































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Ортақ тақырып: Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

89 сабақ. Бір бағыттағы қалып қою қозғалысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.8 - қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану

4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау

Сабақтың мақсаты

Бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді теңдеу құру арқылы шығаруды үйренеді


Құндылықтар:

Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)


"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң-аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру












Жаңа білім






























































































Бекіту
























Кері байланыс

Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу




ЖИ: «wordwall.» ойыны


Үй тапсырмасы №9 есеп

V1=200м\мин

V2=150м\мин

S=700м

t=? мин

Vжақ=V1-V2=200-150=50м\мин

t=S/Vжақ=700/50=14мин

Ж: 14 минуттан кейін қуып жетеді


Жаңа тақырып

1 есеп

  1. 60км\сағ*2=120метр

  2. 40км\саг*2=80метр

  3. 75км\саг*2=150метр



2 есеп

V1=60км\сағ

V2=10км\сағ

S=200км

t=?сағ

V=V1-V2=60-10=50км\сағ

t=S/V=200/50=4сағ

Ж: 4сағаттан кейін қуып жетеді


3 есеп

V1=75км\сағ

V2=50км\сағ

t=3сағ

S=?км

V=V1-V2=75-50=25км\сағ

S= V*t=25*3=75км

Ж: Олардың арақашықтығы 3 сағаттан кейін 75км болады

2сағаттан кейін 50 км,1 сағаттан кейін 25км болады


ЕҚБ

4 есеп


Саралау

5 есеп

Бір ауылдан бір уақытта және бір бағытта екі мотоциклші шықты.Біріншісінің жылдамдығы16км\сағ,ал екіншісінің жылдамдығы 25км\сағ.

4 сағаттан соң олардың арақашықтығы қандай болады?

V=V2-V1=25км\сағ-16км\сағ=9км\сағ

S=V*t=9км\сағ*4сағ=36км

Ж: 4сағаттан соң олардың арасы 36км болады


ФС тапсырмасы

6 есеп

V1=70км\сағ

t=3сағ

S=60км

V2=?км\сағ

Vқаш=S/t=60/3=20км\сағ

V2=Vқаш+V1=20+70=90км\сағ

Ж: Жеңіл мәшиненің жылдамдығы 90км\сағ


ЕБҚ

7 мысал

49765+24356=74121

37008-12385=24623

325*8456=2748200

17346/354=49

12210/185=66

8058*125=1007250


8 есеп

Қораптан қарамай 2 текше алынса,олардың түсі қандай болуы мүмкін:

  1. Екеуі де көк

  2. Екеуі де жасыл

  3. Біреуі көк,басқасы жасыл.

Алынған текшелердің арасында жоқ дегенде 1жасыл текше болу үшін неше текше алу керек: 5 текше




Үй тапсырмасы.

9 есеп

V1=65км/сағ

t=2сағ

S=40км

V2=? Км/сағ

V=S/t=40:2=20км/сағ

V2=V1+V2= 20+65=85км/сағ

Ж: Екінші автобустың жылдамдығы 85 км/сағ











Шаттық шеңберін жасайды















Үй тапсырмасын пысықтайды








Есепті шығарады




Сызбаны оқып, есепті шығарады







Есепті шығарады















Есепке сызба сызып,шығара

Ды











Мотоциклші арақашықтығын табады











Есепті шығарады










Есептеу жүргізеді







Зерттеу жұмысын жүргізеді












Үй тапсырмасын алады











Кері байланыс береді




ҚБ:



















Дескриптор:

Қуып жету жылдамдығын табады-1Б

ҚБ:

Дескриптор:

Қуып жету жылдамдығын табады-1Б



Дескриптор:

Есепті шығару жолын біледі

Қозғалыс есептерінің формулаларын пайдалана алады-1Б






Дескриптор:

Есепке сызба сызады-1Б

Сызба арқылы есепті шығарады-1Б


ҚБ:





Дескриптор:

Мотоциклші арақашықтығын табады-1Б










Дескриптор:

Есепті формула арқылы шығарады-1Б

Жылдамдық табуды біледі-1Б

ҚБ:




Дескриптор:

Есептеуді өз бетінше орындайды-1Б






Дескриптор:

Ойланып жауап береді-1Б


ҚБ:
















«Тик Ток»әдісі










Есептің сызбасы






https://wordwall.net/resource/57441644













Өлшем бірліктері жазылған парақ










Қуып жету сызбасы












Сызба











Формулалар жазылған плакат











Сызба



Суреттер











Мәшиненің суреті





Сызба











Суреттер










Текшелер










Суреттер












Сызба








Кері байланыс парағы






Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Ортақ тақырып: Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

90 сабақ. Бір бағыттағы қалып қою қозғалысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.8 - қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану

4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау

Сабақтың мақсаты

Бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді теңдеу құру арқылы шығаруды үйренеді



Құндылықтар:

Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)


"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң-аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру















Жаңа білім


























































































































Бекіту




























Кері байланыс

Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу


ЖИ: «wordwall.» ойыны


Үй тапсырмасы

9 есеп

V1=65км/сағ

t=2сағ

S=40км

V2=? Км/сағ

V=S/t=40:2=20км/сағ

V2=V1+V2= 20+65=85км/сағ

Ж: Екінші автобустың жылдамдығы 85 км/сағ




Жаңа тақырып

.№1 есеп

V1=40м\мин

t=10мин

S=500м

V2=?м\мин

Vқаш=S/t=500/10=50м\мин

V2=Vқаш+V1=50+40=90м\мин

Ж: Екінші жолаушының жылдамдығы 90м\мин


ЕҚБ

2 есеп

Х-екінші жолаушының жылдамдығы

Vқаш=V2-V1=x-40

S=Vқаш*t

(x-40)*10=500

x-40=500/10

x-40=50

x=50+40

x=90м\мин



3 есеп

V1=70км\сағ

t=2сағ

S=40км

V2=?км\сағ

Ш: Х-екінші мәшиненің жылдамдығы

V=V2-V1=x-70

S=V*t=(x-70)*2

(x-70)*2=40

x-70=40/2

x-70=20

x=20+70

x=90км\сағ

Ж: Екінші мәшиненің жылдамдығы 90 км\сағ


Жұптық жұмыс

4 есеп

V1=250м\мин

V2=200м\мин

t=20мин

S=

V=V1-V2=250-200=50м\мин

S=V*t=50*20=1000м

S1=V1*t=250*20=5000м

S2=V2*t=200*20=4000м

S=S1-S2=5000-4000=1000м

Ж:Арман Серіктен 1000м қашықтықта болады


ЕБҚ

5 мысал

40006-248=39758

325869+475682=801551

2470*105=259350

21356/562=38

12462/347=36

2546*48=122208



6 мысал

А)900100-694*705+154080/428=411190

Ә)2603*58+ (1000000- 19975)/70=164041

Б) (39096/54+2306)*35=106050




7есеп

601<x>700

0 цифрымен аяқталатын: 610,620,630,640,650,660,670,680,690-9сан

2 цифрымен аяқталатын: 602,612,622,632,642,652,662,672,682,692-10сан


ФС тапсырмасы

8 есеп

1.Шаңғышы 11-00-де шықты

2.Жаяу жүргінші9-00-де шықты.

3.Шаңғышының тоқтағанға дейінгі жылдамдығы-8км\сағ

4.Жаяу жүргіншінің тоқтағанға дейінгі жылдамдығы-5км\сағ

5. Шаңғышының аялдау ұзақтығы-1 сағат

6. Жаяу жүргіншінің аялдау ұзақтығы-1 сағат

7. Жаяу жүргінші неше рет аялдады?

2 рет аялдады

8. Жаяу жүргінші сағат нешеде жетті?

15-00-де жетті

9. Шаңғышы сағат нешеде жетті?

14-00-де жетті


9 есеп


Нұсқалар:2081,2108,2801,2180,2810,8012,8021,8120,8102,8210,8201-11рет




Үй тапсырмасы

10 есеп

V2=30км/сағ

S=6км

V1=? Км/сағ

t=11-8=3сағ

х-бірінші машинаның жылдамдығы

(х-30)*3=6

Х-30=6:3

Х-30=2

Х=2+30

Х=32

Ж: Бірінші машинаның жылдамдығы 32 км/сағ



Шаттық шеңберін жасайды














Сұрақтарға жауап береді


Үй тапсырмасын пысықтайды














Есепті шығарады











Теңдеу құрады









Мәшиненің

жылдамдығын табады














Есепті шығарады














Есептеу жүргізеді








Өрнектер құрады мәнін табады









Зерттеу жұмысын жүргізеді









Жылдамдықтар

ды табады


















Барлық нұсқаларды тауып,жазады










Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді




ҚБ:















Дескриптор:

Автобустың жылдамдығын табады-1Б


ҚБ:




Дескриптор:

Озып кеткен жолаушының жылдамдығын табады-1Б






Дескриптор:

Теңдеу құрып, есепті шығарады-1Б


ҚБ:



Дескриптор:

Есепті теңдеу арқылы шығарады-1Б


ҚБ:









Дескриптор:

Есептеу жолдарын біледі-1Б











Дескриптор:

Есептің жауабын шығарады,тексереді-1Б






Дескриптор:

Өрнектер құрып,мәнін табады-1Б







Дескриптор:

Ойланыпжауап береді-1Б










Дескриптор:

Графикті оқиды, жауап айта алады-1Б



ҚБ:








Дескриптор:

Есепті ауызша шығарып,жауабын жазады-1Б















«Білдім!»әдісі


















https://wordwall.net/ru/resource/90609169




Есептің сызбасы







Өлшем бірліктері жазылған парақ










Озып кету сызбасы












Сызба








Формулалар жазылған плакат











Сызба



Суреттер











Мәшиненің суреті





Сызба











Суреттер






Суреттер








График






Шаңғышы мен жүргіншінің суреті









Суреттер












Сызба









Жұмыс дәптері










Кері байланыс парағы








































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математка

Бөлім:

Қозғалысқа, өнімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

91 сабақ. Бір бағыттағы қуып жету және қалып қою қозғалысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

Қозғалысқа берілген есептерді шығарады


Құндылықтар:

Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)


"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң-аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру
















Жаңа білім

























































































































































Бекіту
































Кері байланыс

Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу


ЖИ: «wordwall.» ойыны


Өткен тақырыпты пысықтау

10 есеп

V2=30км/сағ

S=6км

V1=? Км/сағ

t=11-8=3сағ

х-бірінші машинаның жылдамдығы

(х-30)*3=6

Х-30=6:3

Х-30=2

Х=2+30

Х=32

Ж: Бірінші машинаның жылдамдығы 32 км/сағ


Жаңа тақырып

1есеп

1960жылы-68900км2

2015жылы-8303км2

Ш: 68900-8303=60597км2

Ж: 1960-2015 жылдар аралығында

Арал теңізінің ауданы 60597км2-ге кеміген.



2 есеп

S=54км

V1=25км\сағ

V2=7км\сағ

t=?сағ

S1=?км

Ш: V=V1-V2=25-7=18км\сағ

t=S/V=54/18=3сағ

S1=V1*t=25*3=75км

Ж: Катер 75 км арақашықтықты жүріп өткен


Топтық жұмыс

3 (а) есеп

S=120км

V=15км\сағ


t

1

2

3

4

5

6

7

8

S1

15

30

45

60

75

90

105

120

S2

105

90

75

60

45

30

15

0



Ә) V1=15км\сағ

V2=20км\сағ

t=3сағ

S=?км

V= V1+V2=15+20=35км\сағ

S=V*t=35*3=105км

Ж: Екі кенттің арасы- 105км


БПрямая соединительная линия 2 Прямая со стрелкой 1 )V1=12км\сағ

VПрямая соединительная линия 1 2=?, 3км\сағ артық

S=60км

t1=?сағ

t2=?сағ

Ш: V2=12+3=15

t1=S/V1=60/12=5сағ

t1=1000+5сағ=1500 (1 велосипедші)

t2=S/V2= 60/15=4сағ

t2=1200+4=1600 (2 велосипедші)

Ж: Бірінші велосипедші бірінші келеді.


4 есеп

Ш: Х-екінші автобустың жылдамдығы

Vжақ=V1+V2=85+x

S=Vжақ*t=(85+x)*6

(85+х)*6=930

85+х=930/6

85+х=155

х=155-85

х=70км\сағ

Ж: Екінші автокөліктің жылдамдығы 70км\сағ


5 есеп а)

V1=10км\сағ

V2=8км\сағ

S=6 км

t=?сағ

Ш: Vқаш=V1-V2=10-8=2км\сағ

t=S/Vқаш=6/2=3сағ

Ж: Екеуінің араақашықтығы 3 сағаттан кейін 6км болады


Ә)S=30км

V1=12км\сағ

V2=6км\сағ

t=? сағ

Ш: Vжақ=V1-V12=12-6=6км\сағ

t=S/Vжақ=30/6=5сағ

Ж: 5сағаттан соң біреуі екіншісін қуып жетеді


ФС тапсырмасы

6 есеп

  1. Қозғалу уақыты-1100

  2. Жолға шығар алдында олар бір-бірімен қандай қашықтықта болды—90км

  3. Қанша уақыттан кейін кездесті?

1200-1100һ1сағ.кейін кездесті

  1. Кездескенге дейін автокөлік жылдамдығы-60км\сағ, мотоциклші жылдамдығы -30км\сағ

Қозғалыс жылдамдығын көрсететін телім

  1. Тоқтағаннан кейінгі автокөліктің жылдамдығы-30км\сағ,мотоциклшінің жылдамдығы 60км\сағ




7 есеп

а=5см

в=4см

V=40см3

с=?см

Ш: с= V/(а*в)=40/(15*4)=40/20=2см

Ж: Қағаз қыстырғыш қорабының биіктігі 2 см


ЕБҚ

Ә)а=4см

В=3см

V=12см3

с=? См

Ш с=V/(а*в)=12/(4*3)=12/12=1см

Ж Санау таяқшалары қорабының биіктігі 1 см


Б) а=7см

в=4см

V=280см3

с=? См

Ш с=V/( а*в)=280/(7*4)=280/28=10см

Ж:Сыйлық қорабының биіктігі 10см




8 есеп

  1. Арман,Айна

  2. Арман,Әлия

  3. Болат, Айна

  4. Болат, Әлия

  5. Нұрлан,Әлия

  6. Нұрлан, Айна.


Үйге тапсырма

9есеп

V1=5м/мин

V2=10м/мин

t=3мин

S-? М

10-5=5м/мин

5*3=15м

Ж: Екі қаздың арақашықтығы 15м








Шаттық шеңберін жасайды















Үй тапсырмасын пысықтайды











Есеп құрастырады










Есеп шығарады













Кестені толтырады











Есепті шығарады







Есепке сызба сызады










Есепті теңдеу құру арқылы шығарады











Жұптық жұмыс жүргізеді






Қуып жету жылдамдығын табады









Қозғалыс графигімен жұмыс жасайды



















Заттардың биіктігін табады














Есепті шығарады












Зерттеушілік есебін шығарады












Үйге тапсырма алады










Кері байланыс жасайды







Мадақтау арқылы бағалап отыру


ҚБ:









Дескриптор:

Есепті теңдеу құру арқылы шығарады-1Б

ҚБ:



Дескриптор:

Теңіз бетінің ауданын салыстырады-1Б

ҚБ:


Дескриптор:

Арақашықтықты таба алады-1б


ҚБ:




Дескриптор:

Кестені толтырады-1Б

Арақашықтықты табады, әр велосипедшінің жылдамдығын табады-1Б


ҚБ:

















Дескриптор:

Есепті теңдеу құрып шығарады-1Б

ҚБ:





Дескриптор:

Арақашықтыұты табады-1Б

ҚБ:














Дескриптор:

Қозғалыс графигімен жұмыс жасайды-1Б












Дескриптор:

Заттардың биіктігін таба алады-1Б


ҚБ:




















Дескриптор:

Зерттеу жұмысын жүргізеді-1Б














«Кезбе тілші» әдісі














https://wordwall.net/ru/resource/69194940







Есептің сызбасы












Арал теңізі туралы бейнебаян














Есеп сызбасы












Кесте









Есеп сызбасы









Велосипедтің суреті














Автобустың суреті













Есеп сызбасы













Суреттер










Қозғалыс графигі










Сызбалар










Суреттер







Қораптар












Суреттер














Суреттер












Суреттер



Сызбалар















Кері байланыс парақтары



Микрофон























Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математка

Бөлім:

Қозғалысқа, өнімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

92 сабақ. Бір бағыттағы қуып жету және қалып қою қозғалыстарына берілген есептерді салыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

Бір бағыттағы қуып жету және қалып қою қозғалыстарына берілген есептерді салыстырады және шығарады


Құндылықтар:

Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)


"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң-аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру




















Жаңа білім






















































































































Бекіту

















Кері байланыс

Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу


ЖИ: «wordwall.» ойыны


Өткен тақырыпты пысықтау

9 есеп

V1=5м/мин

V2=10м/мин

t=3мин

S-? М

10-5=5м/мин

5*3=15м

Ж: Екі қаздың арақашықтығы 15м


Жаңа тақырып

1 есеп

Vжақ=V1+V2

Бір-біріне қарама-қарсы бағытта қозғалған кездегі жақындау жылдамдығы

Vжақ=V1-V2

Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы кезіндегі жақындау жылдамдығы

Vқаш=V1+V2

Бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс кезіндегі жылдамдық

Vқаш=V2-V1

Бір бағыттағы қалып қою(қашықтау) жылдамдығы


Топтық жұмыс

2 есеп а)

V1=70км\сағ

V2=90км\сағ

t=2сағ

S=80км Sжақ-?км

Vқаш=V2-V1=90-70=20км\сағ

S=Vқаш*t+80=20*2+80=120км

Ж: Екі ауылдың арасы 120км


Ә) 60км\сағ-40км\сағ=20км\саг

200км/20км\сағ= 10саг


Б) 25км\сағ+35км\сағ=60км\са5

60км\сағ*4сағ=240км


В)70км\сағ+50км\сағ=120км\сағ

120км\сағ*2сағ=240км

50км\сағ+240км=290км


ЕҚБ

3ЕСЕП

V1=7м\с

V2=5м\с

S=50м

t=? с

Vжақ=V1-V2=7-5=2м\с

t=S/Vжақ=50/2=25с

Ж: Қыз марғауды 25 секундта қуып жетеді


4 есеп

V1=70км\сағ

S=40км

T=2сағ

V2=? км\сағ

V=S/t=40/2=20км\сағ

V=V+V1=20+70=90км\сағ

Ж:Екінші мәшине 90км\сағ жылдамдықпен жүрді.


5 есеп



ЕБҚ

6 есеп

1 2 4 3

(10025/25+8549600)-10335/39=8549736



7 есеп

Бөлінді-9б

Прямая соединительная линия 3 Правая фигурная скобка 2 Ұзындығы-32м

1Прямая соединительная линия 4 бөліктің ?м2 (S1)

Ені-16м


9 бөлік-?м2 (S)

Ш:S=a*b=32*16=512м2

S=S1*9=512*9=4608м2

Ж: Алаңның ауданы 4608м2


ФС тапсырмасы

8 есеп

V1=18км\сағ

V2=21км\сағ

T=3сағ

S=?км

V=V2-V1=21-18=3км\сағ

S==V*t=3*3=9км

Ж: Екі велосипедшінің арақашықтығы 9 км


9 есеп


Үй тапсырмасы. №10 есеп

V1=60км\сағ

V2=90км\сағ

t=2сағ

S=?км

Vқаш=V2-V1=90-60=30км\сағ

S=Vқаш*t=30*2=60км

Ж: Екі сағаттанскейін олардың арақашықтығы 60 км б

олады


Шаттық шеңберін жасайды











Үй тапсырмасын тексертеді









Сызбамен жұмыс жасайды








Сызбадағы көрсетілген жазбаны оқиды


Есептің А нұсқасын тақтаға және дәптерге орындайды, қалғанын ауызша орындайды



Сызбамен жұмыс жасайды



Арақашықтықты табады




Өзіндік жұмыс орындайды









Есепті шығарады













Теңдеуді жазып, шешеді









Амалдарды орындайды








Есепті шығарады











Жұптық жұмыс жүргізеді










Қалып кеткен сандарды жазады






Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды


Мадақтап отыру






Дескриптор:


Сызба бойынша есеп құрастырады-1Б


Дескриптор:


Сызбадағы әрбір жағдайдың нені көрсетіп тұрғанын табады-1Б






Дескриптор:

Екі ауылдың арасының қашықтығын табады-1Б


ҚБ:





ДескриптоР:

Өзіндік жұмыс жасайды-1Б




Дескриптор:

Автокөліктердің арақашықтығын табады-1Б





ДескриптоР:

Теңдеу шешу жлдарын біледі-1Б




Дескриптор:

Амалдардың орындалу ретін біледі-1Б



Дескриптор:

Алаңның ауданын табады-1Б




Дескриптор:

Жұптық жұмыс жүргізеді-1Б







Дескриптор:

Сандардың жазылу заңдылығын табады-1Б




ДескриптоР:

Арақашықтықты табады-1Б






«Көңіл-күй» әдісі












Есеп сызбасы



https://wordwall.net/ru/resource/99248397



Суреттер










Есеп сызбалары салынған плакат







Суреттер











Сызбалар






Тақта





Суреттер









Есептің шарты жазылған парақшалар










Есеп сызбасы














Суреттер






Тақта










Тақта


Дәптер







Есептің шарты жазылған парақ









Есептің сызбасы












Сандар тізбегі












Есептің сызбасы сызылған плакат







Кері байланыс парағы















































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі