Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
№34 Қапиза Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы
Қысқа мерзімді жоспар 77-сабақ
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
мамандық әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жубанкозова Т.А. |
|||||
|
Күні: |
.12.2024 ж |
|||||
|
Сыныбы:4 «В» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
77. Қозғалысқа берілген есептер / Жойылып бара жатқан мамандықтар |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.1.9 **бір-біріне кездесу және қарама-қарсы бағыттағы қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
бір-біріне кездесу және қарама-қарсы бағыттағы қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешеді |
|||||
|
құндылық |
еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау мамандықтың ерекшеліктерін білу және адамдардың еңбегін құрметтеу; |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
Үй тапсырмасы 10-тапсырма. Есепті шығар. S=200м V1=28м/мин V2=22м/мин S1=?м S2=?м t=?мин Ш: 1) Vжақ= V1+ V2 Vжақ= 28+22=50м/мин 2)t=S: Vжақ=200:50=4мин 3) S1= V1*t=28*4=112м (I спортшы) 4) S2= V2*t=22*4=88м (II спортшы) Ж: Олар 4 минуттан кейін кездеседі. Кездескенге дейін I спортшы 112м, II спортшы 88м арақашықтықты жүзіп өтті. |
Есептерді шығарады .4 минуттан кейін кездеседі. Кездескенге дейін I спортшы 112м, II спортшы 88м арақашықтықты жүзіп өтті |
Дескриптор: 1.қанша уақытта кездесетіндерін анықтайды ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнек жазуға көмектес. S=k м t=b с v1=z м/с v2=? м/с Ш: 1)Vжақ=S:t=k:b м/с 2)v2= Vжақ- v1= k:b-z м/с Ж: Екінші торғайдың жылдамдығы- k:b-z м/с. 2-тапсырма. Суреттегі деректермен таныс. Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтеді?
ә) Сұрақтарға жауап бер.
Орнитолог-құстардың тарихи дамуын, физиологиясын, экологиясын, жер бетіне таралуын зертейтін маман. Палеонтолог-жойылып кеткен өсімдіктер мен жануарларды зерттейтін маман. Баланың жүгіру жылдамдығы -5км/сағ. Динозаврлардан қашып құтыла алмайды. 3-тапсырма. Есепті шығарудың екі тәсілі бар. 1-тәсілді түсіндір, ал 2-тәсілді толықтыр. Тиімді тәсілді анықта.
S0=40км V1=5км/сағ V2=4км/сағ t=2сағ S=?км Ш: 1-тәсіл: 1) 5*2=10км 1-ші жаяу жүргіншінің жүрген жолы 2) 4*2=8 км 2-ші жаяу жүргіншінің жүрген жолы 3) 10+8=18км екі жаяу жүргіншінің жүрген жолы 4) 18+40=58 жүргіншілердің арақашықтығы 2-тәсіл: 1)4+5=9км қашықтау жылдамдығы 2)9*2=18км -екі жаяу жүргінші жүрген жол 3)40+18=58км -жүргіншілердің арақашықтығы Ж: 2 сағаттан кейін екеуінің арасы 58км болады. Саралау тапсырмасы 4-тапсырма. Есепті шығар.
V=10км/сағ V=12км/сағ t=2сағ S=40км Sқаш=?км Ш: S1=10*2=20 км-бір шаңғышының жолы S2=12*2=24км -екінші шаңғышының жолы Sортақ= S1+ S2=20+24=44км -ортақ жол Sқаш= Sортақ+S=44+40=84км -шаңғышылар арақашықтығы Өрнектер: (10+12)*2=44км-екі шаңғышының ортақ жолы (10+12)*2+40=84км- екі шаңғышының арақашықтығы Ж: Екі шаңғышының арасы 2 сағаттан кейін 84км болады. Ә)Сызбаны қара және ол бойынша кері есеп құрастыр.
Екі ауылдан бір уақытта қарама-қарсы бағытта екі шаңғышы шықты. Біреуінің жылдамдығы -10км/сағ, ал екіншісінікі -12км/сағ. 2сағаттан кейін олардың арақашықтығы 84км болды. Екі ауылдың арақашықтығы қанша? Өрнектер: 1) (10+12)*2=44 км/сағ -қашықтау жылд. 2) 84- (10+12)*2=40 км-екі ауылдың арасы Ж: Екі ауылдың арасы -40км Б)Сызбаны қара және ол бойынша кері есеп құрастыр.
Арасы 40км болатын екі ауылдан бір уақытта екі шаңғышы бірінен-бірі қарама-қарсы бағытқа шықты. 2 сағаттан соң олардың арақашықтығы 84км болды. Біреуінің жылдамдығы -10км/сағ болса, екіншісінің жылдамдығы қандай болған? Өрнектер: 1) 84-40=44км -екі шаңғышының жүрген жолы 2) (84-40) :2=22 км/сағ -қашықтау жылдамдығы 3) (84-40):2-10=12км/сағ -екінші шаңғышының жылдамдығы Ж: Екінші шаңғышының жылдамдығы 12км/сағ. ЕБҚ тапсырмасы
5-тапсырма. Қай санды өрнекте бірінші амал ретінде қосу орындалуы тиіс? Амалдар ретін анықта және өрнектің мәнін есепте. 2 700 + 800 : 100 – 70 – 2 =2636 (9 000 + 300 – 200) : 100 + 40=131 18 000 : (300 + 400 – 600) – 50=130 180 567 – 184 – 4 + 445 534 : 89=185385 6-тапсырма. Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықта. – 6419 576 5843 + 347 1 30612 34083 7-тапсырма. Ойлан және жауап бер. Әлия -2сыныпта Айна -3сыныпта Сәуле-1сыныпта |
Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнек жазуға көмектеседі. Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтетінін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді. Тиімді тәсілді анықтайды. Есепті шығарады. 2 сағаттан кейін екеуінің арасы 58км болатынын анықтайды Амалдар ретін анықтайды және өрнектің мәнін есептейді. Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықтайды. қыздардың әрқайсысы қай сыныпқа оқитынын табады |
Дескриптор: 1. Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнектер құарстырады .1б Дескриптор: 1.Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтетінін анықтайды.1б 2. мамандық иелерінің немен айналысатынын табады 1б Дескриптор: 1. Тиімді тәсілді анықтайды.1б 2.екінші тәсілді толықтырады 1б Дескриптор: 1.2 сағаттан кейін екеуінің арасы қанша км болатынын анықтайды 1б 2.сызба бойынша кері есептер құрастырып ,мәнін есептейді 1б Дескриптор : 1.Амалдар ретін анықтайды және өрнектің мәнін есептейді.1б Дескриптор: 1.Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықтайды.1б Дескриптор: 1.қыздардың әрқайсысы қай сыныпқа оқитынын табады 1б |
оқулық Оқулық Дәптер
дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма 8-тапсырма. Есеп бойынша сызба мен өрнек құр.
S=w км t=t сағ v1=V км/сағ v2=? км/сағ Ш: 1) Vжақ=S:t=w:t 2) v2= Vжақ - v1= w:t-V Ж: Екінші автокөліктің жылдамдығы w:t-V км/сағ Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
кері байланыс |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қозғалысқа берілген есептер
Қозғалысқа берілген есептер
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
№34 Қапиза Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы
Қысқа мерзімді жоспар 77-сабақ
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
мамандық әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жубанкозова Т.А. |
|||||
|
Күні: |
.12.2024 ж |
|||||
|
Сыныбы:4 «В» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
77. Қозғалысқа берілген есептер / Жойылып бара жатқан мамандықтар |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.1.9 **бір-біріне кездесу және қарама-қарсы бағыттағы қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
бір-біріне кездесу және қарама-қарсы бағыттағы қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешеді |
|||||
|
құндылық |
еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау мамандықтың ерекшеліктерін білу және адамдардың еңбегін құрметтеу; |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
Үй тапсырмасы 10-тапсырма. Есепті шығар. S=200м V1=28м/мин V2=22м/мин S1=?м S2=?м t=?мин Ш: 1) Vжақ= V1+ V2 Vжақ= 28+22=50м/мин 2)t=S: Vжақ=200:50=4мин 3) S1= V1*t=28*4=112м (I спортшы) 4) S2= V2*t=22*4=88м (II спортшы) Ж: Олар 4 минуттан кейін кездеседі. Кездескенге дейін I спортшы 112м, II спортшы 88м арақашықтықты жүзіп өтті. |
Есептерді шығарады .4 минуттан кейін кездеседі. Кездескенге дейін I спортшы 112м, II спортшы 88м арақашықтықты жүзіп өтті |
Дескриптор: 1.қанша уақытта кездесетіндерін анықтайды ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнек жазуға көмектес. S=k м t=b с v1=z м/с v2=? м/с Ш: 1)Vжақ=S:t=k:b м/с 2)v2= Vжақ- v1= k:b-z м/с Ж: Екінші торғайдың жылдамдығы- k:b-z м/с. 2-тапсырма. Суреттегі деректермен таныс. Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтеді?
ә) Сұрақтарға жауап бер.
Орнитолог-құстардың тарихи дамуын, физиологиясын, экологиясын, жер бетіне таралуын зертейтін маман. Палеонтолог-жойылып кеткен өсімдіктер мен жануарларды зерттейтін маман. Баланың жүгіру жылдамдығы -5км/сағ. Динозаврлардан қашып құтыла алмайды. 3-тапсырма. Есепті шығарудың екі тәсілі бар. 1-тәсілді түсіндір, ал 2-тәсілді толықтыр. Тиімді тәсілді анықта.
S0=40км V1=5км/сағ V2=4км/сағ t=2сағ S=?км Ш: 1-тәсіл: 1) 5*2=10км 1-ші жаяу жүргіншінің жүрген жолы 2) 4*2=8 км 2-ші жаяу жүргіншінің жүрген жолы 3) 10+8=18км екі жаяу жүргіншінің жүрген жолы 4) 18+40=58 жүргіншілердің арақашықтығы 2-тәсіл: 1)4+5=9км қашықтау жылдамдығы 2)9*2=18км -екі жаяу жүргінші жүрген жол 3)40+18=58км -жүргіншілердің арақашықтығы Ж: 2 сағаттан кейін екеуінің арасы 58км болады. Саралау тапсырмасы 4-тапсырма. Есепті шығар.
V=10км/сағ V=12км/сағ t=2сағ S=40км Sқаш=?км Ш: S1=10*2=20 км-бір шаңғышының жолы S2=12*2=24км -екінші шаңғышының жолы Sортақ= S1+ S2=20+24=44км -ортақ жол Sқаш= Sортақ+S=44+40=84км -шаңғышылар арақашықтығы Өрнектер: (10+12)*2=44км-екі шаңғышының ортақ жолы (10+12)*2+40=84км- екі шаңғышының арақашықтығы Ж: Екі шаңғышының арасы 2 сағаттан кейін 84км болады. Ә)Сызбаны қара және ол бойынша кері есеп құрастыр.
Екі ауылдан бір уақытта қарама-қарсы бағытта екі шаңғышы шықты. Біреуінің жылдамдығы -10км/сағ, ал екіншісінікі -12км/сағ. 2сағаттан кейін олардың арақашықтығы 84км болды. Екі ауылдың арақашықтығы қанша? Өрнектер: 1) (10+12)*2=44 км/сағ -қашықтау жылд. 2) 84- (10+12)*2=40 км-екі ауылдың арасы Ж: Екі ауылдың арасы -40км Б)Сызбаны қара және ол бойынша кері есеп құрастыр.
Арасы 40км болатын екі ауылдан бір уақытта екі шаңғышы бірінен-бірі қарама-қарсы бағытқа шықты. 2 сағаттан соң олардың арақашықтығы 84км болды. Біреуінің жылдамдығы -10км/сағ болса, екіншісінің жылдамдығы қандай болған? Өрнектер: 1) 84-40=44км -екі шаңғышының жүрген жолы 2) (84-40) :2=22 км/сағ -қашықтау жылдамдығы 3) (84-40):2-10=12км/сағ -екінші шаңғышының жылдамдығы Ж: Екінші шаңғышының жылдамдығы 12км/сағ. ЕБҚ тапсырмасы
5-тапсырма. Қай санды өрнекте бірінші амал ретінде қосу орындалуы тиіс? Амалдар ретін анықта және өрнектің мәнін есепте. 2 700 + 800 : 100 – 70 – 2 =2636 (9 000 + 300 – 200) : 100 + 40=131 18 000 : (300 + 400 – 600) – 50=130 180 567 – 184 – 4 + 445 534 : 89=185385 6-тапсырма. Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықта. – 6419 576 5843 + 347 1 30612 34083 7-тапсырма. Ойлан және жауап бер. Әлия -2сыныпта Айна -3сыныпта Сәуле-1сыныпта |
Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнек жазуға көмектеседі. Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтетінін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді. Тиімді тәсілді анықтайды. Есепті шығарады. 2 сағаттан кейін екеуінің арасы 58км болатынын анықтайды Амалдар ретін анықтайды және өрнектің мәнін есептейді. Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықтайды. қыздардың әрқайсысы қай сыныпқа оқитынын табады |
Дескриптор: 1. Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнектер құарстырады .1б Дескриптор: 1.Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтетінін анықтайды.1б 2. мамандық иелерінің немен айналысатынын табады 1б Дескриптор: 1. Тиімді тәсілді анықтайды.1б 2.екінші тәсілді толықтырады 1б Дескриптор: 1.2 сағаттан кейін екеуінің арасы қанша км болатынын анықтайды 1б 2.сызба бойынша кері есептер құрастырып ,мәнін есептейді 1б Дескриптор : 1.Амалдар ретін анықтайды және өрнектің мәнін есептейді.1б Дескриптор: 1.Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықтайды.1б Дескриптор: 1.қыздардың әрқайсысы қай сыныпқа оқитынын табады 1б |
оқулық Оқулық Дәптер
дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма 8-тапсырма. Есеп бойынша сызба мен өрнек құр.
S=w км t=t сағ v1=V км/сағ v2=? км/сағ Ш: 1) Vжақ=S:t=w:t 2) v2= Vжақ - v1= w:t-V Ж: Екінші автокөліктің жылдамдығы w:t-V км/сағ Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
кері байланыс |
||
шағым қалдыра аласыз























