|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
СБөлім: |
1 (С)-бөлім Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы:4 «В» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
Қозғалысқа берілген есептер |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.2.1.8**бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формуласын s=v•t, t=s: v, v=s:t шығарып алу және қолдану 4.5.1.2 **есептерді шығаруда жылдамдық, арақашықтық, уақыт шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар қозғалысқа берілген есептермен танысып, формулалаларды пайдаланып, шамалар арасындағы өзара тәуелділікті пайдаланып есептер шығаруды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік: адамдардың қауіпсіздігі және оларға қамқорлық жасау |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Саб. жосп. кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Топқа біріктіру |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
2 минут |
ІІ. Үй таспсырмасын тексеру Өткен сабақтарды пысықтау
2378, 1259, 6587
3л, 4л, 1л
748, 729, 613
Теңге Доллар Еуро
2, 5, 10 5, 10, 3 5, 10
1000 м2 10 000 м2 100 000 м2
409кг 490 кг 4009кг
5000 4000 400
2,4,6,8,10 10, 5 10
Сандар жиыны Жемістер жиыны Көліктер жиыны Жаңа сабақты ашу Ойын «Автобус қанша жол жүрді?»
38, 32 Оқушылар, бұл ойын арқылы автобустың жүрген жолын таптық. Ендеше, бүгін түзу сызық бойымен қозғалатын денелердің жылдамдығын, олар жүріп өтетін арақашықтық және сол арақашықтықты жүріп өтуге кететін уақытты есептеуді үйренеміз |
Есептерді шығарып келгенін айтады. Жауаптарын салыстырады. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: |
|
||
|
Сабақтың ортасы 1 минут Білу. 3 минут
3 минут 5 минут 2 минут 2 минут 3 минут 5 минут 4 минут 5 минут 3 минут |
ІІІ. Жаңа сабақ Сабақ мақсатымен таныстыру Қозғалысқа берілген есептерді шығаруды үйрену №1 есеп Жылдам есепте Жол ережесін білеміз бе? 158 269*4 – 633 016=60 қала 30 209*9 – 271823 = 40 ауыл №2 "Миға шабуыл" әдісі. 1 сағат ішінде автокөлік қандай арақашықтықты жүріп өтеді? 4 сағат ішінде ол қанадай арақашықтықты жүріп өтеді?
50 км/сағ * 4 сағ = 200 км Жасанды интелект Есіңде сақта! Жылдамдық – уақыт бірлігінде (мысалы, 1 сағатта, 1 минутта, 1 секундта) жүріп өткен арақашықтық. Жылдамдық м/мин, км/сағ, м/сек және т.б. өлшенеді.
№3 есеп Жұптық жұмыс А) t=4 сағ S= 320км V=? V=S:t V=320км : 4сағ V=80 км/сағ Ә) V=65 км/сағ t=4 сағ S=? S= v·t S=65 км/сағ ·4 сағ S=260км Б) V=90 км/сағ S= 360км t=? t= S: V t=360км: 90 км/сағ t=4 сағ Сергіту сәті №4 есеп Топтық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі 1-топ автобустың арақашықтықты жүріп өткен уақыты 240км:60км/сағ=4 сағ 2-топ жеңіл мәшиненің жүріп өткен арақашықтығы 82км/сағ*3сағ=246км 3-топ ұшақтың жылдамыдығы 600км:2сағ=300км/сағ №5 есеп «Өзіндік жұмыс» «Таза тақта» әдісі арқылы Оқушылар есептерді баған түрінде орындайды. Жауабы тақтада тұрады. Кім есептің мәнін тапса, тақтадағы жауапты алып тастайды. 1607·8=12856 6190·9=55710 1209·8=9672 4708·4=18832 3705·7=25935 6301·956709 7001·5=35005 8002·7=56014 №7 есеп Практикалық жұмыс
20-2=18
18:2=9
9+2=11 Айнада - 11 Әлияда -9 Ұқсас есеп: Айнада – 8 Әлияда - 6 №8 есеп Ұжымдық жұмыс «Кімнің ойы ұшқыр?» Бауыржан 25 жаңғақты ағасына, ал анасына қалған жаңғақтардың жартысын бергендіктен, оның өзінде 20 жаңғақ қалды. Бұл – анасына 20 жаңғақ берді деген сөз, яғни өзінде қанша қалса, сонша. Енді Бауыржанда қанша жаңғақ болғанын есептеуге болады. 20+20+25=65 жаңғақ Саралау тапсырмалары Қарқынды оқушыға
S=v·t Уақыт
V=S:t Қашықтық
t= S:v Жылдамдық
120км: 15км/сағ=8 сағ 15 км/сағ · 3 сағ = 45 км Қарқыны баяу оқушыға
|
Оқушылар сабақ мақсатымен танысады Оқушылар жылдам есептейді Оқушылар видеотүсіндір мені тыңдайды Оқушылар тапсырманы жұпта орындайды Оқушылар сергіту жаттығуын жасайды Оқушылар топта тапсырма орындайды Прақтикалық жұмысты орындайды Ұжымдық жұмысқа қатысады |
Дескриптор:Бірінші өрнекті есептеп, мәнін айтады 1 б Екінші өрнекті есептеп, мәнін айтады 1 б
Дескриптор: 1 сағ ішіндегі арақашықты айтады 1 б 4 сағ ішіндегі арақашықты айтады 1 б
Шамаларды табу формуласын қолдана алады 1 б Есептің мәнін табады 1 б
Шамаларды табу формуласын қолдана алады 1 б Есептің мәнін табады 1 б
Амалдарды орындайды 1 б
Кәмпиттерді бөледі 1 б Ұқсас есеп құрастырады 1 б
Жаңғақтардың жалпы санын табады 1 б |
оқулық
Слайд та видео түсін дірме Оқулық Дәптер А4 қағаз |
||
|
Сабақтың соңы 1 минут 1 минут 2минут |
IV.Сабақты қорытындылау «1 минут әдісі» (сұрақтарға жылдам жауап беру )
Үй тапсырма 11-тапсырма. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Сұрақтарға жылдам жауап береді
Үй тапсырма сын жазады
Кері байланыс жасайды |
Мадақтау сөздерін айту Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.1б
Балдар жиынтығын қою
|
Кері байла ныс пллака ты |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қозғалысқа берілген есептер
Қозғалысқа берілген есептер
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
СБөлім: |
1 (С)-бөлім Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы:4 «В» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
Қозғалысқа берілген есептер |
|||||
|
Оқу мақсаты |
4.2.1.8**бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формуласын s=v•t, t=s: v, v=s:t шығарып алу және қолдану 4.5.1.2 **есептерді шығаруда жылдамдық, арақашықтық, уақыт шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар қозғалысқа берілген есептермен танысып, формулалаларды пайдаланып, шамалар арасындағы өзара тәуелділікті пайдаланып есептер шығаруды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік: адамдардың қауіпсіздігі және оларға қамқорлық жасау |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Саб. жосп. кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Топқа біріктіру |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
2 минут |
ІІ. Үй таспсырмасын тексеру Өткен сабақтарды пысықтау
2378, 1259, 6587
3л, 4л, 1л
748, 729, 613
Теңге Доллар Еуро
2, 5, 10 5, 10, 3 5, 10
1000 м2 10 000 м2 100 000 м2
409кг 490 кг 4009кг
5000 4000 400
2,4,6,8,10 10, 5 10
Сандар жиыны Жемістер жиыны Көліктер жиыны Жаңа сабақты ашу Ойын «Автобус қанша жол жүрді?»
38, 32 Оқушылар, бұл ойын арқылы автобустың жүрген жолын таптық. Ендеше, бүгін түзу сызық бойымен қозғалатын денелердің жылдамдығын, олар жүріп өтетін арақашықтық және сол арақашықтықты жүріп өтуге кететін уақытты есептеуді үйренеміз |
Есептерді шығарып келгенін айтады. Жауаптарын салыстырады. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: |
|
||
|
Сабақтың ортасы 1 минут Білу. 3 минут
3 минут 5 минут 2 минут 2 минут 3 минут 5 минут 4 минут 5 минут 3 минут |
ІІІ. Жаңа сабақ Сабақ мақсатымен таныстыру Қозғалысқа берілген есептерді шығаруды үйрену №1 есеп Жылдам есепте Жол ережесін білеміз бе? 158 269*4 – 633 016=60 қала 30 209*9 – 271823 = 40 ауыл №2 "Миға шабуыл" әдісі. 1 сағат ішінде автокөлік қандай арақашықтықты жүріп өтеді? 4 сағат ішінде ол қанадай арақашықтықты жүріп өтеді?
50 км/сағ * 4 сағ = 200 км Жасанды интелект Есіңде сақта! Жылдамдық – уақыт бірлігінде (мысалы, 1 сағатта, 1 минутта, 1 секундта) жүріп өткен арақашықтық. Жылдамдық м/мин, км/сағ, м/сек және т.б. өлшенеді.
№3 есеп Жұптық жұмыс А) t=4 сағ S= 320км V=? V=S:t V=320км : 4сағ V=80 км/сағ Ә) V=65 км/сағ t=4 сағ S=? S= v·t S=65 км/сағ ·4 сағ S=260км Б) V=90 км/сағ S= 360км t=? t= S: V t=360км: 90 км/сағ t=4 сағ Сергіту сәті №4 есеп Топтық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі 1-топ автобустың арақашықтықты жүріп өткен уақыты 240км:60км/сағ=4 сағ 2-топ жеңіл мәшиненің жүріп өткен арақашықтығы 82км/сағ*3сағ=246км 3-топ ұшақтың жылдамыдығы 600км:2сағ=300км/сағ №5 есеп «Өзіндік жұмыс» «Таза тақта» әдісі арқылы Оқушылар есептерді баған түрінде орындайды. Жауабы тақтада тұрады. Кім есептің мәнін тапса, тақтадағы жауапты алып тастайды. 1607·8=12856 6190·9=55710 1209·8=9672 4708·4=18832 3705·7=25935 6301·956709 7001·5=35005 8002·7=56014 №7 есеп Практикалық жұмыс
20-2=18
18:2=9
9+2=11 Айнада - 11 Әлияда -9 Ұқсас есеп: Айнада – 8 Әлияда - 6 №8 есеп Ұжымдық жұмыс «Кімнің ойы ұшқыр?» Бауыржан 25 жаңғақты ағасына, ал анасына қалған жаңғақтардың жартысын бергендіктен, оның өзінде 20 жаңғақ қалды. Бұл – анасына 20 жаңғақ берді деген сөз, яғни өзінде қанша қалса, сонша. Енді Бауыржанда қанша жаңғақ болғанын есептеуге болады. 20+20+25=65 жаңғақ Саралау тапсырмалары Қарқынды оқушыға
S=v·t Уақыт
V=S:t Қашықтық
t= S:v Жылдамдық
120км: 15км/сағ=8 сағ 15 км/сағ · 3 сағ = 45 км Қарқыны баяу оқушыға
|
Оқушылар сабақ мақсатымен танысады Оқушылар жылдам есептейді Оқушылар видеотүсіндір мені тыңдайды Оқушылар тапсырманы жұпта орындайды Оқушылар сергіту жаттығуын жасайды Оқушылар топта тапсырма орындайды Прақтикалық жұмысты орындайды Ұжымдық жұмысқа қатысады |
Дескриптор:Бірінші өрнекті есептеп, мәнін айтады 1 б Екінші өрнекті есептеп, мәнін айтады 1 б
Дескриптор: 1 сағ ішіндегі арақашықты айтады 1 б 4 сағ ішіндегі арақашықты айтады 1 б
Шамаларды табу формуласын қолдана алады 1 б Есептің мәнін табады 1 б
Шамаларды табу формуласын қолдана алады 1 б Есептің мәнін табады 1 б
Амалдарды орындайды 1 б
Кәмпиттерді бөледі 1 б Ұқсас есеп құрастырады 1 б
Жаңғақтардың жалпы санын табады 1 б |
оқулық
Слайд та видео түсін дірме Оқулық Дәптер А4 қағаз |
||
|
Сабақтың соңы 1 минут 1 минут 2минут |
IV.Сабақты қорытындылау «1 минут әдісі» (сұрақтарға жылдам жауап беру )
Үй тапсырма 11-тапсырма. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Сұрақтарға жылдам жауап береді
Үй тапсырма сын жазады
Кері байланыс жасайды |
Мадақтау сөздерін айту Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.1б
Балдар жиынтығын қою
|
Кері байла ныс пллака ты |
||
шағым қалдыра аласыз

















