|
Білім беру ұйымының атауы |
Қызылжар ЖОББМ |
||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары. 3 (А) Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тулебаева Г.Т |
||||||
|
Күні: |
19.01.2026 |
||||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 сабақ Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.9**артынан қуып жету, бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу. 4.2.2.2 39+490 : k=46, 230·а+40=1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бір бағыттағы қуып жету қозғалысына берілген есептерді шығаруды үйренесің. |
||||||
|
Құндылық |
Заң және тәртіп «Бірлік пен жасампаздық – ел бағдары» |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысықтау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Сабақты қорыту |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) Психологиялық ахуал ЖИ Үй тапсырмасы ЖИ: «wordwall.» ойыны
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) 21-бет, №10 Табиғат өзгерістері, су тасқыны туралы және адамдардың табиғат апаттарының алдын алу және жою туралы әңгіме жүргізеді.
Мұғалім оқулықтағы №1 тапсырманы орындауды ұсынады. Есеп шығару барысында ережені қолдан. 110 – 60 = 50 (м/мин) – оқушы мен әжейдің қуып жету жылдамдығы. Әжейді қуып жету үшін, Әлия бастапқыда әжей екеуінің арасында болған 200 м арақашықтықты жүріп өтуі тиіс. 200 : 50 = 4 (мин) Осы тапсырмадан кейін оқушылар қорытынды жасайды: Артынан қуып жету қозғалысында жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың айырмасына тең. 110 – 60 = 50 (м/мин) – Әлия әжейді артынан қуып жету жылдамдығы (жақындау жылдамдығы). ʋжақ. = ʋ1 – ʋ2 Әжейді қуып жету үшін Әлияға алғашында олардың арасында болған 200 м арақашықтықты жүріп өтуі қажет. 200 : 50 = 4 (мин)
№2-тапсырма Есепті шығар Шешуі: ʋж = ʋ1– ʋ2 = 120 – 100 = 20(м/мин) 160 : 20 = 8(мин) Жауабы: Болат Серікті 8 минуттан кейін қуып жетеді. ЕБҚ
Жұптық жұмыс №4-тапсырма Кестедегі сұрақтарға жауап бер.
Сергіту сәті. “Көңілді би”
Топтық жұмыс.Бірге ойлаймыз 1-топ
Деңгейлік тапсырмалар: Сен зерттеушісің А. 8-тапсырма Ойлан және жауап бер. Шешуі: Есептің шарты бойынша бір сан екіншісінен 10 есе артық. Екінші сан – х, бірінші сан – 10х. Теңдеу құрамыз: 10x + x = 7 150 10x + х = 715 11х = 715 х = 715 : 11 x = 65 65 – екінші сан. 65·10 = 650 – бірінші сан. 650 + 65 = 715 Жауабы: 650 + 65 = 715 В. Теңдеуді шеш.
(175-х)=100 Х=175-100 Х=75 (175-75)х2=200 С. S-140м V1-90м V2-100м/мин. t=? 100-90=10 140:10=14мин Өзіндік жұмыс ҚБ тапсырмасы
Оқу тапсырмасы: 24-бет, №9 ЖИ Рефлексия
|
Сәлемдеседі Тыңдайды. Көгершінді ұшыру арқылы ізгі тілектерін айтады. №1-тапсырманы орындайды Есеп шығару барысында ережені қолданады №2-тапсырманы орындайды Есепті шығарады №3-тапсырманы орындайды Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қойып, сөзді оқиды. Оның мағынасын түсіндіреді №4-тапсырманы орындайды Кестедегі сұрақтарға жауап береді №8-тапсырманы орындайды Зерттеушілік сипаттағы тапсырманы орындайды Топтасып түсіндіре отырып есептейді
ҚБ тапсырмаларын орындайды |
ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың Дескриптор: Есеп шығару барысында ережені қолданады -1б Сызбаға қарап, кестені толтырады-1б ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Есепті шығарады-1б ҚБ: Жарайсың Дескриптор:
-1б
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Кестедегі сұрақтарға жауап береді -1б
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Топтасып тапсырманы орындайды-1б
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Зерттеушілік сипаттағы тапсырманы жұптасып орындайды -1б
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Сызбаға қарап, есепті шығарады-1б Есептейді-1б ҚБ: Жарайсың
|
Слайд
https://wordwall.net/ru/resource/83548494/%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D2%9B%D0%BE%D0%B7%D2%93%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D1%81%D2%9B%D0%B0
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары
Слайд
Оқулық
Слайд
Слайд
Оқулық
Слайд
Топтық жұмыс тапсырма лары
Слайд, дәптер
Слайд, дәптер
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер
Таратпа қағаз
|
|||






жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер
Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қызылжар ЖОББМ |
||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары. 3 (А) Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тулебаева Г.Т |
||||||
|
Күні: |
19.01.2026 |
||||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 сабақ Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.9**артынан қуып жету, бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу. 4.2.2.2 39+490 : k=46, 230·а+40=1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бір бағыттағы қуып жету қозғалысына берілген есептерді шығаруды үйренесің. |
||||||
|
Құндылық |
Заң және тәртіп «Бірлік пен жасампаздық – ел бағдары» |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысықтау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Сабақты қорыту |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) Психологиялық ахуал ЖИ Үй тапсырмасы ЖИ: «wordwall.» ойыны
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) 21-бет, №10 Табиғат өзгерістері, су тасқыны туралы және адамдардың табиғат апаттарының алдын алу және жою туралы әңгіме жүргізеді.
Мұғалім оқулықтағы №1 тапсырманы орындауды ұсынады. Есеп шығару барысында ережені қолдан. 110 – 60 = 50 (м/мин) – оқушы мен әжейдің қуып жету жылдамдығы. Әжейді қуып жету үшін, Әлия бастапқыда әжей екеуінің арасында болған 200 м арақашықтықты жүріп өтуі тиіс. 200 : 50 = 4 (мин) Осы тапсырмадан кейін оқушылар қорытынды жасайды: Артынан қуып жету қозғалысында жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың айырмасына тең. 110 – 60 = 50 (м/мин) – Әлия әжейді артынан қуып жету жылдамдығы (жақындау жылдамдығы). ʋжақ. = ʋ1 – ʋ2 Әжейді қуып жету үшін Әлияға алғашында олардың арасында болған 200 м арақашықтықты жүріп өтуі қажет. 200 : 50 = 4 (мин)
№2-тапсырма Есепті шығар Шешуі: ʋж = ʋ1– ʋ2 = 120 – 100 = 20(м/мин) 160 : 20 = 8(мин) Жауабы: Болат Серікті 8 минуттан кейін қуып жетеді. ЕБҚ
Жұптық жұмыс №4-тапсырма Кестедегі сұрақтарға жауап бер.
Сергіту сәті. “Көңілді би”
Топтық жұмыс.Бірге ойлаймыз 1-топ
Деңгейлік тапсырмалар: Сен зерттеушісің А. 8-тапсырма Ойлан және жауап бер. Шешуі: Есептің шарты бойынша бір сан екіншісінен 10 есе артық. Екінші сан – х, бірінші сан – 10х. Теңдеу құрамыз: 10x + x = 7 150 10x + х = 715 11х = 715 х = 715 : 11 x = 65 65 – екінші сан. 65·10 = 650 – бірінші сан. 650 + 65 = 715 Жауабы: 650 + 65 = 715 В. Теңдеуді шеш.
(175-х)=100 Х=175-100 Х=75 (175-75)х2=200 С. S-140м V1-90м V2-100м/мин. t=? 100-90=10 140:10=14мин Өзіндік жұмыс ҚБ тапсырмасы
Оқу тапсырмасы: 24-бет, №9 ЖИ Рефлексия
|
Сәлемдеседі Тыңдайды. Көгершінді ұшыру арқылы ізгі тілектерін айтады. №1-тапсырманы орындайды Есеп шығару барысында ережені қолданады №2-тапсырманы орындайды Есепті шығарады №3-тапсырманы орындайды Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қойып, сөзді оқиды. Оның мағынасын түсіндіреді №4-тапсырманы орындайды Кестедегі сұрақтарға жауап береді №8-тапсырманы орындайды Зерттеушілік сипаттағы тапсырманы орындайды Топтасып түсіндіре отырып есептейді
ҚБ тапсырмаларын орындайды |
ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың Дескриптор: Есеп шығару барысында ережені қолданады -1б Сызбаға қарап, кестені толтырады-1б ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Есепті шығарады-1б ҚБ: Жарайсың Дескриптор:
-1б
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Кестедегі сұрақтарға жауап береді -1б
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Топтасып тапсырманы орындайды-1б
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Зерттеушілік сипаттағы тапсырманы жұптасып орындайды -1б
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: Сызбаға қарап, есепті шығарады-1б Есептейді-1б ҚБ: Жарайсың
|
Слайд
https://wordwall.net/ru/resource/83548494/%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D2%9B%D0%BE%D0%B7%D2%93%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D1%81%D2%9B%D0%B0
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары
Слайд
Оқулық
Слайд
Слайд
Оқулық
Слайд
Топтық жұмыс тапсырма лары
Слайд, дәптер
Слайд, дәптер
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер
Таратпа қағаз
|
|||






шағым қалдыра аласыз






















