Материалдар / Құжатты баспаға дайындау.5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Құжатты баспаға дайындау.5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
пән мұғаліміне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қаңтар 2019
1001
9 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пәні: Информатика

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.2.2.1.Құжатты баспаға дайындау.


Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:2.03.2018 ж

Сынып: 5

Қатысушылар саны: 12

Қатыспағандар:0

Сабақ тақырыбы:

Құжатты баспаға дайындау

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

5.2.2.1. Құжатты баспаға дайындау (парақ өлшемдерін өзгерту, бет өлшемдерін қою, алдын ала көру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

1.Құжатпен жұмыс жасауды және оны баспаға дайындап шығаруды үйрену.

2.Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындау.

Оқушылардың басым бөлігі

Түсінеді,талдайды,білімін қолданады:MS Office пакетіндегі MS Word мәтіндік редакторы пайдалана отырып, құжатты баспаға дайындауды үйренеді.

Кейбір оқушылар

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: оқып үйренгендерін практикада қолдана алады.

Бағалау критерийі

  • Құжатты баспаға дайындау және баспаға жіберу, беттің өлшемдерін орнату әрекеттерін біледі.

  • Компьютердегі деректерді қорғау жолдарын, алған білімдерін түрлі жағдайда теориялық және практикалық түрде қолдана алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

-дене қалпын дұрыс ұстаудың маңыздылығы мәселесін талқылау (сөлеу мен тыңдау дағдылары);

-Құжатты баспаға дайындау жолдарын анықтайды.

-Пәндік лексика және терминалогия:

MS Word, анимация. Excel.

-Диалог құруға жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Баспаға беру .... қолданылады

Парақ өлшемдерін .....қарау.

Алдын ала көру ... әрекеті

Құндылықтарды

анықтау


  • Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

  • Қарым – қатынас жасау қабілеті.

Пәнаралық байланыстар

Орыс тілі – мәтіндік процессордың терезе элементтерімен жұмыс жасағанда қолданамын.

Алдын ала білім


Ойын бағдарламалау ортасының интерфейсін ұйымдастыру; нысанның (спрайттың) бағдарламасы (сценарийі, скрипті) туралы ұғым; командалардың жүйелікпен орындалуы; шарты және циклдік операторлар; нысандардың қасиеттерін өзгерту; оқиғалар; сценаны ауыстыру әсерін жасау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған қызмет


Ресурстар





Сабақ басы






















Ұйымдастыру. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Күндеріне сәттілік тілеймін.

Сыныпты «стикерлер топтамасын» беру арқылы екі топқа бөлу

Үйге берілген тапсырманы сұрақ -жауап арқылы әр топты диологқа түсіру. Сұрақтар қою арқылы жаңа сабақты анықтау.

Кері байланыс сұрақтарына жауап береді.

«Миға шабуыл» әдісі

Интербелсенді тақтадан жаңа тақырып мазмұнын ашатын сұрақтар беріледі?

1.      Жаңа нысан деген не?

2.      Редакциялау командасын не үшін орнатамыз?

3.      Анимация құру дегеніміз не?

4. Тест тапсырмаларын тексеру.

(Күлегештер арқылы бағалау)


«Балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Құжатты баспаға дайындау» жобалық жұмысы.

Жобамен жұмысты бастамас бұрын мәтіндік құжат бағдарламасын пысықтап аламыз.

  1. Техника қауіпсіздік ережесін еске түсіру және қайталау.

  2. MS Word –та парақ өлшемдерін өзгерту, алдын ала көру.

  3. Құжатты баспаға дайындау.

Парақтың өлшемдерін өзгерту









  • Беттің орналасуы – бағдар-кітап түрінде өзгерту және көлденең (альбом) түрінде өзгерту.



Беттердің өлшемдерін қою.

Беттің орналасуы – жиек (поля) деп атаймыз.


Шекара қою (границы страниц)

Беттердің орналасу шекарасы.



Бетке нөмір қою

Кірістіру (вставка)-беттің нөмірі (номер страницы)



Алдын ала көру

Файл – алдын ала көру




Құжатты баспаға жіберу.

Файл-печать



Принтер аты (имя) тізімінен принтердің атын таңдаймыз. Егер бір ғана принтер орнатылғын болса, оған аса назар аударылмайды.

Беттер (страницы) диагональ бөлімінде параметрлерді орнату құжаттың қай бөлігі бапаға берілітінін анықтайды.

  • Құжаттың бәрін шығаратын болсақ бәрін (все);

  • Белгіленген бөлікті шығару үшін қарайтылған (выделенный фрагмент);

  • Ағымдағы бетті шығаратын болсақ (текущая);

  • Беттерді таңдап шығаратын болсақ (номера) командаларын таңдаймыз.

Көшірмелер (число копии) өрісінде құжаттың қанша дана керектігін белгілейміз.

Сергіту сәті: Интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсетіледі. Оқушылар қозғалып, билейді Көзге арналған жаттығулар жасайды.

Дискриптор:

-жалпы ережені біледі;

-баспаға шыаруды біледі;

-бет парақтарын анықтай алады.

Қол сигналдары арқылы бағалау.

Түртіп алу әдісі: Термин сөздерді интербелсенді тақтада көрсетемін. Оқушылар дәптерлеріне түртіп, жазып алады.

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Бет

Страница

Баспаға шығару

Принтер

Бет параметрі

Параметры страницы

Алдын ала қарау

Предварительный просмотр

Файл

Файл

Жоба

Проект

Жиек

Поля

Бет нөмірі

Номер страницы









Интербелсенді тақта












Күлегештер


































Интербелсенді тақта

www.bilimland.kz






































Сабақтың ортасы

Жобамен жұмыс:

Жобаны құрудың мақсаты:құжатты баспаға дайындау (парақ параметрін өзгерту, бет параметрлерін қою, алдын ала көру және т.б.)

Жобаның тапсырмасы:

1.Берілген тақырып бойынша мәлімет қарастырыңдар және газет бетін жасап алыңдар.

2.Газеттің тақырыбы, шыққан күні және нөмірі, мекен жайы, редактордың аты-жөні болуы тиіс.

3. Мәтін атаулары, суреттер, дәйексөздер (цитаты) болуы қажет.

4.Мақалаларды бағанға бөліп жазу керек. Газет бетінде нөмір болуы тиіс.

5. Газет беттерін алдын ала қарап, қағазға басып шығарыңдар.

Парақ параметрі –Альбомдық бет.

Мәтін қаріпі-Times New Roman.

Газет тақырыбы-WordArt нысаны.

Газет бетінің тақырыптары: «Информатика ғылымы», «Әлемдегі қызықтар», «Менің мектебім», «Сүйікті ақын – жазушыларым», «Спорт жаңалықтары туралы», «Қазақстан – тәуелсіздік тұғырым!», «Туған тілім - тұмарым».

Дискриптор:

- Берілген тақырып бойынша мәлімет қарастырады және газет бетін жасайды.

- Мәтін атауларын, суреттерді, дәйексөздердіжазады.

- Мақалаларды бағанға бөліп жазады. Газет бетінде нөмір қояды.

Екі жұлдыз, бір тілек арқылы бағалау.






















Сабақтың соңы

Сабақтың соңында «Қарлы кесек» әдісі бойынша сұрау.

Сұрақтар:

1.Бет бағдарының қанша түрі бар?

2.Бетті қалай нөмірлеуге болады?

3. Дайын құжатты баспаға шығармас бұрын алдын ала қалай кіруге болады?

4.Принтер дегеніміз не?

5. Беттің параметрін қою командасы қалай орындалады?

Өзара бағалау. «Бес саусақ әдісі бойынша бағалау»














Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдану көрсетпесіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

-оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан кейбір оқушыларға күрделі тапсырма беремін.

-“Дереккөздер”

-Кейбір оқушылар басқа сыныптарына қарағанда анағұрлым дереккөздермен жқмыс істей алады.



Қол сигналдары, күлегештер, екі жұлдыз, бір тілек.

Компьютер сыныбында техника қауіпсіздігін сақтау. АКТ -ны дұрыс қолдану. Оқулықпен жұмыс жасау.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!