Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
№61 жалпы орта білім беретін мектебі КММ
Тексерілді: ДОІЖО
Ашық сабақ
Тақырыбы: Құжатты рәсімдейміз.
Пәні: Цифрлық сауаттылық.
Пән мұғалімі: Канаева Фариза Сарсенкызы.
Сынып: 3 «Б»
2024 оқу жылы
Тексерілді: ДОІЖО
|
Бөлім: |
3-бөлім. Роботтехника. Жоба (ортақ тақырыптар: «Өнер», «Көрнекті тұлғалар») |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Канаева Фариза Сарсенкызы |
|
Күні: |
24.01.2024 |
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Құжатты рәсімдейміз. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.1.4 шрифт пен абзацты пішімдеу |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларға қағаздан жасалған флешкалар тарқатылады. Артқы бетіндегі сөздер бойынша 2 топқа бөлінеді І-топ: Робот ІІ-топ: Компьютер Өткен білімді тексеру: «Сауал менен, жауап сенен» әдісі арқылы жүргіземін.Оқушыларға «Мен дайынмын» таяқшаларын тарқатып беремін. Сұрақ/жауап
|
Оқушылар оқу құралдарын түгендеп, сабаққа назарын аударады. Флешкаларды бір-бірден алу арқылы белгіленген топтарға бірігіп, орындарына жайғасады.
Сұрақтарға дұрыс әрі нақты жауап береді. Сұраққа жауап беруге дайын оқушы «Мен дайынмын» таяқшасын қөтеру арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау критерийі: Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацтың қалай орындалуын түсінеді Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты пішімдеуді үйренеді. Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты қолдануды меңгереді. Практика жүзінде қолданады ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: Word мәтіндік редакторына қосыла алады. 1балл Мәтінді жазып, сақтай алады. 1балл Сақталынған құжатты қайта аша алады. 1 балл Жалпы: 3балл |
SMART тақта
SMART тақта
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин
15 мин
8 мин
|
Жаңа тақырып: Мәтіндік құжат құру барысында мәтінмен жұмыс схемада көрсетілген қадамдарды қамтиды. Өткен тақырыпта мәтін теру, мәтінді редакциялау командаларымен таныстық. Енді мәтінді пішімдеу жолдарын үйренейік. Мәтін теру Мәтінді редакциялау Мәтінді пішімдеу Мәтіннің бөлігі- таңба, сөз, жол, абзац немесе толық мәтін. Редакторда мәтін терілген соң ол ерекшеленіп, қарпі, өлшемі, жазылуы мен түсі таңдалады. Абзац реттеледі. Шрифт (қаріп) бөлімі Word мәтіндік редакторының мәзіріндегі Главная (басты)-Шрифт (Қаріп) бөлімінде орналасқан батырмалардың жұмысына тоқталайық. Мәтіннің қарпін ауыстыру үшін, мәтінді ерекшелеп, қажет қаріпті таңдаймыз. Мәтіннің қарпі-Calibri Мәтіннің қарпі-Times New Roman Мәтіннің қарпі Tahoma
Мәтіннің өлшемін өзгерту үшін, оны ерекшелеп, қажетті өлшемді таңдаймыз.
Қаріптің жазылуын өзгерту үшін Ж,К,Ч әріптерінің бірін таңдаймыз. Бұл жерде Ж (полужирный)-жартылай қалың жазуды, К(курсив)қиғаш жазуды, Ч (подчеркнутый)-астын сызып жазуды білдіреді. Қаріптің түсін өзгерту үшін, А-түс өзгерту батырмасын басамыз.
Қаріптің жазылуы Ж Қаріптің жазылуы К Қаріптің жазылуы Ч Абзац бөлімі. Абзац командалары арқылы мәтіндегі жол аралықтарын, абзацтың сол және оң жақтарына дейінгі қашықтықты отступ (шегініс) арқылы реттеуге болады. 1) Терілген мәтінді сол жақа қарай реттейді. Абзац қою 2)Терілген мәтінді ортаға қарай реттейді. Абзац қою 3)Терілген мәтінді оң жаққа қарай реттейді. Абзац қою 4)Жоларалық интервал-1.0 1)Қаріп таңдау 1.0 2)Абзац қою 1.0
Тапсырма №1 «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы суреттік тапсырма беремін. Бұл әдістің мақсаты: Суретке қарай отырып, 2-3 сөйлемдік әңгімені Word мәтіндік редакторында жазу.
Берілген тапсырма сәйкесінше талапқа сай, бүгінгі сабағымыздың тақырыбына сәйкес орындалуы қажет. Тапсырма №2 Word мәтіндік редакторында жазылған мына өлеңнің әр қатарында қандай командалардың орындалғанын талдауын айтамын. Мысалы: Киіз үй көп түспен, жирный Ж-мен жазылған. Киіз үй Төбедегі көзінен Күн сәйлесі түседі. Бұрышы жоқ төрінен Самал еркін еседі. |
Мұғалімді тыңдайды. Бүгінгі сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазып алады. Қажетті анықтамаларды дәптерлеріне жазады. Сабақты мұқият тыңдайды.
Word мәтіндік редакторында жұмыс жасауда қажетті командаларды жақсылап меңгереді.
Сұраққа жауап беруге дайын топ «Мен дайынмын» таяқшасын қөтеру арқылы сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор: Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацтың қалай орындалуын түсінеді Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты пішімдеуді үйренеді. Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты қолдануды меңгереді. Практика жүзінде қолданады.
Дескриптор: Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацтың қалай орындалуын түсінеді Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты пішімдеуді үйренеді. Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты қолдануды меңгереді. Практика жүзінде қолданады.
ҚБ:«Смайликтер» арқылы Дескриптор: Суретке қарап әңгіме құрай алады. Word мәтіндік редакторында сол әңгімені жазады. Берілген командаларды орындау арқылы тапсырманы дұрыс орындайды. Жалпы: 5 балл
ҚБ: «Смайликтер» арқылы Дескриптор: Word мәтіндік редакторында түрлі командаларды орындайды.1балл Қандай командалар орындалғанын ажыратады.1балл Жалпы 2балл |
SMART тақта
Қаламсап
Дәптер
SMART тақта
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Үйге тапсырма: Word мәтіндік редакторында жазылған мына мәтіннің әр қатарында қандай командалардың орындалғанын жазып келу. Қазақтың бейнелеу өнері Кескіндеме, мүсін , графика, қолданбалы өнер салаларын қамтитын көркем өнер. Халықтың қолөнері - қазақ халқының бейнелеу өнерінің ежелгі түрі.
Бағалау: 10 баллдық жүйемен бағаланады
Рефлекция «Банкомат» әдісі бойынша беріледі. Әдіс бойынша Тақырыпты толық меңгергендер жасыл банкоматка өз пікірлерін меңгерген білімдерін жазып салады. Тақырыптан кішкене түсінбеген жерлері бар , толықтыру керек оқушылар қызыл банкоматка, ал мүлдем түсінбедім деген оқушылар сары түсті банкоматка банк карточкаларына пікірлерін жазып салуын айтамын. Қорытынды. Бүгінгі сабақта оқушылар Word мәтіндік редакторында мәтінді жазғанда қандай командалардың орындалатындығын меңгереді. Сәйкесінше тапсырмалар орындайды. |
Топ басшысы оқушылардың әрбір тапсырма бойынша жинаған ұпайларын бағалау парағына жазып топ мүшелерін бағалайды. Бағалау «спидометр» арқылы жүзеге асырылады. Топ басшысы топтың жалпы балын шығарып баллдық жүйе бойынша есептейді. «Банкомат»әдісі бойынша Тақырыпты толық меңгергендер жасыл банкоматқа өз пікірлерін жазып салады. Тақырыптан кішкене түсінбеген жерлері бар , толықтыру керек оқушылар қызыл банкоматқа, ал мүлдем түсінбедім деген оқушылар көк түсті банкоматқа каспий карточкаларына пікірлерін жазып салады. |
«Банкомат » әдісі арқылы оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
SMART тақта Бағалау парағы Спидометр бағалауы.
Банкомат және каспий карточкалары
|
||||||||||||
Бағалау парағы
|
Топтың аты: |
|||||
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Өткен білімді қайталау 2 балл |
№1 тапсырма 5 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
Жалпы 10 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Жалпы топтың ұпайы: |
|
||||
Бағалау парағы
|
Топтың аты: |
|||||
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Өткен білімді қайталау 2 балл |
№1 тапсырма 5 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
Жалпы 10 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Жалпы топтың ұпайы: |
|
||||




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құжатты рәсімдейміз
Құжатты рәсімдейміз
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
№61 жалпы орта білім беретін мектебі КММ
Тексерілді: ДОІЖО
Ашық сабақ
Тақырыбы: Құжатты рәсімдейміз.
Пәні: Цифрлық сауаттылық.
Пән мұғалімі: Канаева Фариза Сарсенкызы.
Сынып: 3 «Б»
2024 оқу жылы
Тексерілді: ДОІЖО
|
Бөлім: |
3-бөлім. Роботтехника. Жоба (ортақ тақырыптар: «Өнер», «Көрнекті тұлғалар») |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Канаева Фариза Сарсенкызы |
|
Күні: |
24.01.2024 |
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Құжатты рәсімдейміз. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.1.4 шрифт пен абзацты пішімдеу |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларға қағаздан жасалған флешкалар тарқатылады. Артқы бетіндегі сөздер бойынша 2 топқа бөлінеді І-топ: Робот ІІ-топ: Компьютер Өткен білімді тексеру: «Сауал менен, жауап сенен» әдісі арқылы жүргіземін.Оқушыларға «Мен дайынмын» таяқшаларын тарқатып беремін. Сұрақ/жауап
|
Оқушылар оқу құралдарын түгендеп, сабаққа назарын аударады. Флешкаларды бір-бірден алу арқылы белгіленген топтарға бірігіп, орындарына жайғасады.
Сұрақтарға дұрыс әрі нақты жауап береді. Сұраққа жауап беруге дайын оқушы «Мен дайынмын» таяқшасын қөтеру арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау критерийі: Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацтың қалай орындалуын түсінеді Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты пішімдеуді үйренеді. Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты қолдануды меңгереді. Практика жүзінде қолданады ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: Word мәтіндік редакторына қосыла алады. 1балл Мәтінді жазып, сақтай алады. 1балл Сақталынған құжатты қайта аша алады. 1 балл Жалпы: 3балл |
SMART тақта
SMART тақта
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин
15 мин
8 мин
|
Жаңа тақырып: Мәтіндік құжат құру барысында мәтінмен жұмыс схемада көрсетілген қадамдарды қамтиды. Өткен тақырыпта мәтін теру, мәтінді редакциялау командаларымен таныстық. Енді мәтінді пішімдеу жолдарын үйренейік. Мәтін теру Мәтінді редакциялау Мәтінді пішімдеу Мәтіннің бөлігі- таңба, сөз, жол, абзац немесе толық мәтін. Редакторда мәтін терілген соң ол ерекшеленіп, қарпі, өлшемі, жазылуы мен түсі таңдалады. Абзац реттеледі. Шрифт (қаріп) бөлімі Word мәтіндік редакторының мәзіріндегі Главная (басты)-Шрифт (Қаріп) бөлімінде орналасқан батырмалардың жұмысына тоқталайық. Мәтіннің қарпін ауыстыру үшін, мәтінді ерекшелеп, қажет қаріпті таңдаймыз. Мәтіннің қарпі-Calibri Мәтіннің қарпі-Times New Roman Мәтіннің қарпі Tahoma
Мәтіннің өлшемін өзгерту үшін, оны ерекшелеп, қажетті өлшемді таңдаймыз.
Қаріптің жазылуын өзгерту үшін Ж,К,Ч әріптерінің бірін таңдаймыз. Бұл жерде Ж (полужирный)-жартылай қалың жазуды, К(курсив)қиғаш жазуды, Ч (подчеркнутый)-астын сызып жазуды білдіреді. Қаріптің түсін өзгерту үшін, А-түс өзгерту батырмасын басамыз.
Қаріптің жазылуы Ж Қаріптің жазылуы К Қаріптің жазылуы Ч Абзац бөлімі. Абзац командалары арқылы мәтіндегі жол аралықтарын, абзацтың сол және оң жақтарына дейінгі қашықтықты отступ (шегініс) арқылы реттеуге болады. 1) Терілген мәтінді сол жақа қарай реттейді. Абзац қою 2)Терілген мәтінді ортаға қарай реттейді. Абзац қою 3)Терілген мәтінді оң жаққа қарай реттейді. Абзац қою 4)Жоларалық интервал-1.0 1)Қаріп таңдау 1.0 2)Абзац қою 1.0
Тапсырма №1 «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы суреттік тапсырма беремін. Бұл әдістің мақсаты: Суретке қарай отырып, 2-3 сөйлемдік әңгімені Word мәтіндік редакторында жазу.
Берілген тапсырма сәйкесінше талапқа сай, бүгінгі сабағымыздың тақырыбына сәйкес орындалуы қажет. Тапсырма №2 Word мәтіндік редакторында жазылған мына өлеңнің әр қатарында қандай командалардың орындалғанын талдауын айтамын. Мысалы: Киіз үй көп түспен, жирный Ж-мен жазылған. Киіз үй Төбедегі көзінен Күн сәйлесі түседі. Бұрышы жоқ төрінен Самал еркін еседі. |
Мұғалімді тыңдайды. Бүгінгі сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазып алады. Қажетті анықтамаларды дәптерлеріне жазады. Сабақты мұқият тыңдайды.
Word мәтіндік редакторында жұмыс жасауда қажетті командаларды жақсылап меңгереді.
Сұраққа жауап беруге дайын топ «Мен дайынмын» таяқшасын қөтеру арқылы сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор: Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацтың қалай орындалуын түсінеді Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты пішімдеуді үйренеді. Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты қолдануды меңгереді. Практика жүзінде қолданады.
Дескриптор: Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацтың қалай орындалуын түсінеді Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты пішімдеуді үйренеді. Мәтіндік редакторда шрифт пен абзацты қолдануды меңгереді. Практика жүзінде қолданады.
ҚБ:«Смайликтер» арқылы Дескриптор: Суретке қарап әңгіме құрай алады. Word мәтіндік редакторында сол әңгімені жазады. Берілген командаларды орындау арқылы тапсырманы дұрыс орындайды. Жалпы: 5 балл
ҚБ: «Смайликтер» арқылы Дескриптор: Word мәтіндік редакторында түрлі командаларды орындайды.1балл Қандай командалар орындалғанын ажыратады.1балл Жалпы 2балл |
SMART тақта
Қаламсап
Дәптер
SMART тақта
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Үйге тапсырма: Word мәтіндік редакторында жазылған мына мәтіннің әр қатарында қандай командалардың орындалғанын жазып келу. Қазақтың бейнелеу өнері Кескіндеме, мүсін , графика, қолданбалы өнер салаларын қамтитын көркем өнер. Халықтың қолөнері - қазақ халқының бейнелеу өнерінің ежелгі түрі.
Бағалау: 10 баллдық жүйемен бағаланады
Рефлекция «Банкомат» әдісі бойынша беріледі. Әдіс бойынша Тақырыпты толық меңгергендер жасыл банкоматка өз пікірлерін меңгерген білімдерін жазып салады. Тақырыптан кішкене түсінбеген жерлері бар , толықтыру керек оқушылар қызыл банкоматка, ал мүлдем түсінбедім деген оқушылар сары түсті банкоматка банк карточкаларына пікірлерін жазып салуын айтамын. Қорытынды. Бүгінгі сабақта оқушылар Word мәтіндік редакторында мәтінді жазғанда қандай командалардың орындалатындығын меңгереді. Сәйкесінше тапсырмалар орындайды. |
Топ басшысы оқушылардың әрбір тапсырма бойынша жинаған ұпайларын бағалау парағына жазып топ мүшелерін бағалайды. Бағалау «спидометр» арқылы жүзеге асырылады. Топ басшысы топтың жалпы балын шығарып баллдық жүйе бойынша есептейді. «Банкомат»әдісі бойынша Тақырыпты толық меңгергендер жасыл банкоматқа өз пікірлерін жазып салады. Тақырыптан кішкене түсінбеген жерлері бар , толықтыру керек оқушылар қызыл банкоматқа, ал мүлдем түсінбедім деген оқушылар көк түсті банкоматқа каспий карточкаларына пікірлерін жазып салады. |
«Банкомат » әдісі арқылы оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
SMART тақта Бағалау парағы Спидометр бағалауы.
Банкомат және каспий карточкалары
|
||||||||||||
Бағалау парағы
|
Топтың аты: |
|||||
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Өткен білімді қайталау 2 балл |
№1 тапсырма 5 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
Жалпы 10 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Жалпы топтың ұпайы: |
|
||||
Бағалау парағы
|
Топтың аты: |
|||||
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Өткен білімді қайталау 2 балл |
№1 тапсырма 5 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
Жалпы 10 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Жалпы топтың ұпайы: |
|
||||




шағым қалдыра аласыз






























