Материалдар / Құқық туралы

Құқық туралы

Материал туралы қысқаша түсінік
барлық әдіс-тәсілдер қарастырылған. Құндылық жазылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Сәуір 2024
84
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Тәрбие сағаты

Жасөспірім, Құқықбұзушылық, Жауапкершілік.

Күні


Класс жетекші

Ильясова Бақшагүл Темірханқызы

Класс: 6 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын)

«Жас    шамасына   қарай жүргізілген   саясатта    біз жастар   мен    жеткіншек ұрпаққа   көңіл   бөлуді күшейтуге   тиіспіз»

Н.Ә.Назарбаев

Сабақтың мақсаты:

Құқықтық тәрбиенің өмірілік қажеттілігін оқушыларға түсіндіру. Құқықтық тәрбиенің, жігердің қоғамда маңызы зор екендігі түсіндіріп құқықтық сауатқа тәрбиелеу, өз ойларын еркін айтуға үйрету.

Құндылықтарды дарыту:

Мейірімділік, адамгершілік, т.б

Ресімдеу:

Слайд

Музыкалық және бейне көркемдеу:

Плакат

Үлестірмелі материалдар:

Таратпа қағаздар,

Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер

слайд,ой қозғау тапсырмалары т.б

Дайындыққа арналған әдебиет

Жұмбақтар,дәптер, интерактивті тақта,нақыл сөздер.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі

( 7 минут)










Миға шабуыл

Қазақстан Республикасының Гимні орындалады. (аудиозапись қосылады)



Психологиялық ахуал
Қуанамын мен де, (өзін көрсетеді)

Қуанасың сен де, (көршісін көрсетеді)

Қуанайық достарым, (қолдарынан ұстайды)

Арайлап атқан күнге. (қолдарын көтереді)


  1. Құқық дегеніміз не?

  2. Оқушы неге құқылы?

  3. Оқушы неге міндетті?

  4. Қазақстандағы ең қымбат қазына?

  5. ҚР-да билікті иемденіп кетуге кімнің құқығы бар?

  6. ҚР «Бала құқықтары туралы» заң қай жылы күшіне енді?

ҚР валютасы қашан қолданысқа енді?

Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді, партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.

Оқушылар кезектесіп өздерінің көршілеріне жылы лебіздерін айтады.







IMG-20221121-WA0170.jpeg


Сабақтың басы

(13 минут)


Мағынаны тану






























Ойланайық, пікірлесейік











Дәйексөз

«Таза тақта» әдісі

Тақтада тақырыпқа сай суреттер ілінеді. Оқушылар сол суреттерді талдай отырып, сабақтың тақырыбын ашады.

«Ой-қозғау стратегиясы: 

  • Мемлекетіміздің Ата Заңының 1-бабында

«Қ.Р. - құқықтық және әлеуметтік мемлекет, оның ең қымбат қазынасы-адам және  адамның  өмірі, құқықтары мен бостандықтары» деген қастерлі  сөздерді енгізген.

Адамның шыр етіп жерге түскен сәтінен бастап оның өмірін, денсаулығын, тыныштығын қорғап отырған заң бар. Бұл заң- 1948 жылы 10-желтоқсанда қабылданған «Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы», сонымен қатар 1959 жылы қабылданған «Бала құқықтары декларациясы». Міне, осы декларациядан кейін 61 ел қол қойған 1989 жылы 20-қарашада «Бала құқығы туралы конвенция» қабылданды. Бүгінде бұған 91 мемлекет кіреді.

Конвенция дегеніміз – арнаулы мәселелер жөніндегі келісім шарт.Осы Конвенция негізінде 2002 жылы 8 тамызда Қазақстанда «Бала құқығы туралы» Заң қабылданды. Бұл Заң 10 тарау, 53 баптан тұрады. 2002 жылы 2-қыркүйекте Қазақстан «Бала құқығы туралы конвенцияға» қол қойды.







1-тапсырма

«Құқық» сөзіне ассоциация құрғызу

2-тапсырма.

«Балам бол, басқа бол- бәріңе  заң біреу»

«Тура биде  туған жоқ, туғанды  биде  иман жоқ.»  Ж. Баласағұн.

Осы сөйлемді кім қалай түсінгендерін ортаға салады.



«Полиглот» мақал-мәтел сайысы деп аталады. Бұл кезеңде балалар мақал – мәтелдің жалғасын табу беріледі және сол табылған жалғастың ішіндегі сөздің екі тілде аудармасын айтады.


ІІ. Мақал-мәтелдер. (Тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер айтып, мағынасын ашу)
1.«Ісін өндіре алмаған қырсыз бала ,қырсығын әкесінен іздейді.»
2. «Ұяда не көрсең ұшқанда соны ілерсің.»
3. «Балаңды беске дейін ештеңеден тыйма, бестен он үшке дейін құлыңдай қина, он үштен ары сырласыңдай сыйла.»
4. «Жақсы бала сүйініш , жаман бала күйініш.»
5. «Атаңа не қылсаң алдыңа сол келер
6 Біреуге ор қазба, өзің түсесің.
7. Заңның құрығы, бәрінен ұзын.
8. Ұрлық түбі, қорлық.
9. Өтірікшінің құйрығы, бір – ақ тұтам.
10. Тура биде, туған жоқ.
11. Туғанды биде, иман жоқ.
12. Қолыңмен істегенді, мойныңмен көтер.
13. Тек жүрсең, тоқ жүресің.
14. Заңды сыйлаған, еркін жүреді

Фотосуреттерге қарай отырып тақырыптың мазмұнын ашады.



Әр оқушының пікірінен кейін өз ойларын айтып, оқушы жауабына сараптама жасйды.
















фотосуреттер






интербелсенді тақта, слайд





IMG-20221121-WA0173.jpeg



































Сабақтың ортасы

(20 минут)


Сергіту сәті. «Тәртіп орнат»

1. Құқық -------------------- А - Еліміздің негізгі заңы.
 2. Конституция ------------ Б - Мемлекет басшысы.
 3. Мемлекет ---------------- В - Негізгі саяси қоғамдық ұйым.
 4. Азамат -------------------- Г - Тәуелсіздік
 5. Құқық бұзушылық ----- Д - Заңдар жүйесі.
 6. Президент ----------------- Е - Заң шығарушы орган
 7. Парламент ---------------- Ж - Заң жүйесін бұзу.
 8. Егемендік ------------------ З - құқығы бар ел тұрғыны.


 
1 - Д, 2 - А, 3 - В, 4 - З, 5 - Ж, 6 - Б, 7 - Е, 8 - Г.

Сурет қиындыларын құрастырып қорғайды.




.







Сабақтың соңы

(5 минут)

«Білімімді қорытамын»

Балалар құқығын қорғау – егемен еліміздің асты құндылықтарының бірі. Сол үшін өскелең ұрпақтың дұрыс тәрбие алып, қоғамдағы құқықтарының сақталу жолында аянбай еңбек етуі керек. «Балалардың өмір сапасын жақсарту – ертеңгі болашақтың кепілі. Сондықтан да балалардың құқықтарын қорғау мәселесі қашан да өзекті болып қала бермек.

Егер біз бәріміз заңды жақсы біліп, мүлтіксіз орындасақ- әділ де парасатты, бақытты өмір сүретін боламыз. Сіздер Ата Заңды құрметтеп, Отанға адал қызмет етер азамат болыңдар



«Блоб ағашы» әдісі арқылы балалардың білім деңгейің анықтау.

Бүгінгі тақырып сізге пайдалы әрі түсінікті болса, қолымызда тұрған смартфонға жақсы сөздерді достарымызға смс хабарлама арқылы жіберейік.








Бүгінгі сабақтан қандай ой түйді. Қандай жақсы ақпараттар бізге пайдалы болды ма? Қандай әдеттерден аулақ болу керек осы сұрақтарға жауап іздеу.

А4 парақ, пламастер


























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ