Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
ӘБ жетекшісінің АЖТ _____________(қолы) _______
Пән: Құқық негіздері |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||
Дата: |
Класс: 10 |
Оқушы саны: |
|
||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Мемлекет және құқық |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы |
|
|||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Мектеп бағдарламасы көлемінде гуманитарлық пәндер бойынша алған білімдері мен күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін,сондай-ақ БАҚ көздерінен берілетін ақпараттарды қолданады. Сонымен қатар Қазақстандағы қазіргі кездегі құқықтық және саяси-әлеуметтік оқиғалардан хабардар болуы керек. |
|
|||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары |
10.1.1.1 құқық белгілерін қорытындылай отырып, ұғымын түсіндіру 10.1.1.2 құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
|
|
|||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|
|||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
құқықтық мәдениетҚұқық дегеніміз... Мен...деп ойлаймын Құқықтық норманың моральдық нормалардан айырмашылығы/ұқсастығы Құқықтық мәдениетті қалыптастыру маңызды, себебі... |
|
|||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Құндылықтарды дарыту серіктестік, адалдық топтық жұмыс арқылы жүзеге асады (іс-әрекетті немесе/және тақырытың мазмұнын сипаттау). Жаһандық азаматтық Жаһандық азамат қауіпсіздігі. |
|
|||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Пән |
|
|||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар Дифференциация |
Дүниежүзі тарихы |
Кезең |
|
||||||||||||||||
Әр топқа берілген тапсырма арқылы оқушы деңгейі анықталады. 1-топ. Постер қорғау 2-топ. Жоба /макет/ жасау 3-топ. Рөлдік ойын . |
Қызығушылықты ояту кезеңінде білімдерін пайдалана отырып сабаққа кіріспе жасауда тарихтан мысалдар келтіру. |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|
|
|||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту кезеңі. Оқушыларға тақырыпқа қатысты суреттерді тақтадан көрсетіп, пікірлерін білеміз. Проблемалық сұрақтар қоя отырып, тақырыппен байланысын сұраймыз. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері түсіндіріледі. |
Ресурстар 1-4 слайд |
|
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 мин 8 мин 15 мин/ |
Мағынаны тану кезеңі. Топтастыру. «Құқық дегеніміз?» Сұраққа топтастыру жасаймыз. Құқықтың ұғымы мен белгілері.
Топтық жұмыс. ТАЛДАУ ҚР-сы Конституциясында бекітілген (Конституциясының 14-16 бабы): 14-бап 1. Заң мен сот алдында жұрттың бәрі тең. 2. Тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жеріне байланысты немесе кез келген өзге жағдаяттар бойынша ешкімді ешқандай кемсітуге болмайды. 15-бап 1. Әркімнің өмір сүруге құқығы бар. 16-бап 1. Әркім өзінің жеке басының бостандығына құқығы бар. Cұрақ: Құқықтың қандай белгілері көрініс табады? Деген сұрақ топтарға қойылады. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС/ 8 мин беріледі 1-ТОП. Постер қорғау Тапсырма-1 /Құқық белгілерін талдап, ҚР конституциясынан нақты мысал келтіріңіз
2-ТОП. Жоба /макет/ жасау Тапсырма-2 / Құқықтың мəнін талдап, нақты мысал келтіріңіз / берілген құралдарды пайдаланып, макет арқылы түсіндіру
3-ТОП. Рөлдік ойын Тапсырма-3 /Қағидаттарды талдап, нақты мысал келтіріңіз
құқықтағы сендіру мен мəжбүрлеудің үйлесімдігі қағидасы Әр топ өздеріне берілген жұмыстарын қорғайды. /әр топқа 5 мин |
5-6 слайд 8 слайд 9-12 слайд |
|
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Б Оқушылар елдердің қандай озық тәжірибесін Қазақстанға енгізуге болатыны туралы екі ұсыныс жасайды.
ББҮ кестесін толтырып бітіреді.
Рефлексия Positive Negative Offers |
|
|
||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?
|
|
|
|||||||||||||||||
|
|