Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік» |
|
|
Күні |
24.02.25 |
|
|
Класс жетекші: |
Әбдіғалиева Қ.Н. |
|
|
Класс: 5а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Үйге қауіпсіз оралу: қолайсыз ауа- райында не істеу керек? |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушылардың құқықтық
сауаттылығын арттырып, құқық бұзушылық және қылмыс белгілерімен,
түрлерімен таныстыру, жасөспірімдердің құқықтары мен міндеттерімен
таныстыру. Қоғамның заңдары мен нормаларын орындауға, құқықтары
біліп оны құрметтеуге тәрбиелеу. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
жасампаздық және жаңашылдық: тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу; өз бетінше әрекет ету және жобаларды іске асыру |
|
|
Ресімдеу |
Интерактивті тақта арқылы слайд көрсету |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
Видео материалдар |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
кеспеқағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары «ТӘРБИЕ САҒАТЫ» Журналы. Сынып жетекшілеріне арналған республикалық басылым. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік»тәрбие сағаты
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік»тәрбие сағаты
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік» |
|
|
Күні |
24.02.25 |
|
|
Класс жетекші: |
Әбдіғалиева Қ.Н. |
|
|
Класс: 5а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Үйге қауіпсіз оралу: қолайсыз ауа- райында не істеу керек? |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушылардың құқықтық
сауаттылығын арттырып, құқық бұзушылық және қылмыс белгілерімен,
түрлерімен таныстыру, жасөспірімдердің құқықтары мен міндеттерімен
таныстыру. Қоғамның заңдары мен нормаларын орындауға, құқықтары
біліп оны құрметтеуге тәрбиелеу. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
жасампаздық және жаңашылдық: тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу; өз бетінше әрекет ету және жобаларды іске асыру |
|
|
Ресімдеу |
Интерактивті тақта арқылы слайд көрсету |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
Видео материалдар |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
кеспеқағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары «ТӘРБИЕ САҒАТЫ» Журналы. Сынып жетекшілеріне арналған республикалық басылым. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (5мин) |
Сабаққа дайындау Жағымды психологиялық ахуал орнату
|
|
Компьютер |
||||||||||||||||
|
Сабақ басы (10 мин) |
«ҮЙГЕ ҚАУІПСІЗ ОРАЛУ: ҚОЛАЙСЫЗ АУА РАЙЫНДА НЕ ІСТЕУ КЕРЕК?»
Қолайсыз ауа-райында үйге оралу кезінде қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Мемлекетіміздің ата Заңының 1 – бабында Қазақстан Республикасы өзін демократиялық, құқықтық және әлеуметтік мемлекет ретінде орнықтырылды. «Оның басты қазынасы – адам және адамның өмірі, құқықтары мен бостандықтары» деген қастерлі сөзді кіргізген. Бүгінгі құқықтық мемлекет құрамыз деген заманда әрбір адам өз құқықтарын жете біліп, жалпы заң білімі саласынан мағлұмат алғаны дұрыс. Заңды аттамай, тура жолмен жүріп, еліне адал қызмет еткен азамат қана мұратына жетеді. Сондықтан заңды білу – заман талабы. Қоғам әрқашан тәртіпке негізделіп, арқа сүйеп қалыптасып, тіршілік етеді. Қоғамда тәртіп болмаса, ол құлдырайды, яғни, келешегі болмайды. Мұны адамдар ежелден-ақ жақсы түсінген. Сондықтан да қоғамда тәртіп орнатудың жолдарын қарастырған. Дегенмен де, керісінше қоғамдық тәртіпті бұзуға бейім азаматтар да аз болмаған. Осыдан келіп құқық бұзушылық орын ала бастады. Құқық бұзушылық — қоғам өміріне тән дерт. Адам баласы өмір сүрген ортада ол да әрқашан орын алады. Бұл шартты құбылыс. Құқық бұзушылық — заңды, оның қағидаларын құқықтық нормалар жүктеген міндеттерді бұзу, тыйым салынған әрекеттерді жасау. Ол адамдардың іс-әрекеті, қылығы, мінезі немесе әрекетсіздігімен сипатталады. Адам өзінің іс-әрекеті, қылығы арқылы басқа адамдармен, қоғаммен, мемлекетпен қарым-қатынасқа түседі. Заң бұзушылық адамның мінез-құлқы арқылы байқалады. Адамның ой-желісі заңмен реттелмейді. Бірақ қандай да болсын іс-әрекет, мінез-құлық, ойдың, сана-сезімнің қатынасуынсыз жасалмайды. Олар ойдың елегінен өтіп, бақылауында болады. Ақылы дұрыс адамның іс-әрекеті ерік пен ойдың арқасында жүзеге асырылады. Демек, заңды бұзушылық қоғам мен жеке тұлғаларға зиян келтіретін және құқықтық нормаларға қарсы әрекет немесе әрекетсіздік болып табылады. — Әрекет — бұл құқық нормаларының іс-қимыл жасай отырып жүзеге асуы, ал әрекетсіздік құқық нормаларының талаптарын ешқандай іс-қимыл орындалмаса да бұзу арқылы орын алады. |
|
|
||||||||||||||||
|
Ортасы (20 мин)
|
«Ой толғау» Сұрақ-жауап 1. Адам құқығы қай уақыттан пайда болады? -Туылғаннан беріледі 2. Оларды орындау үшін не қажет? Міндеттерін орындау 3. Адамның негізгі құқығы? Өз құқықтарын пайдалану құқығы ІІ. Мақал-мәтелдер. (Тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер айтып, мағынасын ашу) 1.«Ісін өндіре алмаған қырсыз бала ,қырсығын әкесінен іздейді.» 2. «Ұяда не көрсең ұшқанда соны ілерсің.» 3. «Балаңды беске дейін ештеңеден тыйма, бестен он үшке дейін құлыңдай қина, он үштен ары сырласыңдай сыйла.» 4. «Жақсы бала сүйініш , жаман бала күйініш.» 5. «Атаңа не қылсаң алдыңа сол келер 6 Біреуге ор қазба, өзің түсесің. 7. Заңның құрығы, бәрінен ұзын. 8. Ұрлық түбі, қорлық. 9. Өтірікшінің құрығы, бір – ақ тұтам. 10. Тура биде, туған жоқ. 11. Туғанды биде, иман жоқ. 12. Қолыңмен істегенді, мойныңмен көтер. 13. Тек жүрсең, тоқ жүресің. 14. Заңды сыйлаған, еркін жүреді (Интербелсенді тақтаның көмегімен дұрыс жауабын табу.)
1-Д, 2-А, 3-В, 4-З, 5-Ж, 6-Б,
7-Е, 8-Г |
Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады |
презентация |
||||||||||||||||
|
Соңы (5 мин)
|
Қорытынды: Құқықтық тәрбие мен құқықтық жігерлі сана алдымен отбасынан басталады. Бүгінгі қоғамды дамыту үшін әрқайсысымыз құқықтық заңға құрметпен қарап, өз бойымызда құқықтық сана мен жігерді шыңдауымыз керектігін өмір көрсетіп отыр. Аталған қылмыс түрлерін болдырмау, оның алдын алу үшін құқықтық насихатты күшейтіп, құқықтық тәрбиені одан әрі жетілдіру қажет
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













