Материалдар / Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау

Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау

Материал туралы қысқаша түсінік
Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 7 сабақ 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дизайн және технология

Сабақтың тақырыбы:

Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

8.2.2.1 -Тігін машинасына қажетті құрылғыларды (түймелікті өңдеу, сыдырманы қондырып тігу) таңдау және қолдану

8.1.6.3-Табиғи және жасанды тері мен былғарының түрлері мен қасиеттерін анықтау, салыстыру және зерделеу

8.2.6.2-Құралдар-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

  • оқушылар табиғи және жасанды былғары мен терінің әртүрлі үлгілерін зерттейді және салыстырады;

  • Тәжірибелік жұмыс кезінде қажетті құрал-жабдықтарды қолданады;

  • қажетті материалдар және құрал-жабдықтармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері бойынша ескертпе парағын құрастырады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




1. Ұйымдастыру кезеңі:

- мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды;

- «Сипатта» тәсілі арқылы оқу барысына ынталандыру үшін жағдай жасайды.

Оқушылар еркін немесе кез келген таңдау жасау арқылы топтарға бірігеді. Мұғалім оқушылардан шеңбер жасап тұруды сұрайды, музыка қосылғанда оқушылар бір-біріне қарай еркін қозғалады. Музыка тоқтағанда бір біріне жақын тұрған оқушылар жұптасады. Оқушылар тапсырманы жұптасып орындау, суретті сипаттау кезінде бір-біріне көмектесудің, топта жұмыс жасау, сабақта өзара көмек пен қолдаудың маңыздылығын түсінеді.

Жұптасқан оқушылар кабинетте орналасып, тапсырманы орындайды: оқушылардың бірі суретте бейнеленген кеудешені сипаттап айтады, екіншісі – альбомға немесе қағаз парағына графикалық жылдам нобай орындайды.

Берілген уақыт өткен соң мұғалім оқушыларға дайын сурет пен графикалық нобайды салыстыруды тапсырады. Мұғалім екі суреттің қалай ұқсас болып шыққанына, оқушылардың арасында жұптасқан жұмыстың артықшылығына және сыныпта жүргізілетін жұмыспен ұқсас болуы, оқушылар бірлесіп жұмыс жасағанда жұмыстың көңілді және сапалы жүретініне оқушылардың назарын аударады.

2. Мақсатты тұжырымдау.

Мұғалім тігін жабдықтары бейнеленген әртүрлі суреттер, сонымен бірге тоқыма материалдар, тері мен былғары үлгілері ілінген сынып тақтасына оқушылардың назарын аудартады. Оқушылар сынып тақтасында орналасқан суреттер мен бұйымдардың қандай ортақ ұқсастығы барын қарастырып, талқылайды. Бірлескен талқылауда сабақтың мақсаты мен тақырыбын анықтайды.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер

2 қосымша. Әртүрлі тігін жабдықтарының түрлері бейнеленген суреттер, сонымен қатар тоқыма материалдар, былғары мен тері.

Ортасы





3. Бірлескен әңгіме. Сұрақтармен жұмыс.

Оқушылар алдыңғы сабақтағыдай жұп құрамымен мұғалімнің ұсынған әртүрлі әшекейлеу түрімен, табиғи және жасанды тері және былғарымен өңделген қазақтың ұлттық қамзолының суреті мен үлгісін қарастыра отырып, келесі сұрақтарды талқылайды:

  • Осы материалдың сәндеуде қолданылу ерекшеліктерін сипаттап бере аласыңдар ма?

  • Қолданылған материалдың қандай артықшылығы мен кемшіліктері бар?

  • Тері және былғары материалдарын өңдеудің әдіс-тәсілдері мен ерекшелігін сипаттап бере аласыңдар ма?

Шығармашылық жұмыс

Бұл жұмыстың түрі екі кезеңнен тұрады:

1 кезең. Оқушылар өткен сабақта орындаған өз эскиздерін қарастырып, жобалық бұйымды дайындау және сәндеу үшін қандай материалдарды қолдануға болатынын ойластыруы қажет. Ары қарай – жобалық бұйымды жасау, өңдеу, сәндеу үшін материал таңдауы қажет.

2 кезең. Әртүрлі материалдардың функционалдық ерекшелігі мен қасиетін ескере отырып, алдыңғы сабақта дайындаған өз эскиздеріне қажетті өзгерістер енгізу.

  1. Жаңа ақпарат (мұғалімнің көрсетілімі)

1 кезең

Оқушылар тері мен былғары материалдарымен жұмыс жасаудың әдіс-тәсілдерімен, арнайы құралдар туралы жаңа ақпаратпен танысады.

Тапсырма: оқушылар мұғалім ұсынған кестені қарастырып, тері және былғарымен жұмыс істеу реттілігін анықтайды.

2 кезең. Мұғалім тігін машинасының құрылғыларын көрсетеді (тігіске арналған магнитті шектеуіш, сыдырманы қосып тігуге арналған табан, тілік түймелікті торлауға арналған табан) http://tehnika.expert/dlya-chistoty-i-poryadka/shveinaya-mashina/lapki.htme#i/

  1. Бірлескен әңгіме. Техника қуіпсіздігі ережелерін құру.

Оқушылар бірлескен әңгімеде материалдар мен құрал-жабдықтарды жұмысқа қолданудың әртүрлі тәсілдері мен функциональдық ерекшеліктерін ескере отырып, құралдармен жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелерін құрады.

  1. Тәжірибелік жұмыс

1 кезең. Оқушылар тігін машинасының құрылғыларын қолданып, жаттығу орындау үшін (таңдау бойынша) кез келген әдіспен топтарға бірігеді. Әр топқа тігін машинасы құрылғысының түрі мен материал түрін таңдау ұсынылады.

2 кезең. Оқушылар топта ұсынылған ақпаратқа сәйкес қосарлы тігіс немесе торлау тігімін орындайды. (4 қосымша).

  1. Бағалау.

Өзіндік бағалау. Оқушылар бір-біріне жұмыстарын көрсетіп, суреттің ерекшеліктеріне түсініктеме береді. Оқушылар бір-біріне жұмысты жетілдіру жолдарын ұсына отырып, ауызша түсінік береді.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі

Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.

Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.

Дискриптор

- материалдардың қасиеті мен түрінің ерекшелігін түсінеді;

- тәжірибелік жұмысты орындау кезінде алған білімдерін қолданады;

- қажетті материалдар мен құрал-жабдықтарды қолдану кезінде қауіпсіздік ережесін сақтайды.

Электронды презентация

2 слайд

Электронды презентация

3 слайд

Оқушылардың шығармашылық эскиздері

3 қосымша

Тігін машинасының әртүрлі құрылғылары туралы ақпараттар бар сайт:

http://tehnika.expert/dlya-chistoty-i-poryadka/shvejnaya-mashina/lapki.html#i

мата, тері және былғары үлгілері, тігін машинасының әртүрлі құрылғылары, қажетті құралдар.

4 қосымша

Қосарлы тігіс: http://blog.t-stile.info/kak-shit-dvojnym-shvom


Аяқталуы


(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау

«Бағдаршам» әдісін қолдану


Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



08 Сәуір 2025
105
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі