Материалдар / Құрама есептер
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Құрама есептер

Материал туралы қысқаша түсінік
4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге табуға берілген есептерді талдау және шығару
Авторы:
15 Мамыр 2023
286
6 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 154-сабақ

Бөлім:

Ғарышқа саяхат. Есептер

Мұғалімнің аты-жөні

Өмірболат А.А.

Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Құрама есептер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге табуға берілген есептерді талдау және шығару

Сабақтың мақсаты

  • шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептерді талдайды және шығарады

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру

3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

-Санала отырып топқа бірігіп, топ басшысын сайлаңдар.

Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу:

А)Үйге берілген тапсырманы тексеру.

Жаңа тақырыпты ашу «Жасырын сөз» әдісі:

-Бөлмедегі жасырын сөзді анықтаңдар. (Құрама есептер)

- Есеп деген не?

- Ендеше бүгінгі сабақта құрама есептерді шығаруды қарастыратын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топтарға бірігеді.


Тапсырма тексертеді.


Жасырын сөзді табады.













«Ауызша мадақтау» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.









Құрама есептер сөзі

Жаңа білім

10 мин

















2 мин



15 мин









































Бекіту

13 мин





(Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1)Есепті шығарыңдар.

Ш: (48+48:2)*159=11448кг=11т448кг

Ж: барлық сымның массасы 11т448кг.

2) Есепті шығарыңдар.

А)Ш: 16326-(16326:6+2725)=10880

Ж: 10880 алюминий бөлшек шығарады.

Ә) 425*236=100300

100300:25=4012

100300-4012=96288

96288:2=48144

Ж: 48144 бөлшек жіберілді.

3) Есепті әртүрлі тәсілмен шығарыңдар.

А)Ш: (45+27)*4=288м

Ж: 288м сым сатып алу керек.

Ә) Ш: (9+18)*8=216

Ж:216 батарея әкелінді.


Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.


(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

4) Әріпті өрнектің мәнін табыңдар.

(29846-2638)*6=162978

(750003-749839)*6=984

(45009-38989)*6=36120

(40000-13598)*6=158412

5а) 99-ға көбейту тәсілін қарап, есептеуді орындаңдар.

79*99=79*100-79=7821 31*99=3069

44*99=4356 75*99=7425

26*99=2574 15*99=1485

95*99=9405 43*99=4257

98*99=9702

Ә) 101-ге көбейтуді қалай орындауға болатынын түсіндіріңдер, есептеуді орындаңдар.

54*101=54*100+54=5454 42*101=4242

76*101=7676 32*101=3232

38*101=3838 34*101=3434

25*101=2525 98*101=9898

97*101=9797

6) Кестені қараңдар, сұраққа жауап беріңдер.

А) 60000-(18230+20670)=60000-38900=21100

Ж: 1 және 2-жинақты алуға болады.

Ә)

Жинақ №

Бұрынғы бағасы

Бұрынғы бағасының 3/10 бөлігіндей жеңілдік

Жаңа бағасы


1

18230тг

5469тг

12761тг

2

20670тг

6201тг

14469тг

3

27000тг

8100

18220тг

18230+20670=38900тг-бұрынғы бағамен

12761+14469=27230тг-жаңа бағамен

38900-27230=11670тг-үнемдейді

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

75-беттегі №7.


(Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

8) Теңдеулерді шешіңдер.

А)(х+47972):75*600=512400

х+47972=512400:600*75

х+47972=64050

х=64050-47972

х=16078

(16078+47972):75*600=512400

512400=512400

Ә)(z-30985):15=12000-9731

(z-30985):15=2269

z-30985=2269*15

z-30985=34035

z=34035+30985

z=65020

(65020-30985):15=12000-9731

2269=2269

Б) 3*x-7800=1200

3*x=1200+7800

3*x=9000

х=9000:3

х=3000

3*3000-7800=1200

1200=1200

В)(k+2958):57=139

k+2958 =139*57

k+2958 =7923

k=7923-2958

k=4965

(4965+2958):57=139

139=139

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға: 76-бет №9.

Тапсырмаларды орындайды.
















Билеп сергиді.


Тапсырмаларды орындайды.






































Тапсырма орындайды.


Дескриптор:

- Есептің шешуін, жауабын шығарады-1балл.


Есептің шешуін, жауабын шығарады -1балл.





Есепті әртүрлі тәсілмен шешуін, жауабын шығарады -1балл.





Әріпті өрнектің мәнін табады -1балл.





99-ға көбейту тәсілін қарап, есептеуді орындайды-1балл.


101-ге көбейтуді орындау тәсілін түсіндіреді, есептеуді орындайды -1балл.




Кестені қарап, есептің шешуін шығарады, сұраққа жауап береді-2балл.















Теңдеулердің шешуін табады-2балл.



Математика

4-сынып 4-бөлім


















































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!