|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат. Есептер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№149 сабақ. Құрама есептер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.4 - шамалар арасындағы тәуелділікке; пропорционал бөлуге табуға берілген есептерді талдау және шығару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептерге талдау жасайды және шығарады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық жасау. Психологиялық ахуалды жақсарту Өткенді қайталау Үй тапсырмасы №13 есеп а. а=3дм в=4дм с=5дм V=? Дм3 V=а*в*с=3*4*5=60дм3 Ә. V-2184cм3 в=12см с=13см а=? см а=V/(в*с)=2184/(12*13)=14см б. V=9200см3 а=23см с=23см в=?см в=V//(а*с)=9200/(23*25)=16см а*в көбейтіндісі тіктөртбұрыштың ауданын білдіреді Жаңа тақырып №1 есеп 1 2 1км. массасы-159 кг Ш: 48/2=24км 48+24=72км 72*159=11448кг=11т448кг Ж: Барлық сымның массасы 11т448кг. №2 есеп А) Барлығы-16326 бөлшек Болаттан-?б, Темірден-2725 бөлшек Алюминийден-? Бөлшек Ш: 16326/6*12721 бөлшек (болат) 16326-(2721+2725)=10880 (алюминий) Ж: Зауыт жылына 10880 алюминий бөлшек шығарады Ә А Қ Ж Ш: 425*236=100300б\к( барлығы) 100300/25*1=4012 б (автотехника) 100300-4012=96288б қалғаны) 96288/2=48144 (жаңа техника) Ж: 48144 бөлшек жаңа техника дайындауға жіберіледі ФС тапсырмасы №3 есеп. а) Кіші топта-45 оқушы Ересектер тобында-27 оқушы Әрқайсысына-4м-ден,?м Ш: 1-тәсіл 45+27=72 (барлық оқушы) 72*4=288 (барлығы) 2-тәсіл 45*4=180м 27*4=108м 180-108=288м Ж: Барлығы 288 метр сым сатып алу керек. Ә 8 қорап-18 кішкентай батареядан Ш: 1-т (9+18)*8=27*8=216 б 2-т 8*9+8*18=27*8=216 б Ж: Барлығы 216 батарея әкелінді № 4 есеп (а-в)*6
№5 есеп а) 79*99=79*100-79=7821 44*99=44*100-44=4356 26*99=26*100-26=2574 31*99=31*100-31=3069 75*99=75*100-75=7425 15*99=15*100-15=1485 95*99=95*100-95=9405 43*99=43*100-43=4257 98*99=98*100-98=9702 54*101=54*100+54=5454 76*101=76*100+76=7676 38*101=38*100+38=3838 42*101=42*100+42=4242 32*101=32*100+32=3232 34*101=34*100+34=3434 25*101=25*100+25=2525 98*101=98*100+98=9898 97*101=97*100+97=9797 №6 есеп А) Бөлінді-60 000тг 18230+20670=38900<60000 20670+27000=47670<60000 18230+27000=45230<60000 Ж:1және 2, 2 және 3, 1 және 3. Ә) Бөлінді-60 000 тг
№7 есеп 10582/26*2+409236/804+5010/5*8=9339
№ 8 есеп (х+47972)/75*600=512400 Х+47972=512400/75*600 Х+47972=64050 Х=64050-47972 Х=16078
(16078+4772)/75*600=512400 512400=512400
(z-30985)/15=12000-9731 z-30985/15=2269 z-30985=2269*15 z-30985=34035 z=34035+30985 z=65020
( 2269=2269
ЕБҚ 3*x-7800=1200 3*x=7800+1200 3*x=9000 X=9000/3 X=3000
3*3000-7800=1200 1200=1200
(k+2958)/57=139 k+2958=139*57 k+2958=7923 k=7923-2958 k=4965
(4965+2958)/57=139 139=139
ЕҚБ №9 есеп
Көкте-фломастер Қызылда-қарындаштар Жасылда-қаламдар
Үй тапсырмасы №10 есеп
|
Игі тілектер тілейді
Үй тапсырмасын тексертеді
Аудан табу формуласын қолданады
Есепті шығарады
Жұптық жұмыс орындайды
Есептерді шығарады
Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады
Тиімді тәсілді таңдайды
Өрнектің мәнін табады
Топтық жұмыс жасайды
Көбейту амалын орындайды
Сұраққа жауап береді
Кестемен жұмыс жасайды
Теңдеу шешеді
Теңдеуді шешеді
Тапсырманы орындайды
Кестені толтырады
Жауабын жазады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді |
Мадақтаулар айтып бағалау
ҚБ:
Дескриптор: Аудан табу формуласын біледі-1Б Формуланы пайдаланып есепті шығарады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есептің мазмұнына түсінеді-1Б Есепті шығарады-1Б
Дескриптор: Есептерді шығарады-1Б Жұмыс өнімділігін табады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б Есеп шығару тәсілдерін таңдай алады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Кестені пайдаланып өрнектер құрады-1Б Әріпті өрнектің мәнін табады-1Б
Дескриптор: 99-ға көбейту тәсілін біледі, орындайды-1Б 101-ге көбейту тәсілін біледі-1Б
ҚБ:
Дескриптор:
Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б Жауабын жазады-1Б Кестені толтырады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1Б Есептеу тәсілдерін біледі-1Б
ҚБ:
ҚБ: Керемет!
Дескриптор:
Зерттеу есебін шығарады-1Б Кестені қолдана алады-1Б
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Әр аппараттың қанша жүргенін табады-1Б
«Бес саусақ» әдісі
|
Суреттер
Тіктөртбұрыш
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Бөлшектер
Зауыттың суреті
Бөлшектер
Оқулық
Оқушлыар туралы суреттер
Батареялар
Суреттер
Көбейту тәсілдері жазылған плакат
Оқулық
Суреттер
Оқулық
КЕсте
Оқулық
Суреттер
Суреттер
Тақта
Оқулық
Кесте
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құрама есептер
Құрама есептер
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат. Есептер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№149 сабақ. Құрама есептер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.4 - шамалар арасындағы тәуелділікке; пропорционал бөлуге табуға берілген есептерді талдау және шығару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептерге талдау жасайды және шығарады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық жасау. Психологиялық ахуалды жақсарту Өткенді қайталау Үй тапсырмасы №13 есеп а. а=3дм в=4дм с=5дм V=? Дм3 V=а*в*с=3*4*5=60дм3 Ә. V-2184cм3 в=12см с=13см а=? см а=V/(в*с)=2184/(12*13)=14см б. V=9200см3 а=23см с=23см в=?см в=V//(а*с)=9200/(23*25)=16см а*в көбейтіндісі тіктөртбұрыштың ауданын білдіреді Жаңа тақырып №1 есеп 1 2 1км. массасы-159 кг Ш: 48/2=24км 48+24=72км 72*159=11448кг=11т448кг Ж: Барлық сымның массасы 11т448кг. №2 есеп А) Барлығы-16326 бөлшек Болаттан-?б, Темірден-2725 бөлшек Алюминийден-? Бөлшек Ш: 16326/6*12721 бөлшек (болат) 16326-(2721+2725)=10880 (алюминий) Ж: Зауыт жылына 10880 алюминий бөлшек шығарады Ә А Қ Ж Ш: 425*236=100300б\к( барлығы) 100300/25*1=4012 б (автотехника) 100300-4012=96288б қалғаны) 96288/2=48144 (жаңа техника) Ж: 48144 бөлшек жаңа техника дайындауға жіберіледі ФС тапсырмасы №3 есеп. а) Кіші топта-45 оқушы Ересектер тобында-27 оқушы Әрқайсысына-4м-ден,?м Ш: 1-тәсіл 45+27=72 (барлық оқушы) 72*4=288 (барлығы) 2-тәсіл 45*4=180м 27*4=108м 180-108=288м Ж: Барлығы 288 метр сым сатып алу керек. Ә 8 қорап-18 кішкентай батареядан Ш: 1-т (9+18)*8=27*8=216 б 2-т 8*9+8*18=27*8=216 б Ж: Барлығы 216 батарея әкелінді № 4 есеп (а-в)*6
№5 есеп а) 79*99=79*100-79=7821 44*99=44*100-44=4356 26*99=26*100-26=2574 31*99=31*100-31=3069 75*99=75*100-75=7425 15*99=15*100-15=1485 95*99=95*100-95=9405 43*99=43*100-43=4257 98*99=98*100-98=9702 54*101=54*100+54=5454 76*101=76*100+76=7676 38*101=38*100+38=3838 42*101=42*100+42=4242 32*101=32*100+32=3232 34*101=34*100+34=3434 25*101=25*100+25=2525 98*101=98*100+98=9898 97*101=97*100+97=9797 №6 есеп А) Бөлінді-60 000тг 18230+20670=38900<60000 20670+27000=47670<60000 18230+27000=45230<60000 Ж:1және 2, 2 және 3, 1 және 3. Ә) Бөлінді-60 000 тг
№7 есеп 10582/26*2+409236/804+5010/5*8=9339
№ 8 есеп (х+47972)/75*600=512400 Х+47972=512400/75*600 Х+47972=64050 Х=64050-47972 Х=16078
(16078+4772)/75*600=512400 512400=512400
(z-30985)/15=12000-9731 z-30985/15=2269 z-30985=2269*15 z-30985=34035 z=34035+30985 z=65020
( 2269=2269
ЕБҚ 3*x-7800=1200 3*x=7800+1200 3*x=9000 X=9000/3 X=3000
3*3000-7800=1200 1200=1200
(k+2958)/57=139 k+2958=139*57 k+2958=7923 k=7923-2958 k=4965
(4965+2958)/57=139 139=139
ЕҚБ №9 есеп
Көкте-фломастер Қызылда-қарындаштар Жасылда-қаламдар
Үй тапсырмасы №10 есеп
|
Игі тілектер тілейді
Үй тапсырмасын тексертеді
Аудан табу формуласын қолданады
Есепті шығарады
Жұптық жұмыс орындайды
Есептерді шығарады
Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады
Тиімді тәсілді таңдайды
Өрнектің мәнін табады
Топтық жұмыс жасайды
Көбейту амалын орындайды
Сұраққа жауап береді
Кестемен жұмыс жасайды
Теңдеу шешеді
Теңдеуді шешеді
Тапсырманы орындайды
Кестені толтырады
Жауабын жазады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді |
Мадақтаулар айтып бағалау
ҚБ:
Дескриптор: Аудан табу формуласын біледі-1Б Формуланы пайдаланып есепті шығарады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есептің мазмұнына түсінеді-1Б Есепті шығарады-1Б
Дескриптор: Есептерді шығарады-1Б Жұмыс өнімділігін табады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б Есеп шығару тәсілдерін таңдай алады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Кестені пайдаланып өрнектер құрады-1Б Әріпті өрнектің мәнін табады-1Б
Дескриптор: 99-ға көбейту тәсілін біледі, орындайды-1Б 101-ге көбейту тәсілін біледі-1Б
ҚБ:
Дескриптор:
Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б Жауабын жазады-1Б Кестені толтырады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1Б Есептеу тәсілдерін біледі-1Б
ҚБ:
ҚБ: Керемет!
Дескриптор:
Зерттеу есебін шығарады-1Б Кестені қолдана алады-1Б
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Әр аппараттың қанша жүргенін табады-1Б
«Бес саусақ» әдісі
|
Суреттер
Тіктөртбұрыш
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Бөлшектер
Зауыттың суреті
Бөлшектер
Оқулық
Оқушлыар туралы суреттер
Батареялар
Суреттер
Көбейту тәсілдері жазылған плакат
Оқулық
Суреттер
Оқулық
КЕсте
Оқулық
Суреттер
Суреттер
Тақта
Оқулық
Кесте
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
втотехниканы
жөндеуге-? Б,
























