Тақырып бойынша 31 материал табылды

Құрамды шарттарды программалау

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ жоспары барлық ақпараттар қолданылған әдіс-тәсілдер толық көрсетілген.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Информатика пәні

Бөлімі: 4-бөлім.«Python тіліндегі алгоритмдерді программалау»

Күні:17.02.2026

Сыныбы: 7 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Пән мұғалімі

Енчвай Бибигул

Сабақтың тақырыбы:

«Құрамды шарттарды программалау»

Оқу бағдарламасына негізделген оқыту мақсаттары

7.3.3.3 Python (пайтон) программалау тіліндегі күрделі шарттарды қолдану;


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы үшін: Құрамды шарттарды жазуда программалау тілінде пайдаланылатын логикалық амалдарын біледі;

Оқушылардың көбі үшін: Логикалық амалдарың орындалуын біледі жіне өрнектердің мәнін табады;

Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде логикалық өрнектерді қолданып программа кодын жаза алады;

Бағалау критерийлері

  • Логикалық амалдарың түрлерін біледі;

  • Логикалық өрнектерге мысалдар келтіреді;

  • Логикалық өрнектердің мәнін табады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:

and-және

or-немесе

not-емес

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың цифрлық сауаттылығын арттыру;

Жасампаздық және жаңашылдық құндылықтары бірнеше

шарттармен өз алгоритмдерін құру арқылы қалыптасады;

Бір мәселенің стандартты емес шешімдерін іздеу;

Өмірлік жағдайлар мен цифрлық шешімдерді модельдеу үшін құрама шарттарды қолдану

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын, орыс тілі, математика, сызу

Апта дәйексөзі

«Өнерлі бала өрге жүзер»



Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің

іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу

2.Оқушыларды түгендеу

3.Жағымды ахуал қалыптастыру.

«Өзіңе керегіңді ал»

Тақтада жүрекше стикерге жазылған құндылықтар ілініп тұрады.



Оқушылардың сабақ басында қандай мақсатпен келгенін сұрау

Бағалау

Үй тапсырмасын тексеру-1 ұпай

Топтық жұмысқа қатысқаны үшін-1 ұпай

Жұптық жұмыс- 2 ұпай

Практикалық жұмыс

1-тапсырманың программа кодын тергені үшін-3 ұпай

2-тапсырманың программа кодын теріп жазғаны үшін-2 ұпай

Бекіту сұрақтарына жауап бергені үшін-1 ұпай

Б арлығы:10 ұпай



Оқушылар тақтаға шығып өздеріне қажетті құндылықтарды таңдап алады және не себепті таңдағанын түсіндіреді





Ауызша мадақтау әдісі бойынша мұғалім оқушыларды бағалайды





















Слайд1

жүрекше стикерлер

кәмпиттер

















10 минут

Үй жұмысын тексеру.


Алдыңғы сабақта алған білімдерін тексеру мақсатында интербелснеді тақтада оюлардың артына жасырылған сұрақтарды таңдап, жауап беру ұсынылады.



Оқушыларды интербелсенді тақта көмегімен топқа бөлуді ұйымдастыру



1-топ- «Конъюнкция»

2-топ-«Дизъюнкция»

3-топ-«Инверсия»


Оқушылар тақтадағы оюларды таңдай отырып артында жасырылған сұрақтарға жауап береді












Оқушылар тақтаға шығып, Python логотипін таңдау арқылы 3-топқа бөлінеді және әр оқушы өзінің тобына жайғасады.





ҚБ «Жұлдызша» әдісі арқылы және тапсырмаға берілген дескриптор арқылы оқушыларды бағалаймыз


Дескриптор:

Қарапайым шарт дегеніміз не екенін біледі- 1ұпай;

Кірістірілген шартты қолданудың неше нұсқасы барын біледі-1 ұпай;

Салыстыру операторларын

атап береді-1ұпай;

Тармақталған алгоритмнің анықтамасын біледі-1ұпай;

if-else операторларының

қазақша мағынасын айтады-1үпай;

Тармақталған алгоритмде қолданылатын түйінді сөздерді біледі-1ұпай





Слайд 2

Кеспе қағаздар




















Слайд 3


Сабақтың ортасы

15 минут

Жаңа сабақ.

Жаңа сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру.

Мұғалім интербелсенді тақтаны қолдана отырып жаңа сабақтың мазмұнымен қысқаша таныстырып өтеді


«Түртіп алу» әдісі бойынша дәптермен жұмыс.


Алдыңғы сыныпта өткен амал таңбаларын қайталап еске түсіру


Жұптық жұмыс

Жаңа тақырыпта алған білімдерін пайдалана отырып логикалық өрнектердің мәнін табуға арналған тапсырмаларды оқушыларға ұсыну


Сергіту сәті

«Оюлар биі»


Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстыру


Практикалық жұмыс. Есептер шығару.

Интербелсенді тақтада көрсетілген есептердің біріншісін мұғалім өзі түсіндіре отырып питон программасында жазып, нәтижесін шығарып көрсетеді.



Оқушылар тақырып бойынша негізгі ережелер мен термин көздерді дәптерлеріне жазып алады.








Оқушылар оқулықты пайдалана отырып топпен берілген тапсырмаларды орындайды.






Интербелсенді тақтадағы бейне роликке қарай отырып оюлар биін мұғаліммен бірге қайталайды.



Оқушылар өздері білетін ҚЕ айтады және компьютермен жұмыс жасау барысында ережелерді сақтайды.





Оқушылар мұғалімнің көрсеткен мысалына қарай отырып компьютерде тапсырмаларды орындайды.

Мұғалім оқушылардың жауап бергеніне сай ҚБ «Ауызша мадақтау» әдісі бойынша бағалайды





















Дескриптор

1-логикалық өрнектің мәнін дұрыс табады-1ұпай

2-логикалық өрнектің мәнін дұрыс табады-1ұпай










ҚБ «Қол шапалақтау» әдісі арқылы тапсырманы тез әрі дұрыс орындаған оқушыларды бағалау


Дескриптор:


Программа кодын қатесіз тереді-1 ұпай


Нәтижесін экранға шығарады-1 ұпай


Қажетті санды енгізу арқылы дұрыс жауабын алады-1ұпай


Слайд 3-4


Кеспе суреттер












Оқулық

Слайд 5-9



Жұмыс дәптері








Слайд 10-13


Сабақтың соңы

10 минут









Оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бекіту.



Бекіту сұрақтарына жауап беру арқылы жаңа тақырыпта алған білімдерін тексеру үшін сұрақтар қойылады

Оқушылар кластерді аяқтай отырып алған білімдерін бекіте түседі.





Балалар кезек-кезек платформада дайындалған сұрақтарды таңдай отырып жауап береді



Ауызша мадақтау әдісі бойынша мұғалім оқушыларды бағалайды






Дескриптор:

Әр сұраққа дұрыс жауап береді-1ұпай


Слайд 14










https://wordwall.net/ru/resource/69170853



Кері байланыс





«Ашық микрофон» әдісі


Shape1 Қызық болды?

Нені үйрендім

Түсінбей қалғаным

Қайталағым келеді

Shape2 Сабақтан алған әсерім

Үй жұмысын беру.


Бағалау

Оқушылардың сабақ барысында орындаған жұмыстары мен жинаған ұпайларына қарап бағалау парағы бойынша оқушыларды бағалау.




Оқушылар қолдарына микрофонды ала отырып бүгінгі сабақта алған әсерлерімен сұрақтарға жауап бере отырып бөліседі










Слайд 15-16

микрофон





























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.06.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12