Құрамында дәрежесі бар сан тізбектер

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Құрамында дәрежесі бар сан тізбектер

Материал туралы қысқаша түсінік
Тақырыбы: Графикалық режимде жұмыс. Графикалық объектілерді салу. Мақсаты: Графикалық режиммен танысу. Графикалық объектілерді салатын процедуралармен жұмыс жасауды үйрену, программада қолдануды меңгеру
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.1В Бүтін көрсеткішті дәреже

Мектеп: Тараз қаласы ФМБ НЗМ

Мерзімі:

Сыныбы: 7

Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:


Құрамында дәрежесі бар сандық тізбектер

Сабақтың түрі:

Жаңа материалды меңгеру сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

7.2.3.1

Құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығын және жетіспейтін мүшелерін анықтау.


Сабақ мақсаты

1.Құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығын анықтау;

2.Дәрежесі бар сандар тізбегіндегі жетіспейтін мүшелерді анықтау.

Бағалау критерийлері:

Оқушы

  • бүтін сандардан тұратын тізбектердің белгісіз мүшелерін табады және заңдылықтарын анықтайды;

  • құрамында бүтін көрсеткішті дәрежелер бар тізбектердің заңдылықтарын анықтайды және жетіспейтін мүшелерін табады;

  • заңдылықтарды жасайды және санды тізбектерді құрайды;

Тілдік мақсаттар:


Оқушылар

Тілдік мақсат

- дәреженің қасиеттерін ауызша және жазбаша түсіндіреді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- дәреженің негізі

- дәреже көрсеткіші;

- натурал көрсеткішті дәреже;

- бүтін көрсеткішті дәреже;

- дәрежеге шығару;

- көбейтіндінің дәрежесі;

- бөліндінің дәрежесі;

- дәрежелердің көбейтіндісі;

- дәрежелердің бөліндісі;

- дәрежені дәрежеге шығару;

- санның стандарт түрі;

- стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігі мен реті;

- заңдылық, тізбек, тізбектің элементі.

- натурал санның цифрларының қосындысы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- бірнеше бірдей сандардың көбейтіндісі;

- ... дәреже түрінде жазыңыз;

  • негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері қосылады (азайтылады);

  • негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері көбейтіледі;

  • теріс санды жұп көрсеткішті дәрежеге шығарғанда ...;

  • теріс санды тақ көрсеткішті дәрежеге шығарғанда ...;

  • негізі ... болатын дәреже түрін келтіріңіз;

санды стандарт түрде жазыңыз;

Құндылықтарды дарыту

Тапсырмаларды жұпта (топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру.

Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру.

Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру.

Бастапқы білім

Бүтін көрсеткішті дәреже. Санды тізбектер.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы. Ұйымдастыру кезеңі

5 минут

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Сабақтың тақырыбын және мақсатын жазғызу. Сабақтың жоспарын талқылау. Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың мақсатына жетудегі бағалау критерийлерін анықтайды.

Презентация

Сабақтың ортасы.

Үй жұмысын тексеру

10-минут

1.Мұғалім үй жұмысының дайын шығарылу жолын ұсынады, оқушылар үй жұмыстарын тексеріп, қателерін немесе толықтыруларды жасыл пастамен түзетеді.

Қиындық туғызған мәселелерді талқылаймыз.

2. Құрамында дәрежесі бар өрнектердің мәнін табу үшін амалдардың орындалу ретін анықтауға жаттығу жұмысы жасалады.

Амалдардың орындалу реті қандай?



Жаңа сабақты меңгерту.

15-минут
















































2 мин








Мұғалім сандар тізбегі ұғымын енгізуді презентация арқылы көрсетеді.

Тізбектер ретін нөмерлеп көрсетуге болатын элементтерден тұрады. Оқушылар мұғаліммен бірге қоршаған ортада кездесетін тізбектер мысалдарын келтіреді.

Келесі кезекте презентация бойынша мысалдар қарастырылады. Мұғалім мысалдың берілгенін түсіндіреді.

Осыдан n мүшелі тізбек ұғымын енгіземіз. Осыдан кейін тізбектің заңдылығын анықтауға мысалдар қарастырылады. Оқушылар тізбектің берілгенін талдайды. Тізбек мынандай заңдылықпен берілген: 1; 3; 6; 10; 15; 21...

1,

1+2=3,

1+2+3=6,

1+2+3+4=10,

1+2+3+4+5=15 ,

1 +2+3+4+5+6=21

.......

Әрі қарай санды тізбектің n-ші мүшесін табуға мысалдар қарастырылады. Оқушылар тізбектің n-ші мүшесін анықтайды.


Келесі есеп құрамында дәрежесі бар сандар тізбегін анықтауға бағытталған. Оқушылар дәрежесі бар сандар тізбегін анықтап қана қоймай, олардың ?-ші мүшесін тауып жауаптарын тұжырымдап айтып береді.

Осыдан кейін мұғалім оқушылардан құрамына дәреже кіретін сандар тізбегіне бірнеше мысал келтірулерін сұрайды.

Физминутка

Келесі тапсырмада оқушылар берілген бірнеше ?-ші мүшенің формулалары арқылы тізбектердің мүшелерін тексеріп, сәйкес келетін сандар тізбегін табу ұсынылады.

Т





апсырма. Тізбектің алғашқы алты мүшесін көрсетіңіз:

Алдын ала мынандай мысал қарастырылады:

-1, 1, -1, 1, -1, 1,… Мұғалім түсіндіреді.

Содан соң оқушыларға келесі тапсырманы орындау ұсынылады







Презентация
















Презентация












Презентация




















Презентация

Сабақты бекіту

8 минут

Оқушылар төмендегі сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтап, п-ші мүшесін табу арқылы алғашқы бірнеше мүшесін көрсету керек:

1) ;

2) ;

3) ;

4) ;

5) ;

Қосымша 1











Сабақтың соңы

Қорытынды

5 мин


Рефлексия.

Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды.
Үйге тапсырма:

Тізбектердің заңдылығын анықтап, жетіспейтін мүшелерін табыңыз:

1) ;

2) ;

3) ;


Өткен теориялық материалды қайталап, дәрежеден тұратын сандар тізбегіне 5-7 карточкалар жасаңыз.

Презентация



















Қосымша 2

Саралау

Бағалау

ҚТ және денсаулық

Оқушылар мүмкіндіктеріне қарай дәрежені қамтитын сандық тізбектерге әр түрлі күрделілігі болатын мысалдарды келтіреді

Оқушылардың ауызша жауаптары бағаланады. Орындаған тапсырмалары бағалау критерийлері бойынша бағаланады.

Сабақты бекіту кезеңінің алдында «көз жаттығуын» жасату.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.01.2019
510
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі