«Болашақ» жоғары медициналық колледжі
Бекітемін
«Арнайы білім пәндер» бірлестік жетекшісі________Қаражігіт.Л.А
«___»________2024ж.
ОҚУ САБАҒЫНЫҢ ЖОСПАРЫ №________
Құрамында витаминдері бар дәрілік өсімдік шикізат
(сабақ тақырыбы)
Модуль /пән атауы:Фармакогнозия
Педагог:Акимбаева.А.А
Күні:2024
1)Жалпы мәліметтер
Курс:2курс,
Сабақтың түрі: теориялық сабақ
Сабақ мақсаты, міндеттері:
Фармакогнозия ғылым ретінде
Құрамында витамині бар өсімдіктер
Дәріләк өсімдік шикізат
Күтілетін нәтижелер:
Құрамында витаминдері бар дәрілік өсімдік шикізаттары ретінде толық зерттеу
Қажетті ресурстар: оқулықтар, интерактивті тақта, слайд, таратпа материалдар
Әдебиеттер:
«Фармакогнозия» – Б.Қ. Махатов, Ә.Қ. Патсаев, К.К. Орынбасарова,
Ж.А.Қадишаева
Қосымша дереккөздер :
https://www.uniface.kz/index.php?post=article§ion=3&id=395
5) Сабақтың барысы:
Ұйымдастырушылық кезең: Білім алушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.
Сабақ барысы:
Жаңа сабақты түсіндіру:
Витаминдік өсімдіктер – құрамында витаминдер болатын өсімдіктер. В. ө. құрамында витаминдермен қатар, олардың провитаминдері де болады. Олар азықпен бірге организмге түскеннен кейін, қажетті витаминге айналады. Мыс., өсімдікте А витамині болмайды. Бірақ кейбір өсімдіктер құрамында болатын А провитамині – каротин организмге түскеннен кейін А витаминіне айналады. Сондай-ақ D провитамині – эргостерин организмге түскеннен кейін D витаминінеайналады. А витамині сәбіз, қымыздық, көк пияз, капуста, қызанақ, өрік, алхоры, итмұрын, беде, жоңышқа, бидайық, т.б. өсімдіктердің құрамында болады. В тобына жататын витаминдер ашытқыда, жеуге жарамды саңырауқұлақтарда, көптеген өсімдіктердің (пияз, капуста, т.б.) жасыл жапырақтарында, астық дақылдарының ұрықтарында болады. С витамині (аскорбин қышқылы) өсімдіктердің барлық түрінің жапырағында, кейбіреуінің жемістерінде (мыс., итмұрын, қарақат), картопта болады. D витаминінің негізгі көзі – стерин өсімдіктердің бәрінде бар. Ол әсіресе саңырауқұлақтарда көп болады. Е витамині (токоферол) көптеген өсімдіктерде бар, әсіресе, астық дақылдарының ұрықтарында көп болады. К витамині (филлохинон), негізінен, бедеде, капустада, сәбізде, асқабақта, Р витамині итмұрында, цитрус жемістерінде, қарақұмықта, т.б. болады. Өнеркәсіпте ВВ және РР витаминдерінің концентраттары негізінен астық дақылдарының ұрықтары мен ашытқыдан алынады. Қазіргі кезде таза витамин препараттары синтездік әдіспен де алынады.
Өткен сабақ бойынша жұмыс
«Кім жылдам» тәсілі бойынша білімдерін бағалау. Осы тәсіл арқылы әр студент берілген сұрақтарға бірінші болып жылдам жауап береді.
Ойынның мақсаты: білім алушыларды сұраққа жауап бере білуге
үйрету.
Ойынның шарты: тақтаға сұрақты жазу. Студенттер бір - бірден шығып
сұрақтарға жауап беру керек.
Сұрақтар:
Фармакогнозия ғылым ретінде
Полисахаридтер құрамында шырышы бар
Крахмалдың құрылысы
Жаңа сабақ
№1 дәріс
Білім алушыларға жаңа тақырып бойынша лекция материалдары таратылып беріледі. Студенттер 3 топшаға бірігіп тапсырмаларды орындайды. Бақылау сұрақтары беріледі.
Термин сөздермен жұмыс жасайды. Глоссарий 3 тілде.
Тақырып бойынша өзіндік бақылау сұрақтары:
Фармакогнозия ғылым ретінде
Құрамында витамині бар өсімдіктер
Дәріләк өсімдік шикізат
Жаңа тақырыпты бекіту:
Конспект жазу
Үй тапсырмасы
Интернет көздерінен витаминдік өсімдіктер жөнінде презентация дайындау.
Сабақ/оқу қорытындысын жасау, бағалау:
Студент тақырыпты жетік меңгергендігін.Қойылған сұрақтарға толық жауап беріп, тұжырым жасай алса 90-100% дұрыс жауап берсе. Студент тақырып бойынша білімін көрсете алды бірақ оқытушының ескертулерінен кейін жөнделген кейбір нақты емес жауаптары болса. Логикалық ойлау дағдысын көрсете алса және нақты мысалдар келтіре отырып тұжырым жасай алса 75-89% дұрыс жауап берсе. Студент тақырыпты толық меңгермеген және қойылған сұрақтарға жүйелі жауап бермейді. Бірақ келесі материалды игеру үшін жетерлік тақырып бойынша жалпы түсінігі бар екенін көрсетсе. Ұғымдардың анықтамаларын толық айта алмаса немесе терминдерді оқытушының бірнеше жөндеулерінен кейін ғана дұрыс айта алса 50-74% дұрыс жауап берсе Студент сабаққа қатысқан. Оқу материалының білмейтіндігін немесе толық түсінбегендігі байқалса, анықтамаларды мүлдем білмесе немесе елеулі қателіктер жіберсе, оқытушының жөндеулерінен кейін де қатесін түзете алмаса дұрыс жауабы 50%-дан төмен болса.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құрамында витаминдері бар дәрілік өсімдік шикізаттар
Құрамында витаминдері бар дәрілік өсімдік шикізаттар
«Болашақ» жоғары медициналық колледжі
Бекітемін
«Арнайы білім пәндер» бірлестік жетекшісі________Қаражігіт.Л.А
«___»________2024ж.
ОҚУ САБАҒЫНЫҢ ЖОСПАРЫ №________
Құрамында витаминдері бар дәрілік өсімдік шикізат
(сабақ тақырыбы)
Модуль /пән атауы:Фармакогнозия
Педагог:Акимбаева.А.А
Күні:2024
1)Жалпы мәліметтер
Курс:2курс,
Сабақтың түрі: теориялық сабақ
Сабақ мақсаты, міндеттері:
Фармакогнозия ғылым ретінде
Құрамында витамині бар өсімдіктер
Дәріләк өсімдік шикізат
Күтілетін нәтижелер:
Құрамында витаминдері бар дәрілік өсімдік шикізаттары ретінде толық зерттеу
Қажетті ресурстар: оқулықтар, интерактивті тақта, слайд, таратпа материалдар
Әдебиеттер:
«Фармакогнозия» – Б.Қ. Махатов, Ә.Қ. Патсаев, К.К. Орынбасарова,
Ж.А.Қадишаева
Қосымша дереккөздер :
https://www.uniface.kz/index.php?post=article§ion=3&id=395
5) Сабақтың барысы:
Ұйымдастырушылық кезең: Білім алушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.
Сабақ барысы:
Жаңа сабақты түсіндіру:
Витаминдік өсімдіктер – құрамында витаминдер болатын өсімдіктер. В. ө. құрамында витаминдермен қатар, олардың провитаминдері де болады. Олар азықпен бірге организмге түскеннен кейін, қажетті витаминге айналады. Мыс., өсімдікте А витамині болмайды. Бірақ кейбір өсімдіктер құрамында болатын А провитамині – каротин организмге түскеннен кейін А витаминіне айналады. Сондай-ақ D провитамині – эргостерин организмге түскеннен кейін D витаминінеайналады. А витамині сәбіз, қымыздық, көк пияз, капуста, қызанақ, өрік, алхоры, итмұрын, беде, жоңышқа, бидайық, т.б. өсімдіктердің құрамында болады. В тобына жататын витаминдер ашытқыда, жеуге жарамды саңырауқұлақтарда, көптеген өсімдіктердің (пияз, капуста, т.б.) жасыл жапырақтарында, астық дақылдарының ұрықтарында болады. С витамині (аскорбин қышқылы) өсімдіктердің барлық түрінің жапырағында, кейбіреуінің жемістерінде (мыс., итмұрын, қарақат), картопта болады. D витаминінің негізгі көзі – стерин өсімдіктердің бәрінде бар. Ол әсіресе саңырауқұлақтарда көп болады. Е витамині (токоферол) көптеген өсімдіктерде бар, әсіресе, астық дақылдарының ұрықтарында көп болады. К витамині (филлохинон), негізінен, бедеде, капустада, сәбізде, асқабақта, Р витамині итмұрында, цитрус жемістерінде, қарақұмықта, т.б. болады. Өнеркәсіпте ВВ және РР витаминдерінің концентраттары негізінен астық дақылдарының ұрықтары мен ашытқыдан алынады. Қазіргі кезде таза витамин препараттары синтездік әдіспен де алынады.
Өткен сабақ бойынша жұмыс
«Кім жылдам» тәсілі бойынша білімдерін бағалау. Осы тәсіл арқылы әр студент берілген сұрақтарға бірінші болып жылдам жауап береді.
Ойынның мақсаты: білім алушыларды сұраққа жауап бере білуге
үйрету.
Ойынның шарты: тақтаға сұрақты жазу. Студенттер бір - бірден шығып
сұрақтарға жауап беру керек.
Сұрақтар:
Фармакогнозия ғылым ретінде
Полисахаридтер құрамында шырышы бар
Крахмалдың құрылысы
Жаңа сабақ
№1 дәріс
Білім алушыларға жаңа тақырып бойынша лекция материалдары таратылып беріледі. Студенттер 3 топшаға бірігіп тапсырмаларды орындайды. Бақылау сұрақтары беріледі.
Термин сөздермен жұмыс жасайды. Глоссарий 3 тілде.
Тақырып бойынша өзіндік бақылау сұрақтары:
Фармакогнозия ғылым ретінде
Құрамында витамині бар өсімдіктер
Дәріләк өсімдік шикізат
Жаңа тақырыпты бекіту:
Конспект жазу
Үй тапсырмасы
Интернет көздерінен витаминдік өсімдіктер жөнінде презентация дайындау.
Сабақ/оқу қорытындысын жасау, бағалау:
Студент тақырыпты жетік меңгергендігін.Қойылған сұрақтарға толық жауап беріп, тұжырым жасай алса 90-100% дұрыс жауап берсе. Студент тақырып бойынша білімін көрсете алды бірақ оқытушының ескертулерінен кейін жөнделген кейбір нақты емес жауаптары болса. Логикалық ойлау дағдысын көрсете алса және нақты мысалдар келтіре отырып тұжырым жасай алса 75-89% дұрыс жауап берсе. Студент тақырыпты толық меңгермеген және қойылған сұрақтарға жүйелі жауап бермейді. Бірақ келесі материалды игеру үшін жетерлік тақырып бойынша жалпы түсінігі бар екенін көрсетсе. Ұғымдардың анықтамаларын толық айта алмаса немесе терминдерді оқытушының бірнеше жөндеулерінен кейін ғана дұрыс айта алса 50-74% дұрыс жауап берсе Студент сабаққа қатысқан. Оқу материалының білмейтіндігін немесе толық түсінбегендігі байқалса, анықтамаларды мүлдем білмесе немесе елеулі қателіктер жіберсе, оқытушының жөндеулерінен кейін де қатесін түзете алмаса дұрыс жауабы 50%-дан төмен болса.
шағым қалдыра аласыз













