Құрақ құрау

Тақырып бойынша 22 материал табылды

Құрақ құрау

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сыныпқа арналған сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Оқу бағдарламасына сәйкес

оқыту мақсаттары:


5.2.3.2. Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым дайындау.


Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың барлығы: Түрлі материалдардан бұйым жасайды.

Оқушының көпшілігі: Күрделі тәсілдерді қолдана отырып (тоқыма, табиғи және жасанды) түрлі

материалдар бұйым дайындайды

Оқушылардың кейбірі: Өз идеялары бойынша күрделі тәсілдерді орындайды.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына

баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық

сауаттылығы, қарым қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір

бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Құрақ құрау түрлері

Керимкулова Айгуль Когамбековна,

Валерий Чкалов атындағы орта мектебінің

көркем еңбек пәні мұғалімі.

Тараз қаласы, Жамбыл облысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт


Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар


Басы 5 мин


















10 мин


- Оқушылардың зейінін шоғырландыру. «Мозайка» әдісі

1. Суреттерге қараңдар. Қиындыларды біріктіргенде не шығады?

2. Олар қандай техникада орындалған?

3. Құрақ құрау түрлерін ата.

4. Ою-өрнектердің қандай түрлерін білесіңдер?


«Мозайка» әдісі бойынша оқушылар монитордағы суреттер арқылы

сабақтың мазмұнын

ашады.

Оқушылар жауап береді



Мозайка



1-тапсырма: Жеке жұмыс.

Кітаппен жұмыс жасау, 70

бетте берілген құрақ схемаларына қарай отырып «Екі жақты

күнделік» әдісі бойынша кесте

толтыру.

Қазақ елі елінде –құрақ,

Еуропа елінде –пэчворк,

Жапон елінде- сашико,

Орыс елі-лоскутное шитье деп

атайды.

Қысқаша құрақ түрлері

мен техникаларына

түсініктеме беріп,

сипаттап зерделейді,

кестені толтырады.



Ою өрнек

түрлері


Сипаттау






Дескриптор:

-барлық оқушылар

құрақ құрау түрлерін

ажырата алады;

-схемалары бойынша

құрақ техникаларына

түсініктеме бере алады;

-кейбір оқушылар

түсініктеме бере отырып, ортақ қасиеттерін

анықтайды.

ҚБ. «Қошеметтеу»




Ортасы 25 мин

2-тапсырма: Жұптық жұмыс.

Бірінші тапсырма бойынша

алған ақпараттарды жинақтай

отырып, «Ойлан, жұптас, бөліс»

әдісі арқылы жұмыс жасау.

Түсінген ақпараттарды жинақтай отырып, шығармашылық

жұмысқа қадам басу.

«Ойлан, жұптас, бөліс»

әдісі арқылы оқушылар

кестеде көрсетілген

ұлттық ою-өрнек түрлерінен өзіне қажеттісін

алып нобай дайындайды.


Дескриптор:

-барлық оқушылар

ою-өрнек түрлерінің

мағынасын біледі;

-оқушылардың көпшілігі ою түрлерін таңдап,

матаның түс сәйкестігін реттейді;

-кейбір оқушылар өз

идеясы бойынша материалдың сапасы мен түс

үйлесімділігіне назар

аударып, ою түрлерін

талғаммен таңдайды.

ҚБ. «Бас бармақ»





3-тапсырма: «Кім жылдам» әдісі

Оқушылар ою-өрнектің геометриялық фигуралар тектес түрін

таңдады.

-Шығармашылық жұмыс

«Талаппен бастап,

Талғаммен аяқта!»

Қауіпсіздік ережелерді ескеру;

-Жұмыс орнын ұйымдастыру.

-Қайшыны ашық тастама.

-Инені ине қадағышқа қада.

Шығармашылық жұмыс

жасамас бұрын оқушылар қауіпсіздік ережелерін еске түсіреді.


Дескриптор:

-барлық оқушылар өрнекті құрап, сызбасын

түсіре алады;

-көпшілігі матаның түс

үйлесімділігін сақтай

отырып, құрақ құрай

алады;

-кейбір оқушылар өз

идеясымен күрделі

тәсілдерді орындайды.

ҚБ. «Мадақтау»






-Қайшыны жолдасыңа үшкір

ұшымен берме.

-Ине мен қайшыны ойыншық ретінде пайдалануға болмайды.

-Инені аузыңа салма.

Құрақ құрау технологиясы;

1.Түсті қатырма қағаздан қажетті геометриялық фигуралардың

пішінін сызып, қима қағаздар

даярлау.

2.Геометриялық пішінде даярланған сол қағазды үлгі етіп

пайдаланамыз

3.Матаның түсіне сәйкес келетін

геометриялық пішінді қойып бастырып аламыз да қиямыз.

4.Қиылған мата түрлерін үйлесіміне қарай реттеп қойып,

қол тігістерімен өңдеу жұмыстарын жасаймыз.


Таңдаған ою-өрнек үлгілері бойынша оқушылар шығармашылық

жұмыс жасайды. Екі детальді біріктіру

үшін қол тігістің түрі

«көктеу» тігісі қолданылады, яғни түзу тігістер жүргізіледі.










Қауіпсіздік техника ережелерін сақтаңыздар!




Соңы 5 мин

«Қар кесегі» әдісі сабақты қорытындылау

1. Аспан әлеміне байланысты

өрнек түрін ата. (Жұлдыз, Айшық және т.б.)

2. Өсімдіктектес ою-өрнек түрі

ата. (Қызғалдақ, Гүл және т.б.)

3.Еуропа елінде құрақ құрау қалай аталады?

(Пэчворк)

4.Жапон халқында құрақ құрау

қалай аталады?

(Сашико)

5.Жануартектес ою-өрнек

түлерін ата. (Қошқар мүйіз,

Арқар мүйіз, Түйетабан және

т.б.)

Оқушылар сұрақтарға

жауап береді. Алған

білімдерін естеріне

түсіреді.


Дескриптор:

-барлық құрақ түрлерін

атай алады;

-көпшілігі сұрақтарға

жауап береді;

-кейбір оқушылар

сұрақтарға нақты жауап

беріп, қосымша ақпараттар ұсынады.

ҚБ. «Бағдаршам»










Кері байланыс «Алма ағашы»

әдісі

Жасыл алма- бәрін түсіндім, ешкімнің көмегінсіз жұмыс жасай

аламын

Сары алма-түсіндім, бірақ

маған кішкене көмек керек

Қызыл алма-түсінбедім, маған

қиындау болып тұр


Оқушы өзінің білім

деңгейіне сәйкес алманы алып, алма ағашына іледі.



-Маған қиындау болып

тұр, себебі...

-Көпшілігін түсіндім,

бірақ маған кішкене

көмек керек...

Бәрін түсіндім, ешкімнің көмегінсіз жұмыс жасай аламын!












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.03.2025
158
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі