"Құрлық суларының экологиялық проблемалары"

Тақырып бойынша 31 материал табылды

"Құрлық суларының экологиялық проблемалары"

Материал туралы қысқаша түсінік
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім

3.Физикалық география 3.3 Гидросфера

Педагогтың аты-жөні

Елбасы.Ғ

Күні

15. 12. 2023жыл

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Құрлық суларының экологиялық проблемалары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.3.6 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады


Сабақтың мақсаты


1.Құрлық суларының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын ұсынады.

2.Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктейді.

3.Құрлық суларындағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарына баға береді.


Бағалау критерииі

Оқушылар құрлық суларының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын біледі.

Құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктей алады.

Құрлық суларының экологиялық мәселелерін талдап,шешу жолдарына баға бере алады.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

2 мин








7 мин

























3 мин

Сәлемдесу.

Оқушыларға жағымды орта қалыптастыру.


Үй тапсырмасын Фортуна шеңбері арқылы сұрау







Осымен уй тапсырмасын аяктаган болсак бугинги жана такырыбымызды бирге аныктайык.

Жаңа тақырыпты ашу. « Галереяға саяхат»

Су көздерінің ластану проблеммаларын анықта?


Суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбы не екенін анықтайық.



Сәлемдеседі.

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы уй тапсырмаларын қайталау

Сұрақ жауап орындайды















Окушылар суреттерге карап сурактарга жауап беру аркылы жана такырыпты аныктайды.



1.Қалдық сулардың төгілуі

2. Қоқыстармен ластануы.

3.Балықтардың жаппай қырылуы

Тақырыбы: Құрлық суларының экологиялық мәселелері













Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Әр дұрыс жауапқа-1балл























Белсенді жауап берген оқушыларды Жарайсың!

Керемет!

Тамаша!

деген сөздермен ынталандыру

және 1 балл беру

Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап




LED экран арқылы

Платформа қолдану

















Слайд

Ортасы



3 мин







2 мин









10 мин























2 мин





















3 мин































5 мин

Қызығушылықты ояту.

Құрлық суларының ластануы туралы видеоролик көрсету.Тыңдау,көру,талқылау арқылы сабақтың мазмұнын ашу.

Видеоролик





1 тапсырма

Ой қозғау

  • Құрлық сулары қалай ластанады?

  • Құрлық суларындағы қандай экологиялық проблемаларды білесіздер?

  • Құрлық суларындағы экологиялық проблемаларын қалай шешуге болады?



Көбелек әдісі арқылы топтық жұмыс орыналады

Біоінші топ. Арал теңізі туралы көбелектің оң қанатына мәлімет жазады

Екінші топ. Ертіс өзені туралы көбелектің сол қанатына мәлімет жазады

Дискриптор

- Арал теңізінің тартылуы туралы жазу

- Ертіс өзенінің ластану туралы нақты мәлімет жазу

ЕББҚЕО тапсырмасы

Сандар сөйлейді әдісі

  1. 3 %- Қазақстандағы таза су қоры.

  2. 2727- мұздык бар

  3. 4248км Ертіс өзенінің ұзындығы.

  4. 85-95%-суармалы егіншілікке жұмсалады.









Тапсырма.5 « Картамен жұмыс»

Трансшегаралық өзендердің суымен толығуы?


Дескриптор:

-Картамен жұмыс жасай алу



Кері байланыс

- Маған ұнады

-Маған қиындық туғызды

-Мен хаббардар болдым

-Мені таң қалдырды

Үй тапсырмасы

Параграф 27. Картамен жұмыс.










Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі







Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады







.

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау





Дескриптор:

Құрлық суларының ластану жолдарын біледі -1 балл

Құрлық суларындағы экологиялық проблемаларды біледі -1балл

.

Дескриптор:

Құрлық суларындағы экологиялық апаттардың туындау себебін біледі.2 балл

Құрлық суларындағы экологиялық мәселелердің шешу жолдарын ұсына алады.2 балл


Дескриптор
Мәтінмен жұмыс жасай алады 1 балл












Дескриптор:

-Картамен жұмыс жасай алу

1 балл















Shape1 Жақсы


Shape2 орташа

Shape3

дайын. ке




Оқулық,мәтіндер,

плакаттар, түрлі-түсті бояулар,фото суреттер


(Арал теңізі)

(Ертіс өзені)

















Ашық сұрап-жауаптар



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.00.2024
240
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі