|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||
|
Сынып 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Құрлық суларының экологиялық проблемалары. |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.3.6 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-құрлық суларының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын ұсынады; -жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктейді; -құрлық суларындағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарына баға береді; |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушыларды сабақ басталмас бұрын кюаркод арқылы төрт топқа бөледі Бағалау парағын үйлестіреді |
Кюар кодты алады, телефон арқылы ашып, суреттер бойынша топқа бөлінеді Суретке түсінік береді |
|
Карта Интернет
|
|||||||||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру. №1 Оқушылар, үй тапсырмасын қаншалықты меңгергендеріңді «wordwall» бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы тексеріп көрелік Үй тапсырмасын тексеру. №2 1.Көлдер шығу тегі мен қалыптасуы жағынан қалай бөлінеді? 2.Қар сызығы дегеніміз не? 3.Қазақстандағы тау мұздықтары қандай тауларда таралған? |
|
дескриптор -көлдер мен мұздықтарды сипаттайды; -көлдер шығу тегі мен қалыптасуын ажыратады; |
https://wordwall.net/ru/resource/64930742 |
|||||||||
|
Басы |
Бейнебаян көрсету «Судың ластануы» туралы бейнекөріністі қарауларыңызды сұраймын. Құрлық сулары қалай ластанады? Құрлық суларындағы қандай экологиялық проблемаларды білесіздер? Осыдан бүгінгі сабақтың тақырыбы не деп ойлайсыздар? |
сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады |
|
Интерактивті тақта бейнекөрініс |
|||||||||
|
|
Сабаққа қысқаша шолу жасалады. Жалпы су жер шарындағы ерекше кең тараған минерал. Кез келген тіршілік иесінің денесі 70-98пайызы судан тұрады. Тұщы су тапшылғы басты мәселенің бірі.Жыл сайын 3 млрдттан астам адам сапасыз судың кесірінен әртүрлі ауруларға шалдығады.Бүгінгі тұщы ссу тапшылығы Орталық Азия мен Африка елдерінде емес, бүкіл әлемді толғандырып отыр.Ендеше, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Құрлық суларының экологиялық проблемаларына» тоқталамыз.Сабағымыздың мақсаты құрлық суларының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын ұсынасыздар, жіктейсіздер және баға бересіздер; |
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады |
|
слайдта |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
1-тапсырма топтық жұмыс І топ. «Арал қасіреті» ІІ топ. "Каспий теңізі экологиясы"» ІІІ топ. Балқаш көлі Сұрақтарды топта талқылаймыз, дескрипторды негізге аламыз |
Жаңа тақырыпты оқып, талдайды Оқушылар өз жұмысын сынып алдында таныстырады 1-тапсырма топтық жұмыс 1-топ
2-топ
3-топ
|
дескриптор - құрлық суларындағы экологиялық мәселелерді жіктей алады; -құрлық суларындағы экологиялық апаттардың туындау себебін біледі; -құрлық суларындағы экологиялық мәселелердің шешу жолдарын ұсына алады. ҚБ «2 жұлдыз, бір тілек»
жауап-2 балл |
оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінмен, атласпен жұмыс Оқулық,мәтіндер, плакаттар, түрлі-түсті бояулар,фото суреттер |
|||||||||
|
Олай болса 2-тапсырмаға көшеміз. |
2-тапсырма жеке жұмыс картамен жұмыс. картадан құрлық суларының экологиялық мәселері бар аймақтарды көрсету, сипаттау; |
|
дескриптор - картада құрлық суларының экологиялық мәселері бар аймақтарды көрсетеді, сипаттайды; -кескін картаға түсіреді; ҚБ
жауап-2 балл |
атлас, кескін карта https://learningapps.org/watch?v=p8mhntxjj23 |
|||||||||
|
Тапсырмалар айдарындағы 3-тапсырманы орындатады |
3-тапсырма. жұптық жұмыс Су ресурстарын тазалаудың дұрыс сәйкестігін табыңыз Тапсырманы орындаған кезде дескрипторға назар аударамыз. |
Оқушылар сәйкестендіреді, түсіндіреді Дәптерге жазып алады
|
Дескриптор Суды тазалаудың түрлерін анықтайды; ҚБ
жауап-2 балл |
атлас https://learningapps.org/watch?v=pkko375r523 |
|||||||||
|
|
4-тапсырма. Оқулықтағы мәтінмен жеке жұмыс Сандар сөйлейді 1-топ 70-98 %, ХХІ 2-топ 6,84 мың м³, 3 % 3-топ 120 млрд м³, 20 % 4-топ 2011-2020ж, 100 млрд м³ |
Тексеру, әр топқа екі саннан екі оқушыдан жауап береді
|
дескриптор Берілген сандарға тиісті жауап береді, талдайды
жауап-2 балл |
Тақтада |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды Ендеше, оқушылар бүгін бірнеше тапсырма орындау барысында құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсыну арқылы бағалау критерийіне қол жеткіздіңіздер |
||||||||||||
|
Рефлексия |
«SMS – хабарлама» Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады. Хабарлама ұсынылған сөйлемдердің толықтырылған немесе аяқталған нұсқасы болуы қажет. |
«SMS – хабарлама» «Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім, ақиқатына жеттім»; «Бүгінгі сабақта мені қуантқаны....»; «Мен өзімді....үшін мақтар едім»; «Маған ерекше ұнағаны....»; «Мен... туралы армандаймын»; «Мені... таңқалдырды» Ү/т: Оқу тапсырмасы, параграф |
Мұғалім оқушыларды Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құрлық суларының экологиялық проблемалары
Құрлық суларының экологиялық проблемалары
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||
|
Сынып 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Құрлық суларының экологиялық проблемалары. |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.3.6 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-құрлық суларының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын ұсынады; -жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктейді; -құрлық суларындағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарына баға береді; |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушыларды сабақ басталмас бұрын кюаркод арқылы төрт топқа бөледі Бағалау парағын үйлестіреді |
Кюар кодты алады, телефон арқылы ашып, суреттер бойынша топқа бөлінеді Суретке түсінік береді |
|
Карта Интернет
|
|||||||||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру. №1 Оқушылар, үй тапсырмасын қаншалықты меңгергендеріңді «wordwall» бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы тексеріп көрелік Үй тапсырмасын тексеру. №2 1.Көлдер шығу тегі мен қалыптасуы жағынан қалай бөлінеді? 2.Қар сызығы дегеніміз не? 3.Қазақстандағы тау мұздықтары қандай тауларда таралған? |
|
дескриптор -көлдер мен мұздықтарды сипаттайды; -көлдер шығу тегі мен қалыптасуын ажыратады; |
https://wordwall.net/ru/resource/64930742 |
|||||||||
|
Басы |
Бейнебаян көрсету «Судың ластануы» туралы бейнекөріністі қарауларыңызды сұраймын. Құрлық сулары қалай ластанады? Құрлық суларындағы қандай экологиялық проблемаларды білесіздер? Осыдан бүгінгі сабақтың тақырыбы не деп ойлайсыздар? |
сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады |
|
Интерактивті тақта бейнекөрініс |
|||||||||
|
|
Сабаққа қысқаша шолу жасалады. Жалпы су жер шарындағы ерекше кең тараған минерал. Кез келген тіршілік иесінің денесі 70-98пайызы судан тұрады. Тұщы су тапшылғы басты мәселенің бірі.Жыл сайын 3 млрдттан астам адам сапасыз судың кесірінен әртүрлі ауруларға шалдығады.Бүгінгі тұщы ссу тапшылығы Орталық Азия мен Африка елдерінде емес, бүкіл әлемді толғандырып отыр.Ендеше, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Құрлық суларының экологиялық проблемаларына» тоқталамыз.Сабағымыздың мақсаты құрлық суларының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын ұсынасыздар, жіктейсіздер және баға бересіздер; |
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады |
|
слайдта |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
1-тапсырма топтық жұмыс І топ. «Арал қасіреті» ІІ топ. "Каспий теңізі экологиясы"» ІІІ топ. Балқаш көлі Сұрақтарды топта талқылаймыз, дескрипторды негізге аламыз |
Жаңа тақырыпты оқып, талдайды Оқушылар өз жұмысын сынып алдында таныстырады 1-тапсырма топтық жұмыс 1-топ
2-топ
3-топ
|
дескриптор - құрлық суларындағы экологиялық мәселелерді жіктей алады; -құрлық суларындағы экологиялық апаттардың туындау себебін біледі; -құрлық суларындағы экологиялық мәселелердің шешу жолдарын ұсына алады. ҚБ «2 жұлдыз, бір тілек»
жауап-2 балл |
оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінмен, атласпен жұмыс Оқулық,мәтіндер, плакаттар, түрлі-түсті бояулар,фото суреттер |
|||||||||
|
Олай болса 2-тапсырмаға көшеміз. |
2-тапсырма жеке жұмыс картамен жұмыс. картадан құрлық суларының экологиялық мәселері бар аймақтарды көрсету, сипаттау; |
|
дескриптор - картада құрлық суларының экологиялық мәселері бар аймақтарды көрсетеді, сипаттайды; -кескін картаға түсіреді; ҚБ
жауап-2 балл |
атлас, кескін карта https://learningapps.org/watch?v=p8mhntxjj23 |
|||||||||
|
Тапсырмалар айдарындағы 3-тапсырманы орындатады |
3-тапсырма. жұптық жұмыс Су ресурстарын тазалаудың дұрыс сәйкестігін табыңыз Тапсырманы орындаған кезде дескрипторға назар аударамыз. |
Оқушылар сәйкестендіреді, түсіндіреді Дәптерге жазып алады
|
Дескриптор Суды тазалаудың түрлерін анықтайды; ҚБ
жауап-2 балл |
атлас https://learningapps.org/watch?v=pkko375r523 |
|||||||||
|
|
4-тапсырма. Оқулықтағы мәтінмен жеке жұмыс Сандар сөйлейді 1-топ 70-98 %, ХХІ 2-топ 6,84 мың м³, 3 % 3-топ 120 млрд м³, 20 % 4-топ 2011-2020ж, 100 млрд м³ |
Тексеру, әр топқа екі саннан екі оқушыдан жауап береді
|
дескриптор Берілген сандарға тиісті жауап береді, талдайды
жауап-2 балл |
Тақтада |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды Ендеше, оқушылар бүгін бірнеше тапсырма орындау барысында құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсыну арқылы бағалау критерийіне қол жеткіздіңіздер |
||||||||||||
|
Рефлексия |
«SMS – хабарлама» Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады. Хабарлама ұсынылған сөйлемдердің толықтырылған немесе аяқталған нұсқасы болуы қажет. |
«SMS – хабарлама» «Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім, ақиқатына жеттім»; «Бүгінгі сабақта мені қуантқаны....»; «Мен өзімді....үшін мақтар едім»; «Маған ерекше ұнағаны....»; «Мен... туралы армандаймын»; «Мені... таңқалдырды» Ү/т: Оқу тапсырмасы, параграф |
Мұғалім оқушыларды Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз



















