Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар
Сабақтың тақырыбы: Құрлық суларының экологиялық проблемалары
|
Бөлім |
3. Физикалық география. 3.3 Гидросфера |
||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||
|
Сынып 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Құрлық суларының экологиялық мәселелері |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.3.6 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Құрлық сулары экологиялық мәселелерінің жіктелімін біледі; Құрлық суларының экологиялық мәселелерінің себептерін анықтайды; Құрлық сулары экологиялық мәселелерін шешу жолдарын ұсынады. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басы |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу, көңіл- күйін көтеру мақсатында оқушыларды топқа бөлу. I топ – Ертіс өзені; II топ – Жер асты сулары; III топ – Мұздықтар; IV топ – Аарал теңізі; Өткен сабақты «Картографиялық викторина» әдісі арқылы әр топ жеке орындайды. QR код арқылы тапсырма беріледі. Картадан Дүниежүзінің су нысандарын картадан табу. |
QR код-ты сканерлеу арқылы дүниежүзі картасынан берілген су нысандары орнын анықтайды; Картаға белгілейді. |
Топтық бағалау 100%-4 ұпай 80%- 3 ұпай 70%-2 ұпай 50% - 1 ұпай |
Оқулық АКТ, карточка
|
|||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпқа кіріспес бұрын «Ой қозғау» сұрақтарын қоямын:
Жаңа тақырып жайлы мағлұмат беремін. «Судың ластануы» тақырыбында бейнебаян көрсетіледі. Судың экологиялық мәселелері дегеніміз – су нысандарының құрылымы мен жұмысының бұзылуына және жағымсыз зардаптарға әкелетін адам іс-әрекетінің нәтижесінде өзгеруі. Құрлық сулары экологиялық
мәселелерінің шешілуі: Экологиялық мәселелердің
шешілуі қарапайым логикалық шешімдерге негізделген. Қиындығы тек
мәселенің техникалық шешімінде болуы мүмкін. Негізгі су ластаушылар мыналар:
1-тапсырма. Атласты пайдала отырып, Қазақстанның бір көліне жоспар бойынша сипаттама беріңіз./Каспий теңізі/ Арал теңізінің экологиялық қасіреті, Мұздықтың еруі, Ертіс өзенінің, Жер асты суларының ластануы. (топ атауы бойынша)
Мәселенің шешілу жолын ұсынып, қорытындылайды. |
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды. Топ ішінде берілген тапсырманы Фишбоун әдісі арқылы орындайды, талқылап, топпен қорғайды. |
Кері байланыс Қалыптасттырушы бағалау 4 ұпай |
Оқулық Дүниежүзң физикалық картасы, АКТ, дәптер Оқулық, плакат, фломастер Оқулық, дәптер, атлас |
|||||||||||||
|
Сабақты бекіту |
2-тапсырма. Оқуышарға QR код ұсынылады. Берілген тапсырманы орындау арқылы жаңа тақырыпты бекітемін.
|
QR код-ты сканерлеу арқылы тапсырманы топпен орындайды; Суға пайдасын тигізетін заттарды қоржынға, ал зиянын тигізетін заттарды қоқыс жәшігіне салып жіктейді; |
Қалыптастырушы бағалау 2 ұпай |
Оқулық, АКТ
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс |
Сабақты қорытындылау, оқушылардың кері байланысы Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Мені таң қалдырды................ Мұғалімге сұрағым............... Үйге тапсырма: §27оқу. Таңдау бойынша бір құрлық суының экологиялық мәселесіне талдау жасау. (реферат, эссе т.б.) |
Оқушылар «Доңғалақ» айналдыру арқылы кері байланыс жасайды |
Оқушыларға дескрипторлар арқылы топтардың өзара бағалауды жүргізуін ұсынамын. |
Бағалау парағы
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құрлық суларының экологиялық проблемалары, 8 сынып ҚМЖ
Құрлық суларының экологиялық проблемалары, 8 сынып ҚМЖ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар
Сабақтың тақырыбы: Құрлық суларының экологиялық проблемалары
|
Бөлім |
3. Физикалық география. 3.3 Гидросфера |
||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||
|
Сынып 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Құрлық суларының экологиялық мәселелері |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.3.6 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Құрлық сулары экологиялық мәселелерінің жіктелімін біледі; Құрлық суларының экологиялық мәселелерінің себептерін анықтайды; Құрлық сулары экологиялық мәселелерін шешу жолдарын ұсынады. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басы |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу, көңіл- күйін көтеру мақсатында оқушыларды топқа бөлу. I топ – Ертіс өзені; II топ – Жер асты сулары; III топ – Мұздықтар; IV топ – Аарал теңізі; Өткен сабақты «Картографиялық викторина» әдісі арқылы әр топ жеке орындайды. QR код арқылы тапсырма беріледі. Картадан Дүниежүзінің су нысандарын картадан табу. |
QR код-ты сканерлеу арқылы дүниежүзі картасынан берілген су нысандары орнын анықтайды; Картаға белгілейді. |
Топтық бағалау 100%-4 ұпай 80%- 3 ұпай 70%-2 ұпай 50% - 1 ұпай |
Оқулық АКТ, карточка
|
|||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпқа кіріспес бұрын «Ой қозғау» сұрақтарын қоямын:
Жаңа тақырып жайлы мағлұмат беремін. «Судың ластануы» тақырыбында бейнебаян көрсетіледі. Судың экологиялық мәселелері дегеніміз – су нысандарының құрылымы мен жұмысының бұзылуына және жағымсыз зардаптарға әкелетін адам іс-әрекетінің нәтижесінде өзгеруі. Құрлық сулары экологиялық
мәселелерінің шешілуі: Экологиялық мәселелердің
шешілуі қарапайым логикалық шешімдерге негізделген. Қиындығы тек
мәселенің техникалық шешімінде болуы мүмкін. Негізгі су ластаушылар мыналар:
1-тапсырма. Атласты пайдала отырып, Қазақстанның бір көліне жоспар бойынша сипаттама беріңіз./Каспий теңізі/ Арал теңізінің экологиялық қасіреті, Мұздықтың еруі, Ертіс өзенінің, Жер асты суларының ластануы. (топ атауы бойынша)
Мәселенің шешілу жолын ұсынып, қорытындылайды. |
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды. Топ ішінде берілген тапсырманы Фишбоун әдісі арқылы орындайды, талқылап, топпен қорғайды. |
Кері байланыс Қалыптасттырушы бағалау 4 ұпай |
Оқулық Дүниежүзң физикалық картасы, АКТ, дәптер Оқулық, плакат, фломастер Оқулық, дәптер, атлас |
|||||||||||||
|
Сабақты бекіту |
2-тапсырма. Оқуышарға QR код ұсынылады. Берілген тапсырманы орындау арқылы жаңа тақырыпты бекітемін.
|
QR код-ты сканерлеу арқылы тапсырманы топпен орындайды; Суға пайдасын тигізетін заттарды қоржынға, ал зиянын тигізетін заттарды қоқыс жәшігіне салып жіктейді; |
Қалыптастырушы бағалау 2 ұпай |
Оқулық, АКТ
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс |
Сабақты қорытындылау, оқушылардың кері байланысы Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Мені таң қалдырды................ Мұғалімге сұрағым............... Үйге тапсырма: §27оқу. Таңдау бойынша бір құрлық суының экологиялық мәселесіне талдау жасау. (реферат, эссе т.б.) |
Оқушылар «Доңғалақ» айналдыру арқылы кері байланыс жасайды |
Оқушыларға дескрипторлар арқылы топтардың өзара бағалауды жүргізуін ұсынамын. |
Бағалау парағы
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















