Құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері. Ашық сабақ қазақ тілі пәні 4 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері. Ашық сабақ қазақ тілі пәні 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сынып мұғалімдеріне іс-тәжрибе алмасу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ:

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:

Құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері.

Күні:

14.11.18 ж

Сабақ негізделген оқу

мақсаттары

Оқушылар жай сөйлемнен құрмалас сөйлемнің айырмашылығын біледі, жай сөйлемдерден құрмалас сөйлемдер жасауға және құрмалас сөйлемдерді жай сөйлемдерге айналдыруға үйренеді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: көшіріп жазады, оқиды, сұрақтар қояды.

Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: тапсырмаларды талдайды, сұрақтарға жауап береді.

Кейбір оқушылар орындай алады: сурет бойынша әңгіме құрастырады

Күтілетін нәтижелер:

  • Сөйлемдер түрлеріне сипаттама береді.

  • Жаттығулар бойынша түсінгенін айтады.

  • Талдау жасайды.

  • Пайымдау мәтінін құрастырады

Тілдік мақсат

    • Оқушылар .... орындай алады: мәтінді түсініп оқиды.

Пәнге негізгі сөздер мен тіркестер:

Сыныптағы диалог құруға\ жазылымға арналған пайдалы тілдік бірліктер: оқыту барысында диологты атқару арқылы сөйлеу мәнерін жетілдіреді. Бір-бірін тыңдап, ой бөлісе алады

Талқылауға арналған тармақтар: 40- жаттығу. Мәтіндегі сөйлемдердің тыныс белгісінің қойылу себебін айтады.

Сіз ... неліктен екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар: Мәтін құрастырады

Алдыңғы оқу (Бірнеше сөйлем мен: оқушылар- дың осы тақырып туралы білгенде- рін еске түсіріп

жинақтау)

1.Сөйлем түрлері туралы не білесіздер?

Мысалдар келтірейік

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Мұғалім әрекеті


Оқушы әрекеті

Басы /білу,/

«Фигуралар арқылы топқа бөлу» арқылы

3 топқа бөлу.

Алтын ережені еске түсіру.

Өтілген такқырып бойынша сұрақтар











Фигуралар ақылы топқа бөлу

Блок-схема: узел 1 7-конечная звезда 1 Облако 1






Өткенді қайталау.

Үй тапсырмасын тексеру.

Надпись 1

ЖАЙ СӨЙЛЕМ


Надпись 3

ҚҰРМАЛАС СӨЙЛЕМ


Айжан кітапты көп оқиды. Бір топ бала іске жұмыла кірісіп,коньки тебетін мұз айдынын жасап жатты.Дәу қара құс көрінді. Лезде аспанды бұлт торлап, жаңбыр құйып кетті. Бұлбұл сайрады. Қанат шахтада жұмыс істейді,оны жұрт құрметтейді.

Оқушылар үш топқа бөлінеді

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбас -шыларын сайлайды.

Сөйлемдер беріледі. Сол сөйлемді ажыратып, топтастырады

Ортасы /түсіну






қолдану








талдау








жинақтау


«Миға шабуыл»


Жеке жұмыс












Топтық жұмыс






















Жұптық жұмыс


Қанат шахтада жұмыс істейді оны жұрт құрметтейді.


Жаңа сабақ

37- жаттығу. Сөйлемдерді тиісті тыныс белгісін қойып, көшіріп жаз.

Біздің сынып шәкірттері тәртіпті, білімді бол- са ұстаз қуанады. Туған жерге туың тік. Туған жердей жер болмас, туған елдей ел бол- мас. Мен өз елімді сүйемін. Бірлік болмай , тірлік болмас.

Сөйлемдердің қайсысы жай сөйлем, қайсысы құрмалас сөйлем екенің айт.

Жазған кезде құрмалас сөйлемнің құрамын- дағы жай сөйлемдердің арасына қандай тыныс белгісін қойдың?

І-топ

38-жаттығу. Жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жаз.

1.Қыс түсіп, өзен суы қатты. 2.Қарлыға аялдамаға келсе, Меруерт күтіп тұр екен. 3. Күн батып, аспанға жұлдыздар шықты.

ІІ- топ

39- жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жаз.

1.Орманды үскірік жел кезді, бұталар судыр қақты. 2. Құс қанатымен ұшып, құйрығымен қонады. 3. Қарлығаш төмен ұшса, күн жауады.

Кестені пайдаланып, ойыңды дәлелдей білуге үйрен.

Прямая со стрелкой 2 ол екі немесе одан да

көп жай сөйлемнен

Бұл- құрмалас құралған

сПрямая со стрелкой 4 өйлем, өйткені

оның құрамындағы

жай сөйлемдер

мағыналық жағынан

байланысып, үтірмен

ажыратылған.

ІІІ- топ

41- жаттығу

Сөйлемдерді көшіріп жаз. Құрмалас сөйлем екенін дәлелде.

1.Аспанды бұлт қаптады да, кеш ерте түсті.

2. Бекен жалт қараса, келіп тұрған кемел екен. 3. Шолпан орысша сұрап еді, Таня қазақша жауап берді. 4. Көп сөз-көмір де, аз сөз- алтын де.

«АДАСҚАН ТЫНЫС БЕЛГІЛЕР»

ОЙЫНЫ

Мұз айдыны дайын болғаннан кейін балалар конькилерін аяқтарына байлап сырғанақ тебуге кірісті одан кейін екі топ құрып хоккей ойнамақшы болды.

, .

Сөйлемді оқып, тыныс белгісін қойып, қандай сөйлем екенін айту.


Жеке оқиды, жұппен талқы- лайды, топпен талдайды.









Жеке орындап талдайды







Жұппен орындайды
















Бұл жаттығуда оқушылар тиісті тыныс белгілерін қойып жазады

Аяқталуы

/Бағалау/

Кері байланыс

«Бағдаршам арқылы» бағалау





Үйге тапсырмасы

Кері байланыс

«Білім вагоны»


Бүгінгі сабаққа баға беріңдер

Не ұнады? Несімен ұнады?

«Бағдаршам арқылы» бағалауды түсіндіреді.




42-43 жаттығу 71- бет


Кері байланыс алу

«Білім вагоны»

Түстер арқылы көрсетеді, пікірін ауызша жеткізеді




Күнделіктеріне жазып алады.

Таратылғын қима қағаздар- ға кері байла- ныс жазады

Екі ұнаған әдісін, бір тілек жазады





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.01.2019
2533
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі