№
6 ҰОҚ
Білім беру
саласы: Әлеумет.
Бөлімі:
Қоршаған ортамен
танысу.
Тақырыбы: Құртақанды киіндіреміз.
Мақсаты:
қоршаған ортадағы заттар
туралы білімдерін кенңейту.
Міндеттері:
1. Киім туралы тусінік беру,
жыл мезгілдерінің
өзгерістеріне байланысты киімдерді сараптай білуді үйрету;
2.Маусымдық өзгерістеріне
сәйкес киімдерді таңдау дағдыларын қалыптастыру;
-
Тиянақтылықты,
мәдени-гигиеналық дағдыларды тәрбиелеу. орындайды: маусымдық киімдерді ажырата алуға арналған
тапсырманы. түсінеді: маусымдық өзгерістердің адамдардың киім кию
үлгісіне әсерін. қолданады: қыстық киімдерді жаздық киімдерден ажырата білу
дағдыларын. Қолданылатын көрнекі құралдар:
жаздық, қыстық киім үлгілері көрсетілген
заттық суреттер,
сандық, киім түрлерінің суреттері, үлестірмелі
материалдар.
Сөздік жұмыс:
жаздық киім,
қыстық киім.
Билингвалды
компонент:
киім – одежда, тон – шуба, шарф –мойынорағыш, етіктер – сапоги.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру
кезеңі Шаттық
шеңбері.
–
Күннің шапағы қандай
керемет! Барлығыңды шаттық шеңберіне шақырамын.
Сәлем, достым,
Мен ғой досың!
Таңғажайып
сәт.
Ортаға сандық алып
шығады.
– Балалар, мына сандықты кім
әкелген? Сандықта жазу бар екен, кәне, оқиық:
«Мен ғажайып сандықпын.
Кәне, достым, қақпағын аш!». Сандықты ашады, оның ішінен құртақанды
алып шығады.
–
Балалар, мына құртақан
қонаққа бармақ. Бірақ қандай киім киерін білмей жатыр. Құртақанға
киім таңдап берейік.
2. Негізгі
кезең Білімді
өзектендіру:
Педагог бір-бірлеп сандықтан
киімдерді алып шығады.
–
Мынау не?
–
Бұл заттарды бір сөзбен
қалай атауға болады?
–
Осы киімдерді құртақанға
кигізуге бола ма?
–
Онда оған қандай киім
керек?
Билингвалды
компонент:
киім – одежда, тон – шуба,
шарф – мойынорағыш, етіктер – сапоги.
Киімдер туралы жұмбақтар
шешу.
–
Сандықта тек жаздық киімдер
ғана, ал қыстық киімдер туралы жұмбақтар бар екен. Енді оларды шешу
керек.
Есігі – біреу,
Бөлмесі – бесеу.
(Қолғап)
Мойынға ол
оралып,
Жылулықты
сақтайды,
Аяздан бізді қорғайды.
(Мойынорағыш – шарф)
Теріден тігілген,
Тек қыста
киілген.
Үлкен-кіші киген
Ол не екен білсең?
(Тон)
Қыстың күні
онсыз,
17
Шыға алмайсың далаға.
(Тымақ)
Осыдан кейін педагог
сандықтан жұмбақтардың шешулері болған киімдердің суреттерін алып
шығады.
–
Ал мына киімдерді құртақанға
киюге бола ма?
–
Киімді қалай күтуге
болады?
Саусаққа арналған
жаттығу.
Музыка әуенімен
кеудешелерінің түймелерін ашады, қайтадан салады.
Үлестірмелі
материалдармен жұмыс.
Тапсырманы қалай орындау
керектігін түсіндіреді.
Жеке жұмыс
өткізеді.
3.
Рефлексия.
Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқу
қызметінде алған білімдері қорытындыланады.