Сақтапберген Әлжіков атындағы №144 орта мектеп
Ашық сабақ
Математика
91 сабақ
Құрылымы күрделі теңдеулер
Бекіту
Сынып: 3 «Е»
Пән мұғалімі:Ержанова Ж
2024-2025 оқу жылы
Мектеп директорының орынбасары:
|
Білім беру ұйымының атауы |
144 орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту мен бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ержанова Ж |
|||||
|
Күні: |
21.01.2025 |
|||||
|
Сынып: |
3 Е сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№89 сабақ. Құрылымы күрделі теңдеулер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х× (25:5)=60; (24×3):х=6;х: (17×2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейту мен бөлуге берілген құрылымы күрделі теңдеулерді шешуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 24 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқимыз , үйренеміз, жалықпаймыз, Математика еліне шарықтаймыз. Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 8-тапсырма Бала-5 Таратты-1фото Қажет-?ф 5-1=4 Ж: Әр балаға 4 фотосурет қажет болды Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма Әлия-18*2—36:12—3*20=60 Даулет-360:6—60:20—3*30=90 Марат -360:3—120:60—2*38=76 2-тапсырма «Мен мұғаліммін» әдісі Теңдеуді қалай шешуге болатынын түсіндір Теңдеуді ықшамдау туралы түсіндіру 3- тапсырма Ұжымдық. Тақтамен жұмыс Абай ата қонақта
3-тапсырма Үлгі: А) х*(25:5)=350 к+120:4=150 Х*5=350 к+30=150 Х=350:5 к=150-30 Х=70 к=120 (40*3) : х= 6 25 : 5 * х=450 120 : х =6 5 * х = 450 Х = 120 : 6 х =450 : 5 Х =20 х = 90 ЕБҚ 4 тапсырма
Сергіту сәті
6-ТАПСЫРМА Тіктөртбұрыш сызып, периметрі мен ауданын тап a=4см d=3см P=? S=? P=(a+b)*2 P=(4+3)*2 4см P S=a*d 3см S=4*3 S=12см2 Ж: P=14см; S=12см2
Үй тапсырмасы 4 мысал(ә) Осындай 6 өрнек құрастыр Кері байланыс Не білдің ? Не үйрендің? Рефлексия
|
Оқу құралдарын түгелдейді Үй тапсырмасын тексертеді Есептеуді орындайды Бағалау: 2 мб Теңдеулерді шешеді, шатасқан өлең жолдарын қалпына келтіреді. Бағалау: 2 мб Ұжымдық жұмыс орындайды Топтық жұмыс жасайды Өрнектің мәндерін тауып сәйкестендіреді. Бағалау Шапалақ топтар өзара Сызба бойынша өрнек құрастырады Амалдардың ретін анықтап, қадамдап өрнектерін мәндерін таба отырып Ұлы ұстазды табатын боламыз. Жаттығу жасайды. Тіктөртбұрыш сызады Периметрі мен ауданын табады Бос орындарды толтыра отырып өрнектің мәнін табады. Шашылған сөздерден мақал құрайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ. «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор: Есептің шартын құра алады-1б Шешуін тауып, жауабын жазады -1б Дескриптор: Есептеулерді орындайды-1б Балалардың кітапханаға қанша рет барғанын табады-1б
Дескриптор: Күрделі теңдеулерді шешеді-1б Теңдеуді ықшамдауды біледі, қолданады-1б
Тамаша! Сен мықтысың!
Бағалау: 2 мб Дескриптор: Сызба бойынша өрнек құрастырады-1б Амалдардың орындалу ретін сақтап,өрнектің мәнін табады-1б Дескриптор. Тіктөртбұрыш сызады-1б Оның периметрі мен ауданын табады-1б Бағалау: 2 мб
|
Көңіл күй смайликтері Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері
Таратпа парақ Плакат
Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс парағы |
||
Мектеп директорының орынбасары: З.Юсупова
|
Білім беру ұйымының атауы |
144 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кудайбергенова Э |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
16.01.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3Л |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 сабақ. 96:6 түріндегі кестеден тыс ауызша бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
96:6 түріндегі кестеден тыс ауызша бөлуді орындауды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақтыңортасы 24 минут Сабақты қорыту 6минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 7-тапсырма Түсіндіре отырып есепте. Үлгі: 314*2=300*2+10*2+4*2=628 884:4=800:4+80:4+4:4=221 Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма: Өрнектердің мәнін тауып, картиналар қандай жанрда салынған анықта. 25∙9=225 М.Әуезов -портрет 200+52= 225 Б.Момышұлы-портрет 32∙9=288 "Тау" -пейзаж 102∙9=918 Натюрморт 9∙100+9∙2=918 Натюрморт 280+23=288 "Тау өзені"-пейзаж Ұжымдық жұмыс 2 тапсырма. Есептеу тәсілдерін түсіндір (40+18):2=40:2+18:2=29 (80+16):4=80:4+16:4=24 (400+180):2=400:2+180:2=290 (400+180):20=400:20+180:20=29 (800+160):4=800:4+160:4=240 (800+160):40=800:40+160:40=24 3 тапсырма « Үздік қатар» әдісі Ауызша түсіндіре отырып есепте 56:2= (40+16):2=28 560:2 = (400+160) :2 =280 42:3= (30+12):3 = 14 420:3= (300+120) :3 =140 78.6= (60+18) :6=13 780:6= (600+180).6=130 560:20=(400+160):20=28 420:30=(300+120):30=14 780:60=(600+180):60=13 Топтық жұмыс 5-тапсырма Қалдықпен бөлуді орындаңдар.Тексеріңдер 7:2=3 (1) 60:9=6(6) 6:5=1(1) 75:8=9(3) 6:4=1 92) 29:8=3(5) 7:5=1(2) 50:7=7(1) 4:8=0(4) 5:7=0(5) 36:5=7(1) 49:3=16(1) 57:9=6(3) 56:6=9(2) 85:9=9(4) 82:7=11 (5) 94:9=10(4) 95:9=1 (5) 2:9=0(2) 5:6=0(5) Бірлескен жұмыс 6-тапсырма Қарындаштарды қорапқа салуға көмектес ЕБҚ:Қарындаштардың санын тап ЕҚБ: Қораптың санын тап.
Топтық жұмыс 8-тапсырма Есептерді әртүрлі тәсілмен шығар. А) Үшінші сыныптан-8 оқушы Төртінші сыныптан-12 оқушы Әрқайсысында -6 құты Барлығы-? Құты гуашь 1-тәсіл (8+12)*6=20*6=120 2-тәсіл (8:12)*6=8*6+12*6=120 Ж: Оқушыларда барлығы 120 құты гуашь бар.
Ә) 1 көрме залында-25 картина,12 мүсін 5 залға-? Картина,? Мүсін (25:12)*5=37*5=185 2- (25:12)*5=25*5+12*5=185 Ж: 5залға 185 картина мен мүсін орналастыруға болады.
Б) 3-сыныптан-6 оқушы 4-сыныптан-10 оқушы Әрқайсысында-5 құты Барлығы-? 1-тәсіл (6:10)*5=16*5=80 2-тәсіл (6:10)*5=6*5+10*5=80 Ж: Оқушыларда барлығы 80 гуашь бар
9-тапсырма Бөлінгіштерді тиімді қосылғыштарға жіктеу үшін,әр бояудың ыдысына тиісті қылқаламды таңда. 84:7 70,14 84:6 60,24 84:4 80,4 84:7=(70+14):7=70:7+14:7=12 84:6=(60+24):6=60:6+24:6=14 84:4=(80+4):4=80:4+4:4=21
10-тапсырма Сандардың арасына жақша мен амалдар таңбасын қой (8+8)*8-8=120 (8*8+8):8=9
Үй тапсырмасы 4-тапсырма Салыстыр. (96+4):2+9∙8 >56:4+25∙3-5∙3 122 >74 960:4+18∙3-100 > 560:4-200:5 194 >100 78:6+750:5 < 930:3-500:5+25∙2 163 < 260
7-тапсырма Қалдықпен бөлуді орындап, оны тексер Үлгі: 58:5=11(3)
|
Амандасады. Жақсы тілектер айтады.
Үй тапсырмасын тексертеді
Жаңа тақырыпты меңгереді
Тапсырманы орындайды
Есепті шығарады.
Ауызша есептейді
Қалдықпен бөлуді орындайды
Тапсырманы орындайды
Кестемен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс атқарады
Топтық жұмыс жасайды
Есептерді шығарады
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Тапсырманы орындайды
Амалдар таңбасын қояды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ. «Чупа чупс» әдісі
Дескриптор: Түсіндіре отырып есептейді-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәнін тауып, картиналар қандай жанрда салынған анықтайды-1б
Жарайсың!
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін түсіндіреді-1б
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Ауызша түсіндіре отырып есептейді-1б
Дескриптор: Қалдықпен бөлуді орындап,тексереді-1б
Жарайсың! Мен сенімен мақтанамын!
Керемет!
Дескриптор: Есептерді әртүрлі тәсілмен шығарады-1б Санды деректерді алмастырып есепті шығарады-1б
Тамаша!
Сендер мықтысыңдар!
Дескриптор: Бөлінгіштерді тиімді қосылғыштарға жіктеу үшін,әр бояудың ыдысына тиісті қылқаламды таңдай алады-1б
Дескриптор: Сандардың арасына жақша мен амалдар таңбасын қояды-1б
«Данышпан үкі» әдісі |
Көңіл күй стикерлері
Суреттер
Суреттер
оқулық
Плакат
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Суреттер
Жұмыс дәптері
Жұмыс дәптері
Тақта
Кесте
Оқулық
Оқулық
Кесте
Оқулық
Оқулық
Тақта
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Қылқаламдар
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||||||||||||||
Мектеп директорының орынбасары: З.Юсупова
|
Білім беру ұйымының атауы |
144 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кудайбергенова Э |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.01.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3Л |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№87 сабақ. 75:15 түріндегі кестеден тыс ауызша бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.11 мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
75:15 түріндегі кестеден тыс ауызша бөлуді меңгереді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-тапсырма Салыстыр. (96+4):2+9∙8 >56:4+25∙3-5∙3 122 >74 960:4+18∙3-100 > 560:4-200:5 194 >100 78:6+750:5 < 930:3-500:5+25∙2 163 < 260 7-тапсырма Қалдықпен бөлуді орындап, оны тексер Үлгі: 58:5=11(3) Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Тиімді тәсілмен есептеп, жауабын табыңдар. Бұл қандай мүсін екенін табыңдар. 7*6*5=210 8*4*5=160 8*5*2=80 4*6*5=120 5*9*2=90 5*9*6=270 2-тапсырма «Мен мұғаліммін» әдісі А) Ауызша айта отырып, түсіндір. 36: 12 өрнегінің мәнін тап Ә) Бөліндінің мәнін таңдап алу тәсілімен өрнектің мәнін тап. 58:17=4 75:25=3 64:16=4 92:23=4 50:25=2 45:15=3 65:13=3 84?21=4 78:26=3 Жұптық жұмыс 3-тапсырма А)Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу алгоритмін түсіндір Ә) Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу алгоритмін құрастыр.Есептеп, дұрыстығын тексер. 56:14=4 46:23=2 39:13=3 14*2=28 23*2=46 13*2=26 14*3=42 13*3=39 14*4=56 Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі 5-тапсырма Тапсырманы орында
Топтық жұмыс 6-тапсырма Есепті шығар А) 1 кескіш-19тг ?-95 тг 95:19=5 Ж? 5 кеск3ш-95 тг
Ә) 20ілмек-580тг 9 ілмек-?тг 580:20=29 тг (ілмек) 9*29=261тг Ж: 261 тг төлеу керек
Б) Циркуль-65тг Сызғыш-?, 13 есе арзан 65:13=5тг 65+5=70тг Ж: 70тг төледі
ЕҚБ
В Темір к-76 тг ? есе қымбат 76:19=4 Ж: Ағаш кескішке қарағанда темір кескіш 4 есе қымбат
7-тапсырма Теңдеулерді шеш ЕБҚ У-150=700-450 У-150=350 У=350+150 У=500
8-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құр және жаз. Олардың мәнін тап 12*2+310=24+310=334 30*20+45*2=600+90=690 810:9+30:2=90+15=105 520+24*4=520+96=616
Үй тапсырмасы 4-тапсырма Мәні бірдей өрнектерді тап.Тура теңдіктер жаз. 60:15=4 980:14=70 540:180=3 78:13=6 600:15=40 980:140=7 54:18=3 780:13=60 600:150=4 98:14=7 540:18=30 780:130=6
60:15=4 600:150=4 78:13=6 780:130=6 54:18=3 540:180=3 98:14=7 980:140=7
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Тапсырмалар ды орындайды
Екі таңбалы сандарды бөледі
Жаттығу жасайды
Кестемен жұмыс жасайды
Топтық жұмыс орындайды
Есептерді шығарады
Жеке жұмыс жасайды
Жеке жұмыс орындайды
Өрнектер құрады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Транспортир » әдісі
Дескриптор: Салыстыру жасайды-1б Қалдықпен бөлуді орындап, оны тексереді-1б
Тамаша!
Дескриптор: Тиімді тәсілмен есептеп, жауабын табады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Ауызша айта отырып, түсіндіреді-1б Өрнектің мәнін табады-1б
Керемет!
Дескриптор: Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу алгоритмін құрастырып,дұрыс- тығын тексереді-1б.
ДескриптоР: Фотосуреттерді альбомға орналастырып, қалдығын табады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Есептерді шығарады-1б Қажетті құралдарды табады-1б
Сен мықтысың!
Тамаша!
Дескриптор: Кесте бойынша өрнектер құрады және жазады-1б. Олардың мәнін табады-1б
«Нысана» әдісі |
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Жұмыс дәптері
Қимылдар
Жұмыс дәптері
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Кесте
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
құрылымы күрделі теңдеулер
құрылымы күрделі теңдеулер
Сақтапберген Әлжіков атындағы №144 орта мектеп
Ашық сабақ
Математика
91 сабақ
Құрылымы күрделі теңдеулер
Бекіту
Сынып: 3 «Е»
Пән мұғалімі:Ержанова Ж
2024-2025 оқу жылы
Мектеп директорының орынбасары:
|
Білім беру ұйымының атауы |
144 орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту мен бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ержанова Ж |
|||||
|
Күні: |
21.01.2025 |
|||||
|
Сынып: |
3 Е сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№89 сабақ. Құрылымы күрделі теңдеулер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х× (25:5)=60; (24×3):х=6;х: (17×2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейту мен бөлуге берілген құрылымы күрделі теңдеулерді шешуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 24 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқимыз , үйренеміз, жалықпаймыз, Математика еліне шарықтаймыз. Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 8-тапсырма Бала-5 Таратты-1фото Қажет-?ф 5-1=4 Ж: Әр балаға 4 фотосурет қажет болды Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма Әлия-18*2—36:12—3*20=60 Даулет-360:6—60:20—3*30=90 Марат -360:3—120:60—2*38=76 2-тапсырма «Мен мұғаліммін» әдісі Теңдеуді қалай шешуге болатынын түсіндір Теңдеуді ықшамдау туралы түсіндіру 3- тапсырма Ұжымдық. Тақтамен жұмыс Абай ата қонақта
3-тапсырма Үлгі: А) х*(25:5)=350 к+120:4=150 Х*5=350 к+30=150 Х=350:5 к=150-30 Х=70 к=120 (40*3) : х= 6 25 : 5 * х=450 120 : х =6 5 * х = 450 Х = 120 : 6 х =450 : 5 Х =20 х = 90 ЕБҚ 4 тапсырма
Сергіту сәті
6-ТАПСЫРМА Тіктөртбұрыш сызып, периметрі мен ауданын тап a=4см d=3см P=? S=? P=(a+b)*2 P=(4+3)*2 4см P S=a*d 3см S=4*3 S=12см2 Ж: P=14см; S=12см2
Үй тапсырмасы 4 мысал(ә) Осындай 6 өрнек құрастыр Кері байланыс Не білдің ? Не үйрендің? Рефлексия
|
Оқу құралдарын түгелдейді Үй тапсырмасын тексертеді Есептеуді орындайды Бағалау: 2 мб Теңдеулерді шешеді, шатасқан өлең жолдарын қалпына келтіреді. Бағалау: 2 мб Ұжымдық жұмыс орындайды Топтық жұмыс жасайды Өрнектің мәндерін тауып сәйкестендіреді. Бағалау Шапалақ топтар өзара Сызба бойынша өрнек құрастырады Амалдардың ретін анықтап, қадамдап өрнектерін мәндерін таба отырып Ұлы ұстазды табатын боламыз. Жаттығу жасайды. Тіктөртбұрыш сызады Периметрі мен ауданын табады Бос орындарды толтыра отырып өрнектің мәнін табады. Шашылған сөздерден мақал құрайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ. «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор: Есептің шартын құра алады-1б Шешуін тауып, жауабын жазады -1б Дескриптор: Есептеулерді орындайды-1б Балалардың кітапханаға қанша рет барғанын табады-1б
Дескриптор: Күрделі теңдеулерді шешеді-1б Теңдеуді ықшамдауды біледі, қолданады-1б
Тамаша! Сен мықтысың!
Бағалау: 2 мб Дескриптор: Сызба бойынша өрнек құрастырады-1б Амалдардың орындалу ретін сақтап,өрнектің мәнін табады-1б Дескриптор. Тіктөртбұрыш сызады-1б Оның периметрі мен ауданын табады-1б Бағалау: 2 мб
|
Көңіл күй смайликтері Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері
Таратпа парақ Плакат
Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс парағы |
||
Мектеп директорының орынбасары: З.Юсупова
|
Білім беру ұйымының атауы |
144 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кудайбергенова Э |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
16.01.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3Л |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 сабақ. 96:6 түріндегі кестеден тыс ауызша бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
96:6 түріндегі кестеден тыс ауызша бөлуді орындауды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақтыңортасы 24 минут Сабақты қорыту 6минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 7-тапсырма Түсіндіре отырып есепте. Үлгі: 314*2=300*2+10*2+4*2=628 884:4=800:4+80:4+4:4=221 Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма: Өрнектердің мәнін тауып, картиналар қандай жанрда салынған анықта. 25∙9=225 М.Әуезов -портрет 200+52= 225 Б.Момышұлы-портрет 32∙9=288 "Тау" -пейзаж 102∙9=918 Натюрморт 9∙100+9∙2=918 Натюрморт 280+23=288 "Тау өзені"-пейзаж Ұжымдық жұмыс 2 тапсырма. Есептеу тәсілдерін түсіндір (40+18):2=40:2+18:2=29 (80+16):4=80:4+16:4=24 (400+180):2=400:2+180:2=290 (400+180):20=400:20+180:20=29 (800+160):4=800:4+160:4=240 (800+160):40=800:40+160:40=24 3 тапсырма « Үздік қатар» әдісі Ауызша түсіндіре отырып есепте 56:2= (40+16):2=28 560:2 = (400+160) :2 =280 42:3= (30+12):3 = 14 420:3= (300+120) :3 =140 78.6= (60+18) :6=13 780:6= (600+180).6=130 560:20=(400+160):20=28 420:30=(300+120):30=14 780:60=(600+180):60=13 Топтық жұмыс 5-тапсырма Қалдықпен бөлуді орындаңдар.Тексеріңдер 7:2=3 (1) 60:9=6(6) 6:5=1(1) 75:8=9(3) 6:4=1 92) 29:8=3(5) 7:5=1(2) 50:7=7(1) 4:8=0(4) 5:7=0(5) 36:5=7(1) 49:3=16(1) 57:9=6(3) 56:6=9(2) 85:9=9(4) 82:7=11 (5) 94:9=10(4) 95:9=1 (5) 2:9=0(2) 5:6=0(5) Бірлескен жұмыс 6-тапсырма Қарындаштарды қорапқа салуға көмектес ЕБҚ:Қарындаштардың санын тап ЕҚБ: Қораптың санын тап.
Топтық жұмыс 8-тапсырма Есептерді әртүрлі тәсілмен шығар. А) Үшінші сыныптан-8 оқушы Төртінші сыныптан-12 оқушы Әрқайсысында -6 құты Барлығы-? Құты гуашь 1-тәсіл (8+12)*6=20*6=120 2-тәсіл (8:12)*6=8*6+12*6=120 Ж: Оқушыларда барлығы 120 құты гуашь бар.
Ә) 1 көрме залында-25 картина,12 мүсін 5 залға-? Картина,? Мүсін (25:12)*5=37*5=185 2- (25:12)*5=25*5+12*5=185 Ж: 5залға 185 картина мен мүсін орналастыруға болады.
Б) 3-сыныптан-6 оқушы 4-сыныптан-10 оқушы Әрқайсысында-5 құты Барлығы-? 1-тәсіл (6:10)*5=16*5=80 2-тәсіл (6:10)*5=6*5+10*5=80 Ж: Оқушыларда барлығы 80 гуашь бар
9-тапсырма Бөлінгіштерді тиімді қосылғыштарға жіктеу үшін,әр бояудың ыдысына тиісті қылқаламды таңда. 84:7 70,14 84:6 60,24 84:4 80,4 84:7=(70+14):7=70:7+14:7=12 84:6=(60+24):6=60:6+24:6=14 84:4=(80+4):4=80:4+4:4=21
10-тапсырма Сандардың арасына жақша мен амалдар таңбасын қой (8+8)*8-8=120 (8*8+8):8=9
Үй тапсырмасы 4-тапсырма Салыстыр. (96+4):2+9∙8 >56:4+25∙3-5∙3 122 >74 960:4+18∙3-100 > 560:4-200:5 194 >100 78:6+750:5 < 930:3-500:5+25∙2 163 < 260
7-тапсырма Қалдықпен бөлуді орындап, оны тексер Үлгі: 58:5=11(3)
|
Амандасады. Жақсы тілектер айтады.
Үй тапсырмасын тексертеді
Жаңа тақырыпты меңгереді
Тапсырманы орындайды
Есепті шығарады.
Ауызша есептейді
Қалдықпен бөлуді орындайды
Тапсырманы орындайды
Кестемен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс атқарады
Топтық жұмыс жасайды
Есептерді шығарады
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Тапсырманы орындайды
Амалдар таңбасын қояды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ. «Чупа чупс» әдісі
Дескриптор: Түсіндіре отырып есептейді-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәнін тауып, картиналар қандай жанрда салынған анықтайды-1б
Жарайсың!
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін түсіндіреді-1б
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Ауызша түсіндіре отырып есептейді-1б
Дескриптор: Қалдықпен бөлуді орындап,тексереді-1б
Жарайсың! Мен сенімен мақтанамын!
Керемет!
Дескриптор: Есептерді әртүрлі тәсілмен шығарады-1б Санды деректерді алмастырып есепті шығарады-1б
Тамаша!
Сендер мықтысыңдар!
Дескриптор: Бөлінгіштерді тиімді қосылғыштарға жіктеу үшін,әр бояудың ыдысына тиісті қылқаламды таңдай алады-1б
Дескриптор: Сандардың арасына жақша мен амалдар таңбасын қояды-1б
«Данышпан үкі» әдісі |
Көңіл күй стикерлері
Суреттер
Суреттер
оқулық
Плакат
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Суреттер
Жұмыс дәптері
Жұмыс дәптері
Тақта
Кесте
Оқулық
Оқулық
Кесте
Оқулық
Оқулық
Тақта
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Қылқаламдар
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||||||||||||||
Мектеп директорының орынбасары: З.Юсупова
|
Білім беру ұйымының атауы |
144 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кудайбергенова Э |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.01.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3Л |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№87 сабақ. 75:15 түріндегі кестеден тыс ауызша бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.11 мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
75:15 түріндегі кестеден тыс ауызша бөлуді меңгереді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-тапсырма Салыстыр. (96+4):2+9∙8 >56:4+25∙3-5∙3 122 >74 960:4+18∙3-100 > 560:4-200:5 194 >100 78:6+750:5 < 930:3-500:5+25∙2 163 < 260 7-тапсырма Қалдықпен бөлуді орындап, оны тексер Үлгі: 58:5=11(3) Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Тиімді тәсілмен есептеп, жауабын табыңдар. Бұл қандай мүсін екенін табыңдар. 7*6*5=210 8*4*5=160 8*5*2=80 4*6*5=120 5*9*2=90 5*9*6=270 2-тапсырма «Мен мұғаліммін» әдісі А) Ауызша айта отырып, түсіндір. 36: 12 өрнегінің мәнін тап Ә) Бөліндінің мәнін таңдап алу тәсілімен өрнектің мәнін тап. 58:17=4 75:25=3 64:16=4 92:23=4 50:25=2 45:15=3 65:13=3 84?21=4 78:26=3 Жұптық жұмыс 3-тапсырма А)Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу алгоритмін түсіндір Ә) Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу алгоритмін құрастыр.Есептеп, дұрыстығын тексер. 56:14=4 46:23=2 39:13=3 14*2=28 23*2=46 13*2=26 14*3=42 13*3=39 14*4=56 Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі 5-тапсырма Тапсырманы орында
Топтық жұмыс 6-тапсырма Есепті шығар А) 1 кескіш-19тг ?-95 тг 95:19=5 Ж? 5 кеск3ш-95 тг
Ә) 20ілмек-580тг 9 ілмек-?тг 580:20=29 тг (ілмек) 9*29=261тг Ж: 261 тг төлеу керек
Б) Циркуль-65тг Сызғыш-?, 13 есе арзан 65:13=5тг 65+5=70тг Ж: 70тг төледі
ЕҚБ
В Темір к-76 тг ? есе қымбат 76:19=4 Ж: Ағаш кескішке қарағанда темір кескіш 4 есе қымбат
7-тапсырма Теңдеулерді шеш ЕБҚ У-150=700-450 У-150=350 У=350+150 У=500
8-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құр және жаз. Олардың мәнін тап 12*2+310=24+310=334 30*20+45*2=600+90=690 810:9+30:2=90+15=105 520+24*4=520+96=616
Үй тапсырмасы 4-тапсырма Мәні бірдей өрнектерді тап.Тура теңдіктер жаз. 60:15=4 980:14=70 540:180=3 78:13=6 600:15=40 980:140=7 54:18=3 780:13=60 600:150=4 98:14=7 540:18=30 780:130=6
60:15=4 600:150=4 78:13=6 780:130=6 54:18=3 540:180=3 98:14=7 980:140=7
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Тапсырмалар ды орындайды
Екі таңбалы сандарды бөледі
Жаттығу жасайды
Кестемен жұмыс жасайды
Топтық жұмыс орындайды
Есептерді шығарады
Жеке жұмыс жасайды
Жеке жұмыс орындайды
Өрнектер құрады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Транспортир » әдісі
Дескриптор: Салыстыру жасайды-1б Қалдықпен бөлуді орындап, оны тексереді-1б
Тамаша!
Дескриптор: Тиімді тәсілмен есептеп, жауабын табады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Ауызша айта отырып, түсіндіреді-1б Өрнектің мәнін табады-1б
Керемет!
Дескриптор: Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу алгоритмін құрастырып,дұрыс- тығын тексереді-1б.
ДескриптоР: Фотосуреттерді альбомға орналастырып, қалдығын табады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Есептерді шығарады-1б Қажетті құралдарды табады-1б
Сен мықтысың!
Тамаша!
Дескриптор: Кесте бойынша өрнектер құрады және жазады-1б. Олардың мәнін табады-1б
«Нысана» әдісі |
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Жұмыс дәптері
Қимылдар
Жұмыс дәптері
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Кесте
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




=14
























