|
Білім беру ұйымының атауы |
К.Мендалиев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Баймуханова Аймекен Сагидоллиновна |
|||||
|
Күні: |
21.02.24ж |
|||||
|
Сынып: |
2 «б»сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Құрылымы күрделірек теңдеулер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.2.2. көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, х+(25-6)=38, (24-3)-х=8, а+6=7+80 түріндегі күрделі теңдеулерді шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейту мен бөлуге берілген қарапайым және күрделірек теңдеулерді ажыратады және шешу жолдарын меңгереді. |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Ширату жаттығуы “Белгісіз санды тап” жаттығуы Оқушылар бұл есепті теңдеу түрінде жазып, шешімін табады. Теңдеулерді құру және шешу дағдыларын қалыптастыру. Мұғалім қарапайым сөздік есептерді оқиды, мысалы: “Мен бір сан ойладым, оған 5-ті қосқанда 12 шықты. Мен қандай сан ойладым?” Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Көршіңді бағала» Мысал 8 Теңдеулерді шешу, тура теңсіздіктерді тауып жазу. Өткен материалды еске түсіруге арналған тапсырмалар Wordwall.net инт.әдісі Тақырыпты ашу Теңдеу дегеніміз не? Белгісіз саны бар теңдікті теңдеу дейміз. Теңдеулерді оқу және салыстыру Ұқсастығы мен айырмашылығын табу x+8=27 x+(11-3)=27 Ұқсастығы: қосылғышы белгісіз теңдеулер. Айырмашылығы: х + 8 = 27, мұндағы бірінші қосылғыш – белгісіз, екінші қосылғыш – 8, қосындының мәні 27-ге тең. бұл – қарапайым теңдеу; х + (11 – 3) = 27, мұндағы бірінші қосылғыш – белгісіз, екінші қосылғыш – (11 – 3), яғни амал компоненттерінің бірі қосынды түрінде болып келетін, құрылымы күрделірек теңдеу. Бүгінгі сабақтың мақсаты: Құрылымы күрделі теңдеулерді шешуді үйренесіңдер Мысал2 «Көгершін хаты»әдәсі Теңдеулерді алгоритм бойынша шешу 1.Белгісіз компонентті ата 2.Санды өрнектің мәнін тап 3.Амалдың белгісіз компонентін тап 4.Теңдеудің шешуін жаз және тексер: (96-18)-х=29 5+x=100-93 78-x=29 5+x=7 X=78-29 x=7-5 X=49 x=2 (96-18)-49=29 5+2=100-93 29=29 7=7
Х-(84-55)=36 x-29=36 x= 36+29 x=65 65-(84-55)=36 36=36 Топтық жұмыс Есеп 3 Есепті оқып, теңдеу құрастыру Ұзындығы 56 м оралған матадан бірнеше метр қиып алынғаннан кейін , 14 м мата қалды.Орамнан неше метр мата қиып алынды? 56-х=14
«Нейрожаттығу» Жұптық жұмыс Мысал 4 А)Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем Мысал 6 Жеке жұмыс Х-тің мәні 0-ге тең теңдеулерді тауып,жаз 4-x=4 6+x=6 Шығармашылық тапсырма ФС «Кім жылдам?» ойыны а) 6 жыл бұрын Батыржан 7 жаста болған. 15 жылдан кейін ол неше жаста болады? 6 + 7 = 13 – Батыржанның қазіргі жасы. 13 + 15 = 28 – 15 жылдан кейінгі жасы. Ж.: Батыржан 15 жылдан кейін 28 жаста болады. Ә) Теңдеулерді шешіп,чемпиондарды тап гимнаст боксшы Х*7=35 24:х=6 Мәнерлеп сырғанаушы X: 5 =9 Топтық жұмыс Қима қағаздардан күрделі теңдеу құрастырады, қағазға жапсырады,шығарады 45-x=100-60 59-x=11+18 X+300=700-100 «Синквейн әдісі» Теңдеу Белгісіз Ойланамыз,шешеміз,тексереміз Әрқашан белгісізді табамыз Теңдік Үй тапсырмасы Мысал 8 «Қоржын» әдісі |
Ширату жаттығуын ауызша жауап береді Үй тапсырмасын жұбымен дәптерлерін ауыстырып тексереді Теңдеулерді оқып,салыстырады Cабақ мақсатымен танысады Теңдеулерді шешеді Топтық жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Жұппен жұмыс жасайды Шығармашы лық тапсырманы орындайды Чемпиондар туралы мәлімет айтады Үй тапсырмасын алады «Қоржын» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Мақтау Қ\Б: «Өзін-өзі бағалау» Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б Тура теңсіздіктерді тауып жазады-1б Дескриптор: Теңдеулерді алгоритм бойынша шешеді-1 б Дескриптор: Есепті оқып,шартын жазады-1б Теңдеу құрады-1б Шешуін табады-1б Дескриптор: Теңсіздіктерді құрады-1б Дескриптор: Х-тің мәні 0-ге тең теңдеулерді тауып,жазады-1б Дескриптор: Теңдеулерді шешіп,чемпиондар ды анықтайды,логикаж лық сұрақтың жауабын табады-1б Қима қағаздардан күрделі теңдеу құрастырады,шығарады-1б Бес жолды өлең құрастыру |
Теңдеу шешу алгориті мі жазылған парақша лар Суреттер Қима қағаздар Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құрылымы күрделі теңдеулер
Құрылымы күрделі теңдеулер
|
Білім беру ұйымының атауы |
К.Мендалиев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Баймуханова Аймекен Сагидоллиновна |
|||||
|
Күні: |
21.02.24ж |
|||||
|
Сынып: |
2 «б»сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Құрылымы күрделірек теңдеулер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.2.2. көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, х+(25-6)=38, (24-3)-х=8, а+6=7+80 түріндегі күрделі теңдеулерді шешу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейту мен бөлуге берілген қарапайым және күрделірек теңдеулерді ажыратады және шешу жолдарын меңгереді. |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Ширату жаттығуы “Белгісіз санды тап” жаттығуы Оқушылар бұл есепті теңдеу түрінде жазып, шешімін табады. Теңдеулерді құру және шешу дағдыларын қалыптастыру. Мұғалім қарапайым сөздік есептерді оқиды, мысалы: “Мен бір сан ойладым, оған 5-ті қосқанда 12 шықты. Мен қандай сан ойладым?” Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Көршіңді бағала» Мысал 8 Теңдеулерді шешу, тура теңсіздіктерді тауып жазу. Өткен материалды еске түсіруге арналған тапсырмалар Wordwall.net инт.әдісі Тақырыпты ашу Теңдеу дегеніміз не? Белгісіз саны бар теңдікті теңдеу дейміз. Теңдеулерді оқу және салыстыру Ұқсастығы мен айырмашылығын табу x+8=27 x+(11-3)=27 Ұқсастығы: қосылғышы белгісіз теңдеулер. Айырмашылығы: х + 8 = 27, мұндағы бірінші қосылғыш – белгісіз, екінші қосылғыш – 8, қосындының мәні 27-ге тең. бұл – қарапайым теңдеу; х + (11 – 3) = 27, мұндағы бірінші қосылғыш – белгісіз, екінші қосылғыш – (11 – 3), яғни амал компоненттерінің бірі қосынды түрінде болып келетін, құрылымы күрделірек теңдеу. Бүгінгі сабақтың мақсаты: Құрылымы күрделі теңдеулерді шешуді үйренесіңдер Мысал2 «Көгершін хаты»әдәсі Теңдеулерді алгоритм бойынша шешу 1.Белгісіз компонентті ата 2.Санды өрнектің мәнін тап 3.Амалдың белгісіз компонентін тап 4.Теңдеудің шешуін жаз және тексер: (96-18)-х=29 5+x=100-93 78-x=29 5+x=7 X=78-29 x=7-5 X=49 x=2 (96-18)-49=29 5+2=100-93 29=29 7=7
Х-(84-55)=36 x-29=36 x= 36+29 x=65 65-(84-55)=36 36=36 Топтық жұмыс Есеп 3 Есепті оқып, теңдеу құрастыру Ұзындығы 56 м оралған матадан бірнеше метр қиып алынғаннан кейін , 14 м мата қалды.Орамнан неше метр мата қиып алынды? 56-х=14
«Нейрожаттығу» Жұптық жұмыс Мысал 4 А)Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем Мысал 6 Жеке жұмыс Х-тің мәні 0-ге тең теңдеулерді тауып,жаз 4-x=4 6+x=6 Шығармашылық тапсырма ФС «Кім жылдам?» ойыны а) 6 жыл бұрын Батыржан 7 жаста болған. 15 жылдан кейін ол неше жаста болады? 6 + 7 = 13 – Батыржанның қазіргі жасы. 13 + 15 = 28 – 15 жылдан кейінгі жасы. Ж.: Батыржан 15 жылдан кейін 28 жаста болады. Ә) Теңдеулерді шешіп,чемпиондарды тап гимнаст боксшы Х*7=35 24:х=6 Мәнерлеп сырғанаушы X: 5 =9 Топтық жұмыс Қима қағаздардан күрделі теңдеу құрастырады, қағазға жапсырады,шығарады 45-x=100-60 59-x=11+18 X+300=700-100 «Синквейн әдісі» Теңдеу Белгісіз Ойланамыз,шешеміз,тексереміз Әрқашан белгісізді табамыз Теңдік Үй тапсырмасы Мысал 8 «Қоржын» әдісі |
Ширату жаттығуын ауызша жауап береді Үй тапсырмасын жұбымен дәптерлерін ауыстырып тексереді Теңдеулерді оқып,салыстырады Cабақ мақсатымен танысады Теңдеулерді шешеді Топтық жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Жұппен жұмыс жасайды Шығармашы лық тапсырманы орындайды Чемпиондар туралы мәлімет айтады Үй тапсырмасын алады «Қоржын» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Мақтау Қ\Б: «Өзін-өзі бағалау» Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б Тура теңсіздіктерді тауып жазады-1б Дескриптор: Теңдеулерді алгоритм бойынша шешеді-1 б Дескриптор: Есепті оқып,шартын жазады-1б Теңдеу құрады-1б Шешуін табады-1б Дескриптор: Теңсіздіктерді құрады-1б Дескриптор: Х-тің мәні 0-ге тең теңдеулерді тауып,жазады-1б Дескриптор: Теңдеулерді шешіп,чемпиондар ды анықтайды,логикаж лық сұрақтың жауабын табады-1б Қима қағаздардан күрделі теңдеу құрастырады,шығарады-1б Бес жолды өлең құрастыру |
Теңдеу шешу алгориті мі жазылған парақша лар Суреттер Қима қағаздар Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз













