Құстар күні қмж

Тақырып бойынша 24 материал табылды

Құстар күні қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Сынып сағаты
Материалдың қысқаша нұсқасы

Алматы облысы білім басқармасының Еңбекшіқазақ ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «Т.Әубәкіров атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Қысқа мерзімді (тәрбие) жоспары


Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Қойбасова Ә.Ұ

Күні:

07.04.2025

Сынып: 1Б сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тәрбие тақырыбы

Құстар күні. 28-САБАҚ

«Ата –аналармен құпия сөз»

Құндылықты дарыту

Оқушыларға салауатты өмір салтының маңыздылығын түсіндіру.

Денсаулықты күтуге, дұрыс тамақтануға, спортпен айналысуға баулу.

Зиянды әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.

Қауіпсіздік сабағы

«АТА-АНАЛАРМЕН ҚҰПИЯ СӨЗ»

Мақсаты

Сабақтың мақсаты: төтенше жағдайда балаларға қауіпсіздік ережесін сақтауды үйрету. Табиғатты аялай білу ,құстарға қамқорлық жасауды үйрену.

Апта дәйексөзі: «Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді» (Леонардо да Винчи)


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Амандасу, оқушылардың көңіл-күйін білу.

«Көңілді шеңбер» ойыны (балалар бір-біріне жақсы тілектер айтады).

Тақырыппен таныстыру:

1 сәуір - Құстар күні.
1 сәуір – Халықаралық құстар күні. Бұл күн сонау 1906 жылдан, құстарды қорғау туралы Халықаралық конвенция жарияланғаннан бері аталып келеді. Бүкіл дүние жүзінде құстардың 9 мыңдай түрі тіршілік етеді. Біздің еліміз де құстарға өте бай. Қазақстанда құстардың 500 - ге жуық түрі бар. Олардың күз айларындағы саны шамамен 18 - 20 миллионға жетеді. Бұл – үлкен байлық. Сондықтан да біз оларды қорғап, пайдалана білуіміз керек. Құстар орман, жер зиянкестерімен қоректеніп ауыл шаруашылығына пайдасын тигізеді. Ал құстардың эстетикалық мәні өз алдына бір төбе. Талай сазгерлер құстардың үнін әуенге қосса, талай ақындар құстар туралы тамаша жырлар жазған. Құстардың ұшу заңдылығын алғаш рет Леонардо да Винчи зерттеген екен. Содан бері көптеген авиаконструкторлар құстарды негізге алып, талай ұшақтар жасап шығарды емес пе?!
Құстар — омыртқалы жануарлардың ішінде Жер шарында кеңінен таралған жануарлар. Құстарды дене құрылысына, тіршілік әрекетіне байланысты 3 топқа бөледі. Олар:
1. Қыртөссіздер (жүгіретін құстар);
2. Жүзетін құстар (пингвиндер);
3. Қыртөстілер (ұшатын құстар).
Құс - табиғат, өмір көркі. Халық шебер әншісін бұлбұлға, ардақты азаматын сұңқарға, қас сұлуын аққуға, өз жігітін жапалаққа теңеген. Ертеде байлар мен патшалар, хандар бұлбұлды бағында сайратып, тотыны үйінде ұстаған, аққуды көлінде жүздіртіп, сұңқарды қолына қондырған. Құс барлық пен байлықтың, әсемдік пен сұлулықтың белгісі болған.
Қазақстанның биоалуантүрлілігін сақтау қауымдастығы мен Құстарды қорғау одағы бірлесе отырып елімізде биылғы 2012 жыл құсына дала қыранын лайық деп ұйғарды. Дала қыранын тану аса қиындық тудырмайды, ол ел аумағында кеңінен таралған құс. Соңғы кезде саны азайып бара жатқан бұл құс ерекше көңіл бөлуді қажет етеді. Қазақстан Қызыл кітабына енгізілген дала қыраны мемлекет қамқорлығына алынған.
Құс табиғат байлығы. Көктемде құстар оңтүстіктен оралады. Құстар - достар дегендей адамдардың ең жақсы көретіні - құстар. Құстарсыз орманның сәні келіспейді. Құстардың дауысы орманға бір сиқырлы көрік беріп тұрады. Құс табиғатқа тек көрік беріп тұрады десек онымыз дұрыс болмас себебі, құстардың тіршілігі орман, бау - бақша зиянкестерді жойып, адамға көп көмегін тигізеді. Жануарлар мен аң - құстарда кез келген адам біле бермейтін немесе аңғармайтын өзіндік тіршіліктеріне тән қасиеттері, әдеттері мен қызықты әрі сирек кездесетін табиғи ерекше мінез - құлықтары болады. Бұл қызықты жайларды біздің ежелгі ата - бабаларымыз далада еңбек етіп жүріп, мал бағып немесе аң аулап жүріп анықтаған. Әрі қызықты, әрі тағылымды осындай жайлар өмірімізде әрқашанда қажет.











Құстар туралы тақырыпты тыңдайды.



Суреттер































































Суреттер












СShape1 абақтың ортасы

Shape4 Shape2 Shape3

Құстар



Shape5

Талдау сұрақтары:

Құстардың қандай пайдасы бар?

Көлде жүзетін құстарды ата.

Жылы жаққа ұшатын құстарды ата.

Ең киелі құс.

Бейбітшілік құсы.

Ұя салмайтын құс.

Қорытынды:

Ойын: «Құстар – біздің досымыз»

Тақтаға құстардың суреті тілінеді. Оқушылар өздері таңдаған құс туралы әңгімелейді. Мысалы:

1)Туысы дейді құстардың,

Інісі дейді тышқанның,

Тышқан да емес, құс та емес,

Екеуінен де тыс қалдым.

(Жапалақ)

2) Қызығып әр адам,

Ұстап ап даладан.

Жүнімді жұлып ап,

Бесікке қадаған.

Бұл қай құс?

(Үкі)

3) Қашаудай мықты тұмсығым,

Бәсеке тігемін

Бұл шыным –

Құрт, қоңыз аулап жарассам,

Орман дәрігері болып табылам.

(Тоқылдақ)

«Жүректен – жүрекке» шеңбері: Оқушыларды ортаға шеңберге тұрғызып, бүгінгі сабақтан алған әсерлерін және жақсылық жасаған сәттерін естеріне түсіргізіп, өз ойларын айтқызу.

Құстар туралы айтады



Жұмбақтардың жауабын шешеді.



Суреттер






Сабақтың соңы

-Енді балалар, құстар жөнінде викторина сұрақтарына жауап берейік.
1.Адам қай құсты аң аулауға пайдаланады? (Бүркіт)
2.Қандай құс хат тасушы атанған? (Көгершін)
3.Қандай құста ұя болмайды? (Көкек)
4.Басында тарағы бар, бірақ шашыңды тарай алмайсың. (Әтеш)
5.Қай кішкене құс жемін ұшып жүріп аулайды? (қарылғаш)
6.Құстың негізгі мекені? (Ұя)
7.Қазақстанда құстардың неше түрі бар? (500)

Рефлексия:

«Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?»

«Құстар туралы не білдік?”

Сұрақтарға жауап береді.

Өз ойларын айтады


Қауіпсіздік сабағы

«АТА-АНАЛАРМЕН ҚҰПИЯ СӨЗ»

Сабақтың мақсаты: төтенше жағдайда балаларға қауіпсіздік ережесін сақтауды үйрету.

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй қалыптастыру (1-2 мин).

Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы.

Күн сайын таңертең адам үйден шығып, қоршаған ортамен араласады, кездейсоқ қиын жағдайлар, апаттар болуы мүмкін. Бұл қиындықтар «Төтенше жағдайлар» деп аталады. Төтенше жағдай бұл адамның қиын және жағымсыз жағдайларға ұшырауын білдіреді.

Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау

Сақтықта қорлық жоқ

Қауіп аяқ астында

Тіршілік қауіпсіздік негіздері туралы, қауіпсіздік туралы мақал-мәтелдер.

Үйдегі, көшедегі, табиғаттағы қауіпсіздік.

Тапсырма: 3 минут ішінде қауіпті жағдайларда қауіпсіздік ережелерін мүмкіндігінше көбірек еске түсіріңіз: үйде, көшеде, табиғатта… Болжалды жауап нұсқалары:

Қосылған электр құрылғыларын қараусыз қалдырмаңыз.

Сіріңкелермен ойнамаңыз.

Тоқ көзінен ажыратарда сымынан тартпаңыз.

Бейтаныс адамдарға есік ашпаңыз.

Мұз үстінде жүрмеңіз.

Бағдаршамның жасыл түсі жанғанда өтіңіз.

Таныс емес саңырауқұлақтарды, жидектерді жеуге болмайды.

Жолдың үстінде ойнамаңыз.

Жолда жүру ережесін сақтаңыз.

Бейтаныс заттарды алып, үйге әкелмеңіз.

Досыңызға барғанда, ата-анаңызға хабарлаңыз.

Дәрі-дәрмектерден абай болыңыз.

Терезеден шықпаңыз.

Лифтіге бейтаныс адамдармен кірмеңіз. Даладағы тоқ сымдарын қолыңызбен ұстамаңыз.

Тақырыпқа кіріспе. Әңгіме

Біздің ең маңызды міндетіміз – өзімізге және айналамыздағы адамдарға жауапкершілікпен қарау, қауіптерді болжай және тани білу, жеке қауіпсіздіктің қарапайым ережелерін сақтау. Қауіп бізді барлық жерде күтеді: жолда, аулада, үйдің кіреберісінде тіпті біз болатын кез келген жерде. Ата-анаңызбен бірге арнайы «құпия сөз» ойлап табыңыз. Бұл сөз құпия, оны ешкім білмеуі керек (тек қауіпті жағдайларда қолдану керек). «Қауіп», «қиындық» және т.б. деген сөздер болмау керек – шабуылдаушы сіздің ата-анаңызға сигнал жіберіп жатқаныңызды білмеуі керек. Егер бұл сөз тіркесі болса, өте қолайлы. Мысалы, «Жасыл шарф».

Білімді бастапқы игеру және түсінгендерін тексеру. Біздің сынып үшін «құпия сөз» ойлап табыңыз. 6.Сабақты бекіту. Өзіндік жұмыс «Әдеби викторина» байқауы.

Жетекші: Сіз көптеген ертегілерді білесіз. Бірақ, қазір сіз өмір қауіпсіздігі негіздерін бұзу, қайғылы салдарға әкеп соқтырған ертегілерді еске түсіріп, себебін түсіндіруіңіз керек.

1. «Бауырсақ», «Пиноккионың шытырман оқиғалары», «Қызыл телпек»

бейтаныс дамдарға шамадан тыс сенім

«Қасқыр мен жеті бала» – бөтен адамдарға есікті ашпаңыз.

«Ұр тоқпақ», «Қаздар-аққулар» – үлкендерге мойынсұныңыз.

«Ұйқыдағы ару» – үшкір заттардан абай болыңыз.

«Қар ханшайымы» – алда келе жатқан көлікке жабысуға болмайды.

«Мысық үйі» – отпен ойнауға болмайды.

Қорытынды

Пайдалы сілтемелер:

https://www.youtube.com/watch?v=NCnr6WmrZ4o&list=PLA5eCSY2FeoQLLo

cS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=14
























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.04.2025
107
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі