|
Бөлімі: Қоршаған ортаны қорғау Сабақ тақырыбы: Құстар туралы не білемін? |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.3.1* мәтін мазмұны бойынша пікір білдіру/бағалауға және себеп-салдарын анықтауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру 4.4.2.3 - зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: -мұғалімнің көмегімен зат есімдерді септейді;мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады. Оқушылардың көбі: -зат есімдерді сұрақ қою арқылы септеп, мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. Оқушылардың кейбірі: -өз бетінше зат есімдерді септеп, барлық жалғау түрлерін ажыратады; пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды еркін құрастырып жауап береді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; -зат есімді септей алады; - тәуелденген сөздерді септей алады. |
|||||||||||||||||
|
Дифференциация қағидаты: күрделендіру
|
-Түрлі жоғары деңгейлі дағдыларды пайдалану. -Оқыту барысында көп көлемде түрлі тапсырмаларды қосу. -Түрлі ақпарат көздерін қолдануды талап ету. |
|||||||||||||||||
|
Тірек сөздер |
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Сөздердің септелуі,жіктелуі, тәуелденген сөздердің септелуі Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: -Септіктің неше түрі бар? -Құстарға сөзі қай септікте тұр? -Тәуелденіп барып септелген сөзді тап. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Өнер адамдарын құрметтей білуге баулу |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
өнер, жаратылыстану пәнімен байланысты |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Зат есімнің септелуі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Музыка әуенін есту арқылы, сабақтың тақырыбын ашу. -Ненің дыбысын естіп тұрсыңдар? -Ендеше,бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылып,оқушылармен бірге бағалау критерийі құрастырылады. Өткен сабақты қайталау. Microsoft Forms арқылы өткенді қайталау. -Септіктің неше түрі бар? А) 9 В) 7 С) 4 -Құстарға сөзі қай септікте тұр? А) барыс В) табыс С) шығыс -Тәуелденіп барып септелген сөзді тап. А) табиғатттың В) табиғатымның С) табиғаттардың Құстар туралы не білемін? /оқушылардың жауаптары тыңдалады/ (МК; Ө; Ұ ) «Қайырымды балалар» мәтінін тізбектей оқу. Қайырымды балалар Сәуле көкке қарады. Қарлығаштар төмен қарай құйылып, қайта көтеріліп ұшты. Арман екеуі біраз қарап тұрды. Қарлығаштар шырылдап, айнала ұшып тұр. -Ой!- деді сүрініп кеткен Сәуле тізесін сипалап. – Әне,ана балапанды қарашы. - Қане, қайсы, қай жерде? -Әне, байқа, басып кетпе. Арман келіп қарады. Кіп-кішкентай тұмсығын жерге тіреп, қызылшақа балапан жатыр. Көздерін ашып-жұмып, дір-дір етеді. Сәуле балапанды алақанына салып көрді. -Ұядан ұшып түскен ғой, -деді. - Тірі ме? - Иә, тірі сияқты. - Бізден қорқып тұрған шығар. - Онда ұясына салайық, -деді де, сатыны әкеп, үйдің қабырғасына сүйеді. Сатыға шығып, балапанды ұяға салды. Сәуле мен Арман сатыны алған соң қарлығаштар ұяға қонды. Манағыдай емес, көңілді. Көкке көтеріліп, балалардың төбесінен екі-үш айналып өтті. (Ө.Ұ) Сөздік жұмыс Қызылшақа – жаңа туған балапанды айтады, көкке – жоғарыда, аспанда ұшып жүр деген мағынаны білдіреді . Қарлығаш құсы жайында мәлімет. (Т) «Ауыр сұрақтар» әдісі арқылы мәтінге пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады. Топтар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. Өзін-өзі бағалау: Әр топ берілген дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалайды.
(Ж.Т) «Қайырымды балалар» мәтіні бойынша сараланған тапсырмалар.
Әр оқушы деңгейлік тапсырманы өздері таңдайды. А тапсырмасы -мәтіннен жай септелген сөздерді табады/3 сөз/ -бір сөзді жай септейді. В тапсырмасы -мәтіннен тәуелденген сөзді табады/4 сөз/ -бір тәуелденген сөзді септейді. С тапсырмасы -мәтіннен жай септелген сөздерді табады/5 сөз/ -сөз құрамына талдайды; -бір тәуелденген сөзді септейді. Тапсырма орындап болғаннан кейін,оқушыларға кері байланыс беріледі. Кері байланыс Мұғалім бағалау критерийлеріне оралады. - мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; -зат есімді септей алады; - тәуелденген сөздерді септей алады. Егер осы мақсаттарға да қол жеткізген болса, сабақ чатында «3», «2», «1» тиісінше сандарды қою. «Сөйлемді аяқта» - Бүгін мен ... түсіндім. -Маған кішкене ... қиындау болды. -Маған әлі де ... қайталау керек. |
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=bF10ReJ2f0A
Microsoft Forms https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=yVLbOR7jwkKAg3U1W3KN45O7IIeY26NJjeJ0kWmDJrRUN000UFIwTUwyWTJLN0FRR00zSzJEU1JJNS4u
таныстырылым
|
||||||||||||||||
|
5 минут
Қорытынды бөлім 3 минут
|
|
|||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Тапсырмаларды саралау бойынша беру. Бір ресурстан түрлі нәтиже күтемін. Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі. |
Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады. |
Топта бірі-бірі тыңдау. Сабақта қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? |
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құстар туралы не білемін?
|
Бөлімі: Қоршаған ортаны қорғау Сабақ тақырыбы: Құстар туралы не білемін? |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.3.1* мәтін мазмұны бойынша пікір білдіру/бағалауға және себеп-салдарын анықтауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру 4.4.2.3 - зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: -мұғалімнің көмегімен зат есімдерді септейді;мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады. Оқушылардың көбі: -зат есімдерді сұрақ қою арқылы септеп, мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. Оқушылардың кейбірі: -өз бетінше зат есімдерді септеп, барлық жалғау түрлерін ажыратады; пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды еркін құрастырып жауап береді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; -зат есімді септей алады; - тәуелденген сөздерді септей алады. |
|||||||||||||||||
|
Дифференциация қағидаты: күрделендіру
|
-Түрлі жоғары деңгейлі дағдыларды пайдалану. -Оқыту барысында көп көлемде түрлі тапсырмаларды қосу. -Түрлі ақпарат көздерін қолдануды талап ету. |
|||||||||||||||||
|
Тірек сөздер |
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Сөздердің септелуі,жіктелуі, тәуелденген сөздердің септелуі Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: -Септіктің неше түрі бар? -Құстарға сөзі қай септікте тұр? -Тәуелденіп барып септелген сөзді тап. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Өнер адамдарын құрметтей білуге баулу |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
өнер, жаратылыстану пәнімен байланысты |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Зат есімнің септелуі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Музыка әуенін есту арқылы, сабақтың тақырыбын ашу. -Ненің дыбысын естіп тұрсыңдар? -Ендеше,бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылып,оқушылармен бірге бағалау критерийі құрастырылады. Өткен сабақты қайталау. Microsoft Forms арқылы өткенді қайталау. -Септіктің неше түрі бар? А) 9 В) 7 С) 4 -Құстарға сөзі қай септікте тұр? А) барыс В) табыс С) шығыс -Тәуелденіп барып септелген сөзді тап. А) табиғатттың В) табиғатымның С) табиғаттардың Құстар туралы не білемін? /оқушылардың жауаптары тыңдалады/ (МК; Ө; Ұ ) «Қайырымды балалар» мәтінін тізбектей оқу. Қайырымды балалар Сәуле көкке қарады. Қарлығаштар төмен қарай құйылып, қайта көтеріліп ұшты. Арман екеуі біраз қарап тұрды. Қарлығаштар шырылдап, айнала ұшып тұр. -Ой!- деді сүрініп кеткен Сәуле тізесін сипалап. – Әне,ана балапанды қарашы. - Қане, қайсы, қай жерде? -Әне, байқа, басып кетпе. Арман келіп қарады. Кіп-кішкентай тұмсығын жерге тіреп, қызылшақа балапан жатыр. Көздерін ашып-жұмып, дір-дір етеді. Сәуле балапанды алақанына салып көрді. -Ұядан ұшып түскен ғой, -деді. - Тірі ме? - Иә, тірі сияқты. - Бізден қорқып тұрған шығар. - Онда ұясына салайық, -деді де, сатыны әкеп, үйдің қабырғасына сүйеді. Сатыға шығып, балапанды ұяға салды. Сәуле мен Арман сатыны алған соң қарлығаштар ұяға қонды. Манағыдай емес, көңілді. Көкке көтеріліп, балалардың төбесінен екі-үш айналып өтті. (Ө.Ұ) Сөздік жұмыс Қызылшақа – жаңа туған балапанды айтады, көкке – жоғарыда, аспанда ұшып жүр деген мағынаны білдіреді . Қарлығаш құсы жайында мәлімет. (Т) «Ауыр сұрақтар» әдісі арқылы мәтінге пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады. Топтар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. Өзін-өзі бағалау: Әр топ берілген дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалайды.
(Ж.Т) «Қайырымды балалар» мәтіні бойынша сараланған тапсырмалар.
Әр оқушы деңгейлік тапсырманы өздері таңдайды. А тапсырмасы -мәтіннен жай септелген сөздерді табады/3 сөз/ -бір сөзді жай септейді. В тапсырмасы -мәтіннен тәуелденген сөзді табады/4 сөз/ -бір тәуелденген сөзді септейді. С тапсырмасы -мәтіннен жай септелген сөздерді табады/5 сөз/ -сөз құрамына талдайды; -бір тәуелденген сөзді септейді. Тапсырма орындап болғаннан кейін,оқушыларға кері байланыс беріледі. Кері байланыс Мұғалім бағалау критерийлеріне оралады. - мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; -зат есімді септей алады; - тәуелденген сөздерді септей алады. Егер осы мақсаттарға да қол жеткізген болса, сабақ чатында «3», «2», «1» тиісінше сандарды қою. «Сөйлемді аяқта» - Бүгін мен ... түсіндім. -Маған кішкене ... қиындау болды. -Маған әлі де ... қайталау керек. |
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=bF10ReJ2f0A
Microsoft Forms https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=yVLbOR7jwkKAg3U1W3KN45O7IIeY26NJjeJ0kWmDJrRUN000UFIwTUwyWTJLN0FRR00zSzJEU1JJNS4u
таныстырылым
|
||||||||||||||||
|
5 минут
Қорытынды бөлім 3 минут
|
|
|||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Тапсырмаларды саралау бойынша беру. Бір ресурстан түрлі нәтиже күтемін. Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі. |
Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады. |
Топта бірі-бірі тыңдау. Сабақта қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? |
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


