|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: 7.2.3. Жұмысжәнеқуат |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Конысбай Гульпара |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы: |
Қуат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетін Оқумақсаты |
7.2.3.7 Қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру, қуаттың формуласын есептер шығаруда қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
1.Жұмыстың орындалужылдамдығынсипаттау,қуаттыңанықтамасы,формуласы,өлшембірлігі,еселікжәнеүлестікбірліктері,орташақуаттуралытүсінік беру 2.Қуат туралыалғантүсінігінесептершығарубарысында,күнделіктіөмірменбайланыстыраотырыпқажеттіжағдайдақолдануғаүйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийлері |
1.Қуаттың анықтамасынтұжырымдайбіледі 2.Физикалық шаманы белгілеп,формуласынжазаалады 3.Формуладан жұмысты,уақыттыөрнектейалады 4.Қуаттың өлшембірлігін,еселікжәнеүлестікбірліктерінбіледі 5.Орташа қуат ,қозғалтқыштардыңорташақуатытуралыбіледі 6.Қуат туралыалған түсініктерін есептергеқолданаалады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Физикалықшамағаауызшажәнежазбашасипаттамабереалады. Пәнгеқатысты лексика мен терминология Орындалужылдамдығы, қатынасы Жұмыс,джоульуақыт,секундқуат,ватт; Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер Жұмыстыңорындалужылдамдығынсипаттауүшін ... Қуатты табу үшін ... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Индустрияландыру мен инновацияларғанегізделгенэкономикалық өсу және жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарыннегізгеалу.Техникадағы аса іріжетістіктер, аса қуаттықозғалқыштартуралытүсінікбереотырыпоқушылардыбірігіпжұмысжасауға , ауызбіршілікке,жоғарыжетістіктергеқолжеткізугеталпынуғатәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Математика, информатика , технология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
Интерактивтітақтанықолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқыбілім |
Механикалықжұмыс,жұмысбірлігі, жылдамдық, уақыт, уақытбірлігітуралыбіледіТіркессөздердіңбелгіленуі, сан мәндеріменжазылуынбіледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
1. Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Сыныптытүгендеу. 2. Сыныптытопқабөлу,топбасшысынсайлау, бағалаубетшесін беру. Оқушыларғатанысфизикалықшамабірліктеріжазылғанүлестірме қағаздартаратылады да, солбойыншатопқабөлінеді,топаты осы бірліккесәйкесфизикалықшамаатыменаталады. ( Күш.Қысым.Жұмыс.) 3. Сыныптапсихологиялықахуалорнату , "Шаттықшеңбері" бір топ келесітопқажақсытілекайтады. 4. Үйтапсырмасынтексеру. Кімжылдам? (Слайдтардаберілгенсұрақтарғажауап беру) -Механикалықжұмысдегеніміз? - Денегекүшәсеретіп, бірақолорнынанқозғалмасамеханикалықжұмысатқарылама? -Денеқозғалыстаболып,оғанкүшәрекететпесежұмысістелеме? -Дененіңқозғалубағытындаәрекетететінкүштіңмеханикалықжұмысыкүшкежәнежүрілгенжолғақандайпропорционал? -Істелгеннақтыжұмысқандайформуламенесептеледі? -Формуладағышамалардыөрнекте. -Халықаралықбірліктержүйесіндегібірлігі -Еселікжәнеүлестікбірліктері Дескриптор -Алған білімін ауызша және жазбаша ұсына алады -Мысал келтіре отырып өз пікірін көзқарасын жеткізе біледі.Мадақтау |
Интербелсендітақта,слаидтар, Үлестірмеқағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 28 минут |
2. ЖаңасабақОй қозғау Жаңатақырыптыашумақсатындаәртопқажекесуреткөрсетіледі,солсуреттерсалыстырылады. 1-сурет.Егістіктіңберілгенаймағынтракторменқопсытады. 2-сурет.Егістіктіңберілгенаймағынатқажеккенсоқаменқопсытады. 3-сурет.Егістіктіңберілгенаймағынегіншікүрекпенқопсытады.
Жетелеу сұрақтарын бере отырып,жаңа сабақтың тақырыбына келеміз 1.Осы суреттерді салыстыра отырып істелген жұмыс туралы қандай ой түйдіңдер? 2.Осы үш жағдайда жұмысты істеуге кеткен уақыт туралы не айтуға болады? 3.Үш жағдайда жұмыстың орындалу жылдамдығы бірдей ме? 4.Олай болса, бізге нені сипаттайтын шама керек деп ойлайсыздар? Дескриптор: -Суреттерге сипаттама бере алады. -Суреттерді салыстырып ой түйіндейді. -Алынған ақпарат бойынша болжау жасай алады. Мәтінмен жұмыс (әр топқа 2 сұрақтан беріледі, берілген сұрақ бойынша постер қорғайды)
Дескриптор: -Тақырып мақсатына сәйкес ақпараттар мен сипаттамаларды біледі. -Алған білімдерін ауызша және жазбаша ұсына алады. -Диалогке түсіп өз пікірін, көзқарасын білдіре алады. Сергітусәті "Көңілдікүн" әнімен І топСемантикалық карта
Дескриптор: --Бұрын алған білімін жаңа сабақта қолданады. -Формуладан шамаларды өрнектей біледі. ІІ топ Сәйкестендірукестесі
Дескриптор: -Өлшем бірліктерді ХБЖ бірлігіне келтіре алады - Сандарды стандарт түрде ықшамдап жазуды біледі. ІІІ топФизикалық диктант 1)Жұмыстың орындалу ...сипаттайтын шама қуат деп аталады. 2)Қуат деп жұмыстың сол жұмысты істеуге ...кеткен ... қатынасын айтады. 3)Қуаттың өлшеу бірлігіне 1 секундта істелетін ... жұмыс алынады. 4) Тұрмыста, техникада ... қуат деген ұғымды қолданады. 5)Адамның қалыпты жұмыс жасағандағы қуаты ... .Дескриптор: -Тақырып мақсатына сай ақпарат сипатамаларды біледі. -Алған білімін жазбаша ұсына алады Мадақтау Миға шабуыл Жеңілден күрделіге қарай есептер беріледі 1)Бір сағатта 18000 кДж жұмыс өндірген двигателдің қуатын анықтыңдар. 2)Қуаты 30 Вт желдеткіш 10 минутта қандай жұмыс жасайды? 3)Жылдамдығы 18 км/сағ,40 кН кедергі күшін жеңіп келген трактор двигателінің қуатын анықтаңдар 4)Көлемі 4,5 м3 суды 5 минутта 5 м биіктікке көтеретін насостың орташа қуатын анықтаңдар
Дескриптор: -Сабақ мақсатына сәйкес ақпараттарды біледі, талдай қорытындылай алады.
|
Интербелсенді тақта,слаидтар,оқулық, әдістемелік құралдар,есеп -тер шығару жинағы,интер- нет желісі, таратпа қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 7 минут |
Керібайланыс БББ кестесінтолтыру Рефлекция. («Білімағашы» ) Білімағашынастикерлердіжапсыруарқылы осы сабақтаналғанәсерін, түсінігін (немесекөңіл-күй) деңгейінжазыпжапсырады. Б А Ғ А Л А У П А Р А Қ Ш А С Ы
Дискриптор: -тапсырма толық жасалды-3 -тапсырма жартылай жасалды-2 -тапсырма толық жасалмады-1
Үйге тапсырма. Қуат, жаттығу есептері |
Кесте,Білімағашы,бағалаупарақшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұмыстыжылдамәрідұрысорындаған, жекежұмыстытолықәрінақтыорындағаноқушыларғадербесқолдаукөрсетіпотырамын. |
Қалыптастырушыбағалаутапсырмасынорындаудеңгейінеқарайжетістіккритерийіннегізге ала отырыпбағалаймын. Ауызшажәнежазбашажауапбергеноқушылардыңдеңгейлерінеқарайбағалаймын. |
Сыныпта парта мен орындықтардыңоқушыденсаулығыназиянкелтірмейтіндейетіпорналастырылуынабастыназараударамын.Сергітусәттерінқолданамын. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қуат туралы
Қуат туралы
|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: 7.2.3. Жұмысжәнеқуат |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Конысбай Гульпара |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы: |
Қуат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетін Оқумақсаты |
7.2.3.7 Қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру, қуаттың формуласын есептер шығаруда қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
1.Жұмыстың орындалужылдамдығынсипаттау,қуаттыңанықтамасы,формуласы,өлшембірлігі,еселікжәнеүлестікбірліктері,орташақуаттуралытүсінік беру 2.Қуат туралыалғантүсінігінесептершығарубарысында,күнделіктіөмірменбайланыстыраотырыпқажеттіжағдайдақолдануғаүйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийлері |
1.Қуаттың анықтамасынтұжырымдайбіледі 2.Физикалық шаманы белгілеп,формуласынжазаалады 3.Формуладан жұмысты,уақыттыөрнектейалады 4.Қуаттың өлшембірлігін,еселікжәнеүлестікбірліктерінбіледі 5.Орташа қуат ,қозғалтқыштардыңорташақуатытуралыбіледі 6.Қуат туралыалған түсініктерін есептергеқолданаалады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Физикалықшамағаауызшажәнежазбашасипаттамабереалады. Пәнгеқатысты лексика мен терминология Орындалужылдамдығы, қатынасы Жұмыс,джоульуақыт,секундқуат,ватт; Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер Жұмыстыңорындалужылдамдығынсипаттауүшін ... Қуатты табу үшін ... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Индустрияландыру мен инновацияларғанегізделгенэкономикалық өсу және жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарыннегізгеалу.Техникадағы аса іріжетістіктер, аса қуаттықозғалқыштартуралытүсінікбереотырыпоқушылардыбірігіпжұмысжасауға , ауызбіршілікке,жоғарыжетістіктергеқолжеткізугеталпынуғатәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Математика, информатика , технология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
Интерактивтітақтанықолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқыбілім |
Механикалықжұмыс,жұмысбірлігі, жылдамдық, уақыт, уақытбірлігітуралыбіледіТіркессөздердіңбелгіленуі, сан мәндеріменжазылуынбіледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
1. Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Сыныптытүгендеу. 2. Сыныптытопқабөлу,топбасшысынсайлау, бағалаубетшесін беру. Оқушыларғатанысфизикалықшамабірліктеріжазылғанүлестірме қағаздартаратылады да, солбойыншатопқабөлінеді,топаты осы бірліккесәйкесфизикалықшамаатыменаталады. ( Күш.Қысым.Жұмыс.) 3. Сыныптапсихологиялықахуалорнату , "Шаттықшеңбері" бір топ келесітопқажақсытілекайтады. 4. Үйтапсырмасынтексеру. Кімжылдам? (Слайдтардаберілгенсұрақтарғажауап беру) -Механикалықжұмысдегеніміз? - Денегекүшәсеретіп, бірақолорнынанқозғалмасамеханикалықжұмысатқарылама? -Денеқозғалыстаболып,оғанкүшәрекететпесежұмысістелеме? -Дененіңқозғалубағытындаәрекетететінкүштіңмеханикалықжұмысыкүшкежәнежүрілгенжолғақандайпропорционал? -Істелгеннақтыжұмысқандайформуламенесептеледі? -Формуладағышамалардыөрнекте. -Халықаралықбірліктержүйесіндегібірлігі -Еселікжәнеүлестікбірліктері Дескриптор -Алған білімін ауызша және жазбаша ұсына алады -Мысал келтіре отырып өз пікірін көзқарасын жеткізе біледі.Мадақтау |
Интербелсендітақта,слаидтар, Үлестірмеқағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 28 минут |
2. ЖаңасабақОй қозғау Жаңатақырыптыашумақсатындаәртопқажекесуреткөрсетіледі,солсуреттерсалыстырылады. 1-сурет.Егістіктіңберілгенаймағынтракторменқопсытады. 2-сурет.Егістіктіңберілгенаймағынатқажеккенсоқаменқопсытады. 3-сурет.Егістіктіңберілгенаймағынегіншікүрекпенқопсытады.
Жетелеу сұрақтарын бере отырып,жаңа сабақтың тақырыбына келеміз 1.Осы суреттерді салыстыра отырып істелген жұмыс туралы қандай ой түйдіңдер? 2.Осы үш жағдайда жұмысты істеуге кеткен уақыт туралы не айтуға болады? 3.Үш жағдайда жұмыстың орындалу жылдамдығы бірдей ме? 4.Олай болса, бізге нені сипаттайтын шама керек деп ойлайсыздар? Дескриптор: -Суреттерге сипаттама бере алады. -Суреттерді салыстырып ой түйіндейді. -Алынған ақпарат бойынша болжау жасай алады. Мәтінмен жұмыс (әр топқа 2 сұрақтан беріледі, берілген сұрақ бойынша постер қорғайды)
Дескриптор: -Тақырып мақсатына сәйкес ақпараттар мен сипаттамаларды біледі. -Алған білімдерін ауызша және жазбаша ұсына алады. -Диалогке түсіп өз пікірін, көзқарасын білдіре алады. Сергітусәті "Көңілдікүн" әнімен І топСемантикалық карта
Дескриптор: --Бұрын алған білімін жаңа сабақта қолданады. -Формуладан шамаларды өрнектей біледі. ІІ топ Сәйкестендірукестесі
Дескриптор: -Өлшем бірліктерді ХБЖ бірлігіне келтіре алады - Сандарды стандарт түрде ықшамдап жазуды біледі. ІІІ топФизикалық диктант 1)Жұмыстың орындалу ...сипаттайтын шама қуат деп аталады. 2)Қуат деп жұмыстың сол жұмысты істеуге ...кеткен ... қатынасын айтады. 3)Қуаттың өлшеу бірлігіне 1 секундта істелетін ... жұмыс алынады. 4) Тұрмыста, техникада ... қуат деген ұғымды қолданады. 5)Адамның қалыпты жұмыс жасағандағы қуаты ... .Дескриптор: -Тақырып мақсатына сай ақпарат сипатамаларды біледі. -Алған білімін жазбаша ұсына алады Мадақтау Миға шабуыл Жеңілден күрделіге қарай есептер беріледі 1)Бір сағатта 18000 кДж жұмыс өндірген двигателдің қуатын анықтыңдар. 2)Қуаты 30 Вт желдеткіш 10 минутта қандай жұмыс жасайды? 3)Жылдамдығы 18 км/сағ,40 кН кедергі күшін жеңіп келген трактор двигателінің қуатын анықтаңдар 4)Көлемі 4,5 м3 суды 5 минутта 5 м биіктікке көтеретін насостың орташа қуатын анықтаңдар
Дескриптор: -Сабақ мақсатына сәйкес ақпараттарды біледі, талдай қорытындылай алады.
|
Интербелсенді тақта,слаидтар,оқулық, әдістемелік құралдар,есеп -тер шығару жинағы,интер- нет желісі, таратпа қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 7 минут |
Керібайланыс БББ кестесінтолтыру Рефлекция. («Білімағашы» ) Білімағашынастикерлердіжапсыруарқылы осы сабақтаналғанәсерін, түсінігін (немесекөңіл-күй) деңгейінжазыпжапсырады. Б А Ғ А Л А У П А Р А Қ Ш А С Ы
Дискриптор: -тапсырма толық жасалды-3 -тапсырма жартылай жасалды-2 -тапсырма толық жасалмады-1
Үйге тапсырма. Қуат, жаттығу есептері |
Кесте,Білімағашы,бағалаупарақшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұмыстыжылдамәрідұрысорындаған, жекежұмыстытолықәрінақтыорындағаноқушыларғадербесқолдаукөрсетіпотырамын. |
Қалыптастырушыбағалаутапсырмасынорындаудеңгейінеқарайжетістіккритерийіннегізге ала отырыпбағалаймын. Ауызшажәнежазбашажауапбергеноқушылардыңдеңгейлерінеқарайбағалаймын. |
Сыныпта парта мен орындықтардыңоқушыденсаулығыназиянкелтірмейтіндейетіпорналастырылуынабастыназараударамын.Сергітусәттерінқолданамын. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














