САБАҚ: Қыналар,олардың құрылысы, көптүрлілігі, адам өміріндегі маңызы. | МЕКТЕП: №131 орта мектеп |
КҮНІ: 30.04.2016 | Мұғалімнің есімі: Оразбай Айзат |
СЫНЫП: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)
| Қыналардың ішкі құрылысын,пішініне қарай бірнеше топқа бөлінетіндігін, табиғаттағы, шаруашылықтағы маңызын сипаттайды. |
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар: |
| * Қынаның денесі екі ағзаның селбесуінен тұратынын біледі |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| * Қыналардың пішіндерін атай алады |
| Кейбір оқушылар: |
| * Қыналардың табиғаттағы,шаруашылықтағы маңызын сипаттайды |
Тілдік мақсат
| Оқушылар:* ...... (істей алады.)Қыналар құрылысын, пішінін, көбеюін, қоректенуін, табиғаттағы маңызын біледі
|
| Негізгі сөздер мен тіркестер:Лихенолог, индикатор, таллом, қабық тәрізді, жапырақ тәрізді, бұта тәрізді, қатпаршақ. |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Қыналар қайда өседі?Қыналар қалай көбейеді? |
| Сіз неліктен ....... екенін айта аласыз ба? |
| Сіз қыналарды «табиғи индикатор» деп айта аласыз ба? |
| Жазалым бойынша ұсыныстар: |
| 1.Қыналардың құрылысын жазу2. Лихенолог, индикатор, таллом сөздеріне анықтама беру
|
Алдыңғы тақырып | Паразит саңырауқұлақтар және олардың түрлері маңызы туралы түсінігі бар.
|
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен, қатар,ескерпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы11 мин | 1 мин
4 мин
1 мин
5 мин
| Сәлемдесу,түгендеу,назарын сабаққа аудару, сыныпта жағымды ахуал туғызу.
Үй тапсырмасын сұрау:«Таудың ұшар басы»1.Саңырауқұлақтарды неге «паразит»деп атаған?2.Тат саңырауқұлағы деп неге аталады?3.Қаракүйе астық дақылдарының қай түрлерін зақымдайды?4. Паразит саңырауқұлақтармен күресу шаралары5. Саңырауқұлақ құрамында қандай заттар болады?6.Діңқұлақ дегеніміз не?7.Қастауыш қандай саңырауқұлақ жіне қайда кездеседі?
Бағалау.Мадақтама арқылы бағалау. «Жарайсың», «Өте керемет» т.б
Топқа бөлу: «Жапырақ тәрізді қына», «Бұта тәрізді қына», «Қабық тәрізді қына», «Бұғы қынасы» сөздері жазылған қағаз қиындыларын құрастырып 4 топқа бірігеді.
Қын тіршілігі туралы АКТ пайдаланып электронды оқулықтан бейнежазба көрсетіледі және талқылау сұрақтары қойылады:-бейнежазбадан нені тамашаладыңыздар?-қыналар қайда өседі? |
Үлестірмелі парақшалар, плакаттар, маркерлер.АКТ
|
Ортасы18 мин | 15 мин
2 мин
1 мин
| Топтық жұмыс.Оқулықтағы параграф мәтінімен танысады, талқылайды.1-2 топтар «Концептуалды кесте»
3-4 топтар « Қыналардың табиғаттағы, шаруашылықтағы маңызы» сызба дайындау.Бағалау «Мадақтау сэндвичі»
Кері байланыс1.Жұпта жұмыс орындауда сізде қиындық болды ма?2.Қаншалықты тиімді болды? | Таратпа материалдар,Маркерлер,стикерлер.
Таратпа материалдар.
|
Аяқталуы16 мин | 14 мин
2 мин | Жеке жұмысТабиғи индикаторҚына ерекше және ғажап ағзалар. Бұлар сырттай қарағанда бір ғана өсімдік болып байқалғанымен, екі ағзаның селбесуінен құралған.Қыналар табиғатта басқа өсімдіктерге қолайсыз, құнарсыз жерлерде өседі.Тастың үстінде, шөлді-шөлейтті жерлерде, тундрада және ормандарда тіршілік етеді. Өте ыстық ортада өсетіндері жоғары температурада тез кеуіп кетеді және қолайлы жағдай туғанда қайта тіріледі.Қына құрамындағы балдырларда жарықта фотосинтез процесі жүреді.Қалалардың лас ауасында өсе алмайды.
Ескерту: әр жауапты түсіндіру ( неге «иә», неге «жоқ»)---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Бағалау. Стикер арқылы бағалау
Рефлексия (Блоб ағашы) Оқушылар өздеріне сабақтың ұнаған және ұнамаған жерлерін жасыл, қызыл, сары түстерді блоб ағашына жапсырады.Қызыл- Бүгінгі сабақты түсіндімСары- Бүгінгі сабақтан қосымша мәліметтер алдым.Жасыл- Бүгінігі сабақта қиындық туғызды.Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу. | Таратпа материалдар |
Қосымша ақпарат |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тарсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағы байланыс |
1. Топтық, жұптық жұмыстар арқылы бір-біріне көмек көрсетуді жүзеге асырады.2. Оқушыларға сәйкестендіру кестесі беріледі. | 1.Мадақтама арқылы бағалау 2. Сэндвич3. Стикер арқылы бағалау 4. Рефлексия | 1.Дүниетану 2. АКТ (электронды оқулық) |
РефлексияСабақ\оқу сақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз ойыңызды жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау1. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1.2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1.2.Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|