|
Бөлім: |
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қыпшақ хандығы. Зерттеу сұрағы: Не себепті Еуразия даласы «Дешті Қыпшақ» деп аталды? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.1.3қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау.Тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда «Ұлы Дала» ұғымын қолдану. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қыпшақтардыңхалықаралық қатынастарға ықпалын талдау негізінде Еуразия тарихындағы орнын бағалау. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде: сана-сезім мен ел алдындағы азаматтық жауапкершілікті дарыту. Туған жерге деген құрмет және де атадан мұра болып қалған жерімізді сақтаудағы басымдылықтар айтылады. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату. 3 топқа бөлу. Сұрақ жауап әдісі . Найман, керейіт жалайырлар мемлекеттерінің ерекшеліктерін талдау: 1-. Түрік қағанатымен салыстыру 2- Қарахан мемлекетімен салыстыру 3- Найман, керейіт, жалайыр мемлекеттерін өзара салыстыру. Талқылау: Қазақстан аумағына найман, керейіт, жалайырлардың қоныс аударуы қалай жүрді? Негізгі себептерін атап, оларды басты оқиғаларымен байланыстырыңыз. Найман, керейіт, жалайырлардың Қазақстан аумағына қоныс аударуының нәтижесінде қандай этникалық өзгерістер орын алды? Бұл этникалық өзгерістердің маңызы неде? Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.Зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Карта слайд ,оқулық |
||||||||||
|
Жаңа білім |
Қыпшақ хандығы туралы қысқаша мәлімет: Дамыған ортағасырлар кезеңіне
жататын мемлекет (ХІ ғ. бастап 1219 жылға дейін) оң қанат және сол
қанатқа бөлінді екі орталығы болды Сарайшық және
Сығанақ.Дешті
Қыпшақ –
қыпшақтың
Тапсырма № 1. Мәтінді пайдалана отырып, Қыпшақтар Кестесін толтыру.
|
Мәтінмен жұмыс
Дескрипторлар - Қыпшақтардың мемлекеттік құрылуын Қыпшақтар этносының қалыптасуын,Қыпшақтардың көршілермен қарым қатынасын анықтайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
Сабақтан соң тексеріп, кері байланыс беріледі.
|
Мәтін
|
||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Қазақ даласы не себепті «Дешті Қыпшақ» деп аталды?» Үйге тапсырма Қыпшақ хандығын оқу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||
|
Кері байланыс |
«Маған сабақ өте ұнады» «Маған сабақ ұнады, бірақ 1-2 сұрағым бар»; «Мен сабақта қиналдым»
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қыпшақ хандығы
Қыпшақ хандығы
|
Бөлім: |
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қыпшақ хандығы. Зерттеу сұрағы: Не себепті Еуразия даласы «Дешті Қыпшақ» деп аталды? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.1.3қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау.Тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда «Ұлы Дала» ұғымын қолдану. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қыпшақтардыңхалықаралық қатынастарға ықпалын талдау негізінде Еуразия тарихындағы орнын бағалау. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде: сана-сезім мен ел алдындағы азаматтық жауапкершілікті дарыту. Туған жерге деген құрмет және де атадан мұра болып қалған жерімізді сақтаудағы басымдылықтар айтылады. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату. 3 топқа бөлу. Сұрақ жауап әдісі . Найман, керейіт жалайырлар мемлекеттерінің ерекшеліктерін талдау: 1-. Түрік қағанатымен салыстыру 2- Қарахан мемлекетімен салыстыру 3- Найман, керейіт, жалайыр мемлекеттерін өзара салыстыру. Талқылау: Қазақстан аумағына найман, керейіт, жалайырлардың қоныс аударуы қалай жүрді? Негізгі себептерін атап, оларды басты оқиғаларымен байланыстырыңыз. Найман, керейіт, жалайырлардың Қазақстан аумағына қоныс аударуының нәтижесінде қандай этникалық өзгерістер орын алды? Бұл этникалық өзгерістердің маңызы неде? Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.Зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Карта слайд ,оқулық |
||||||||||
|
Жаңа білім |
Қыпшақ хандығы туралы қысқаша мәлімет: Дамыған ортағасырлар кезеңіне
жататын мемлекет (ХІ ғ. бастап 1219 жылға дейін) оң қанат және сол
қанатқа бөлінді екі орталығы болды Сарайшық және
Сығанақ.Дешті
Қыпшақ –
қыпшақтың
Тапсырма № 1. Мәтінді пайдалана отырып, Қыпшақтар Кестесін толтыру.
|
Мәтінмен жұмыс
Дескрипторлар - Қыпшақтардың мемлекеттік құрылуын Қыпшақтар этносының қалыптасуын,Қыпшақтардың көршілермен қарым қатынасын анықтайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
Сабақтан соң тексеріп, кері байланыс беріледі.
|
Мәтін
|
||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Қазақ даласы не себепті «Дешті Қыпшақ» деп аталды?» Үйге тапсырма Қыпшақ хандығын оқу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||
|
Кері байланыс |
«Маған сабақ өте ұнады» «Маған сабақ ұнады, бірақ 1-2 сұрағым бар»; «Мен сабақта қиналдым»
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз














