Күні:18.04.2018 жылСынып: 1а | Қатысқандар саны: 11Қатыспағандар саны:0 |
Сабақтың тақырыбы | 14 сабақ Әліпби. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.1.9.1 тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну1.1.4.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен) |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: тыңдау барысында тілдік бірліктерді ажыратады, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді және сурет бойынша сұрақтар қояды, буындап, тұтас оқиды және қойылған сұрақтарға жауап береді.Көбі: Суретке қарап сөз құрап, дыбыстық талдау жасайды;Кейбірі: Сан мен берілген сөздерді тауып, аліпби ретімен жазады. |
Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | математика, қазақ тілі |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Тілдік құзыреттілік | Әліпби-Алфавит- Alphabet |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басыЫнтымақтастық атмосферасын қалыптастыру3 минут | Сендер ізденгішсіңдер ме?Сендер жалқаусыңдар ма?Сендер ойшылсыңдар ма?Сендер еріншексіңдер ме?Сендер тапқырсыңдар ма?Сендер алғырсыңдар ма?Сендер әдептісіңдер ме?Сендер ұйымшылсыңдар ма? Жарнама: 1 минутта 16 теледидар, 11 тоңазытқыш,13 кір жуғыш машина, 12 велосипед,10 радио, 80 сағат жасалады екен.Сендер 40 минутта неше тапсырма орындайтындарыңызды көрейік.Топқа бөліну«Дауысты дыбыстар, дауыссыз дыбыстар» |
Тренинг
Суреттер |
Өткенді пысықтау5 минут | «Еркін микрафон» әдісі(Балалар, мына микрафон арқылы мен сендерге бірнеше дыбыстарды дыбыстаймын Мысалы: микрафонды тықылдату не естіп тұрсыңдар) дыбысМикрафон арқылы А-а-а-а...не естіп тұрмыз? ӘріпОлай болса -Дыбыс, әріп дегеніміз не?-Қазақ тілінде қанша әріп бар? 42-Дыбыстар қандай топтарға бөлінеді? Дауысты, дауыссыз-Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? -Сөз неден құралады? -Сөйлем неден құралады?-Буын дегеніміз не?ҚБ:«Қол шапалақтау» әдісімен бағалау |
микрафонкесте |
Сабақтың ортасы30 минут
Оқулықпен жұмыс
Тақтамен жұмыс
Сергіту сәті
| «Ой толғаныс»-Балалар айналамызға қарайықшы біздің бүгінгі сабағымыз не туралы деп ойлайсыздар? Әріптер туралы, себебі алдымызда әліпби бар.- Әліпби дегеніміз не? А-дан басталып, Я-дан аяқталады14-сабақ «Оқылым»Мәтінді өз беттерінше түсініп оқу«Тізбектеп оқу» әдісіМәтінді талдау-Мәтін не туралы? Мазмұнын сұрау- Әліпби дегеніміз не? Үш тілдік сөздікӘліпби-Алфавит- AlphabetӘліпби сөзіндегі дауысты,дауыссыз дыбыстарды ауызша айтып өту.«Жазылым»Анаграмманы мұқият тыңдаңыз және шешуін жазыңыз. Сөздегі өзгерген әріптердің астын сызыңыз және сөздің мағынасын түсіндіріңіз.Сөз басында «Б»-болса,Бас киімің боламын.Сөз басында «Ө»-болса,Жазда пісіп толамын. (Бөрік -Өрік)
Егер «М»-дан бастасаң,Тағамның бір түрімін.«М»-ны алып тастасаң,Түнгі аспанның нұрымын. (Май -Ай )(Дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратқызу)Сергіту сәті «Тыңдалым» Аудиожазба тыңдау.«Айтылым» оқушылар мазмұнын баяндайды1-жаттығуӘліпбидегі әріптерді дұрыс оқу.2-жаттығу Кісі аттарының қай әріптен басталып тұрғанын тау,әліпби ретімен жазу.«Ойлан тап» ойыны.(3-жаттығу)-Жетінші тұрған әріп?-Т әрпінің алдында және соңында тұрған әріптерді атау?-Сол әріптерден басталатын сөздер ойлап табу? |
Суреттер
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
Сөздік
слайд Суреттер
кесте |
Аяқталуы2минутҚызықты тапсырма
| «Веен диограммасы»Дыбыстардың бір-бірінен ұқсастығы мен айырмашылығын айтып көр. |
интерактивті тақта
|
Сабақтың соңы
| РефлексияБағдаршамның түсі арқылы бүгінгі сабақты түсінгендігі туралы өз өздерін бағалайды.«Бағдаршам» әдісі түсіндім түсініксізтүсінбедім |
Смайликтер |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
| Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету.Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
| Өнер, ана тілі сабағыОқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |