Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 18-сабақ
|
Бөлім: |
10-бөлім: Ғылыми фантастика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Даулетиярова Айман Биржановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қыран жетпеген жерге қиял жетеді. Фантазия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет
стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы,
тілдік ерекшелігін салыстыра
талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдай алады. Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық -тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өзшешімдері мен идеяларын ұсына білу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 15 минут 5 минут 7 минут 8 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. «Лимон және марғау» эмоциялық қысымды босаңсытуға арналған жаттығу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
1-тапсырма Екі мәтінді салыстырып, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңдар. 1-мәтін 5-тапсырма (оқулықтан)
Тілдік бағдар Қос нүкте түсіндірмелі мәнде келген сөйлемдердің аражігіне қойылады. Мысалы: Жамандық жалын секілді: өзін де, өзгені де жалмай береді. (Ж.Баласағұн). Жалпылауыш сөз бірыңғай сөйлем мүшелерінің алдынан келген жағдайда, жалпылауыш сөзден кейін қос нүкте қойылады. Мысалы: Өнеркәсіпке керекті заттар мыналар: таскөмір, мұнай, мыс, болат, жез, темір т.б. Төл сөз автор сөзінен кейін келгенде, автор сөзінен соң қос нүкте қойылады. Мысалы: Абай былай деді: «Баланың жақсысы – қызық, жаманы – күйік». Салдар мәнді сөйлем себеп мәнді сөйлемнен бұрын келсе, арасына қос нүкте қойылады. Мысалы: Өзгеңнен гөрі менің жаным қаттырақ ауырар еді: бұл егін дәнін қолымнан септім ғой. (С.Мұқанов).
6-тапсырма «Дербес пікір жазу» әдісін қолданып, мәтін мазмұны бойынша пікірлеріңді жазыңдар. 1.Өзіндік пікір (идея) - бір сөйлем 2. Дәлел – екі сөйлеммен келтіру керек. 3. Өз пікірін дәлелдейтін мысал – екі сөйлем 4. Өз пікіріне қарсы пікір – бір сөйлем 5. Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал – екі сөйлемнен тұру керек. 6. Қорытынды – екі сөйлемнен тұрады. 8-тапсырма Сөйлемдердегі қос нүктенің қойылу себебін түсіндіріңдер. Морфологиялық талдау жасаңдар. Рефлексия
Білім Идея
Эмоция Сын Баға
|
Психологиялық ахуал «Лимон және марғау» эмоциялық қысымды босаңсытуға арналған жаттығу. Басқарушы: көз алдарыңа елестетіңдер, оң қолымызға лимонды ұстап, оның шырыны шыққандай қатты сығуға тырысамыз. Жұдырығымызды түйіп қатты-қатты қысамыз. Шырынды шығардық! Ал енді бәріміз мысықтың баласы марғау сияқты боламыз, олар енді ғана оянды және керіліп жатыр. Жақсылап керіліп-созылды! Қолымызды жоғары көтеріп, оңға, солға, жоғары қарай тартыламыз, мойнымызды бұрып, арқамызды созамыз!
Екі мәтінді салыстырып, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптайды.
«Дербес пікір жазу» әдісін қолданып, мәтін мазмұны бойынша пікірлерін жазады.
8-тапсырма Үлгі: Содан бір мезетте екеуінің ойы бір арнаға тоғысады: бостандыққа шығарар жолды, тегінде, үңгірдің жоғарыға көлбей өрлеген жүлгесін қуып, тек қана төбеден іздеу жөн дегенге саяды. (түсіндірмелі мәнде келген сөйлемдердің аражігіне қос нүкте қойылып тұр) |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы мәтіндердің - ұқсастығы мен айырмашылы ғын ажыратады – 2 балл; - идеясы мен стилін табады – 2 балл; -тілдік құралдарды анықтайды – 1 балл.
Дарабоз 1) сабаққа қатысуы; 2) оған даярлығы; 3) тапсырманы орындауы; 4) өзіндік жұмысы; 5) ынтасы; 6) сабақтағы жауабы.
Берілген тапсырмалар дың барлығына жетон арқылы бағалау жүргізіледі.
Дескриптор Білім алушы -өзіндік пікір білдіреді, -дәлел келтіреді, -өз дәлелдейтін мысал келтіреді, -өз пікіріне қарсы пікір айтады, -қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал келтіреді, -қорытындылай ды.
Дескриптор Білім алушы -қос нүктенің қойылу себебін түсіндіреді – 1 балл, -морфологиялық талдау жасайды – 2 балл.
|
7-сынып «Атамұра» баспасы 2024 жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 7-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы 2024 жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қыран жетпеген жерге қиял жетеді. Фантазия ҚМЖ Қазақ тілі 4-тоқсан
Қыран жетпеген жерге қиял жетеді. Фантазия ҚМЖ Қазақ тілі 4-тоқсан
Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 18-сабақ
|
Бөлім: |
10-бөлім: Ғылыми фантастика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Даулетиярова Айман Биржановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қыран жетпеген жерге қиял жетеді. Фантазия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет
стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы,
тілдік ерекшелігін салыстыра
талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдай алады. Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық -тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өзшешімдері мен идеяларын ұсына білу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 15 минут 5 минут 7 минут 8 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. «Лимон және марғау» эмоциялық қысымды босаңсытуға арналған жаттығу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
1-тапсырма Екі мәтінді салыстырып, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңдар. 1-мәтін 5-тапсырма (оқулықтан)
Тілдік бағдар Қос нүкте түсіндірмелі мәнде келген сөйлемдердің аражігіне қойылады. Мысалы: Жамандық жалын секілді: өзін де, өзгені де жалмай береді. (Ж.Баласағұн). Жалпылауыш сөз бірыңғай сөйлем мүшелерінің алдынан келген жағдайда, жалпылауыш сөзден кейін қос нүкте қойылады. Мысалы: Өнеркәсіпке керекті заттар мыналар: таскөмір, мұнай, мыс, болат, жез, темір т.б. Төл сөз автор сөзінен кейін келгенде, автор сөзінен соң қос нүкте қойылады. Мысалы: Абай былай деді: «Баланың жақсысы – қызық, жаманы – күйік». Салдар мәнді сөйлем себеп мәнді сөйлемнен бұрын келсе, арасына қос нүкте қойылады. Мысалы: Өзгеңнен гөрі менің жаным қаттырақ ауырар еді: бұл егін дәнін қолымнан септім ғой. (С.Мұқанов).
6-тапсырма «Дербес пікір жазу» әдісін қолданып, мәтін мазмұны бойынша пікірлеріңді жазыңдар. 1.Өзіндік пікір (идея) - бір сөйлем 2. Дәлел – екі сөйлеммен келтіру керек. 3. Өз пікірін дәлелдейтін мысал – екі сөйлем 4. Өз пікіріне қарсы пікір – бір сөйлем 5. Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал – екі сөйлемнен тұру керек. 6. Қорытынды – екі сөйлемнен тұрады. 8-тапсырма Сөйлемдердегі қос нүктенің қойылу себебін түсіндіріңдер. Морфологиялық талдау жасаңдар. Рефлексия
Білім Идея
Эмоция Сын Баға
|
Психологиялық ахуал «Лимон және марғау» эмоциялық қысымды босаңсытуға арналған жаттығу. Басқарушы: көз алдарыңа елестетіңдер, оң қолымызға лимонды ұстап, оның шырыны шыққандай қатты сығуға тырысамыз. Жұдырығымызды түйіп қатты-қатты қысамыз. Шырынды шығардық! Ал енді бәріміз мысықтың баласы марғау сияқты боламыз, олар енді ғана оянды және керіліп жатыр. Жақсылап керіліп-созылды! Қолымызды жоғары көтеріп, оңға, солға, жоғары қарай тартыламыз, мойнымызды бұрып, арқамызды созамыз!
Екі мәтінді салыстырып, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптайды.
«Дербес пікір жазу» әдісін қолданып, мәтін мазмұны бойынша пікірлерін жазады.
8-тапсырма Үлгі: Содан бір мезетте екеуінің ойы бір арнаға тоғысады: бостандыққа шығарар жолды, тегінде, үңгірдің жоғарыға көлбей өрлеген жүлгесін қуып, тек қана төбеден іздеу жөн дегенге саяды. (түсіндірмелі мәнде келген сөйлемдердің аражігіне қос нүкте қойылып тұр) |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы мәтіндердің - ұқсастығы мен айырмашылы ғын ажыратады – 2 балл; - идеясы мен стилін табады – 2 балл; -тілдік құралдарды анықтайды – 1 балл.
Дарабоз 1) сабаққа қатысуы; 2) оған даярлығы; 3) тапсырманы орындауы; 4) өзіндік жұмысы; 5) ынтасы; 6) сабақтағы жауабы.
Берілген тапсырмалар дың барлығына жетон арқылы бағалау жүргізіледі.
Дескриптор Білім алушы -өзіндік пікір білдіреді, -дәлел келтіреді, -өз дәлелдейтін мысал келтіреді, -өз пікіріне қарсы пікір айтады, -қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал келтіреді, -қорытындылай ды.
Дескриптор Білім алушы -қос нүктенің қойылу себебін түсіндіреді – 1 балл, -морфологиялық талдау жасайды – 2 балл.
|
7-сынып «Атамұра» баспасы 2024 жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 7-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы 2024 жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















