Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?

Материал туралы қысқаша түсінік
Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма? тақырыбында қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге

Педагогтің аты-жөні:

Айғалиев Ербол

Күні:

02.12.2024ж.

Сынып: 9 «Г», «Д»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.2.4 «қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;

9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау;

9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау

Сабақтың мақсаты

ХХ ғ. Екінші жартысында «қырғи –қабақ соғыстан » кейінгі әлем саяси картасындағы өзгерістерді, интеграциялық және дизинтеграциялық процестерді айқындайды

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық (5-тапсырма. Картамен жұмыс)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру



5 минут


Өткен білімді еске түсіру


Өткен тақырыптарда кездескен термин сөздермен жұмыс
Капитализм – жекеменшікке негізделген өндіріс пен таратудың экономикалық жүйесі, әмбебап құқық теңдігі және еркін кәсіпкерлік.

Коммунизм – бұл әлеуметтік теңдікке, өндіріс құралдарына мемлекеттік меншікке негізделген әлеуметтік-экономикалық жүйе.
Биполярлы жүйе-
екі ұлы держава – АҚШ пен КСРО және олар негізін қалаған әскери –саяси блоктар арасындағы қарама-қайшылыққа негізделген жүйе.

НАТО-1949 жылы, 4 сәуірде құрылған Солтүстікатлантикалық келісім ұйымы.Әскери одақ.

ВШҰ-1955 жылы, 14 мамырда құрылған Варшава шарты ұйымы.Социалистік елдердің достық, ынтмақтастық және өзара көмек ұйымы.

Суреттер арқылы жаңа тақырыпқа өту

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушыларға оң қанат, сол қанат терминдері түсіндіріліп, мұғалімнің оң жағына интеграция терминін жақтаушылар, сол жағына дизинтеграция терминін жақтаушылар отырады.










Мадақ

тау

Оқу құралдары

Презентация

суреттер

Жаңа білім

19 минут







2 минут









3 минут













4 минут










5 минут









3 минут

Сабақ барысында мұғалімнің түсіндірмесі. Видеоролик көрсету

Мәтінмен жұмыс

І топ. «Қырғиқабақ соғыстың» аяқталуы, әлем картасындағы өзгерістер
ІІ топ.Жаһандық мәселелер.Аймақтық шиеленістер
ІІІ топ. «Қырғиқабақ соғыстан кейін»
әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестер


1-тапсырма.Термин сөздермен жұмыс
Интеграция- латын тілінен аударғанда «біріктіру», «бірлесу» деген мағынаны білдіреді. Бұрынғы бөлек, қарама-қарсы тәуелсіз құрылымдардың ( мемлекеттер, халықтар, т.б.) бірігуіне байланысты үдеріс.

Дезинтеграция - интеграцияға қарама-қарсы үдеріс – біркелкі жүйені бөлшектерге бөлу.


2-тапсырма. Ақпараттың ақиқат/жалған екенін анықтаңыз;

Аргумент

Ақиқат

Жалған

Түсіндіру

1. «Қырғиқабақ соғыс» аяқталғаннан кейін әлемнің геосаяси картасы ірі өзгерістерді бастан кешірді

А



2. Берлин қабырғасы 1989 жылы құлады.

А



3. 1989жылы желтоқсанда Мальтадағы кездесуде М.С.Горбачев пен Дж.Буш «Қырғи қабақ соғысының» аяқталғанын мәлімдеді

А



4.1991-1992 жылдары Югославиядан 7 мемлекет бөлініп кетті.


Ж


5.1992жылы 8 желтоқсанда АлматыдаТМД құрамына кіру туралы құжат қабылданды.


Ж

21 желтоқсан


3-тапсырма. Ұйымдардың тараған немесе құрылған жылдарын анықта

............. - Варшава Шарты Ұйымы қызметін тоқтатты. (1991ж. 1 шілде)

............. - НАФТА құрылды (1994 ж)

............. - ГФР мен ГДР шекарасы ашылды. (1989ж. 9 қараша)
............. - ГФР мен ГДР бір мемлекетке бірікті. (1990 ж. қазан)

............. - КСРО дизинтеграцияға ұшырады. (1991 ж.)
........... – ЛАЕСА құрылды. (1960 ж.)
............ – ЛАЭЖ құрылды. (1975 ж)
............ – МЕРКОСУР құрылды. (1991 ж.)
............ – ҰҚКҰ құрылды. (2002 ж)
4-тапсырма. Сұрақтарға жауап жаз.
1.«Қырғиқабақ соғыстың» ең мңызды салдарын жаз
1)................................
2)................................

2.Оңтүстік – Солтүстік шиеленісі нені білдіреді?
1).................................

3.Жаһандық мәселелер деген не?
1).....................................

5-тапсырма. Картамен жұмыс


1)КСРО-ның ыдырауы нәтижесінде тәуелсіздік алған елдер............................

.............................................................................................................................

2)ТМД-ның құрамындағы елдер .......................................................................

..............................................................................................................................


Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды






Дескриптор

Интеграция, дизинтеграция ұғымдарына анықтама береді





Дескриптор:
Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды









Дескриптор:

Ұйымдардың тараған немесе құрылған жылдарын анықтайды






Дескриптор:
Сұрақтарға жауап жазады







Дескриптор:
-КСРО-ның ыдырауы нәтижесінде тәуелсіздік алған елдерді анықтайды;
-ТМД-ның құрамындағы елдерді анықтайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»



5 балл
















9 балл










4 балл
















2 балл

балл

баға

17-20

5

13-16

4

8-12

3


Слайд








Таратпа материалдар

Бекіту

3 минут


Сабақты қорытындылау

Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?

Үйге тапсырма. Зерттеу

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс
1 минут

«Вlob tree»

Аты- жөні: _____________________

Б үгінгі сабақта өзіңізді қай жерден көресіз? Себебі?





Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.12.2024
697
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі