№ 118
«Көкбұлақ» жалпы орта
білім беретін мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
|
Бөлім: |
Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге бағыт алу үдерісі |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Исмайлова Жаркынай Имантаевна |
|
Күні: |
13.12.2024ж |
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: 19 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қырғи қабақ соғысының аяқталуы мен әлемдегі қауіпсіздік артты ма? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.3.2.4- Қырғи қабақ соғыстан кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау. 9.3.2.5-Аймақтың шиеліністердің себептері мен салдарын тұжырымдау . |
|
Сабақтың мақсаты |
- Қырғи қабақ соғыстан кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындайды – XX ғасырдың II жартысындағы әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындайды - Аймақтың шиеліністердің себептері мен салдарын тұжырымдайды |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ-тың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі : қалыпты атмосфера қалыптастыру ; -Оқушылардың зейінін шоғырландыру және жағымды ахуалды қалыптастыру Топқа біріктіру: «Жалауша» әдісі 1 топ ГФР 2 топ АҚШ 3 топ КСРО
Үй тапсырмасын пысықтау С :/ (сыныптық жұмыс) «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрауда оқушылардың жылдам жауап беруде сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын дамыту. 1. «Қырғи қабақ» соғыстың аяқталуына не түрткі болған оқиғалар ? 2. Интеграциялық процесс дегеніміз не? 3.Латын Америкасының басты интеграциялық үдерісін атаңдар 4 .КСРО мен Югославияның ыдырау себептері неде? 5. ТМД- ның құрамындағы мемлекеттерді атаңдар ? ЕБҚ оқушыға иллюстрациялық материалдар ұснылады; БЫМ: (Бастапқы ынталандыру материалы) «Ой қозғау» әдісі арқылы оқушылар берілген суреттерге қарап отырып және аудио тапспаны тыңдау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын болжауды ұсынамын
Тапсырма орындауда ЕБҚ (есту қабілеті төмен оқушыға) оқушыға қолдау көрсетеді;
МТ: (Мұғалім түсіндірмесі) Оқушылар оқу мақсаты, сабақ тақырыбы және бағалау критерийлерімен таныстырылады.
|
Оқушылар сәлемдеседі; Сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастырады;
Жалаушалар арқылы 3 топқа бөлінеді;
Өткен материалды еске түсіріп,қойылған сұрақтарға нақты жауап береді
ЕБҚ оқушы картаның аумағын анықтайды және тақырыптың атауын болжайды;
«Ой қозғау» әдісі арқылы оқушылар берілген суреттерге қарап отырып және аудио тапспаны тыңдау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын болжайды
Суретпен жұмыс жасайды;
Оқушылар сабақ мақсатымен, бағалау критерийлерімен танысады; |
Оқушылардың жауаптарын тыңдап, мадақтау арқылы кері байланыс беріледі
Дескрипторлар 1. «Қырғи қабақ» соғыстың аяқталуына түрткі болған оқиғалар ды анықтайды. 1 балл 2. Интеграциялық процесстің анықтамасын айтады 1балл 3.Латын Америкасының басты интеграциялық үдерісін атайды 1 балл 4 .КСРО мен Югославияның ыдырау себептерін анықтайды 1 балл 5. ТМД- ның құрамындағы мемлекеттерді атайды 1 балл
Дескрипторлар:
Табыс баспалдағы арқылы бағалау
|
Дүние жүзі тарихы «Мектеп» баспасы
9 сынып 2 бөлім
http://expert.mektep.kz/ru/shop/105049-9_klass/109956-dnijezhz_tarihy_9/1
Презентация https://www.emaze.com/@ALIWQOIQC/------ wordwall жасанды интелект https://wordwall.net/resource/82579058 ГФР https://cdn1.ozone.ru/s3/multimedia-0/c600/6053688420.jpg АҚШ https://digiseller.mycdn.ink/preview/147467/p1_2213209_cd8256a7.jpg КСРО https://maska-spb.ru/wa-data/public/shop/products/61/57/25761/images/6147/6147.970.jpg Табыс баспалдағы: https://avatars.mds.yandex.net/i?id=2a00000179ed619cb7c7db5a699294d16ac2-3095911-images-thumbs&n=13 |
||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. Т:/ (Топтық жұмыс) «Графикалық органайзер» әдісі бойынша оқушылардың визуалды және дереккөз материалдарымен жұмыс жасауда оқушыларлдың шығармашылық қабілетін арттыру мақсатында ұсынамын
.
Оқулықпен жұмыс.
Мәтін: Әртүрлі салалардағы ыдырау процестерімен байланысты негізгі оқиғалар: Саяси ыдырау. "Шыңы" 1990 жылдардың басында болды. 1990 жылы КСРО республикаларында" егемендік шеруі" басталды, ол Одақ шартының күшін жоюмен аяқталды.Бір мемлекеттің орнына әлем картасында он бес мемлекет пайда болды. КСРО — ның ыдырауы өзі көшбасшы болған халықаралық ұйымдардың-ІІО мен сав-ның қызметін тоқтатуға әкелді. Чехословакиядағы "барқыт ажырасу".1993 жылы 1 қаңтарда екі тәуелсіз мемлекет-Чехия мен Словакия құрылды.
1-тапсырма. «Қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерге мысал келтіруді ұсынамын.
Дезинтеграциялық процестер Интеграциялық процестер
Ж:(Жеке жұмыс) 2-тапсырма. «Картамен жұмыс» Тапсырма :Соғыстан кейін қол қойылған шарттарға сәйкес Еуропадағы аймақтық өзгерістерді картадан көрсетуді сұраймын .
ЖЖ:/(Жұптық жұмыс) 3-тапсырма «Балық қаңқасы» әдісі арқылы аймақтың шиеліністердің себептері мен салдарына тұжырым жасауды ұсынамын.
ЕБҚ оқушылары аймақтың шиеленістің 1 себебін және 1 салдарын бірнеше себеп -салдарын анықтайды. Жұпта жұмыс жасаңға қолдау көрсетемін |
ҚБ:/ Ашық журнал әдісі бойынша оқушылар өздері журнал бетіне стикер қояды
Мәтіннен хронологиялық тізбек жасайды;
Мәтінмен оқулықтан жұмыс жасайды
Трминдерді мағынасымен сәйкестендіреді;
. «Қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерге мысал келтіреді, қорытынды ой айтады.
Оқушылар соғыстан кейін қол қойылған шарттарға сәйкес Еуропадағы аймақтық өзгерістерді картадан көрсетеді
«Балық қаңқасы» әдісі арқылы аймақтың шиеліністердің себептері мен салдарын анықтайды.
|
Дискриптор: - Интеграциялық процестерге 1 мысал келтіреді; 1 балл - Дезинтеграция-лық процестерге 1 мысал келтіреді; 1 балл
-Қорытынды ой жазады 1 балл «Ашық журнал» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: -«Қырғи қабақ» соғыс аяқталғаннан кейін әлемнің геосаяси картасында қандай ірі өзгерістерді анықтайды; 1 балл - ТМД- ның құрамындағы елдердің территориясын ажыратады ; 1 балл
Блоб ағашы арқылы бағалау
Дескриптор: -«Қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграция- лық процеске бір мысал келтіреді; 1 балл -«Қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі дезинтеграция- лық процеске бір мысал келтіреді; 1 балл -Қорытынды ой жазады; 1 балл
ҚБ:Бас бармақ әдісі арқылы бағалау Дескриптор:
-Қорытынды ой жазады; 1 балл
|
Emaze.com жасанды интелект презентация https://www.emaze.com/@ALIWQOIQC/------ Virbo жасанды интелект
«Ашық журнал»
Блоб ағашы: https://media.feminis.ro/media/image/201712/w610/tree_768x486_37693300.jpg
Карта https://cf2.ppt-online.org/files2/slide/t/tm4hVoSFi3y05lO1QkwDrvnHM97PBEGUqTR62peuAL/slide-0.jpg
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау Ж:/(Жеке жұмыс) Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында Kahoot әдісімен тест жұмысын ұсынамын . ЕБҚ оқушыны тапсырма орындауда сүйемелдеймін. Кері байланысты ұялы телефон арқылы : “Сауалнама” жіберемін 1. Бүгінгі сабақ түсінікті болды ма? … 2. Сен үшін ең қиын тапсырма … 3. Қандай тапсырмалар ұнады..... 4. Көп тапсырманы орындадым… 5. Мен талпынып,тырыстым… |
Оқушылар Kahoot әдісі арқылы тест жұмысын орындайды.
ЕБҚ оқушы тапсырманы мұғалім сүйемелдеуі бойынша орындайды Сауалнама бойынша бүгінгі сабақтан түсінгенін, қиын болған тапсырманы, орындай алған тапсырма бойынша кері байланыс береді. |
ҚБ:/ Ауызша бағалау
Ашық журнал арқылы алған бағаларын «Білім класс» журналында бағалу |
Kahoot тест жұмысына сілтеме https://create.kahoot.it/details/d8a1f601-ca6f-463b-86b5-cc607a59e169
Стикер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым.
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? «Блоб ағашы» , «Ашық журнал» арқылы бағалау, түрлі-түсті стикерге жазып, таблицаға жабыстырады, әрі өзара бағалау жүреді. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау Оқушылардың денсаулығын сабақтың өн бойында жіті бақылап, ерекше көңіл бөлуді назарда ұстаймын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеремін |
|
Рефлксия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не біледі? Сыныптағы ахул қандай болды? Мен жоспарлаған саралу шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2 Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескріңіз)? 1: 2 Сабақ барысында мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектестінін білдім? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қырғи қабақ соғысының аяқталуы мен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?
Қырғи қабақ соғысының аяқталуы мен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?
№ 118
«Көкбұлақ» жалпы орта
білім беретін мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
|
Бөлім: |
Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге бағыт алу үдерісі |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Исмайлова Жаркынай Имантаевна |
|
Күні: |
13.12.2024ж |
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: 19 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қырғи қабақ соғысының аяқталуы мен әлемдегі қауіпсіздік артты ма? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.3.2.4- Қырғи қабақ соғыстан кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау. 9.3.2.5-Аймақтың шиеліністердің себептері мен салдарын тұжырымдау . |
|
Сабақтың мақсаты |
- Қырғи қабақ соғыстан кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындайды – XX ғасырдың II жартысындағы әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындайды - Аймақтың шиеліністердің себептері мен салдарын тұжырымдайды |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ-тың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі : қалыпты атмосфера қалыптастыру ; -Оқушылардың зейінін шоғырландыру және жағымды ахуалды қалыптастыру Топқа біріктіру: «Жалауша» әдісі 1 топ ГФР 2 топ АҚШ 3 топ КСРО
Үй тапсырмасын пысықтау С :/ (сыныптық жұмыс) «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрауда оқушылардың жылдам жауап беруде сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын дамыту. 1. «Қырғи қабақ» соғыстың аяқталуына не түрткі болған оқиғалар ? 2. Интеграциялық процесс дегеніміз не? 3.Латын Америкасының басты интеграциялық үдерісін атаңдар 4 .КСРО мен Югославияның ыдырау себептері неде? 5. ТМД- ның құрамындағы мемлекеттерді атаңдар ? ЕБҚ оқушыға иллюстрациялық материалдар ұснылады; БЫМ: (Бастапқы ынталандыру материалы) «Ой қозғау» әдісі арқылы оқушылар берілген суреттерге қарап отырып және аудио тапспаны тыңдау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын болжауды ұсынамын
Тапсырма орындауда ЕБҚ (есту қабілеті төмен оқушыға) оқушыға қолдау көрсетеді;
МТ: (Мұғалім түсіндірмесі) Оқушылар оқу мақсаты, сабақ тақырыбы және бағалау критерийлерімен таныстырылады.
|
Оқушылар сәлемдеседі; Сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастырады;
Жалаушалар арқылы 3 топқа бөлінеді;
Өткен материалды еске түсіріп,қойылған сұрақтарға нақты жауап береді
ЕБҚ оқушы картаның аумағын анықтайды және тақырыптың атауын болжайды;
«Ой қозғау» әдісі арқылы оқушылар берілген суреттерге қарап отырып және аудио тапспаны тыңдау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын болжайды
Суретпен жұмыс жасайды;
Оқушылар сабақ мақсатымен, бағалау критерийлерімен танысады; |
Оқушылардың жауаптарын тыңдап, мадақтау арқылы кері байланыс беріледі
Дескрипторлар 1. «Қырғи қабақ» соғыстың аяқталуына түрткі болған оқиғалар ды анықтайды. 1 балл 2. Интеграциялық процесстің анықтамасын айтады 1балл 3.Латын Америкасының басты интеграциялық үдерісін атайды 1 балл 4 .КСРО мен Югославияның ыдырау себептерін анықтайды 1 балл 5. ТМД- ның құрамындағы мемлекеттерді атайды 1 балл
Дескрипторлар:
Табыс баспалдағы арқылы бағалау
|
Дүние жүзі тарихы «Мектеп» баспасы
9 сынып 2 бөлім
http://expert.mektep.kz/ru/shop/105049-9_klass/109956-dnijezhz_tarihy_9/1
Презентация https://www.emaze.com/@ALIWQOIQC/------ wordwall жасанды интелект https://wordwall.net/resource/82579058 ГФР https://cdn1.ozone.ru/s3/multimedia-0/c600/6053688420.jpg АҚШ https://digiseller.mycdn.ink/preview/147467/p1_2213209_cd8256a7.jpg КСРО https://maska-spb.ru/wa-data/public/shop/products/61/57/25761/images/6147/6147.970.jpg Табыс баспалдағы: https://avatars.mds.yandex.net/i?id=2a00000179ed619cb7c7db5a699294d16ac2-3095911-images-thumbs&n=13 |
||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. Т:/ (Топтық жұмыс) «Графикалық органайзер» әдісі бойынша оқушылардың визуалды және дереккөз материалдарымен жұмыс жасауда оқушыларлдың шығармашылық қабілетін арттыру мақсатында ұсынамын
.
Оқулықпен жұмыс.
Мәтін: Әртүрлі салалардағы ыдырау процестерімен байланысты негізгі оқиғалар: Саяси ыдырау. "Шыңы" 1990 жылдардың басында болды. 1990 жылы КСРО республикаларында" егемендік шеруі" басталды, ол Одақ шартының күшін жоюмен аяқталды.Бір мемлекеттің орнына әлем картасында он бес мемлекет пайда болды. КСРО — ның ыдырауы өзі көшбасшы болған халықаралық ұйымдардың-ІІО мен сав-ның қызметін тоқтатуға әкелді. Чехословакиядағы "барқыт ажырасу".1993 жылы 1 қаңтарда екі тәуелсіз мемлекет-Чехия мен Словакия құрылды.
1-тапсырма. «Қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерге мысал келтіруді ұсынамын.
Дезинтеграциялық процестер Интеграциялық процестер
Ж:(Жеке жұмыс) 2-тапсырма. «Картамен жұмыс» Тапсырма :Соғыстан кейін қол қойылған шарттарға сәйкес Еуропадағы аймақтық өзгерістерді картадан көрсетуді сұраймын .
ЖЖ:/(Жұптық жұмыс) 3-тапсырма «Балық қаңқасы» әдісі арқылы аймақтың шиеліністердің себептері мен салдарына тұжырым жасауды ұсынамын.
ЕБҚ оқушылары аймақтың шиеленістің 1 себебін және 1 салдарын бірнеше себеп -салдарын анықтайды. Жұпта жұмыс жасаңға қолдау көрсетемін |
ҚБ:/ Ашық журнал әдісі бойынша оқушылар өздері журнал бетіне стикер қояды
Мәтіннен хронологиялық тізбек жасайды;
Мәтінмен оқулықтан жұмыс жасайды
Трминдерді мағынасымен сәйкестендіреді;
. «Қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерге мысал келтіреді, қорытынды ой айтады.
Оқушылар соғыстан кейін қол қойылған шарттарға сәйкес Еуропадағы аймақтық өзгерістерді картадан көрсетеді
«Балық қаңқасы» әдісі арқылы аймақтың шиеліністердің себептері мен салдарын анықтайды.
|
Дискриптор: - Интеграциялық процестерге 1 мысал келтіреді; 1 балл - Дезинтеграция-лық процестерге 1 мысал келтіреді; 1 балл
-Қорытынды ой жазады 1 балл «Ашық журнал» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: -«Қырғи қабақ» соғыс аяқталғаннан кейін әлемнің геосаяси картасында қандай ірі өзгерістерді анықтайды; 1 балл - ТМД- ның құрамындағы елдердің территориясын ажыратады ; 1 балл
Блоб ағашы арқылы бағалау
Дескриптор: -«Қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграция- лық процеске бір мысал келтіреді; 1 балл -«Қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі дезинтеграция- лық процеске бір мысал келтіреді; 1 балл -Қорытынды ой жазады; 1 балл
ҚБ:Бас бармақ әдісі арқылы бағалау Дескриптор:
-Қорытынды ой жазады; 1 балл
|
Emaze.com жасанды интелект презентация https://www.emaze.com/@ALIWQOIQC/------ Virbo жасанды интелект
«Ашық журнал»
Блоб ағашы: https://media.feminis.ro/media/image/201712/w610/tree_768x486_37693300.jpg
Карта https://cf2.ppt-online.org/files2/slide/t/tm4hVoSFi3y05lO1QkwDrvnHM97PBEGUqTR62peuAL/slide-0.jpg
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау Ж:/(Жеке жұмыс) Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында Kahoot әдісімен тест жұмысын ұсынамын . ЕБҚ оқушыны тапсырма орындауда сүйемелдеймін. Кері байланысты ұялы телефон арқылы : “Сауалнама” жіберемін 1. Бүгінгі сабақ түсінікті болды ма? … 2. Сен үшін ең қиын тапсырма … 3. Қандай тапсырмалар ұнады..... 4. Көп тапсырманы орындадым… 5. Мен талпынып,тырыстым… |
Оқушылар Kahoot әдісі арқылы тест жұмысын орындайды.
ЕБҚ оқушы тапсырманы мұғалім сүйемелдеуі бойынша орындайды Сауалнама бойынша бүгінгі сабақтан түсінгенін, қиын болған тапсырманы, орындай алған тапсырма бойынша кері байланыс береді. |
ҚБ:/ Ауызша бағалау
Ашық журнал арқылы алған бағаларын «Білім класс» журналында бағалу |
Kahoot тест жұмысына сілтеме https://create.kahoot.it/details/d8a1f601-ca6f-463b-86b5-cc607a59e169
Стикер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым.
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? «Блоб ағашы» , «Ашық журнал» арқылы бағалау, түрлі-түсті стикерге жазып, таблицаға жабыстырады, әрі өзара бағалау жүреді. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау Оқушылардың денсаулығын сабақтың өн бойында жіті бақылап, ерекше көңіл бөлуді назарда ұстаймын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеремін |
|
Рефлксия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не біледі? Сыныптағы ахул қандай болды? Мен жоспарлаған саралу шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2 Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескріңіз)? 1: 2 Сабақ барысында мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектестінін білдім? |
||
шағым қалдыра аласыз

























