Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«М. Әуезов атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Логопедия 26-сабақ (топтық) Тексерілді:
|
Бөлім: |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Утегенова Фарида Курышбековна |
|
|
Күні: |
30.11.2021ж |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны:5 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Р дыбысын сөйлемде машықтандыру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Дыбыстардың дұрыс айтылуын қалыптастыру. Дыбыстарды буында, сөзде, сөйлемде айжырата білуге үйрету; Сөздегі Р дыбысының орынын табу, |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Дыбыстарды буында, сөзде, сөйлемде айжырата біледі Сөздегі Р дыбысының орынын табады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 2 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру -Балалар, күн шуағын шашқанда, біздің көңіл күйіміз қандай болады? (Қуанамыз) - Біздің түрімізден қалай бақылауға болады? - Біз жымиямыз, иә? Қане, бір-бірімізге жымиялық Өткен тақырыпқа шолу Артикуляциялық жаттығулар жасау «ат шауып келеді» «тәтті тосап» «сағат» «тісті тазалау» |
Өткен тақырыпқа қатысты артикуляция лық жаттығулар жасайды. |
Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «қол шапалақтау» әдісімен бағалау. |
Айна |
|
Жаңа білім 10 мин Бекіту 10 мин |
Жұмбақ
жасыру: -- Ара сөзінің ортасында қандай дыбыс орналасқан екен? – сұрақ қойып, жауап алу. Алдымен «Р» дыбысының артикуляциясына назар аударамыз. - ерін аздап дөңгеленіп тұрады - жоғарғы төменгі тістер арасы алшақ келеді - тілдің ұшы қатты таңдайға көтеріледі - тіл мен таңдай арасында ауа толқыны еркін өтеді. - тілдің шет жақтары азу тістерге жабысып тұрады. - жұмсақ таңдай көтеріңкі жұтқыншақтың артқы қабырғасына жабысып, ауаның мұрын қуысына өту жағын жауып тұрады. - дауыс шымылдықтары қатайып, бір-біріне жақындап, діріл арқылы дыбыс шығады. - ауа ағысы дем шығару сәтте ауыз қуысына толып, қатайып тұрған тіл ұшын қозғалтып дірілдетеді. Тілге арналған артикуляциялық жаттығуларды айна алдында орындату; «Мотоцикл айдау» - тілді жоғарғы тіске қарай көтеріп, «Дррррың-дррррың» деп айтқызу. Мотор» - тілді қатты таңдайға жабыстырып, мұрынмен тез тыныс алып, тілдің ұшына үрлеу. «Барабан» - Д-Д-Д деп айтқызу арқылы тіл ұшын зондпен оңға-солға қозғау Тапсырма-1: Р дыбысын буында, сөзде, сөйлемде айжырата білуге үйрету; Ар - ар - ар –
жауды аппақ қар. Ра - ра - ра – ұшып жүр ара! Буындардың жалғасын суреттен көру арқылы айтады. Тапсырма-2:«Р» дыбысын сөздің басында, ортасында, соңында орналасуын анықтау . |
Балалар жұмбақтың жауабын табады.
дыбыстық талдау жасайды артикуляция лық жаттығулар жасайды.
артикуляциялық жаттығуларды айна алдында орындайды .
|
Бағалау критерийі: Р дыбысын буында, сөзде, сөйлемде айжырата біледі. Дескриптор: -Буындарды айтады -буындардан бірнеше сөздер құрастырады -Сөздерден сөйлем құрап жазады Бағалау критерийі: Сөздегі Р дыбысының орынын табу Дескриптор: -Р дыбысына басталатын сөздерді табады. -Р дыбысының орнын анықтайды. -Сөздерді тауып жазады. |
суреттер айна суреттер
Жұмыс дәптері |
|
Кері байланыс 3 мин |
Кері
байланыс Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. |
Кері байланыс жасайды. |
ҚБ қойылады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«М. Әуезов атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Логопедия 26-сабақ (топтық) Тексерілді:
|
Бөлім: |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Утегенова Фарида Курышбековна |
|
|
Күні: |
30.11.2021ж |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны:5 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Р дыбысын сөйлемде машықтандыру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Дыбыстардың дұрыс айтылуын қалыптастыру. Дыбыстарды буында, сөзде, сөйлемде айжырата білуге үйрету; Сөздегі Р дыбысының орынын табу, |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Дыбыстарды буында, сөзде, сөйлемде айжырата біледі Сөздегі Р дыбысының орынын табады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 2 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру -Балалар, күн шуағын шашқанда, біздің көңіл күйіміз қандай болады? (Қуанамыз) - Біздің түрімізден қалай бақылауға болады? - Біз жымиямыз, иә? Қане, бір-бірімізге жымиялық Өткен тақырыпқа шолу Артикуляциялық жаттығулар жасау «ат шауып келеді» «тәтті тосап» «сағат» «тісті тазалау» |
Өткен тақырыпқа қатысты артикуляция лық жаттығулар жасайды. |
Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «қол шапалақтау» әдісімен бағалау. |
Айна |
|
Жаңа білім 10 мин Бекіту 10 мин |
Жұмбақ
жасыру: -- Ара сөзінің ортасында қандай дыбыс орналасқан екен? – сұрақ қойып, жауап алу. Алдымен «Р» дыбысының артикуляциясына назар аударамыз. - ерін аздап дөңгеленіп тұрады - жоғарғы төменгі тістер арасы алшақ келеді - тілдің ұшы қатты таңдайға көтеріледі - тіл мен таңдай арасында ауа толқыны еркін өтеді. - тілдің шет жақтары азу тістерге жабысып тұрады. - жұмсақ таңдай көтеріңкі жұтқыншақтың артқы қабырғасына жабысып, ауаның мұрын қуысына өту жағын жауып тұрады. - дауыс шымылдықтары қатайып, бір-біріне жақындап, діріл арқылы дыбыс шығады. - ауа ағысы дем шығару сәтте ауыз қуысына толып, қатайып тұрған тіл ұшын қозғалтып дірілдетеді. Тілге арналған артикуляциялық жаттығуларды айна алдында орындату; «Мотоцикл айдау» - тілді жоғарғы тіске қарай көтеріп, «Дррррың-дррррың» деп айтқызу. Мотор» - тілді қатты таңдайға жабыстырып, мұрынмен тез тыныс алып, тілдің ұшына үрлеу. «Барабан» - Д-Д-Д деп айтқызу арқылы тіл ұшын зондпен оңға-солға қозғау Тапсырма-1: Р дыбысын буында, сөзде, сөйлемде айжырата білуге үйрету; Ар - ар - ар –
жауды аппақ қар. Ра - ра - ра – ұшып жүр ара! Буындардың жалғасын суреттен көру арқылы айтады. Тапсырма-2:«Р» дыбысын сөздің басында, ортасында, соңында орналасуын анықтау . |
Балалар жұмбақтың жауабын табады.
дыбыстық талдау жасайды артикуляция лық жаттығулар жасайды.
артикуляциялық жаттығуларды айна алдында орындайды .
|
Бағалау критерийі: Р дыбысын буында, сөзде, сөйлемде айжырата біледі. Дескриптор: -Буындарды айтады -буындардан бірнеше сөздер құрастырады -Сөздерден сөйлем құрап жазады Бағалау критерийі: Сөздегі Р дыбысының орынын табу Дескриптор: -Р дыбысына басталатын сөздерді табады. -Р дыбысының орнын анықтайды. -Сөздерді тауып жазады. |
суреттер айна суреттер
Жұмыс дәптері |
|
Кері байланыс 3 мин |
Кері
байланыс Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. |
Кері байланыс жасайды. |
ҚБ қойылады. |
|
шағым қалдыра аласыз
















