Қысқа мерзімді жоспар
5-сынып
Сабақтың тақырыбы: Заттардың құрылысы мен қасиеттері
|
Бөлім: |
5.3Заттар және материалдар |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||||
|
Күні: |
12.11.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 11 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың құрылысы мен қасиеттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.1.3 заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылғыштығын, иілімділігін сипаттау; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
- Заттардың тығыздығы, аққыштығы, жылу және электрөткізгіштігі, созылғыштығы, иілімділігі туралы түсінік қалыптастыру; - Заттардың қасиеттерін ажырату және сипаттау қабілетін дамыту; - Заттардың қасиеттерін өмірде қолдану мысалдары арқылы түсіндіру. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды заттардың қасиеттерін түсіну арқылы қоршаған ортаны қорғауға, табиғатты сақтауға үйрету. Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы құндылықтар: - жасампаздық және жаңашылдық |
|||||
|
ЖИ құралдары |
Quizgecko, Quiz Wizard, Prepai - Мәтін бойынша тест құрастыру құралы - https://quizgecko.com/ https://app.getquizwizard.com/ https://www.prepai.io/us/ |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
– білу, түсіну. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (8 минут) |
Қызығушылықты ояту: - Сәлемдесу; - Сыныпты түгелдеу; - Оқушылардың назарын аударту; - Сабақтың мақсатын түсіндіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады. |
Компьютер, проектор, презентация. |
||
|
Сабақтың ортасы (27 минут) |
Мәтінмен жұмыс (5 минут) Тапсырма 1: Заттардың қасиеттерін анықтау. (5 минут) Тапсырма 2: Заттардың қасиеттері бойынша тәжірибе жасау. (7 минут) Тапсырма 3: Заттардың қасиеттерін өмірде қолдану. (10 минут) |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары. |
||
|
Тапсырма 1 |
Заттардың қасиеттерін анықтау. (5 минут) Мәтін: Заттардың қасиеттері олардың құрылымына байланысты. Мысалы, металдар жақсы электрөткізгіш, ал ағаштар нашар өткізгіш. Сұйықтар аққыш келеді, ал газдар кеңістікті толтырып, барлық бағытта тарайды. |
Оқушылар мәтінді оқып, заттардың қасиеттерін анықтайды. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау. |
Оқулық, дәптер. |
||
|
Тапсырма 2 |
Заттардың қасиеттері бойынша тәжірибе жасау. (7 минут) Тәжірибе: - Металл сымның электрөткізгіштігін тексеру; - Судың аққыштығын бақылау. |
Оқушылар тәжірибе жасайды, нәтижелерін талқылайды. |
ҚБ «Ең үздік жауап» әдісімен бағалау. |
Тәжірибе құралдары. |
||
|
Тапсырма 3 |
Заттардың қасиеттерін өмірде қолдану. (10 минут) Мысалдар: - Металл сымдар электр желілерінде қолданылады; - Ағаштан жасалған жиһаздар ұзақ уақыт қызмет етеді. |
Оқушылар мысалдар келтіреді, талқылайды. |
ҚБ «Өзін-өзі бағалау» әдісімен бағалау. |
Интернет ресурс. |
||
|
Сабақтың соңы (10 минут) |
Қорытынды: Сабақтың негізгі идеяларын қайталау. Кері байланыс: - Маған ... қызықты болды - Бұл ... қиындық туғызды - Осы ... мені ойландырды |
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
Дәптер, қалам. |
||
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. |
Оқушылар үй жұмысын орындайды. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді жоспар
5-сынып
Сабақтың тақырыбы: Заттардың құрылысы мен қасиеттері
|
Бөлім: |
5.3Заттар және материалдар |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||||
|
Күні: |
12.11.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 11 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың құрылысы мен қасиеттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.3.1.3 заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылғыштығын, иілімділігін сипаттау; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
- Заттардың тығыздығы, аққыштығы, жылу және электрөткізгіштігі, созылғыштығы, иілімділігі туралы түсінік қалыптастыру; - Заттардың қасиеттерін ажырату және сипаттау қабілетін дамыту; - Заттардың қасиеттерін өмірде қолдану мысалдары арқылы түсіндіру. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды заттардың қасиеттерін түсіну арқылы қоршаған ортаны қорғауға, табиғатты сақтауға үйрету. Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы құндылықтар: - жасампаздық және жаңашылдық |
|||||
|
ЖИ құралдары |
Quizgecko, Quiz Wizard, Prepai - Мәтін бойынша тест құрастыру құралы - https://quizgecko.com/ https://app.getquizwizard.com/ https://www.prepai.io/us/ |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
– білу, түсіну. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (8 минут) |
Қызығушылықты ояту: - Сәлемдесу; - Сыныпты түгелдеу; - Оқушылардың назарын аударту; - Сабақтың мақсатын түсіндіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады. |
Компьютер, проектор, презентация. |
||
|
Сабақтың ортасы (27 минут) |
Мәтінмен жұмыс (5 минут) Тапсырма 1: Заттардың қасиеттерін анықтау. (5 минут) Тапсырма 2: Заттардың қасиеттері бойынша тәжірибе жасау. (7 минут) Тапсырма 3: Заттардың қасиеттерін өмірде қолдану. (10 минут) |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары. |
||
|
Тапсырма 1 |
Заттардың қасиеттерін анықтау. (5 минут) Мәтін: Заттардың қасиеттері олардың құрылымына байланысты. Мысалы, металдар жақсы электрөткізгіш, ал ағаштар нашар өткізгіш. Сұйықтар аққыш келеді, ал газдар кеңістікті толтырып, барлық бағытта тарайды. |
Оқушылар мәтінді оқып, заттардың қасиеттерін анықтайды. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау. |
Оқулық, дәптер. |
||
|
Тапсырма 2 |
Заттардың қасиеттері бойынша тәжірибе жасау. (7 минут) Тәжірибе: - Металл сымның электрөткізгіштігін тексеру; - Судың аққыштығын бақылау. |
Оқушылар тәжірибе жасайды, нәтижелерін талқылайды. |
ҚБ «Ең үздік жауап» әдісімен бағалау. |
Тәжірибе құралдары. |
||
|
Тапсырма 3 |
Заттардың қасиеттерін өмірде қолдану. (10 минут) Мысалдар: - Металл сымдар электр желілерінде қолданылады; - Ағаштан жасалған жиһаздар ұзақ уақыт қызмет етеді. |
Оқушылар мысалдар келтіреді, талқылайды. |
ҚБ «Өзін-өзі бағалау» әдісімен бағалау. |
Интернет ресурс. |
||
|
Сабақтың соңы (10 минут) |
Қорытынды: Сабақтың негізгі идеяларын қайталау. Кері байланыс: - Маған ... қызықты болды - Бұл ... қиындық туғызды - Осы ... мені ойландырды |
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
Дәптер, қалам. |
||
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. |
Оқушылар үй жұмысын орындайды. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













