Қысқа мерзімді жоспар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қысқа мерзімді жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар сөйлем мүшесі Бастауыш тақырыбында жазылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы

«Н.Оңдасынов атындағы №14 жалпы білім беретін мектеп» мемлекеттік мекемесі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Сәулет өнері

Педагогтің аты-жөні:

Абдрасулова А.

Күні:

27.11.2025ж.

Сынып: 3

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Тақырыбы

Бастауыш. 5-8 жаттығу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарға жауап беру.

3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату.

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету;

Сабақтың мақсаты

мәтін бойынша сұрақтарға жауап бересің,сурет бойынша әңгіме құрап жазасың,тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажыратады.

құндылық

әділдік және жауапкершілік

«Әділетте берік болсаң аяғың таймайды!»


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

2 минут


I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Ән саламыз күнде біз,

Шаттық толы іргеміз.

Біз мәңгіге достармыз.

Біз мәңгіге біргеміз

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады

.

Жарайсыңдар!

Ноутбук

3 минут







II. Үй тапсырмасын сұрау.

4-жаттығу .

Жақшадағы сөздерді сөйлемнің мазмұнына қарай өзгертіп, мәтінді көшіріп жаз.Екінші сөйлемде неше сөйлем мүшесі бар екенін табады .


Алматы хайуанаттар бағына келушілер тоғанда жүзіп жүрген ләйлекке қызыға қарайды. Ләйлек көкқұтанға ұқсайды. Бірақ ләйлектің қауырсыны ашық түсті болып келеді. Әрі бойы да биік.


1. Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

4-жаттығу

Алматы хайуанаттар бағына келушілер тоғанда жүзіп жүрген ләйлекке қызыға қарайды. Ләйлектер көкқұтанға ұқсайды. Бірақ ләйлектің қауырсыны ашық түсті болып келеді. Әрі бойы да биік.

Жақшадағы сөздерді сөйлемнің мазмұнына қарай өзгертіп, мәтінді көшіріп жазады.



Дескриптор:

1.Жақшадағы сөздерді сөйлемнің мазмұнына қарай өзгертіп,

мәтінді көшіріп жазады.

.Сөйлем мүшелеріне талдайды 1б



ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы!










Сабақтың ортасы


Түсіну

10 минут





















15 мин















10 мин

Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс.

ҰЖ :5-тапсырма. Мәтінді оқиды.

Сұрақтарға жауап береді.

1. Ата-бабамыз неліктен киіз үйді пайдаланған?

2. Киіз үйдің негізгі бөлшектеріне нелер жатады?

3. Кереге неден жасалады?




2. Киіз үй тігілді. Атам төрге жайғасты. Балалар далада ойнады.


Жеке жұмыс

6-тапсырма. Сөйлемдерді көшіріп жазады Қарамен жазылған сөздердің астын сыз, оларға сұрақ қойып,бұл сөздер қимыл иесі болып тұрғанын анықтайды .

Киіз үй тігілді. Атам төрге жайғасты. Балалар далада ойнады.

Мұғалім түсіндірмесі .


7-тапсырма.Суретке қара.

Сурет бойынша әңгіме құрап жаз.

Жазған сөйлемдеріңнен бастауышты тап.

8 - тапсырма. Мына нақыл сөздерді көркем жаз.

ЖИ қолдану :мағынасын біліп ал

1. Шаңырағың шайқалмасын.

2. Керегең кең, екі босағаң тең болсын.

Нақыл сөздердің мағынасын қалай түсінетініңді айтады .


Киіз үйге қатысты тағы қандай нақыл сөздерді білесің?

Алғашқы сөйлемді сөйлем мүшесіне талдайды.

Жеке жұмыс. Оқушылар қосымша тапсырманы орындайды.

Сұраққа жауабын көркем жаз.



Сөздерге сәйкес суреттерді сызықтар арқылы қос.Сөйлем құрап жаз.


Дұрыс жауапты белгіле.

Бастауышты тап: Жаннұр ауланы жинады.

а) Жаннұр; ә) ауланы; б) жинады.

Саяхатшы тауға шықты.

а) саяхатшы ә) тауға; б) шықты.

Бастауышқа қандай сұрақтар қойылады:

а) Қайтті? не істеді? ә) қандай? қай?

б) кім? не? кімдер? нелер?


Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады

III. Жаңа тақырып.

ЫЖ :

1. Ата - бабамыз көшіп - қонуға ыңғайлы болғандықтан киіз үйді пайдаланған.

2. Киіз үйдің негізгі бөлшектеріне - кереге, уық, шаңырақ, сықырлауық жатады.

3. Кереге талдан, қайыңнан жасалады.



Сурет бойынша әңгіме құрап жазады.

Жазған сөйлемдеріңнен бастауышты табады









Мына нақыл сөздерді көркем жазады

1. Шаңырағың шайқалмасын.

2. Керегең кең, екі босағаң тең болсын.

Нақыл сөздердің мағынасын қалай түсінетініңді айтады .





Қосымша тапсырманы орындайды.






Бағалау критерийі:

1.мәтін бойынша сұраққа жауап береді ;

сөйлемді көшіріп жазып,бастауыш сөйлем мүшесін табады;

Сурет бойынша сөйлем құрастырады ;

Нақыл сөздерді көркем жазады ;

сөйлем мүшесіне талдайды


Дескриптор:

1.Мәтінді оқып,түсінгенін айтады 1б

2. Сұрақтарға жауап береді.




Дескриптор:

1.Сөйлемдерді көшіріп жазады. 1б

2.Қарамен жазылған сөздердің астын сызып, оларға сұрақ қояды. 1б

3.Бастауыштың астын бір сызықпен сызады 1б


дескриптор :

1.Сурет бойынша әңгіме құрастырып жазады 1б

2.мәтіннің құрылымдық бөліктерін сақтайды; 1б

3.Сөйлемнің бастауышын табады


Дескриптор:

1.Нақыл сөздерді көркем жазады

2.сөйлем мүшесіне талдайды

ҚБ: 1-10 б мадақтау







Оқулық.

















Оқулық

Дәптер







ЖИ қолданысы:

ChatGPT немесе DreamFace басқа құрал

дарды қолданады










дәптер








Сабақтың соңы рефлекция

5 мин

Сабақты қорытындылау.

Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Бүгін қандай ұғыммен таныстың?

-Сабақтың мақсатына жеттің бе ?

- Не қиын болды ?

Үйге тапсырма : сөйлем құрап келу.


Рефлексия.


Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды

Қолдарындағы стикерлерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі

Кері байланыс :

Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ?

Бүгінгі сабақта не үйрендің ?

Қорытынды бағалау .

ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер


Жарайсыңдар




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі