А.П.Чехов атындағы №21 жоббм
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Кірістірілген шарттарды программалау (1 сабақ)
|
Бөлім: |
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Хидоятова Луиза Фахридиновна
|
|
|
Күні: |
10.02.2026 |
|
|
Сынып: 7д |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кірістірілген шарттарды программалау (1 сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.3.2 Python (пайтон) программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІҮ отырыстарында берілген тапсырмасы. Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Кірістірілген шарттардың операторлары біледі, Python-да кірістірілген шарттарды жасау жолдарын біледі Құндылықтарды дарыту Жасампаздық және жаңашылдық құндылықтар бірнеше шарттары бар жеке алгоритмдерді құру арқылы қалыптасады; бір мәселенің стандартты емес шешімдерін іздеу; өмірлік жағдайларды және цифрлық шешімдерді модельдеу үшін салынған жағдайларды пайдалану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастырушылық кезең: 1. Оқушыларды қарсы алу және белгілеу. 2. "Жақсы қасиеттерді сипаттау" Оқушылардың бір бірінің жақсы қасиеттерін айтып кетеді 3. Үй тапсырмасын тексеру |
Мұғаліммен сәлемдесу. Оқушылар бір-біріне жақсы қасиеттерін айтады |
Мұғалім ауызша бағалауды қолданады: Керемет! Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
|
|
Сабақтың ортасы 35мин |
Өткен тақырыпты қайталау. https://wordwall.net/ru/resource/28279431
Жаңа тақырыпты меңгеру Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Мұғалім салынған Шарттың құрылымын түсіндіреді: if шарты1: if шарты 2: әрекет Өмір мысалы: жасын және билеттің бар-жоғын тексеру * кірістірілген шарттары бар өмірлік жағдаймен байланысты тапсырманы ойлап табу; * Python-да алгоритм мен кодты жазады; * шешімді сыныпқа ұсыну. Тапсырма идеясын құру үшін ЖИ қолдануға болады. 1 Тапсырма Дидардың 500 теңгесі бар. Ол дүкеннен кейбір тауарларды сатып алды. Төлем жасау кезінде, егер тауардың бағасы 500 теңгеден төмен болса, «Ақша жеткілікті» деген хабарлама шығаратын, ал егер 500 теңгеден жоғары болса, «Ақша жеткіліксіз» деген хабарлама шығаратын бағдарлама құру қажет. Код (қазақша хабарламамен): price = int(input("Тауардың бағасын енгізіңіз: ")) if price < 500: print("Ақша жеткілікті") else: print("Ақша жеткіліксіз") Сергіту сәті
2-тапсырмаАйдана таксимен баруды жоспарлап отыр.
Қашықтықты (километрмен) қабылдайтын және таксидің бағасын шығаратын бағдарлама құру қажет. distance = float(input("Жол қашықтығын енгізіңіз (км): ")) if distance <= 3: print("Жол жүру құны: 500 теңге") elif distance <= 10: print("Жол жүру құны: 1000 теңге") else: print("Жол жүру құны: 1500 теңге") Саралау / дифференциацияМақсаты — әр оқушыға өз деңгейінде жұмыс істеуге мүмкіндік беру және дағдыларын тиімді дамыту.
3 Тапсырма «Жағдай құрастыр» тапсырмасы
Тапсырма идеясын генерациялау үшін ЖИ (ИИ) қолдануға болады. Жасампаздық пен жаңашылдық құндылықтары бірнеше шарттан тұратын өз алгоритмдерін құру арқылы қалыптасады. 4 Тапсырма
|
Интербелсенді иапсырманы орындайды
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды
Топта тапсырмаларды орындау
Видео бейне көреді
- бағдарлама кодын түзетеді, бағдарламаны Python-да тексереді
- көзге арналған жаттығулар жасаңыз
- бағдарламаны Python-да тексереді, нәтижені жазады
бағдарламаны Python-да тексереді, нәтижені жазады
Тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийлері: * кірістірілген if шартын дұрыс қолданады; * шарттарды дұрыс тұжырымдайды. Дескрипторлар: - өмірлік жағдаймен байланысты тапсырманы ойлап табады; - Алгоритм мен кодты Python-ға жазыңыз. Бағалау: мақтау Дескрипторлар: тауардың құнын 500 теңгемен салыстыру үшін шартты операторды қолданады; (1 балл) егер тауардың құны 500 теңгеден төмен болса, «Ақша жеткілікті» хабарламасын шығарады; (1 балл) егер тауардың құны 500 теңгеге тең немесе одан жоғары болса, «Ақша жеткіліксіз» хабарламасын шығарады. (1 балл)
Дескрипторлар: шартты оператор қолданылған; (1 балл) қашықтық диапазоны дұрыс анықталған; (1 балл) жол жүру құны дұрыс шығарылған. (1 балл)
Дескрипторлар: тапсырманы өз бетінше ойлап табады; (1 балл) алгоритмді жазады; (1 балл) шешімді ұсынады (көрсетеді). (1 балл) Дескрипторлар дұрыс анықтаманы табады; (1 балл) |
https://wordwall.net/ru/resource/28279431 Оқулық, жұмыс дәптерлерікомпьютер https://www.youtube.com/watch?v=rVWwvNI9hhg Python-бағдарламасында жұмыс https://yandex.kz/video/preview/11957051340823382 Python-бағдарламасында жұмыс Python-бағдарламасында жұмыс https://wordwall.net/play/67725/012/954 |
|
Сабақтың соңы 5мин |
Үй тапсырмасы: Үшбұрыш қабырғаларының мәндері берілген. Қабырғаларының енгізілген мәндері бойынша үшбұрыштың теңқабырғалы немесе теңқабырғалы еместігін анықтайтын программа құру.
|
Үй тапсырмасын жазады Оқушылар өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
|
ДОІЖО: Г.А.Хасанова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді жоспар
А.П.Чехов атындағы №21 жоббм
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Кірістірілген шарттарды программалау (1 сабақ)
|
Бөлім: |
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Хидоятова Луиза Фахридиновна
|
|
|
Күні: |
10.02.2026 |
|
|
Сынып: 7д |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кірістірілген шарттарды программалау (1 сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.3.2 Python (пайтон) программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІҮ отырыстарында берілген тапсырмасы. Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Кірістірілген шарттардың операторлары біледі, Python-да кірістірілген шарттарды жасау жолдарын біледі Құндылықтарды дарыту Жасампаздық және жаңашылдық құндылықтар бірнеше шарттары бар жеке алгоритмдерді құру арқылы қалыптасады; бір мәселенің стандартты емес шешімдерін іздеу; өмірлік жағдайларды және цифрлық шешімдерді модельдеу үшін салынған жағдайларды пайдалану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастырушылық кезең: 1. Оқушыларды қарсы алу және белгілеу. 2. "Жақсы қасиеттерді сипаттау" Оқушылардың бір бірінің жақсы қасиеттерін айтып кетеді 3. Үй тапсырмасын тексеру |
Мұғаліммен сәлемдесу. Оқушылар бір-біріне жақсы қасиеттерін айтады |
Мұғалім ауызша бағалауды қолданады: Керемет! Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
|
|
Сабақтың ортасы 35мин |
Өткен тақырыпты қайталау. https://wordwall.net/ru/resource/28279431
Жаңа тақырыпты меңгеру Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Мұғалім салынған Шарттың құрылымын түсіндіреді: if шарты1: if шарты 2: әрекет Өмір мысалы: жасын және билеттің бар-жоғын тексеру * кірістірілген шарттары бар өмірлік жағдаймен байланысты тапсырманы ойлап табу; * Python-да алгоритм мен кодты жазады; * шешімді сыныпқа ұсыну. Тапсырма идеясын құру үшін ЖИ қолдануға болады. 1 Тапсырма Дидардың 500 теңгесі бар. Ол дүкеннен кейбір тауарларды сатып алды. Төлем жасау кезінде, егер тауардың бағасы 500 теңгеден төмен болса, «Ақша жеткілікті» деген хабарлама шығаратын, ал егер 500 теңгеден жоғары болса, «Ақша жеткіліксіз» деген хабарлама шығаратын бағдарлама құру қажет. Код (қазақша хабарламамен): price = int(input("Тауардың бағасын енгізіңіз: ")) if price < 500: print("Ақша жеткілікті") else: print("Ақша жеткіліксіз") Сергіту сәті
2-тапсырмаАйдана таксимен баруды жоспарлап отыр.
Қашықтықты (километрмен) қабылдайтын және таксидің бағасын шығаратын бағдарлама құру қажет. distance = float(input("Жол қашықтығын енгізіңіз (км): ")) if distance <= 3: print("Жол жүру құны: 500 теңге") elif distance <= 10: print("Жол жүру құны: 1000 теңге") else: print("Жол жүру құны: 1500 теңге") Саралау / дифференциацияМақсаты — әр оқушыға өз деңгейінде жұмыс істеуге мүмкіндік беру және дағдыларын тиімді дамыту.
3 Тапсырма «Жағдай құрастыр» тапсырмасы
Тапсырма идеясын генерациялау үшін ЖИ (ИИ) қолдануға болады. Жасампаздық пен жаңашылдық құндылықтары бірнеше шарттан тұратын өз алгоритмдерін құру арқылы қалыптасады. 4 Тапсырма
|
Интербелсенді иапсырманы орындайды
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды
Топта тапсырмаларды орындау
Видео бейне көреді
- бағдарлама кодын түзетеді, бағдарламаны Python-да тексереді
- көзге арналған жаттығулар жасаңыз
- бағдарламаны Python-да тексереді, нәтижені жазады
бағдарламаны Python-да тексереді, нәтижені жазады
Тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийлері: * кірістірілген if шартын дұрыс қолданады; * шарттарды дұрыс тұжырымдайды. Дескрипторлар: - өмірлік жағдаймен байланысты тапсырманы ойлап табады; - Алгоритм мен кодты Python-ға жазыңыз. Бағалау: мақтау Дескрипторлар: тауардың құнын 500 теңгемен салыстыру үшін шартты операторды қолданады; (1 балл) егер тауардың құны 500 теңгеден төмен болса, «Ақша жеткілікті» хабарламасын шығарады; (1 балл) егер тауардың құны 500 теңгеге тең немесе одан жоғары болса, «Ақша жеткіліксіз» хабарламасын шығарады. (1 балл)
Дескрипторлар: шартты оператор қолданылған; (1 балл) қашықтық диапазоны дұрыс анықталған; (1 балл) жол жүру құны дұрыс шығарылған. (1 балл)
Дескрипторлар: тапсырманы өз бетінше ойлап табады; (1 балл) алгоритмді жазады; (1 балл) шешімді ұсынады (көрсетеді). (1 балл) Дескрипторлар дұрыс анықтаманы табады; (1 балл) |
https://wordwall.net/ru/resource/28279431 Оқулық, жұмыс дәптерлерікомпьютер https://www.youtube.com/watch?v=rVWwvNI9hhg Python-бағдарламасында жұмыс https://yandex.kz/video/preview/11957051340823382 Python-бағдарламасында жұмыс Python-бағдарламасында жұмыс https://wordwall.net/play/67725/012/954 |
|
Сабақтың соңы 5мин |
Үй тапсырмасы: Үшбұрыш қабырғаларының мәндері берілген. Қабырғаларының енгізілген мәндері бойынша үшбұрыштың теңқабырғалы немесе теңқабырғалы еместігін анықтайтын программа құру.
|
Үй тапсырмасын жазады Оқушылар өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
|
ДОІЖО: Г.А.Хасанова
шағым қалдыра аласыз
















