|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 сабақ 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пирография өнерімен танысу. Көркемдеп күйдіру техникасы мен тәсілдері |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
|
|||||
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 5 минут
|
Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыруға, - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға көңіл бөлу қажет. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғау. (Ұ) Оқушылардан қоршаған ортадағы көркемдік жазбамен безендірілген бұйымдардың атауын сұрайды. Оларға сабақ тақырыбын анықтайтын сұрақтар қою. Саралау тәсілі «ой таразы» - оқушыға деңгейіне сай сұрақ қою. (Қ)Тапсырма №1 «Сәндік-қолданбалы өнер» тақырыбын қайталауға арналған тестік сұрақтарға жауап беріңіз. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушылар құндылық туралы өз ойларын айтады. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер http://www.artvek.ru/dekor.html Сәндік-қолданбалы өнерКөркемдік жазба |
||
|
5 минут Ортасы 5 минут 20 минут 5 минут 5 минут 2 минут |
Ұ = ұжымдық жұмыс Ой қозғау. “Кинематография” әдісі Бейнебаян арқылы күйдіру өнерімен танысу. Мұғалім сыйы Ағашты күйдіріп әрлендіруді пирография деп атайды. Күйдіруге арналған аппараттар жетілдірілменген кезде, бензинді қолдана отырып, соның көмегімен платина ине қыздырылатын. Иненің қыздырылуын бәсеңдетпеу үшін шебер бензинді ауық-ауық аяқ басқышпен үрлеп тұруға мәжбүр болды. Алайда техникалық қиындықтарға қарамастан,пираграфия дамуын жалғастыра берді. Электр күйдіргішті ойлап тапқаннан кейін пирография ағашты көркемдеп өңдеудің ең қарапайым әрі ыңғайлы әдісіне айналды.Оны сондай-ақ былғары, сүйек, қатырма қағаз т.б материалдарды өңдеуге қолданады. Қарапайым электр күйдіргіш бәсеңдегіш трансформатордан, реостаттан, тұтқадан және штифт деп аталатын ауыспалы қыздыру жібінен тұрады. Күйдіруге жұмсақ жапырақты ағаштарды-көк терек, жөке, қандыағаш, теректі қолдану тиімді.Терең және күйдіру үшін балқып қызған штифтті сәл ғана тигізудің өзі жеткілікті. Штифт өте қатты қызарған кезде ағаш жана бастайды, оған жол беруге болмайды. Ал штифт өте баяу қызса,оны ағаш бетіне біршама күш жұмсап басуға тура келеді. Ағашқа күйдіріп сурет салғанда көз тез қарығады, сондықтан 15-20 минут сайын үзіліс жасап отыру қажет. Күйдірілген суретті бояуға болады. Ол үшін акварель, гуашь, майлы бояулар, тушь қолданылады. 1 тапсырма. Тәжірибелік жұмыс (топтық жұмыс) Алынған сурет бойынша ағашты күйдіріп өрнектеуді зерттеу. Әділдік және жауапкершілік құндылығы бойынша жұмыс барысында жауапкершілікті сезіну қалыптастырылады. - «Жауапкершілік - адамгершілік қасиеттің көрінісі» деп Абай атамыз айтқандай, әр еңбектің өзіндік нәтижесі болуы қажет. Жұмыстың оң нәтижесі - адамға өмірге деген жаңа құлшыныс сыйлайды. Материалдық және физикалық, сонымен қатар моральдық тұрғыда сапасын арттырады. Дифференциация: бұйымды қарапайым, орташа және күрделі деңгейде орындау ұсынылады. (Қ)Жұмыс соңында өз туындыларын сыныпқа ұсынып, бірге талқылайды, өзінің және сыныптастарының жұмыстарына бағалау жүргізеді және мұғалім дұрыс орындалғанын тексереді.
Перфокартадағы көп нүктенің орнын толтырыңдар. Ағашты күйдіру кезіндегі қауіпсіздік ережелері: 1.Қосылған аппаратты ...... қалдыруға болмайды. (қараусыз) 2.Штифттерді аппарат ......... ажыратылғаннан кейін ғана ауыстыру керек. (тоқтан) 3.Қызып тұрған ........ қолмен ұстап көруге болмайды.(штифтерді) 4.Тоқтың ...................... кездессе дереумұғалімге хабарлау керек. (үзілген жері немесе ашық жері)
Саралау тәсілі «досыңа көмектес»- деңгейі төмен балаларға достарының көмектесуіне ықпал ету. 3-тапсырма. Жеке жұмыс Жаңа сабақты бекіту. Интеллектуалды тапсырма “Көркемдеп күйдіру” Сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіріңіз. Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік - Еңбек жәй ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы мақсатының негізінде сабақты қорытындылауда сұрақтарға жауап бере отырып кәсіби біліктілігімізді де шыңдайтынымыз анық. Сабақты қорытындылау, бағалау Жұмыс орнын жинау |
Оқуышлар бейнебаянмен танысады. Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Жауабын зерттеу дәптеріне жазып, суретке түсіреді.
Топта қорғап, өз пікірлерін ортаға салады.
Оқушылар перфокартаны толтырады.
Оқушылар сілтеме арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор Пирография өнерімен танысады. Электр күйдіргішінің құрылысымен танысып, қолдану тәсілімен танысады. ҚБ. "Басбармақ" әдісі Дескриптор Таратпа парақты дұрыс торлтырады. ҚБ. "мадақтау" әдісі Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді. ҚБ. "Бағдаршам" әдісі
|
http://sabaqtar.kz/suret/4430-sndk-oldanbaly-ner-gzhel-ner.html Жазба түрлері.Көркемдік жазбаАғаш бетіндегі көркемдік жазбаhttp://www.mirdereva.kz/derevyannaya-posuda Википедиядағы
мақала
https://learningapps.org/view38391427
|
||
|
Аяқталуы 3 минут
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 сабақ 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пирография өнерімен танысу. Көркемдеп күйдіру техникасы мен тәсілдері |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
|
|||||
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 5 минут
|
Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыруға, - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға көңіл бөлу қажет. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғау. (Ұ) Оқушылардан қоршаған ортадағы көркемдік жазбамен безендірілген бұйымдардың атауын сұрайды. Оларға сабақ тақырыбын анықтайтын сұрақтар қою. Саралау тәсілі «ой таразы» - оқушыға деңгейіне сай сұрақ қою. (Қ)Тапсырма №1 «Сәндік-қолданбалы өнер» тақырыбын қайталауға арналған тестік сұрақтарға жауап беріңіз. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушылар құндылық туралы өз ойларын айтады. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер http://www.artvek.ru/dekor.html Сәндік-қолданбалы өнерКөркемдік жазба |
||
|
5 минут Ортасы 5 минут 20 минут 5 минут 5 минут 2 минут |
Ұ = ұжымдық жұмыс Ой қозғау. “Кинематография” әдісі Бейнебаян арқылы күйдіру өнерімен танысу. Мұғалім сыйы Ағашты күйдіріп әрлендіруді пирография деп атайды. Күйдіруге арналған аппараттар жетілдірілменген кезде, бензинді қолдана отырып, соның көмегімен платина ине қыздырылатын. Иненің қыздырылуын бәсеңдетпеу үшін шебер бензинді ауық-ауық аяқ басқышпен үрлеп тұруға мәжбүр болды. Алайда техникалық қиындықтарға қарамастан,пираграфия дамуын жалғастыра берді. Электр күйдіргішті ойлап тапқаннан кейін пирография ағашты көркемдеп өңдеудің ең қарапайым әрі ыңғайлы әдісіне айналды.Оны сондай-ақ былғары, сүйек, қатырма қағаз т.б материалдарды өңдеуге қолданады. Қарапайым электр күйдіргіш бәсеңдегіш трансформатордан, реостаттан, тұтқадан және штифт деп аталатын ауыспалы қыздыру жібінен тұрады. Күйдіруге жұмсақ жапырақты ағаштарды-көк терек, жөке, қандыағаш, теректі қолдану тиімді.Терең және күйдіру үшін балқып қызған штифтті сәл ғана тигізудің өзі жеткілікті. Штифт өте қатты қызарған кезде ағаш жана бастайды, оған жол беруге болмайды. Ал штифт өте баяу қызса,оны ағаш бетіне біршама күш жұмсап басуға тура келеді. Ағашқа күйдіріп сурет салғанда көз тез қарығады, сондықтан 15-20 минут сайын үзіліс жасап отыру қажет. Күйдірілген суретті бояуға болады. Ол үшін акварель, гуашь, майлы бояулар, тушь қолданылады. 1 тапсырма. Тәжірибелік жұмыс (топтық жұмыс) Алынған сурет бойынша ағашты күйдіріп өрнектеуді зерттеу. Әділдік және жауапкершілік құндылығы бойынша жұмыс барысында жауапкершілікті сезіну қалыптастырылады. - «Жауапкершілік - адамгершілік қасиеттің көрінісі» деп Абай атамыз айтқандай, әр еңбектің өзіндік нәтижесі болуы қажет. Жұмыстың оң нәтижесі - адамға өмірге деген жаңа құлшыныс сыйлайды. Материалдық және физикалық, сонымен қатар моральдық тұрғыда сапасын арттырады. Дифференциация: бұйымды қарапайым, орташа және күрделі деңгейде орындау ұсынылады. (Қ)Жұмыс соңында өз туындыларын сыныпқа ұсынып, бірге талқылайды, өзінің және сыныптастарының жұмыстарына бағалау жүргізеді және мұғалім дұрыс орындалғанын тексереді.
Перфокартадағы көп нүктенің орнын толтырыңдар. Ағашты күйдіру кезіндегі қауіпсіздік ережелері: 1.Қосылған аппаратты ...... қалдыруға болмайды. (қараусыз) 2.Штифттерді аппарат ......... ажыратылғаннан кейін ғана ауыстыру керек. (тоқтан) 3.Қызып тұрған ........ қолмен ұстап көруге болмайды.(штифтерді) 4.Тоқтың ...................... кездессе дереумұғалімге хабарлау керек. (үзілген жері немесе ашық жері)
Саралау тәсілі «досыңа көмектес»- деңгейі төмен балаларға достарының көмектесуіне ықпал ету. 3-тапсырма. Жеке жұмыс Жаңа сабақты бекіту. Интеллектуалды тапсырма “Көркемдеп күйдіру” Сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіріңіз. Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік - Еңбек жәй ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы мақсатының негізінде сабақты қорытындылауда сұрақтарға жауап бере отырып кәсіби біліктілігімізді де шыңдайтынымыз анық. Сабақты қорытындылау, бағалау Жұмыс орнын жинау |
Оқуышлар бейнебаянмен танысады. Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Жауабын зерттеу дәптеріне жазып, суретке түсіреді.
Топта қорғап, өз пікірлерін ортаға салады.
Оқушылар перфокартаны толтырады.
Оқушылар сілтеме арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор Пирография өнерімен танысады. Электр күйдіргішінің құрылысымен танысып, қолдану тәсілімен танысады. ҚБ. "Басбармақ" әдісі Дескриптор Таратпа парақты дұрыс торлтырады. ҚБ. "мадақтау" әдісі Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді. ҚБ. "Бағдаршам" әдісі
|
http://sabaqtar.kz/suret/4430-sndk-oldanbaly-ner-gzhel-ner.html Жазба түрлері.Көркемдік жазбаАғаш бетіндегі көркемдік жазбаhttp://www.mirdereva.kz/derevyannaya-posuda Википедиядағы
мақала
https://learningapps.org/view38391427
|
||
|
Аяқталуы 3 минут
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
шағым қалдыра аласыз



